slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
ZAMKI WE FRANCJI

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

ZAMKI WE FRANCJI - PowerPoint PPT Presentation


  • 199 Views
  • Uploaded on

ZAMKI WE FRANCJI. Autor: Kinga Ładniak. Zamek Ainay - le - Vieil.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ZAMKI WE FRANCJI' - brac


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

ZAMKI WE FRANCJI

Autor: Kinga Ładniak

slide2

ZamekAinay-le-Vieil

Zamek Ainay-le-Vieil jest najdalej na południe wysuniętym zamkiem doliny Loary. Parapety łączące wieże otaczają zamek nieprzerwanym kręgiem muru. W wielkiej sieni znajduje się ogromny kominek, misternie pokryty ornamentami i inicjałami L i A na błękitnym tle ozdobionym złoconymi kwiatami lilii. Z nadejściem wiosny w zamkowym parku zakwitają tysiące odmian starych róż, a latem w zamku organizowane są wystawy i imprezy kulturalne.

slide3

Zamek w Anet

Zamek wAnet został wybudowany w roku 1550 na polecenie króla Henryka II, który ofiarował go w dowód miłości swej kochance. Najbardziej oświecone umysły epoki gromadziły się w Anet, a król i jego kochanka polowali lub przechadzali się w lasach Dreux. Zamek, jak wiele innych został zniszczony i splądrowany w czasie rewolucji. Sprzedano go, wyposażenie uległo rozproszeniu, a część zamku zdemolowali nowi nabywcy. W roku 1820 został zakupiony przez księżnę Orleanu i odrestaurowany po raz pierwszy, jednakże dopiero na przełomie wieków pan Moreau i jego następcy przywrócili mu dawną świetność.

slide4

Zamek w Blois

Zamek w Blois to jeden z największych zamków w dolinie Loary. Zamek był siedzibą wielu królów Francji. To właśnie stąd w 1429 Joanna d'Arc udała się do Reims, aby uzyskać błogosławieństwo Arcybiskupa przed wyprawą mającą na celu oswobodzenie Orleanu obleganego przez Anglików. Za panowania króla Ludwika Filipa I - w 1841 - zamek został sklasyfikowany jako zabytek.

slide5

Zamek w Chambord

Zamek ten jest największy z zamków w dolinie Loary. Został zbudowany między 1519 a 1547 r. nad rzeką Cosson. Stanowi jedno z największych dzieł architektury okresu renesansu. Pierwotny projekt zamku był autorstwa włoskiego architekta, lecz w ciągu prawie 30 lat budowy uległ on daleko idącym zmianom. Analizy wskazują również na wpływ Leonarda da Vinci, który zatrudniony był w charakterze architekta, lecz zmarł w parę miesięcy po rozpoczęciu budowy.

slide6

Zamek w Montrésor

Zamek powstał w roku 1005. W późniejszych czasach nie przechodził poważniejszych zmian, jednak często zmieniając właścicieli, podupadał. Największych zniszczeń doznał w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej, kiedy został zrujnowany, a następnie wystawiony na licytację. W 1849 r. zamek stał się własnością Róży z Potockich dla swojego syna, hrabiego Ksawerego Branickiego by zaczął on prowadzić osiadły tryb życia i założył rodzinę. Ksawery Branicki który zresztą był jednym z bogatszych ludzi w ówczesnej Francji, olbrzymim nakładem kosztów urządził pełne przepychu wnętrza w stylu II Cesarstwa i sprowadził wiele specjalnie dla zamku zakupionych dzieł sztuki, a wśród nich bogate kolekcje malarstwa włoskiego. Sprowadził również z Polski wiele portretów rodowych i innych pamiątek.

slide7

Zamek w Valençay

Zamek położony na płaskowyżu nad rzeką Nahon był budowany przez ponad 200 lat. Jeszcze za życia Talleyranda zamek został zmieniony w prywatną rezydencję słynnego francuskiego dyplomaty. W czasie II wojny światowej zamek nie został naruszony, gdyż Talleyrandowie mieli powiązania ze szlachtą niemiecką i byli nominalnymi właścicielami księstwa żagańskiego na Śląsku. Dzięki temu udało się przechować na zamku wiele cennych dzieł wyniesionych z zagrożonego Luwru, w tym Wenus z Milo.

slide8

Zamek Vincennes

Zamek Vincennes – czternastowieczny zamek na paryskim przedmieściu Vincennes, w przeszłości rezydencja królów Francji. W XVII wieku Louis Le Vau na polecenie Ludwika XIV rozpoczął przebudowę zamku na cele reprezentacyjne, lecz nigdy jej nie ukończył, ponieważ uwaga władcy skoncentrowała się na Wersalu. W czasie nazistowskiej okupacji Paryża hitlerowcy przetrzymywali w Vincennes kilkudziesięciu zakładników, z czego 30 wymordowali 20 sierpnia 1944. W czasie II wojny światowej zamek został poważnie uszkodzony, obecnie trwa jego rekonstruowanie. Nadal pełni funkcje związane z wojskiem, jego część mieści wystawę zabytkowego oręża.

slide9

Zamek w Chaumont

Oryginalnie zamek został zbudowany w X wieku przez Odona II, władcę Blois w celu ochrony miasta Blois przed atakami z zewnątrz. W 1465 roku zamek został spalony na rozkaz króla Francji, Ludwika XI Walezjusza. Zamek został odbudowany w latach 1465-1475. Obecnie zamek posiada status muzeum oraz jest miejscem odbywania się Wielkiego Festiwalu który trwa od czerwca aż do października wówczas do zamku zjeżdżają się projektanci ogrodów zamkowych którzy rywalizują między sobą o zwycięstwo w zawodach na najlepszy projekt ogrodu w stylu angielskim.

ad