Dlaczego pada nieg
Download
1 / 4

Dlaczego pada ?nieg? - PowerPoint PPT Presentation


 • 218 Views
 • Uploaded on

Dlaczego pada śnieg?. Małgorzata Konieczna. Śnieg. Śnieg - opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Tworzy na ziemi białą, porowatą pokrywę o niewielkiej gęstości .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Dlaczego pada ?nieg?' - archer


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Dlaczego pada nieg

Dlaczego pada śnieg?

Małgorzata Konieczna


Dlaczego pada nieg
Śnieg

 • Śnieg - opad atmosferyczny w postaci kryształkówlodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, łączących się w płatki śniegu. Tworzy na ziemi białą, porowatą pokrywę o niewielkiej gęstości.

 • Śnieg powstaje gdy para wodna w chmurachkondensuje bezpośrednio w lód. Powstają wtedy regularne sześcioramienne kryształy o wielkości kilku milimetrów. Płatek śniegu to luźna zbitka takich kryształów, mogąca mieć do kilku centymetrów. Czasem określa się tak samo również pojedyncze kryształki.

 • Płatki śniegu [edytuj]

 • Większość kryształków śniegu jest płaska i ma po sześć, w przybliżeniu identycznych, ramion. W zależności od temperatury, wilgotności i ciśnieniapowietrza, powstają jednak również inne formy, takie jak kolumny, igły, płytki i grudki. Struktura ich wynika z procesu powstawania, który zaczyna się od kondensacji lodu na cząstce pyłu. Początkowo powstaje sześciokątny płaski kryształ o wielkości ułamka milimetra. W temperaturach między -1°C a -3°C oraz między -10°C a -20°C warunki bardziej sprzyjają osadzaniu się lodu na krawędziach i na krysztale wyrasta sześć ramion. W temperaturach między -5°C a -10°C oraz poniżej -20°C bardziej sprzyjają osadzaniu się lodu na powierzchniach, a wtedy kryształ rośnie w pionie i przyjmuje kształt igły. Pozostałe kształty powstają gdy w czasie wzrostu kryształu warunki zmienią się w którąś stronę.

 • Kryształki śniegu są prawie idealnie symetryczne, choć większość ma łatwe do zauważenia nieregularności. Na zdjęciach częściej przedstawia się te najbardziej symetryczne, ze względu na ich urodę. Przyczyna dla których sześć niezależnie rosnących ramion kryształu przyjmuje identyczny kształt, a jednocześnie żadne dwa kryształki nie są identyczne, nie jest jeszcze w pełni zrozumiana. Badania pokazują że proces rośnięcia jest bardzo wrażliwy na niewielkie zmiany temperatury i wilgotności. Każdy kryształek poruszając się wewnątrz chmury przechodzi przez unikalne zmiany tych czynników, dlatego kształt każdego jest inny. Jednocześnie sześć ramion kryształu podróżuje razem, więc natrafia na identyczne warunki i rośnie identycznie.

 • Istnieje przekonanie że nie istnieją dwa identyczne płatki śniegu. Faktycznie w przypadku każdego makroskopowego obiektu jest niesłychanie mało prawdopodobne żeby istniały we Wszechświecie jego dwie kopie identyczne na poziomie molekularnym. W praktyce łatwość zauważania nawet niewielkich różnic w symetrycznej strukturze kryształków śniegu sprawia że jest mało prawdopodobne znalezienie dwóch kryształków dla których różnice nie byłyby widoczne gołym okiem.

 • Rodzaje śniegu [edytuj]

 • Śnieżyca – obfite opady śniegu.

 • Zawieja – śnieżyca połączona z silnym wiatrem.

 • Zamieć śnieżna – zawieja porywająca śnieg leżący już na ziemi, ograniczająca poważnie widoczność.

 • Śnieg ziarnisty - opad w postaci bardzo małych, nieprzezroczystych ziarenek lodu o średnicy poniżej 1 mm.

 • Krupy śnieżne – śnieg w postaci kulistych bryłek o średnicy od 1mm do 15mm.

 • Grad – bryłki lodu o średnicy powyżej 15mm, często mogące zlepiać się ze sobąDlaczego wiej wiatry
Dlaczego wieją wiatry?

 • Wiatr - poziomy lub prawie poziomy ruch powietrza względem powierzchni ziemi. Wiatry są zazwyczaj wywołane różnicą ciśnienia atmosferycznego. Termin wiatr jest używany w meteorologii prawie wyłącznie na określenie horyzontalnej składowej wiatru. Istnieje jednak składowa pionowa wiatru i wtedy jest tak nazywana. Wiatr może wiać z obszarów wyższego ciśnienia do obszarów niższego ciśnienia, ale w średnich szerokościach geograficznych, ze względu na siłę Coriolisa, wiatr wieje zazwyczaj równolegle do linii takiego samego ciśnienia (wiatr geostroficzny). Wiatr jest jednym ze składników pogody, w tym celu podaje się prędkość wiatru (w m/s lub km/h) i kierunek, z którego wieje. Należy zachować uwagę przy używaniu terminologii kierunku wiatru: meteorolodzy pod nazwą wiatry zachodnie rozumieją wiatr wiejący z zachodu, podczas gdy "zachodni prąd oceaniczny" to prąd płynący na zachód (czyli różnica o 180 stopni w definicji kierunku).