slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ABD YÜZYILLIK RÜYASI PowerPoint Presentation
Download Presentation
ABD YÜZYILLIK RÜYASI

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

ABD YÜZYILLIK RÜYASI - PowerPoint PPT Presentation


 • 147 Views
 • Uploaded on

ABD YÜZYILLIK RÜYASI. Ugur Mumcu'nun 1 Nisan 1984 tarihli yazisi... . Doğan BODRUM.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ABD YÜZYILLIK RÜYASI' - cate


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

ABD YÜZYILLIK RÜYASI

Ugur Mumcu'nun 1 Nisan 1984 tarihli yazisi...

Doğan BODRUM

slide2

GIZLI BELGELERLE.. .Su olaylara bakın: ABD Dışİlişkiler Komisyonu, Türkiye'ye yapılacakaskeri yardımı Kıbrıs konusunda verilecek bir ödüne bağlıyor. Bu yapılırken, ABD Kongresi'nde 24 Nisan tarihinin "Soykırım Günü" olarakilanı için önergeler veriliyor. Fransa'da ise soykırım savlarının derskitaplarına konması için hazırlıklar yapılıyor . Aynı günlerde, Ermeni terör örgütleri eylemlerini sürdürüyor . Bütün bunlardan sonra ABDyönetimi uluslararası terörden söz edebiliyor.

slide3

24 Nisan tarihi soykırım günü olarak ilan edilecekmiş. Sanki ABD'nin Vietnam'daki, Fransa'da, Cezayir'deki insanlık suçlarını unutturdular. . Sanki ABD yönetimi, Şili'de halk oyu ile seçilmiş Devlet BaskanıAllende'nin CIA darbesi ile devrilmesinin hiç anımsanmayacağınısanıyor. Sanki ABD'nin Grenada'ya, daha dün kadar yakın bir zamanda Fransa'nın Çad'a asker göndermelerinin hiç ama hiç akla gelmeyeceğidüşünülüyor.

slide4

Ermeni olayını , bugün için uluslararası terörün bir parçası olarakgörüyor ve bunun için bütün devletleri ortak bir savaşa çağırıyoruz.

Yok eğer Ermeni sorununun dünü, önceki günü karıstırılırsa, Amerikalıdostlarımız bundan hiç hoşnut kalmazlar.İsterseniz, bu konuda birkaç tarihsel belgenin satır başlarını aralayalım:

slide5

İngiliz Kraliyet Matbaasi tarafindan basılan Birinci Dünya Savasi ile ilgili gizli belgeler, Erol Ulubelen tarafından Türkçe'ye çevirilmiş,önce Doğan Avcıoğlu'nun yönetimindeki Yön dergisinde yayınlanmış, dahasonra kitap olarak basılmıştır .

İkinci basımıÇağdaş Yayınları tarafından yapılan " Ingiliz Belgeleriyle Türkiye" kitabında, BirinciDünya Savaşı sırasında Ermeniler'in Amerikalılar' ca nasıl desteklenipkışkırtıldıklarını gösteren belgelere yer verilmiştir. Okuyalim: Gizli Belge: Sayfa 735, belge 492. Amiral Webb'den Lord Curzon'ayazılan 19 Ağustos 1919 tarihli yazı:

- Amerika, Trabzon ve Erzurum'u içine alan bir Ermenistan‘ı himaye edecek. Geri kalan dört ili de Kürt devleti olarak İngilizlerin himayesine bırakıyor...

slide6

Gizli Belge: Sayfa No:60, Belge No: 46.

5 Nisan 1920 günü Mr.Lindsay'in Washington'dan Lord Curzon'a yazdığı yazı:

- Amerikan Senatosu Ermenistan‘ın mandası işini görüştü. Bes yılda 757 milyon dolar verecekler. İlk başlangıçta 50.000 kişilik bir orduyollanacak, daha sonra 200.000 kişiye çıkacak. Amerika kuvvetlerinin başına General Zames G. Harbord getirilecek. Ayrıca bütün Türkiye'ninmandası için de görüşmeler yapılmaktadır. ..

Gizli Belge: Sayfa No:71, Belge No: 63.

16 Mayıs 1920 günü Sir A.Geddes'in Lord Curzon'a yazdığı yazı:- Amerikan hükümeti, Ermenistan'in Adana da dahil korunmasını istiyor. Silah, cephane , demiryolu veher türlü malzemeyi burayasevk edecekler.

slide7

.. Boşaltım, Karadeniz limanlarında Amerikan bahriyesi tarafından veAmerikan donanmasının himayesinde yapılacak. Türklerin yapacağı en ufak bir hareket Amerikalılar tarafından bastırılacaktır. ..

Gizli Belge: Sayfa No: 300, Belge No: 38.

28 Subat 1920 LondraKonferansı tutanaklarından bir parça: - Mustafa Kemal kendisini Erzurum Valisi ilan etmiş. Erzurum'da yeni kurulacak Ermeni devletinin katılacağı bir sırada bu çok anlamlı bir harekettir. Bu adam olmasaydı Ermeniler'in bir şansı olurdu...

YORUMUM:Bugün ABD ve Avrupa devletleri için en büyük tehlike M.Kemal ruhunu taşıyan bir Türkiye’dir.Mutlaka onun izleri silinip halkının M.Kemal’e olan sevgisi ve bağlılığı yok edilmelidir.Resimleri resmi dairelerden indirilmeli, adına çirkin fıkralar anlatılmalı,Kemalizm modası geçmiş bir ideoloji ve düşüncedir diyerek Ata’ları unutturulmalı,”hepimiz Hırant Dink’iz” dedirterek Türklük izleri silinmelidir...

slide8

Gizli Belge: Sayfa No: 81, Belge No: 10, tarih 16 Subat 1920. Londra Konferansi tutanaklarindan bir baska parça:- Ermenistan'a 6 ilden baska Trabzon ve Adana da verilmelidir.

Amerika Ermenistan'a yardim edecektir ve mandası altına almayı da kabul ediyor.Fransa ise Adana'yı kendisi için istiyor.

Gizli Belge: Sayfa No: 99, Belge No: 12, Londra Konferansı tutanağındanbir başka ilginç parça:- Lord Curzon, Erzincan‘ın da Ermenistan'a verilmesini, Karadeniz'de bir Lazistan kurulup, Ermenilerin mandasına vermek istiyor...

Bu belgeler, bugün ABD Kongresi'nde 24 Nisan tarihini "Soykırım Günü" ilan etmek isteyenlerin amaçlarını olduğu kadar, ABD'nin Lozan Barış Antlaşması'na niçin imza koymadığını da anlatmaya yetmektedir.

slide9

Atatürk, Ermeni sorununun "dünya kapitalistlerinin ekonomik çıkarlarınagöre çözülmek istediğini" söylememiş miydi?

( Söylev ve Demeçler , C: I, S: 233).

Olay, dün olduğu gibi bugün de böyledir.

Biz bugün bunca saldırıdan sonra , bu gizli belgeleri , örneğin devletin televizyonunda tek tek halkımıza gösterebiliyor muyuz?Gösteremiyorsak, Ermeni sorununun çokuluslu yanını ve uluslararası terör ile ilgisini, diplomatik forumlarda nasıl anlatabiliyoruz?

24 Nisan tarihini soykırım günü ilan edip, Ermeni terör örgütlerine destek olan Amerikan Kongre üyeleri, 1920'lerde topraklarımız üzerindeErmeni devleti kurmak isteyen Amerikalılar' in torunlarıdır

slide10

Bizler de bunlara karşı Kuvay-i Milliyecilerin torunları olduğumuzu hatırlatmakzorundayız.

" Milliyetçilik " budur . Neredesiniz efendiler, beyler, beyzadeler, hanımefendiler? .. Budur, budur, budur işte !.. Uğur MUMCU (c)Cumhuriyet (c), 1 Nisan 1984

slide11

Uğur Mumcu İsrail Sefiriyle Ne Konuştu. Uğur Mumcu'yu Kim Öldürdü?

Uğur Mumcu, ölümünden 17 gün önce kaleme aldığı "MOSSAD ve Barzani" başlıklı yazısında, Barzani ailesi ile İsrail devleti

arasında bulunan çok ilginç bir bağlantıyı açığa çıkarıyordu!..

Mumcu, 8 Ocak 1993 tarihli "Ültimatom" başlıklı yazısında ise şöyle diyordu:

- "Yakında yayımlanacak bir kitabımda, Kürt milliyetçileri ile istihbarat örgütleri arasındaki ilişkilere ışık tutacak çok ilginç belgeler açıklayacağım!.."

Mumcu, ne yazık ki bu belgeleri açıklamaya fırsat bulamadı!..

24 Ocak 1993 tarihinde otomobiline konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti!..

slide12

Cinayetin işlendiği akşam saatlerinde, Cumhuriyet gazetesine bir telefon geldi:

 • "Uğur Mumcu, İslam adına cezalandırılmıştır!..“
 • Yine aynı gün Berlin’den Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu adına imzasız bir mektup gönderildi:
 • "İslamlara zulmedenler, ne hissediyorlar!.."
 • Daha sonra yapılan soruşturma çerçevesinde cinayet ne olduğu belirsiz İslami Hareket Örgütü’ne ihale edildi, arkasında ise İran gizli servisi ile bağlantılı SAVAMA’nın olduğu açıklandı!..
 • Uğur Mumcu’nun cenaze töreni, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun ve Bahriye Üçok cinayetlerindeki gibi planlanan şekilde gerçekleşti!..
 • Sokağa dökülen kalabalıklar, şöyle haykırıyordu:
 • "Türkiye laiktir laik kalacak!..“
 • - "Türkiye İran olmayacak!.."
slide13

Ne tesadüfdür ki, Mumcu’ya suikast yapıldığı gün Amerikan amborgosu yüzünden ekonomik sıkıntı yaşayan İran’dan gelen kalabalık bir heyet Esenboğa Havaalanı’na indi!..

Türkiye ile İran arasında Türkmen doğalgazının İran toprakları üzerinden Türkiye’ye taşınması için tam 25 milyar dolarlık bir anlaşma imzalanacaktı!..

Heyet, zamanın iktidarı tarafından "Kusura bakmayın, şu anda ortam oldukça gergin!.." denilerek uygun adım geri postalandı!..

Cumhuriyet gazetesi, Mumcu’nun ölümünden sonra bir çok yazısını tefrika halinde yayınladı!..

Bir tek yazı hariç:

"MOSSAD ve Barzani“

Medya, uzun yıllar Uğur Mumcu’nun laiklik ve Cumhuriyet üzerine kaleme aldığı yazılardan dolayı katledildiğini kamuoyuna pompaladı!..

Oysa, bakın Ceyhan Mumcu, 16 Mayıs 2006 tarihli açıklamasında neler diyor:

slide14

"Suikastla aynı gün medyanın büyük bir bölümü suikastın İran devleti tarafından yapıldığı konusunda çok yoğun bir propaganda eylemine giriştiler.

 • Oysa ki, Uğur Mumcu, İran’ı eleştiren tek bir yazı yazmadığı gibi, bugün de tesettür özelinde sürdürülen laiklik tartışmalarına ilişkin 1992 yılından sonra herhangi bir yazısı yoktur.

Bu yüzden, İran’ın Uğur Mumcu’yu öldürmek için mantıksal bir nedeni de bulunmamaktadır.

Kamuoyunda bu suikastin kaynağının İran olduğu yolundaki düşünce hala değişmemiştir.

Bu gerçek göz önüne alındığında, işlenecek suikastler karşısında, toplumumuz bir daha oyuna gelmemeli, sorumluğu CIA’nın taşeron işlerini yürüten MOSSAD’da aramalıdır.“

Ceyhan Mumcu, kardeşi Uğur Mumcu’nun ölümünden önce meydana gelen çok önemli bir gelişmenin perde arkasını da şöyle aydınlatıyor:

slide15

- "Uğur Mumcu, özellikle 07 Ocak 1993 tarihli MOSSAD ve Barzani başlıklı yazının yayınlandığı günden itibaren İsrail Büyükelçiliği tarafından arandı.

İsrail Büyükelçisi, tam dört kez Uğur Mumcu’yu arayarak ısrarla görüşmek istediğini söyledi.

Büyükelçi, Uğur Mumcu’nun görüşmenin üçüncü bir kişinin de hazır bulunduğu ortamda yapılması isteğini kabul etmedi.

Yalnız görüşmeleri gerektiğini söyledi.

Ankara’da bir restoranda yapılan görüşmeden kısa bir süre sonra suikaste uğradı.“

Dönemin İsrail Büyükelçisi’nin görüşmede Uğur Mumcu ile neler konuştuğu hala esrarını koruyor!.

İşin peşini bırakmayan Ceyhan Mumcu, bir kaç defa İsrail Büyükelçiliği’nden randevu istiyor!..

Ancak kendisine olumlu ya da olumsuz herhangi bir cevap verilmiyor!..

slide16

Ceyhan Mumcu, cinayetin hemen ardından Meclis’te "Üç MOSSAD ajanının Uğur Mumcu’yu öldürmek üzere Türkiye’ye sızdığı belirtilen" bir MİT belgesinden bahseden Şevket Kazan’dan, Refahyol Hükümeti döneminde yardım talep etti!..

30 Ağustos 1996 tarihinde bir açıklama yapan Adalet Bakanı Şevket Kazan, "Mumcu cinayeti ile ilgili yeni iddialar var. Araştırıyoruz!.." dedi!..

 • Ertesi günü, İsrail Büyükelçiliği’nden Ceyhan Mumcu’ya bir telefon geldi!..
 • Ceyhan Mumcu, görüşmede sordu:
 • "Eski Büyükelçi, Uğur ile neyi görüştü?..“
 • İsrail Büyükelçisi, konuşmanın içeriğini ancak eski Büyükelçi’nin bileceğini, kendisinin bu konuda herhangi bir fikir sahibi olmadığını belirtip "Biz kimseyi öldürmeyiz!.." diye kestirip attı!..
 • Ve ertesi günü Hürriyet gazetesinde dokuz sütuna manşet şöyle bir haber yayınlandı:
slide17

- "Ceyhan Mumcu, Şevket Kazan’ı yalanladı!.."

Etkili ve yetkili birimlere soruyoruz:

MOSSAD’ın 1980 ihtilalinden sonra Ankara’da gizli bir şube açtığı, bu şubede faaliyet gösteren bir birimin "yabancı istihbarat servisleri" ile ilişkileri düzenlediği, diğer birimin ise "İslam ülkelerinden devşirilen" elemanları yönettiği iddiaları doğru mudur?..

(İsrafil Kumbasar - Yeniçağ)

ozgezgin@yahoo.com