Download
how much does eating organic cost n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
How Much Does Eating Organic Cost? PowerPoint Presentation
Download Presentation
How Much Does Eating Organic Cost?

How Much Does Eating Organic Cost?

274 Views Download Presentation
Download Presentation

How Much Does Eating Organic Cost?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. How Much Does Eating Organic Cost? Christine Selvy Jess Stehr Tyler Wood

  2. Organic vs. Non-Organic • Organic food (regulated by National Organic Program): • Produced using environmentally sound methods • Lack: • Pesticides and chemical fertilizers • GMOs • Are not processed using: • Irradiation • Industrial solvents • Chemical food additives

  3. How much does eating organic cost? • 11 typical food items • Went to Safeway • Compared prices per unit • Analyzed number comparisons

  4. Food Comparisons

  5. Food Comparison: Produce

  6. Food Comparison: Grains

  7. Food Comparison: Beverages

  8. Food Comparison: Protein

  9. Food Comparison: Overall Price = 62% increase

  10. Conclusion • Organic foods are more expensive • Resources • Production • Transportation • People want cheapness • Lower incomes limit consumers • Higher supply and demand for non-organic