Kapitan Żeglugi Wielkiej
Download
1 / 6

Kapitan ?eglugi Wielkiej Mamert Stankiewicz - PowerPoint PPT Presentation


  • 190 Views
  • Uploaded on

Kapitan Żeglugi Wielkiej Mamert Stankiewicz. Opracowały: Monika Stańczak Aleksandra Jamroży. HISTORIA.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Kapitan ?eglugi Wielkiej Mamert Stankiewicz' - august


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Kapitan Żeglugi Wielkiej

Mamert Stankiewicz

Opracowały:

Monika Stańczak

Aleksandra Jamroży


HISTORIA

Mamert Stankiewicz(ur. 22 stycznia 1889 w Mitawie, zm. 26 listopada 1939) kapitan polskiej marynarki handlowej, dowódca statków „Lwów", „Polonia", „Piłsudski",kawaler orderu Virtuti Militari.


BIOGRAFIA

Ukończył Morski Korpus Kadetów w Petersburgu i służył w rosyjskiej marynarce wojennej. W czasie I wojny światowej był oficerem nawigacyjnym flagowego okrętu Floty Bałtyckiej. W latach 1918-19 został urzędnikiem Konsulatu Rosyjskiego w Pittsburghu w USA. Delegowany następnie na Syberię do flotylli rzecznej. Aresztowany przez Czeka, przebywał w więzieniu w Irkucku. Od czerwca 1921 w Polsce, zweryfikowany jako komandor podporucznik i skierowany do Szkoły Morskiej w Tczewie jako kierownik Wydziału Nawigacyjnego. Wykładał astronomię i nawigację.


W latach 1924-26 dowodził "Lwowem" jako komendant. Od 1931 r. dowodził transatlantykami „Pułaski” i „Polonia” Dozorował budowętransatlantyku „Piłsudski” i został jego kapitanem.MS "Piłsudski" został zatopiony 26 listopada 1939.Kapitan Stankiewicz zszedł z pokładu jako ostatni. Wyłowiono go z morza, lecz zmarł wskutek wycieńczenia i ataku serca. Został pochowany na cmentarzu w miejscowości Hartlepool w Angli. Opisany został w książce Karola Olgierda Borchardta „Znaczy Kapitan”.


Mamert Stankiewicz

Patron Naszej Szkoły

Historia szkoły nr. 4 w Świnoujściu zaczęła się w roku 1955. Na wniosek Wydziału Oświaty z dnia 8 sierpnia 1963 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego nadało szkole nazwę: Szkoła Podstawowa Nr 4 im. kpt. ż. w. Mamerta Stankiewicza w Świnoujściu. 10 maja 1978 roku szkoła otrzymała list od kpt. ż. w. Karola Borchardta - autora książki pt. "Znaczy kapitan„ o naszym patronie.W styczniu obchodzimy święto patrona naszej szkoły - kapitana żeglugi wielkiej Mamerta Stankiewicza