dlaczego nieg jest bia y l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Dlaczego śnieg jest biały? PowerPoint Presentation
Download Presentation
Dlaczego śnieg jest biały?

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

Dlaczego śnieg jest biały? - PowerPoint PPT Presentation


  • 334 Views
  • Uploaded on

Dlaczego śnieg jest biały?. Trudne pytanie. Jest wiele pytań, które wydają się być trywialnymi, ale po chwili zastanowienia, udzielenie odpowiedzi nie jest rzeczą łatwą i prostą.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Dlaczego śnieg jest biały?' - avidan


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
trudne pytanie
Trudne pytanie

Jest wiele pytań, które wydają się być trywialnymi, ale po chwili zastanowienia, udzielenie odpowiedzi nie jest rzeczą łatwą i prostą.

„Dlaczego śnieg jest biały?” – to właśnie jedno z takich pytań. W naszej szkole zadaliśmy je 100 uczniom z klas I i II. Tylko 20 osób udzieliło poprawnej odpowiedzi. 26 uczniów podało błędne tłumaczenie. 54 osoby nie umiały wyjaśnić dlaczego śnieg jest biały. Padały odpowiedzi: „bo to jest”, „bo nie jest czarny”…

slide3

Aby udzielić pełniej odpowiedzi na pytanie „dlaczego śnieg jest biały”,zastanówmy się najpierw czym jest śnieg i czym jest barwa biała. Pozwoli nam to na pełne wyjaśnienie problemu.

slide4

Śnieg to opad atmosferyczny w postaci kryształków lodu o kształtach głównie sześcioramiennych gwiazdek, które łącząc się ze sobą tworzą płatki śniegu, o wielkości do kilku centymetrów. Po opadnięciu na ziemię tworzy porowatą pokrywę śnieżną o niewielkiej gęstości także zwaną śniegiem. Śnieg powstaje, gdy w chmurach para wodna krystalizuje, tworząc kryształy lodu.

slide5

Światło to widzialne promieniowanie elektromagnetyczne. Różne kolory odpowiadają różnym długościom fali świetlnej. Białe światło słoneczne jest mieszaniną świateł o różnych kolorach: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego i fioletowego. Odkrył to Newton w 1666 roku.

Ciała są kolorowe dlatego, że część tych kolorów odbijają, a część absorbują. Są jednak substancje, które odbijają prawie całe światło, które na nie pada. Taką własność mają substancje białe.

Przy nakładaniu się świateł o różnej długości fali kolory podstawowe to czerwony, zielony i niebieski. Wszystkie trzy razem dają światło białe.

to dlaczego nieg jest bia y
To dlaczego śnieg jest biały?

Śnieg jest biały, ale przyczyną nie jest jakikolwiek barwnik. Śnieg składa się z wielu bezbarwnych, prawie całkowicie przeźroczystych kryształków lodu.

Barwa śniegu jest wynikiem budowy kryształków. Światło padające na kryształki lodu ulega wielokrotnemu odbiciu i załamaniu. Każdy kryształek lodu odbija w różne strony (czyli rozprasza) wszystkie barwy prawie jednakowo silnie, a złożenie tych barw wywołuje w oku wrażenie światła białego. Fakt ten sprawia, że widzimy śnieg jako biały.

slide7

Światło niebieskie jest trochę bardziej rozpraszane niż światło o barwie czerwonej. Właśnie z tego powodu śnieg ma odcień niebieski.

nieg cukier s l
Śnieg, cukier, sól

Śnieg jest biały z tego samego powodu, z jakiego biały jest cukier, sól czy papier.

Cukier w cukierniczce, sól wydaje się biała. Gdy kryształków cukru, soli jest dużo, to w sumie odbijają więcej światła i dlatego z daleka cukier wydaje się biały. Podobnie jest z papierem czy białą bluzką. Tu światło odbijają cienkie przezroczyste włókienka celulozy.

dlaczego nieg jest bia y a l d przezroczysty
Dlaczego śnieg jest biały, a lód przezroczysty?

Lodowy proszek, składający się z okruchów lodu, jest biały. Przezroczystość polega przecież na przechodzeniu światła przez przedmiot bez rozpraszania. Drobne kryształki natomiast rozpraszają światło i dają wrażenie barwy białej.

Aby przekonać się, czy biały kolor śniegu pochodzi od materii, z której się wytworzył, wykonujemy następujące doświadczenie. Przezroczysty kawałek lodu rozbijmy młotkiem na drobny proszek.

bia e bielsze najbielsze
Białe, bielsze, najbielsze…

Biel jest w pewnym sensie pozorna. Co prawda wszelkie zjawiska barwne są wrażeniami subiektywnymi. Każdy człowiek widzi biały kolor, ale każdy trochę inaczej. Okazuje się, że u starszych ludzi zmieniają się proporcje widzenia różnych fragmentów widma światła białego.

czy to prawda e nie ma dw ch identycznych p atk w niegu
Czy to prawda, że nie ma dwóch identycznych płatków śniegu?

Nie ma dwóch takich samych płatków śniegu, bowiem nawet dla powstałych w bezpośrednim sąsiedztwie płatków droga na ziemię nigdy nie będzie taka sama. Wpływ zmiany temperatury i wilgotności na każdy z nich będzie inny.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że powstaną dwa identyczne płatki śniegu. Jednak w przypadku obiektu makroskopowego (czyli złożonego z bardzo dużej liczby cząsteczek, jak np. płatek śniegu, który zawiera około 1018 cząsteczek wody), jest to niesłychanie mało prawdopodobne.

nie tylko nie ynki
Nie tylko śnieżynki …

Igiełki śniegu - powstają w temperaturze około -50C. Gdy osiądą na ubraniu, wyglądają jak białe włoski.

Graniastosłup to najprostsza forma, jaką przybierają kryształki śniegu

sztuczny nieg
Sztuczny śnieg

Sztuczny śnieg to po prostu zamarznięte kropelki wody. Armatki śniegowe wystrzeliwują wodę i sprzężone powietrze, które podczas dekompresji zamraża cząsteczki wody. Podczas jego tworzenia, nie powstają takie skomplikowane struktury krystaliczne jak przy naturalnej krystalizacji wody.

czerwony nieg
Czerwony śnieg ?!

Czerwony deszcz i śnieg spadł w Bułgarii w dniu 23 marca 2008. Według meteorologów przyczyną niezwykłego zjawiska był kurz z czerwonych piasków saharskich, nawiany przez wiatry wiejące w górnych warstwach atmosfery nad Bułgarią.

Czerwony śnieg to zjawisko obserwowane na powierzchni topniejącego śniegu, spowodowane rozwojem czerwonomalinowych kolonii glonów przystosowanych do życia w tym typie siedliska.

slide17

Autor prezentacji:

Mariusz Narolski

ul. Jagiełły 2/8

82-550 Prabuty

e-mail: mariako@gazeta.pl

Szkoła:

II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego

Ul. słoneczna 2

82 – 500 Kwidzyn

tel/fax: 0556451919

e-mail: mariako@gazeta.pl

Praca wykonana pod kierunkiem: mgr Marii Kołłupajło