ulusal ve uluslararasi radyasyon korumasi kurulu lari n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
ULUSAL VE ULUSLARARASI RADYASYON KORUMASI KURULUŞLARI

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 21

ULUSAL VE ULUSLARARASI RADYASYON KORUMASI KURULUŞLARI - PowerPoint PPT Presentation


 • 246 Views
 • Uploaded on

ULUSAL VE ULUSLARARASI RADYASYON KORUMASI KURULUŞLARI. İBRAHİM KÖKSAL – 112105025 Radyasyon Güvenliği ve Korunma. ULUSAL KURULUŞLAR. TAEK – TÜRKİYE ATOM ENERJİ KURUMU Taek’in 56. Yıl Logosu . ULUSAL KURULUŞLAR.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ULUSAL VE ULUSLARARASI RADYASYON KORUMASI KURULUŞLARI' - ayoka


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
ulusal ve uluslararasi radyasyon korumasi kurulu lari

ULUSAL VE ULUSLARARASI RADYASYON KORUMASI KURULUŞLARI

İBRAHİM KÖKSAL – 112105025Radyasyon Güvenliği ve Korunma

ulusal kurulu lar
ULUSAL KURULUŞLAR
 • TAEK – TÜRKİYE ATOM ENERJİ KURUMUTaek’in 56. Yıl Logosu 
ulusal kurulu lar1
ULUSAL KURULUŞLAR
 • TAEK – Türkiye Atom Enerji Kurumu Atom Enerjisi Komisyonu Genel Sekreterliği 1956 yılında Başbakanlık'a bağlı olarak Ankara'da kurulmuştur. 1982 yılında Başbakan'a bağlı olarak Türkiye Atom Enerjisi Kurumu adı ile yeniden yapılanmıştır.1956 yılında devlet bütçesine bir araştırma reaktörünün kurulması ve ilk masraflarını karşılamak amacı ile 760.000 TL (~ 270.000 $) tahsisat konmuş ve İstanbul'da Küçükçekmece Gölü kenarında şimdiki arazi istimlak edilmiştir. TR-1 Reaktörü 1959-1962 yılları arasında bu merkezde inşa edilmiş, ilk kez 6 Ocak 1962'de kritik olmuş ve 27 Mayıs 1962'de işletmeye açılmıştır. 1973 yılı itibarı ile 3550 radyasyon görevlisine kişisel dozimetre hizmeti verilmiştir.
ulusal kurulu lar2
ULUSAL KURULUŞLAR
 • TAEK – Türkiye Atom Enerji Kurumu TAEK'in faaliyetleri  araştırma merkezleri ve başkanlık bünyesindeki daire başkanlıkları ile yürütülmektedir.
 • TAEK - Vizyon Nükleer teknolojilerin barışçıl amaçlarla kullanılmasında uluslararası kalite ve güvenlik normlarına uygun faaliyet gösteren, güvenilir, yenilikçi, gelişmeye açık ve rekabetçi bir Kurum olmak; ülkemizin nükleer teknolojide kendine yeter duruma gelmesini sağlayacak altyapıyı oluşturmaktır.TÜRKİYE ATOM ENERJİ KURUMU LOGOSU  www.taek.gov.tr
ulusal kurulu lar3
ULUSAL KURULUŞLAR
 • TAEK – BAĞLI KURULUŞLARAnkara Nükleer Araştırma ve Eğitim MerkeziTAEK’in Beşevler yerleşkesinde üç bölüm ve iki şube ile faaliyetlerini  sürdürmektedir.
ulusal kurulu lar4
Ulusal kuruluşlar
 • TAEK – BAĞLI KURULUŞLARÇekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim MerkeziNükleer reaktör, zincirleme çekirdek tepkimesinin başlatılıp sürekli ve denetimli bir biçimde sürdürüldüğü aygıtlardır. Nükleer reaktörler bazen nükleer enerjiyi başka bir tür enerjiye (genelde elektrik enerjisine) çevrilen santraller olarak kullanılırlar.
ulusal kurulu lar5
Ulusal kuruluşlar
 • TAEK – BAĞLI KURULUŞLAR Sarayköy Nükleer Araştırma ve Eğitim MerkeziHizmetleri yapılmaktadır.
ulusal kurulu lar6
ULUSAL KURULUŞLAR
 • TAEK – Bir radyoloji teknikerinin alacağı maksimum mesleki radyasyon miktarının ;Yıllık: 50 mSvAylık: 5 mSvArdışık 5 Yılın Ortalaması: 20 mSvEl, Ayak veya Deri İçin Yıllık: 500 mSvGöz Merceği İçin Yıllık: 150 mSv’dir.
 • Evet, bu değerler bizim için çok fazlageliyor olabilir ama şu anda Türkiye’de kabul edilen miktarlar bunlardır.( Türkiye Gerçekleri. )RADYASYON ÖLDÜRMEZ, TABİKİ TEDBİR ALINDIĞI SÜRECE !!!
ulusal kurulu lar7
ULUSAL KURULUŞLAR
 • TAEK – Halkın alacağı maksimum radyasyon miktarının ;
 • Yıllık: 5 mSvArdışık Beş Yılın Ortalaması: 1 mSvEl, Ayak veya Deri İçin Yıllık: 50 mSvGöz Merceği İçin Yıllık: 15 mSv’ dir.
 • RADYASYON ÖLDÜRMEZ, TABİKİ TEDBİR ALINDIĞI SÜRECE !!!
uluslararasi kurulu lar
ULUSLARARASI KURULUŞLAR
 •  ICRP - Uluslararası Radyolojik Korunma Komitesi UNSCEAR - Birleşmiş Milletler Atomik Radyasyonun Etkileri Bilimsel Komitesi IAEA - Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı EURATOM: Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu
uluslararasi kurulu lar1
ULUSLARARASI KURULUŞLAR
 • ICRP - International Committee on Radiological Protection Uluslararası Radyolojik Korunma Komitesi 1928 yılında 2. Uluslararası Radyoloji Kongresinin ardından kurulmuştur.  Radyasyon korunması ile ilgili temel kriterleri oluşturan bu kuruluş, resmi bir kuruluş olmayıp FAO,WHO, ILO,ICRU, OECD/NEA gibi bir çok uluslararası ve büyük ulusal kuruluşla işbirliği içinde bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir.  Bugün tüm dünyada uygulanan radyasyon korunması kriterleri ICRP tavsiyelerine dayanmaktadır.
 •  En Son Raporu: 1990 Recommendations of the International Commision on RadiologicalProtection, ( Uluslararası Radyolojik Koruma Komisyonu 1990 Tavsiyeleri )ICRP Publication 60.
 • Bu raporun gözden geçirilmiş şekli 2005 yılı içinde yayınlanmak üzere son halini almıştır.www.icrp.org
uluslararasi kurulu lar2
ULUSLARARASI KURULUŞLAR
 • ICRP - International Committee on Radiological Protection ICRP 1965 Kriterlerine Göre Yıllık Maruz Kalınan Radyasyon Miktarları
uluslararasi kurulu lar3
ULUSLARARASI KURULUŞLAR
 • ICRP - International Committee on Radiological Protection ICRP 2005 Kriterlerine Göre Yıllık Maruz Kalınan Radyasyon Miktarları
uluslararasi kurulu lar4
ULUSLARARASI KURULUŞLAR
 • UNSCEAR - The United Nation Scientific Committeon the Effects of Atomic Radiation Birleşmiş Milletler Atomik Radyasyonun Etkileri Bilimsel Komitesi, BM teşkilatının bir Komitesi olarak 1955 yılında kurulmuştur. Radyasyonun sağlık etkileri ile ilgili bilimsel çalışmalar yapan uluslararası resmi bir kuruluş olup, moleküler biyoloji, radyoepidemiyoloji ve radyobiyoloji üzerindeki araştırmaların uluslararası görüş birliği ile değerlendirilmesi şeklinde çalışır.
 • www.unscear.org
uluslararasi kurulu lar5
ULUSLARARASI KURULUŞLAR
 • IAEA - International Atomic Energy Agency Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren bağımsız, uluslar arası bilim ve teknoloji temelli bir organizasyon olup 1957 yılında kurulmuştur. Nükleer Bilim ve Teknolojinin barışcıl amaçlarla kullanılması ve planlanmasında üye ülkelere destek sağlamaktadır. Nükleer Güvenlik Standartlarını hazırlamaktadır. Bünyesindeki denetim mekanizması ile ülkelerin taahhütlerini yerine getirmesini kontrol etmektedir.
 • Nükleer Güvenlik Standartlarını ( Fundamentals, Requirements, Guides) hazırlamaktadır.www.iaea.org
uluslararasi kurulu lar6
ULUSLARARASI KURULUŞLAR
 • EURATOM - EuropeanAtomicEnergyCommintyAvrupa Atom Enerji Kurumu,1958 Roma Antlaşması ile Avrupa Topluluğu çerçevesinde nükleer güvenlik ve radyasyondan korunma ile ilgili yasal zemini oluşturmak üzere kurulmuştur.
 •  İş yerlerinde ve halkın radyasyondan korunması (Bölüm III), Gelişen nükleer güç sektöründe nükleer fisil maddelerin temini (Bölüm VI), Nükleer fisil maddelerin yetkilendirilmemiş askeri amaçlarla kullanımının engellenmesi için korunması (Bölüm VII)www.euratom.org
uluslararasi kurulu lar7
ULUSLARARASI KURULUŞLAR
 • EURATOM - EuropeanAtomicEnergyComminty EURATOM antlaşmasıyla kurulan AAET, radyasyondan korunma, nükleer fisil maddelerin temini ve nükleer korunma olmak üzere üç alanda bir uluslar üstü düzenleyici otorite niteliğindedir.  Böylece, nükleer güç tesisi, radyoaktif atık işleme tesisi veya deposu gibi nükleer güç sektörünün dışında kalan hastaneler ve araştırma merkezleri gibi radyoaktif maddelerle çalışılan tüm alanlarda radyasyonla ışınlanmayı sınırlayıcı yaptırımlar getirmiştir. Araştırma ve bilginin paylaşımı gibi genel unsurları içerir.
uluslararasi kurulu lar8
ULUSLARARASI KURULUŞLAR
 • EURATOM - EuropeanAtomicEnergyCommintyAvrupa Birliği genelinde bütün bu tesislerde radyasyona maruz kalmayı sınırlayıcı bu kurallara uyulması zorunlu kılınmıştır. Bu doğrultuda yayınlanan kararlar, tüzükler , direktifler ve tavsiyeler üye ülkeler tarafından ayrıntılandırılır ve uygulanır
neler rend k
NELER ÖĞRENDİK

 ULUSAL RADYASYON KORUNMASI KURULUŞLARI TAEK ULUSLARARASI RADYASYON KORUNMASI KURULUŞLARI ICRP - Uluslararası Radyolojik Korunma Komitesi ( 1928 )ICRP, radyasyondan korunma ile ilgili temel prensipler ve nicelikleri belirleyerek ülkelerin yetkili otoritelerine tavsiyelerde bulunan uluslararası bir kuruluştur. Resmi bir yaptırım gücü olmamakla beraber, pek çok ülkede yürürlükte olan mevzuat, ICRP yayınlarını temel almaktadır.  UNSCEAR - Birleşmiş Milletler Atomik Radyasyonun Etkileri Bilimsel Komitesi ( 1955 )BM’ye tüm üye ülkelerdeki iyonlaştırıcı radyasyonun seviyelerini ve etkilerini değerlendirmek ve rapor etmek için kurulmuş bir organizasyondur.

neler rend k1
NELER ÖĞRENDİK
 •  IAEA - Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ( 1957 ) EURATOM - Avrupa Atom Enerji Kurumu ( 1958 ) Kuruluş amaçlarından biri iyonlaştırıcı radyasyondan doğan zararlı etkilere karşı çalışanların, hastaların ve halkın korunmasını sağlamak üzere tüm üye ülkelerin uygulayacağı temel güvenlik standartlarını belirlemektir. Bu doğrultuda yayınlanan kararlar, yönetmelikler, direktifler ve tavsiyeler üye ülkeler tarafından ayrıntılandırılırve uygulanır.
d nled n z n te ekk rler brah m k ksal
DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLERİBRAHİM KÖKSAL

DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLERİBRAHİM KÖKSAL

ad