Urządzenia Techniki Komputerowej - PowerPoint PPT Presentation

slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Urządzenia Techniki Komputerowej PowerPoint Presentation
Download Presentation
Urządzenia Techniki Komputerowej

play fullscreen
1 / 55
Urządzenia Techniki Komputerowej
190 Views
Download Presentation
ardara
Download Presentation

Urządzenia Techniki Komputerowej

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Urządzenia Techniki Komputerowej Prowadzący: mgr inż. Marek Sawicki

 2. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Drukarki Drukarka to urządzenie współpracujące z komputerem, służące do drukowania tekstu i obrazu. Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu).

 3. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Podstawowe rodzaje drukarek • drukarka igłowa, • drukarka atramentowa, • drukarka laserowa,

 4. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Drukarka igłowa Drukarka igłowa, drukarka mozaikowa (ang. dot-matrix printer, needle printer, wire printer) – niegdyś najpopularniejszy typ drukarek. Wykorzystują do drukowania taśmę barwiącą podobną do tej stosowanej w maszynach do pisania. Ich główną zaletą jest tania eksploatacja i możliwość drukowania kilku kopii na papierze samokopiującym; do dziś często używana do druku faktur itp.; najczęściej spotykane są głowice 9- i 24-igłowe, istnieją także drukarki wielogłowicowe (każda głowica drukuje fragment wiersza).

 5. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Drukarka atramentowa Drukarka atramentowa (ang. ink-jet printer) – najpopularniejszy obecnie typ drukarek. Drukuje poprzez umieszczanie na papierze bardzo małych (od kilku do kilkudziesięciu pikolitrów) kropli specjalnego tuszu do drukowania. Praktycznie wszystkie dzisiejsze drukarki atramentowe umożliwiają druk w kolorze. Stosowany jest atrament w czterech kolorach: cyjan, karmazynowy (ang. magenta), żółty i czarny (model CMYK). Ponadto w niektórych drukarkach można stosować specjalne tusze "fotograficzne" (są one nieco jaśniejsze niż standardowe i lepiej oddają barwy przy drukowaniu zdjęć) oraz inne dodatkowe kolory.

 6. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Drukarka atramentowa Wadą tanich drukarek atramentowych są dość wysokie koszty eksploatacji (wysoka cena tuszu w stosunku do ilościowej możliwości pokrycia nim papieru). Jeden z niewielu typów drukarek umożliwiających druk w kolorze białym (obok technologii termotransferowej).

 7. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Historia drukarki laserowej Pierwsza drukarka laserowa Xerox 9700 została zbudowana w roku 1977 przez firmę Xerox. Jej twórcą był Gary Starkweather. Drukarka kosztowała 350 000 dolarów. Umożliwiała monochromatyczny, dwustronny druk z rozdzielczością 300 dpi i z prędkością 120 stron na minutę. Xerox 9700 był urządzeniem o sporych rozmiarach, co uniemożliwiało zastosowanie go w niewielkim pomieszczeniu i była przeznaczona dla dużych komputerów.

 8. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Historia drukarki laserowej Pierwszą drukarką laserową przeznaczoną do współpracy z komputerem osobistym było dzieło firmy Hewlett-Packard LaserJet Classic, wyprodukowane w roku 1984. Niedługo później pojawiły się drukarki laserowe firm Canon oraz Apple. Pierwsza kolorowa drukarka laserowa ColorScript Laser 1000 została zbudowana w roku 1993 przez firmę QMS.

 9. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Drukarka laserowa-monochromatyczna Drukarka laserowa (ang. laser printer) – drukuje poprzez umieszczanie na papierze cząstek tonera. Zasada działania drukarek laserowych jest bardzo podobna do działania kserokopiarek. Wałek selenowy jest elektryzowany, następnie naświetlany światłem laserowym (lub diod LED). Przez to miejsca naświetlone tracą swój ładunek elektryczny i nie przyciągają cząsteczek tonera. Następnie toner z wałka przenoszony jest na papier. Na końcu prowadzony jest proces utrwalania wydruku. Karta papieru przechodzi przez fuser – utrwalacz termiczny, gdzie toner jest rozgrzewany i wprasowywany w kartkę papieru. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością i szybkością wydruku, a druk pod wpływem wody się nie rozpływa.

 10. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Drukarka laserowa-kolorowa Tworzenie obrazu Dane dostarczane do maszyny w zrozumiałym przez nią formacie (zwanym językiem opisu strony) przetwarzane są przez RIP – procesor obrazu rastrowego. RIP poprzez układy sterujące moduluje wiązkę światła generowaną przez laser (ROS – Raster Output Scanner) lub zespół laserowych diod świecących (LED). Światło to kierowane na bębny powoduje zmianę własności fotoelektrycznych powierzchni i w rezultacie umożliwia nanoszenie obrazu na bęben. W procesie tym uczestniczy developer - drobno zmielony ferromagnetyk znajdujący się na wałku magnetycznym, mający za zadanie zbliżenie cząstek tonera do naelektryzowanego bębna.

 11. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Drukarka laserowa-kolorowa • Przenoszenie obrazu • Kolejny etap różni się w zależności od technologii: • drukarki jednoprzebiegowe - obraz powstaje w czasie jednego przejścia papieru przez maszynę, transmisja obrazu z bębnów światłoczułych na nośnik. Pas (jeśli występuje) pełni jedynie funkcję pomocniczą, jak oczyszczanie bębnów z nadmiaru tonera czy transport papieru. • drukarki jednoprzebiegowe z pasem transferowym - obraz powstaje w czasie jednego przejścia papieru przez maszynę, transmisja obrazu z pasa pośredniego na nośnik, zaraz po stworzeniu kompletnego odwzorowania.

 12. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Drukarka laserowa-kolorowa • Przenoszenie obrazu • drukarki czteroprzebiegowe z pasem transferowym - obraz nakładany jest w 4 przebiegach na pośredni pas transferowy i dopiero z niego przenoszony na papier. • drukarki czteroprzebiegowe - obraz powstaje na nośniku w procesie czterokrotnego nakładania nań poszczególnych składowych.

 13. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Drukarka laserowa-kolorowa Utrwalanie obrazu Kolejnym etapem jest utrwalanie, za które odpowiedzialny jest utrwalacz termiczny (fuser, piec). Jest on zazwyczaj zbudowany jako zespół co najmniej 2 wałków grzejnych z których przynajmniej jeden wyposażony jest w grzałkę. Czasem spotyka się proste rozwiązania z folią teflonową, grzałką ceramiczną i jednym wałkiem, czasem Fuser jest skomplikowanym mechanizmem z kilkoma wałkami grzejnymi których moc przekracza 1.500 W.

 14. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Drukarka laserowa-kolorowa Utrwalanie obrazu Papier przechodząc pomiędzy wałkami ulega ogrzaniu do ok. 200°C . Toner na jego powierzchni ulega scaleniu z podłożem, wykorzystywany jest do tego albo olej silikonowy, albo też cząsteczki wosków będące składnikiem nowoczesnych tonerów.

 15. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Inne rodzaje drukarek • Drukarka głowicowa – następczyni elektrycznej maszyny do pisania. Głowica wykonana w formie kulistej lub częściej owalnej z naniesionymi wokół znakami (na równoleżnikach). Na jedno uderzenie głowicy przez taśmę barwiącą w papier przypada jeden wydrukowany znak. Dostępność znaków limitowana wykonaniem rozetki drukującej. Brak trybu graficznego.

 16. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Inne rodzaje drukarek • Drukarka iskrowa – drukarka, w której stosowany jest specjalny papier pokryty folią aluminiową. Drukowanie polega na przepaleniu uziemionej warstwy folii przez ślizgający się po powierzchni papieru drut podłączony do zasilania. Sterowanie realizowane jest podobnie jak w drukarce igłowej.

 17. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Inne rodzaje drukarek • Drukarka rozetkowa – następczyni elektrycznej maszyny do pisania. Głowica wykonana w formie łatwo wymiennej tarczy z znakami na obwodzie. Brak trybu graficznego. Jest to uderzeniowa drukarka znakowa, odbijająca młoteczkiem przez taśmę barwiącą znaki rozmieszczone na obwodzie obrotowej tarczy - "rozetce". Posiada łatwo wymienny zestaw z naków, przez zmianę rozetki. Uzyskuje niewielką prędkość ok. 12 znaków na sekundę, ale daje najlepsze wydruki ze wszystkich drukarek uderzeniowych, z tego względu mechanizm jej stosowany jest w maszynach do pisania.

 18. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk

 19. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Inne rodzaje drukarek • Drukarka stałoatramentowa – technologia opracowana przez firmę Tektronix na początku lat 90., polega na nanoszeniu roztopionego woskowego atramentu bezpośrednio na nośnik (solid ink), lub też na bęben transferowy (solid ink – transfix). Zaletami są znakomite krycie, wierność barw, szybkość, prostota konstrukcji i całkowita odporność na UV i wodę. Do wad można zaliczyć niską wytrzymałość mechaniczną druku i łatwo ulegający analizie termicznej atrament. Obecnie drukarki w tej technologii produkuje tylko firma Xerox.

 20. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Inne rodzaje drukarek • Drukarka sublimacyjna zawiera nieruchomą głowicę składającą się z wielu elementów grzejnych o regulowanej temperaturze. Podczas drukowania elementy grzejne powodują punktowe przejście ilości barwnika, znajdującej się na trój- lub czterokolorowej taśmie, z fazy stałej do gazowej. Transparentny barwnik wnika w papier, dając w efekcie dla jednego piksela jeden z ponad 16 milionów odcieni 24-bitowego koloru. Uzyskuje się przez to fotorealistyczną jakość, płynne przejście tonalne i bezrastrowo osiągane odcienie. Ten rodzaj druku wymaga specjalnego papieru, ale jest idealny do prób barwnych, druku grafiki 3D i zdjęć.

 21. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Inne rodzaje drukarek • Drukarka termiczna – drukarka zazwyczaj używana jest w kasach fiskalnych. Drukowanie odbywa się na specjalnym papierze, który pod wpływem ciepła ciemnieje. Zaletą są: szybkość wydruku, bardzo niski poziom hałasu oraz to, że jedynym materiałem eksploatacyjnym jest papier (nie trzeba stosować taśm, tuszy i in.). Wadą jest zanikanie wydruku. Proces ten jest znacznie szybszy w wypadku poddawania wydruków działaniu światła słonecznego lub wysokiej temperatury.

 22. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Inne rodzaje drukarek • Drukarka termotransferowa – drukarka zbliżona w działaniu do drukarki igłowej. Zasadniczą różnicą jest taśma barwiąca jednokrotnego wykorzystania z której barwnik nie jest przenoszony na papier w wyniku mechanicznego oddziaływania, lecz punktowego podgrzania i dociśnięcia przez iglice (grzałki) głowicy. Jeden z niewielu typów drukarek umożliwiających druk w kolorze białym (obok technologii atramentowych).

 23. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Inne rodzaje drukarek • Drukarka stałoatramentowa – technologia opracowana przez firmę Tektronix na początku lat 90., polega na nanoszeniu roztopionego woskowego atramentu bezpośrednio na nośnik (solid ink), lub też na bęben transferowy (solid ink – transfix). Zaletami są znakomite krycie, wierność barw, szybkość, prostota konstrukcji i całkowita odporność na UV i wodę. Do wad można zaliczyć niską wytrzymałość mechaniczną druku i łatwo ulegający analizie termicznej atrament. Obecnie drukarki w tej technologii produkuje tylko firma Xerox.

 24. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Inne rodzaje drukarek • Drukarka wierszowa – drukarka pracująca wyłącznie w trybie tekstowym, stawiająca za jednym ruchem cały rząd znaków; najczęściej czcionki zamocowane są na łańcuchu przewijającym się ciągle przed papierem barwiącym i przez uderzenie specjalnego młoteczka zostawiają ślad na papierze wydruku; obecnie stosowane rzadko za względu na mały repertuar znaków i hałaśliwość.

 25. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Niektóre typy drukarek • Drukarka produkcyjna - drukarka o parametrach technicznych predestynujących ją do dużych obciążeń, tj. drukowania dużych ilości dokumentów. Nominalną, dolną granicą wydajności jest liczba 60 stron na minutę. • Drukarka rozproszona (ang. distributed printer) - drukarka mogąca obsługiwać wiele komputerów znajdujących się w firmowej sieci, klasyfikowana jednak wyżej niż zwykła drukarka sieciowa - przyjmuje się tutaj przedział 25-60 stron na minutę - ale niżej niż drukarka produkcyjna.

 26. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Niektóre typy drukarek • Drukarka sieciowa (ang. network printer) - drukarka mogąca obsługiwać wiele komputerów znajdujących się w firmowej sieci lokalnej, co oznacza istotną oszczędność kosztów w środowisku biurowym. Drukarki sieciowe są zazwyczaj modelami o wyższych parametrach niż zwykłe drukarki podłączone do pojedynczego komputera, przede wszystkim o znacznie większej szybkości działania, pojemniejszych podajnikach (nawet do 3 000 stron) i odbiornikach papieru. Często wyposaża się je w specjalistyczne odbiorniki ułatwiające grupowe użytkowanie, jak np. : zszywacz (stapler), odbiornik wielotackowy (sorter), odbiornik z przesuwaniem poprzecznym wydruków. (offset)

 27. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Niektóre typy drukarek • Drukarka stronicowa (ang. page printer) - drukarka, która drukuje od razu całą stronę.Urządzeniami tego typu mogą być drukarki LED, drukarki laserowe i drukarki atramentowe. W miarę postępu technicznego ich rozmiary znacznie zmalały, za to wzrosła szybkość działania, sięgająca nawet, w przypadku wysokiej klasy modeli, kilkuset stron na minutę.Wśród drukarek stronicowych na rynku dominowały kiedyś drukarki laserowe, jednak w ostatnich latach znacznie zwiększył się udział drukarek atramentowych, których tanie modele są powszechnie wykorzystywane przez indywidualnych użytkowników, zwłaszcza w dobie fotografii cyfrowej.Wadą jest brak możliwości druku na papierze ciągłym (tzw. składance).

 28. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Niektóre typy drukarek • Drukarka szeregowa (ang. serial printer) to drukarka: • dołączona do komputera poprzez złącze szeregowe. • drukująca znaki jeden po drugim (np. drukarka mozaikowa) - w przeciwieństwie do drukarki wierszowej, drukującej cały wiersz od razu.

 29. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Plotery • Ploter (ang. plotter) - komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp.

 30. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Plotery • Pierwotnie mianem plotera określano sterowane komputerowo urządzenie kreślące - rysujące za pomocą specjalnego pióra. W odróżnieniu od drukarek, służyło ono tylko do grafiki wektorowej (a nie do rastrowej). Obecnie ten typ ploterów został zastąpiony przez plotery atramentowe lub laserowe, służące do nanoszenia dowolnego rodzaju grafiki. Plotery mogą być sterowane za pomocą tych samych języków programowania co drukarki - np. Postscript lub HPGL. Czynność jaką wykonują plotery nazywa się plotowaniem, a wydruki z ploterów noszą gwarową nazwę wyplotów

 31. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Plotery • Wyróżniamy następujące rodzaje ploterów: • ze względu na prowadzenie papieru: • ploter płaski • ploter bębnowy • ze względu na nanoszony obraz: • ploter atramentowy • ploter solwentowy • ploter kreślący • ploter laserowy • ploter grawerujący • ploter tnący

 32. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Plotery Ploter atramentowy (drukarka wielkoformatowa) - sterowane komputerowo urządzenie drukujące. Jest rodzajem plotera wyposażonego w głowicę z tuszem lub atramentem, umożliwiającą druk zarówno grafiki wektorowej, jak i rastrowej na dowolnych płaskich powierzchniach. Głowice są tego samego typu, co w drukarkach atramentowych, i mogą być stosowane do nanoszenia podobnej ilości kolorów podstawowych, a także innych substancji, np. zabezpieczających.

 33. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Plotery Plotery atramentowe są najczęściej typu bębnowego, gdzie materiał może być w postaci arkusza lub wstęgi, głowica przesuwa się wzdłuż osi bębna (oś X) a ruch w osi Y uzyskiwany jest poprzez przesuw zadrukowywanego podłoża. Maksymalna szerokość stosowanego materiału zależy od typu plotera i zawiera się od ok. 85 cm do nawet kilku metrów. Plotery atramentowe stosowane są w poligrafii, zastosowaniach inżynierskich, geodezji, także w pracy biurowej.

 34. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Plotery Na ploterach atramentowych drukować można: mapy, plany, schematy, rysunki techniczne, diagramy, arkusze lub obszerne zestawienia danych itd. Niektóre modele wyposażono także w głowicę tnącą, dzięki czemu mogą one spełniać rolę plotera tnącego - tzw. ploter drukująco-tnący. Istnieją też modele ploterów drukujących, gdzie głowicę z atramentem zastąpiono przez laser. Są to plotery laserowe.

 35. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk

 36. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Plotery Ploter solwentowy drukuje grafiki rozpuszczalnikową farbą solventową, opartą na cykloheksanolu, trwale łączą się z podłożem, agresywnie wnikając w jego strukturę. Wydruki charakteryzują się bardzo dużą odpornością na: promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, zróżnicowane warunki atmosferyczne, ekstremalne różnice temperatur. Począwszy od zastosowania wydruków na tablice reklamowe, samochody, banery, bilboardy, kasetony, cityboardy, citylighty, flagi aż do wykorzystania wydruków pełnokolorowych na plandekach TIR.

 37. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Plotery Ploter grawerujący - rodzaj plotera, sterowane komputerowo urządzenie grawerujące w materiałach twardych (metale, szkło, tworzywa sztuczne, drewno). Mogą one być dwuwymiarowe (głowica porusza się tylko w osi X i Y) lub trójwymiarowe (głowica porusza się również w osi Z czyli można grawerować na różne głębokości). Plotery grawerujące stosowane są np. do grawerowania napisów, tworzenia matryc, wykonywania drobnych detali.

 38. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Plotery Ploter tnący - sterowane komputerowo urządzenie tnące, służące do nacinania lub wycinania kształtów w arkuszach miękkich materiałów. Działa na zasadzie głowicy wyposażonej w odpowiednie ostrze, która przesuwa się nad daną powierzchnią. Maksymalna wielkość materiału przy ploterach płaskich najczęściej jest w granicach formatów od A4 do A0, przy bębnowych ograniczony jest tylko jeden wymiar (szerokość rolki) dochodzący do kilku metrów, drugi zależy tylko od długości wstęgi - nawet do kilkudziesięciu metrów.

 39. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Plotery Plotery tnące są stosowane w poligrafii do nacinania liter i innych kształtów w folii samoprzylepnej, do wycinania kształtów np. w styropianie, w kamieniarstwie i szklarstwie do piaskowania napisów, do wykrawania w tkaninach elementów ubrań, do wycinania w skórze części składowych butów, do wycinania na folii flock i fleck tzw. prasowanek na koszulki, bejsbolówki i inną odzież napisów, loga, itp.

 40. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Plotery Większość ploterów tnących po wymianie noża na specjalne piórko może pracować również jako ploter kreślący grafikę wektorową. Są one programowane za pomocą tych samych języków programowania, co drukarki. Do znanych firm produkujących plotery tnące na potrzeby poligrafii należą m.in. Roland, Mutoh, GCC i Summa.

 41. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Skanery Skaner - czytnik, urządzenie służące do pobierania informacji z danego obiektu. Skanery mogą pobierać informacje w najrozmaitszy sposób. Skaner optyczny to urządzenie umożliwiające wczytanie statycznego obrazu rzeczywistego obiektu (np. kartka papieru, powierzchnia ziemi, siatkówka ludzkiego oka) i przetworzenie tego obrazu do postaci analogowej w celu bezpośredniego przesłania obrazu do urządzenia wyjściowego, lub (częściej) cyfrowej, w celu dalszej obróbki komputerowej.

 42. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk • Skanery • Skanery optyczne stosuje się w celu przygotowania do obróbki graficznej obrazu, rozpoznawania pisma (patrz: OCR), w systemach zabezpieczeń i kontroli dostępu, badaniach naukowych, medycznych itd. • Rodzaje skanerów: • skaner ręczny • skaner płaski • skaner bębnowy • skaner do slajdów • skaner do filmów fotograficznych • skaner kodów kreskowych • skaner przestrzenny - 3D

 43. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Skanery

 44. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Skanery Skaner do slajdów (ang. slide scanner) - wyspecjalizowane urządzenie komputerowe do skanowania 35-milimetrowych slajdów, pozwalające przenieść ich zawartość do edycji w programie komputerowym. Obecnie zamiast skanera slajdów najczęściej wykorzystuje się skanery płaskie lub skanerów do filmów fotograficznych z dodatkowym osprzętem do mocowania slajdów.

 45. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Mysz komputerowa Mysz (z ang. mouse) urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego. Wynaleziona przez Douglasa Engelbarta w 1963 r. Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie komputera poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża, a po jego zamianie na postać cyfrową komputer dokonuje zmiany położenia kursora myszy na ekranie.

 46. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Mysz mechaniczna Najstarszym typem myszy jest "mysz mechaniczna", w urządzeniu tym wykorzystuje się metalową kulkę pokrytą gumą, oraz system rolek. Kulka pod wpływem tarcia o powierzchnię, po której przesuwamy mysz obraca się. Kulka powoduje obrót dwóch prostopadle umieszczonych rolek, które odzwierciedlają przesunięcie kursora myszy na ekranie w "pionie" i "poziomie". Ze względu na to, że do poruszania kulką myszy potrzebna jest równa powierzchnia o odpowiednio dużym tarciu, stosuje się specjalne podkładki. W trakcie używania myszy brud z podkładki przenosi się na kulkę i wałki. Powoduje to problemy z działaniem urządzenia i wymusza jego czyszczenie co jakiś czas.

 47. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Mysz mechaniczna

 48. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Mysz mechaniczna

 49. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Mysz optyczna Nowszym rozwiązaniem jest tzw. "mysz optyczna". W podstawie takiej myszy zainstalowana jest jedna lub więcej dioda elektroluminescencyjna która oświetla powierzchnię pod myszą oraz system czujników optycznych, mysz posiada także procesor DSP służący do analizowania względnych zmian w położeniu mocno powiększonego obrazu powierzchni. Najnowszym rozwiązaniem jest zastosowaniem lasera zamiast diod świecących co jeszcze bardziej podnosi rozdzielczość myszy. Zaletą dwóch ostatnich rozwiązań jest brak mechaniki, która łatwo ulega zanieczyszczeniu i wymaga częstej konserwacji oraz to, że mysz działa na prawie każdej powierzchni i nie wymaga podkładki.

 50. Szkoła Policealna – profil: Technik Informatyk Komunikacja z komputerem W zależności od rodzaju, mysz może przekazywać sygnały do komputera po kablu lub bezprzewodowo. Mysz musi być zasilana prądem. W przypadku myszy przewodowych, odpowiednie napięcie jest dostarczane po tym samym kablu co sygnały od myszy. W przypadku myszy bezprzewodowych, energia elektryczna pobierana jest z baterii lub akumulatorów umieszczonych we wnętrzu myszy. Są również urządzenia ze specjalną podkładką, która indukuje prąd do bezprzewodowej myszy. Wówczas mysz nie musi posiadać ani kabla, ani wewnętrznego źródła prądu, jednak można z niej korzystać tylko na specjalnej podkładce, która jest zasilana po kablu.