Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci
Download
1 / 27

- PowerPoint PPT Presentation


  • 194 Views
  • Uploaded on

WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA W MOJEJ RODZINIE I MIEJSCOWOŚCI. Woda. bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina. Jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen i pożywienie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - briar-cummings


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci
Woda

bezbarwna, bezwonna, pozbawiona smaku i kalorii jest niezbędna do życia wszystkim organizmom na ziemi. Bez niej nie przetrwałby żaden człowiek, żadne zwierzę, żadna roślina. Jest tak samo ważna dla utrzymania życia jak tlen i pożywienie.

Aby być zdrowym, każdy z przeszło pięciu miliardów ludzi musi codziennie przyjąć w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody. Brak wody uniemożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Bez wody nie ma żywności, a bez żywności nie ma życia.


Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci

W celu zrealizowania projektu, grupa uczestniczyła w wycieczkach do:

-hydrofornii,

-oczyszczalnie ścieków ,

Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

Przeprowadzona została też ankieta dotycząca zużycia wody wśród mieszkańców miejscowości Przykona.


Co to jest hydrofornia

Co to jest hydrofornia? wycieczkach do:

Hydrofornia służy do uzdatniania wody surowej czerpanej ze studni głębinowych oraz rozprowadzaniu jej po domach, ośrodkach itp.

W naszej gminie znajdują się trzy hydrofornie. Podczas wycieczki do jednej z nich poznaliśmy funkcjonowanie jej.

Dowiedzieliśmy się również, że części sieci przesyłowych zastosowane są jeszcze rury azbestowe i żeliwne , w części natomiast zainstalowane zostały rury z PCV co dodatnio wpłynęło na jakość dostarczanej wody.


Oczyszczalnia ciek w
Oczyszczalnia ścieków wycieczkach do:

Jest to zespół urządzeń i obiektów technologicznych służących do oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych, czyli do usuwania ze ścieków substancji w nich rozpuszczonych, koloidów i zawiesin przed odprowadzeniem ich do rzeki, jeziora, morza, gruntu. Oczyszczalnie dzieli się na: lokalne, centralne i grupowe.

Ścieki z gminy Przykona trafiają do oczyszczalni w Turku, gdzie przechodzą poszczególne etapy oczyszczania.


Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci

III komora wycieczkach do:

I komora

II komora


Powiatowa stacja sanitarno epidemiologiczna
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wycieczkach do:

Państwowa Inspekcja Sanitarna – wyspecjalizowana instytucja wykonująca zadania z zakresu zdrowia publicznego, poprzez sprawowanie kontroli i nadzoru nad warunkami higieny w różnych dziedzinach życia.

Odwiedzając sanepid w Turku, mogliśmy zapoznać się z narzędziami służącymi do badania produktów spożywczych, pobierania wody do analizy.

Mieliśmy okazję obejrzeć prezentację na temat wody, dzięki której dowiedzieliśmy się, że w naszej hydroforni przekroczona jest minimalnie ilość boru w wodzie pitnej.


Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci

Na potrzebę projektu przeprowadziliśmy wśród mieszkańców Przykony ankietę dotyczącą zużycia wody, aby sprawdzić ile wody zużywa przeciętnie mieszkaniec Przykony na miesiąc.


Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci

Ankieta została przeprowadzona w 40 domach. Przygotowaliśmy 7 pytań, na które ludzie chętnie odpowiadali. Poniżej przedstawiamy wyniki naszej pracy.


Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci

Pierwsze pytanie dotyczyło sposobu ogrzewania wody. Przygotowaliśmy 7 pytań, na które ludzie chętnie odpowiadali. Poniżej przedstawiamy wyniki naszej pracy.Z 4 odpowiedzi (węgiel, gaz, prąd i energia słoneczna) mieszkańcy najczęściej wybierali „węgiel”


Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci

W następnym pytaniu zapytaliśmy o miesięczne zużycie wody. Odpowiedzi były różne. Zależały one od liczby osób w rodzinie.Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci

Kolejne pytanie dotyczyło kosztów wody i ścieków w rodzinach. Tak jak poprzednio, odpowiedzi zależały od wielu czynników.Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci

4 pytanie brzmiało: wychodzi około 110 złotychCzy oszczędzają Państwo wodę? Większość odpowiedziała, że tak, z czego bardzo się cieszymy. 


Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci

Następne pytanie dotyczyło sposobów oszczędzania wody w domach, gdzie przeprowadziliśmy ankietę. Mieszkańcy mieli do wyboru następujące odpowiedzi:a) używając do mycia zębów kubeczka b) biorąc prysznic zamiast kąpieli w wanniec) zmywając naczynia w zmywarced) podlewając ogród w czasie suszy raz na trzy dni ale intensywniee) piorąc tylko wtedy, gdy jest pełna pralka ubrańf) inneWoda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci

Ostatnie pytanie, które pojawiło się na naszej ankiecie brzmiało: „Na co Państwo zużywają najwięcej wody?” Odpowiedzi były bardzo zróżnicowane i trudno byłoby nam go przedstawić w postaci wykresu.Przykładowe odpowiedzi:- pranie,- podlewanie ogrodu- zmywanie naczyń itp..


Wszyscy mieszka cy gminy przykona na miesi c zu ywaj 11560 m 3 wody co stanowi oko o 373 m 3 dob

Wszyscy mieszkańcy gminy Przykona brzmiało: „Na co Państwo zużywają najwięcej wody?” Odpowiedzi były bardzo zróżnicowane i trudno byłoby nam go przedstawić w postaci wykresu.na miesiąc zużywają 11560 m3 wody co stanowi około 373 m3 dobę .


Wnioski
Wnioski brzmiało: „Na co Państwo zużywają najwięcej wody?” Odpowiedzi były bardzo zróżnicowane i trudno byłoby nam go przedstawić w postaci wykresu.

- Najczęstszym źródłem ogrzewania wody wśród mieszkańców Przykony jest węgiel.

Zużycie wody w jednym gospodarstwie na miesiąc to około 10-19 kubików, czyli około 400l dziennie. Jest to więcej o 200l niż przeciętny Europejczyk.

- Opłaty za wodę i wodę na miesiąc kształtują się w granicach 110 zł.

- Większość mieszkańców twierdzi, że oszczędza wodę jednak i tak zużywamy jej bardzo dużo.

Poznaliśmy też jak mieszkańcy naszej miejscowości oszczędzają wodę , a mianowicie poprzez używanie do mycia zębów kubeczka, czy prania tylko przy pełnej pralce.


Woda r d em ycia w mojej rodzinie i miejscowo ci
. brzmiało: „Na co Państwo zużywają najwięcej wody?” Odpowiedzi były bardzo zróżnicowane i trudno byłoby nam go przedstawić w postaci wykresu.

Nasza grupa stworzyła również film, jednak z powodu ochrony danych osobowych nie możemy umieścić go na Platformie Edukacyjnej


R d a
Źródła brzmiało: „Na co Państwo zużywają najwięcej wody?” Odpowiedzi były bardzo zróżnicowane i trudno byłoby nam go przedstawić w postaci wykresu.

Ankieta przeprowadzona przez uczestników projektu

Informacje zebrane podczas wycieczek