spojen arabsk emir ty autor jakub ent k n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Spojené arabské emiráty autor: Jakub Čentík PowerPoint Presentation
Download Presentation
Spojené arabské emiráty autor: Jakub Čentík

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

Spojené arabské emiráty autor: Jakub Čentík - PowerPoint PPT Presentation


 • 172 Views
 • Uploaded on

Spojené arabské emiráty autor: Jakub Čentík. Abu Dhabi | Duba i | Sharjah | Ajman | Fujairah | Ras Al Khaimah | Umm Al Quwain .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Spojené arabské emiráty autor: Jakub Čentík


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
spojen arabsk emir ty autor jakub ent k

Spojené arabské emirátyautor: Jakub Čentík

Abu Dhabi | Dubai| Sharjah| Ajman| Fujairah| Ras Al Khaimah |Umm Al Quwain

Oficiálny názov štátu:   Spojené arabské emiráty (SAE), United Arab Emirates (UAE), Al Imarat Al Arablyya Al Muttahida.Dátum vzniku štátu:   2. december 1971Štátne zriadenie:   Federácia 7 emirátov s vymedzenými právomocami štátnej federalnej vlády a vlád jednotlivých emirátov - Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah (Šardža), Ajman (Adžmán), Fujeirah (Fudžajra), Ras Al Khaiman (Ras Al Chajma), Umm Al Quwain (Umm Al Kuvejn).Rozloha:   cca 82 880 km2 (púštne hranice so Saudskou Arábiou nie sú presne stanovené).Hlavné mesto:   ABU DHABIPočet obyvateľov:   3 108 000Zloženie obyvateľstva:   občania SAE - lokálci cca 19% (obyvatelia ktorí majú štátne občianstvo), Iránci a ostatné arabské národy cca 23%, imigranti prevažne z Ázie cca 50%, imigranti z ostatného sveta cca 8%.Štátne náboženstvo:   Islam (prevažne sunitský smer) cca 96% obyvateľov. Iné náboženstvá sú tolerované napr. rímsko-katolícke.

abu dhabi hlavn mesto
Abu Dhabi(hlavné mesto)
 • Najväčší a najvýznamnejší emirát, rozlohou 87 340 km2 /87% celkovej plochy SAE/ a počtom obyvateľov cca 1 186 000. Na jeho území bola v roku 1958 objavená prvá ropa. Vlastní asi 90% emirátskych zásob ropy.
 • Vládcom emirátu je od 1966 šejk Zayed Bin Sultan Al Nahayan, ktorý je zároveň od roku 1971 prezident SAE. Územie emirátu tvorí väčšinou púšť, v ktorej sa nachádzajú dve najvýznamnejšie oázy Al Ain, kde sa narodil šejk Zayed a Liwa , kde majú korene vládnuce rody z Abu Dhabi a Dubaja.

Obrázky

Interier letiska v

Abu Dhabi

Mrakodrapy

Kúpalisko

duba i najdrah ie mesto sveta
Dubai(najdrahšie mesto sveta)
 • Druhý najväčší a najvýznamnejší emirát má asi 913 000 tisíc obyvateľov. Vládcom emirátu je šejk Maktoum Bin Raschid Al Maktoum, ktorý je zároveň ministerský predseda SAE. Rodina Maktoum vládne v emiráte Dubaj asi od roku 1830.
 • Mesto Dubaj rozdeľuje morský záliv - The Greek na dve hlavné časti Bur Dubaj a Deira. Záliv žije vodne v noci. Brázdia ho dva druhy lodí. Obchodné - dhows, ktoré sa používajú na prepravu tovaru. Odvážne posádky sa plavia do okolitých krajín, najmä do Iránu, Pakistanu a Indie. Tieto lode stavajú už viac ako 100 rokov a na ich konštrukcii a výrobe sa takmer nič nezmenilo. Druhý typ lodí sú vodné taxíky abra, ktoré cez deň a v noci križujú záliv medzi časťami Bur Dubaj a Deira. Tieto malé motorové lode Vás za 50 filsov prevezú za niekoľko minút prevezú z jednej na druhú stranu.

Obrázky

Burdž al-Arab

Najluxusnejší hotel v Dubaji

Burdž al-Arab

Burdž al-Arab

Luxusný plážový hotel

sharjah
Sharjah
 • Rozlohou, počtom obyvateľov a ekonomickým významom sa radí emirát Sharjah na tretie miesto po emirátoch Abu Dabi a Dubaj. Hlavné mesto emirátu je Sharjah. Zaujímavosťou je, že k emirátu patrí vnútrozemská oáza Dhaid a tri enklávy na východnom pobreží Knorfakkan, Kalba a Dibba. Jediný emirát, ktorý má pláže v Perzskom zálive a na východe v ománskom zálive t.j. v Indickom oceáne.

Sharjah sa nachádza na severe

spojených arabských emirátov.

Obrázky

Crystal Plaza

Obchodné stredisko

Sharjah Central Souq

Obchodné stredisko

ajman
Ajman
 • Najmenší zo všetkých emirátov z celkovej rozlohy SAE zaberá len 0,3%. Je to úzky pobrežný pás, dlhý cca 22 km a široký len 11 km. Prosperuje hlavne z rybolovu, výroby lodí dhous, výrobe oceli /najväčší výrobca ocele v Emirátoch/, exportu cementu najmä do oblasti krajín Perzského zálivu a Pakistanu. V emiráte je aj najväčšie nahrávacie a filmové štúdio v SAE.

Fotografia Ajmanu zo satelitu.

Pre podrobnejší náhľad navštívte

Maps.google.com

Obrázky

Historická budova

Piesočná pláž

Luxusný hotel v Ajmane

fujairah
Fujairah
 • Jediný emirát, ktorý leží na brehu Ománskeho zálivu, nemá piesočnú púšť a jeho územie pokrýva nehostinný horský masív Hajar Mountains. Masív zasahuje z Ománu. Vládnuci šejk je od roku 1974 Hamad Bin Mohammed Al Sharki. Al Sharki v arabčine znamená "východ". Kmene na území emirátu Fujeirah boli často vo vojne s kmeňmi na území Ománu a zakladali si na svojej samostatnosti ale aj izolovanosti od ostatných emirátov.

Veľmi dobré a obľúbené miesto

na potápanie.

Fujairah ma veľmi dobré podmienky

na jazdenie off-road.

Obrázky

Fujeirah

Historická bojová pevnosť

Piesočnatá pláž

Fujeirah

Historická bojová pevnosť

ras al khaima h
Ras Al Khaimah
 • Najsevernejší emirát v skratke RAK, má významné postavenie, lebo leží najbližšie k HORMUZSKÉMU prieplavu. Má významnú námornú históriu, tak ako z emirátu UMM AL QAIWAN, pochádzajú odtiaľ najlepší námorníci. Vládnuci šejk od roku 1948 je SAKR BIN MOHAMMED AL QASSIMI. Emirát zaberá 2,2% z rozlohy SAE a má asi 40 tisíc obyvateľov.Na severe hraničí so Sultanátom Omán. Z časti je hornatý a zbytok je svetlý piesok.

Národné múzeum v Ras Al Khaimah

Navštevujú ho obyvatelia z celých Spojených

Arabských emirátov.

Obrázky

Továreň v Ras Al Khaimah

Most v Ras Al Khaimah

Manar mail

Obchodné centrum

umm al quwain
Umm Al Quwain
 • Emirát je druhý najmenší zo všetkých ostatných emirátov a zaberá asi 1% z rozlohy SAE a má 46 tisíc obyvateľov.Vládnuci šejk od roku 1981 je RASHID BIN AHMED AL MOALLA. Názov emirátu je údajne odvodený z názvu UM AL QUWATAIN (v preklade to znamená "matka dvoch síl") a má súvislosť s tým, že obyvatelia tejto oblasti boli výborní námorníci.

Zástava emirátu Umm Al Quwain

Umm Al Quwain

Kúpalisko

v etky fotky sae
Všetky fotky SAE

Ajman

Historická budova

Sharjah

Diaľnica

Abu Dhabi

Luxusné kúpalisko

Dubai

Fujeirah

Bojová pevnosť v púšti

Sharjah

Historická budova

Ajman

hotel

Dubai

Luxusný hotel

Dubai

Luxusný hotel

Abu Dhabi

mrakodrapy

Abu Dhabi

mrakodrapy