prof dr orhan kural m hendislik eti i sma l evlek 050090117
Download
Skip this Video
Download Presentation
Prof. Dr. Orhan KURAL; Mühendislik Etiği İsmaİl EVLEK 050090117

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 27

Prof. Dr. Orhan KURAL; Mühendislik Etiği İsmaİl EVLEK 050090117 - PowerPoint PPT Presentation


 • 167 Views
 • Uploaded on

Prof. Dr. Orhan KURAL; Mühendislik Etiği İsmaİl EVLEK 050090117. Sigaranın içicisinde sebep olduğu olumsuzluklar. Dünyadaki 3 yetişkin insandan 1’i sigara kullanıyor… Bu yaklaşık 1.3 Milyar kişiye tekabül eder. Sigara kullanma yaşı 9-10 ‘a inmiş durumdadır. -Başlıca hastalıklar

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Prof. Dr. Orhan KURAL; Mühendislik Etiği İsmaİl EVLEK 050090117' - cheung


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide4
Dünyadaki 3 yetişkin insandan 1’i sigara kullanıyor… Bu yaklaşık 1.3 Milyar kişiye tekabül eder.
 • Sigara kullanma yaşı 9-10 ‘a inmiş durumdadır.
slide5
-Başlıca hastalıklar
 • Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır..
 • Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.
 • Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. (Burger hastalığı)
 • Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları
 • Beyin hücrelerinin ölümü ve hafıza zayıflığı(Alzheimer).
 • Koku, tat alma duygusu azalır.
 • Kısırlık, erken menopoz ve rahim kanseri
 • Yorgunluk, ruhsal gerilim, aşırı stres ve uykusuzluk
 • Cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve döllenme yetersizliği
 • Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.
 • Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır.
 • Şeker hastalığı
ne yorsunuz
NE İÇİYORSUNUZ?
 •          Radon (radyasyon)
 • Menatol (füze yakıtı)
 • Toluen (tiner)
 •          Kadmiyum (akü metali)
 •          Bütan ( tüp gaz)
 •          DDT (böcek öldürücü)
 •          Hidrojen siyanür (gaz odalarında kullanılan zehir)
 •          Arsenik (fare zehiri)
 •          Amonyak (tuvalet temizleyicisi)
 •          Karbon (egzoz monoksit gazı)
 •          Aseton (oje sökücü)
 •          Naftalin (güve kovucu)
 •          Nikotin ve 3885 toksik madde.
slide8
Şahan Gül

050090424

sigara nedir
Sigara Nedir?
 • Sigaranın yapıldığı tütün bitkisi; yaprakları yakılarak içilen kokulu ve bağımlılık yapan bir bitkidir.
 • Tütün ilk olarak Amerika'daki Antil takım adalarından birinde bulunmuştur. 1496 M. yılında KristofKolomb (1451-1506) Antil adalarını gezisi sırasında yerlilerin bu bitkiyi yakarak içtiklerini gördü. Gemicilerden biri; Tobago adalarından bir örnek alıp Avrupa'da PetrosMarden adında bir tüccara gönderdi. İspanyol gemicileri 1511 M. yıllarında, bu keyif verici maddeyi İspanya ve Portekiz limanlarında iyice tanıttılar. Fransızların Lizbon elçisi olan Jean Nicot, tütünden elde edilen ve kendi adıyla anılan nikotin zehirini ilaç olarak kullanmak üzere, tütünü Fransa'ya soktu. 1560 M.'den sonra artık tütün Almanya, İtalya, İngiltere ve sırasıyla diğer dünya ülkelerine yayıldı.
temel olarak zararlar
Temel olarak zararları
 • Sigara içerken içeri çekilen duman, akciğerin çeperindeki hücreleri zedeleyerek kalınlaştırır. Hücrelerin esnekliği kaybolduğundan, kuvvetli bir öksürük, aksırık sonucunda bu cidarlar harap olabilir. Öte yandan içeri çekilen sigara dumanı damar cidarlarının kalınlaşmasına yol açar ve damar sertliği gelişimini hızlandırır. Sigaranın en önemli bir özelliği de alışkanlık yapması ve içenlerin bunu bırakamamasıdır.
uluda s zl k y r rken sigara i en ahlak yoksunlar
Uludağ Sözlükyürürkensigaraiçenahlakyoksunları

her daim şahit olmaktan ve uyarmaktan gına gelen düşünce ve bilinç yoksunu ahlaksızdır. bilhassa da bu davranış çocukların şen şakrak bi şekilde okullarından çıkıp evlerine dolu yola koyuldukları o okul çevresinde gerçekleştiriliyorsa başlı başına bir facia.şimdi burda mevzubahis sigaranın kişiye zararları filan değil. kendi sağlığını düşünemeyecek kadar bilinç yoksunu bu insan. lakin sorun şu ki; topluma açık bir alanda gerçekleştirdiği bu davranışla hem kötü bi örnek teşkil ediyor kişi, hem de gereksiz bir vakıt kaybı yaşayarak ülkeye zarar veriyor.yani yol kenarında sigara içmeye vakit ayıracak kadar boş beleş bi insan olmamalı kişi. o zamanı harcayacağına daha yararlı aktivitlerle ilgilenip, ülkesine faydalı bir insan olmanın ilk adımını atabilmeli mesela. çoluk çocuğun, gençlerin, sigaraya karşı savaş veren bireylerin bulunduğu alanda da içerek, onların şevkini kırıp, yaşam enerjilerini almamalı bu. buna hakkı yok çünkü.ülkemizdeki ahlaki yapının nereye doğru gittiği çok açık. buna karşı bir şeyler yapılmalı derhal.

 (tiesta gera, 03.02.2012 20:58 ~ 20:59)

t rk gibi sigara i iyor
“Türk gibi sigara içiyor”
 • Ülkemiz sigara ile mücadelede son üç yıl içinde epey yol aldı. "Türk gibi sigara içiyor" deyimi tüm dünyada bilindiği halde, halkımızın sigara ile mücadelede gösterdiği gayretleri ve uyumu, dünya basını tarafından hayranlıkla takip ediliyor. Sigara denilen "ölüm çubuğundan" kendini kurtarıp, toplum adına kazandığımız kişi sayısı hızla artıyor. Bundan endişe edenler başta kanser ilâcı ve sigara üretici firmalar oluyor. Müşteri kaybediyorlar.
slide15
Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneğinin, Sağlık Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve AG Araştırma Şirketi ile beraber yaptığı “gençleri anlamak” sigara araştırmasında ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Anket 25 yaşın altında 1055 gençle yapıldı.
sonu lar
Sonuçları
 • * Tiryaki gençlerin yüzde 8.4'ü sigaraya 14 yaşından küçükken başlamış.* Gençlerin yüzde 53.2'si sigaraya başlama nedeni olarak arkadaşlarını gösteriyor.* Gençlerin yüzde 53.2'si sigaraya başlama nedeni olarak arkadaşlarını gösteriyor.* Sigaranın zararlarını belirgin biçimde hissedenlerin oranı yüzde 23.8.* Gençlerin yüzde 34.8'i sigarayı hemen bırakmak istiyor.
slide17
* Gençlerin yüzde 60’ı, daha 25 yaşına gelmeden sigaranın olumsuz etkilerini hissetmeye başladığını söylüyor. Soruları yanıtlayanların yüzde 77’si, kendileri içmesine rağmen kapalı alanlarda sigara yasağını destekliyor.* Sonuçlara göre, fiyat artışlarıyla paketler üzerindeki uyarı ve fotoğraflar, gençleri caydırmada o kadar da etkili değil.* Yüzde 37.1’lik kesim, zamlardan azaltma ve/veya bırakma yönünde etkileniyor; yüzde 30.7’lik kesimse bu durumda markasını değiştirme ya da başka giderlerinden kısmaya yöneliyor ama sigarayı bırakmıyor.* Sigara paketleri üzerindeki resimleri caydırıcı bulanların oranıysa yüzde 23.7’de kalıyor.
slide20
Girişinde 'Bu köyde sigara içilmemektedir' tabelası asılan köyün kızlarına talip olan damat adaylarının da sigara kullanmaması gerekiyor. Köydeki tarlalara günlük olarak çalışmaya gelen tarım işçileri de sigara kullanmayanlardan seçiliyor. Köye gelen misafirlerin konakladıkları süre içerisinde sigara içmesine izin verilmeyen köyün muhtarı Abdullah Saçaklı, "Sigara konusunda çok hassasız.Köyümüzdeki 550 insanın hiç biri sigara kullanmıyor ve gayet sağlıklı. Kız isteyen damat adayından da, tarlada çalışacak işçiden de sigara kullanmamalarını şart koşuyoruz" dedi. 
slide22
-Yasak gereğince kapalı alanlarda tütün ve tütün mamulleri kullanımı yasaklanmıştır. Peki insanımız bu yasağa ne kadar uyuyor?

Yasak geldikten sonra bir çok insan gereğini yapmaya çalışsa da hala yasağı ihlal edenler bulunmakta. Bu sebeple yetkililer bu yasağa karşı gelenleri bulabilmek ve gereğini yapmak için denetimlerini ellerinden geldiğince sürdürmektedirler.

slide23
-Sigara yasağını uygulamayan kişi veya kurumları nasıl şikayet edebiliriz?

Sigara yasağına uymayan kişi veya kurumları Kolluk Kuvvetlerine (Polis 155, Jandarma 156), Zabıtaya (153), Dumansız Hava Sahası Merkezlerine ve Alo SABİM (184) kurumlarına şikayet edebiliriz.

(155) (156) (153) (184)

slide25
Sigara, bilindiği gibi kullanan kişiye büyük zararlar vermektedir. Fakat sigaranın zararları sadece kullanan kişide görülmemektedir. Sigara içilen bir ortamda bulunan kimse, yani sigara dumanına maruz kalan ve soluyan bir kimse, sigara içen kişinin maruz kaldığı olumsuz etkilere maruz kalmaktadır. Özellikle yetişme çağındaki çocuklar için bu tehlikeler, ilerideki yaşlarında olumsuz bir çok hastalığa sebep olmaktadır.
slide26
Kapalı mekanlarda tütün ve tütün mamullerinin kullanımının yasaklanması, bu dumana maruz kalan ve bu mamulleri kullanmayan kişilerin ve çocukların sağlığını korumak için yapılmıştır.

Her birey kendi özgür iradesi ile karar verme hakkına sahiptir, fakat bir başkasının özgürlüğünü ve sağlığını etkileyecek bir davranışta bulunamaz.

ad