gaz n vers tes patent destek b r m
Download
Skip this Video
Download Presentation
GAZİ ÜNİVERSİTESİ PATENT DESTEK BİRİMİ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

GAZİ ÜNİVERSİTESİ PATENT DESTEK BİRİMİ - PowerPoint PPT Presentation


 • 182 Views
 • Uploaded on

GAZİ ÜNİVERSİTESİ PATENT DESTEK BİRİMİ. İstanbul, 07 Haziran 20 10. İçerik. Birim Hakkında Birim Görevleri TTO kurulmasına ilişkin Avrupa Patent Ofisi (EPO) pilot projesi Birimde verilen danışmanlık hizmeti Fikri mülkiyet politikası oluşturulması çalışmaları. Birim Hakkında.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'GAZİ ÜNİVERSİTESİ PATENT DESTEK BİRİMİ' - abbott


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

İçerik

Birim Hakkında

Birim Görevleri

TTO kurulmasına ilişkin Avrupa Patent Ofisi (EPO) pilot projesi

Birimde verilen danışmanlık hizmeti

Fikri mülkiyet politikası oluşturulması çalışmaları

birim hakk nda

Birim Hakkında

 • Türkiye’deki üniversitelerde bir ilk olması açısından Türk Patent Enstitüsü’nden büyük destek görerekortak bir çalışma ile “Patent Destek Birimi” kurulmasına ilişkin protokol hazırlanmıştır.
 • Bu protokol, Gazi Üniversitesi ile Türk Patent Enstitüsü arasında 07 Mayıs 2007 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir.
 • Genel Sekreterliğe bağlı olarak kurulmuştur.
g revlerimiz

Görevlerimiz

 • Patent ya da endüstriyel tasarım tescili alabilecek durumda olduğunu düşünen akademik personel ve öğrencileri süreç ile ilgili birebir bilgilendirmek
 • Çalışmalarda elde edilen sonuçlarla ilgili gerekli ulusal ya da uluslararası düzeyde taramalar yaparak sürece işlerlik kazandırmak ve onlardan aldıkları dönütler ışığında somut stratejiler oluşturmak
 • Akademisyenler, öğrenciler, üniversitemizin ilgili birimleri, Türk Patent Enstitüsü (TPE) ve TÜBİTAK ile yakın işbirliği ve etkileşim içerisinde olarak etkinliklerini sürdürmek
g revlerimiz1
Sınai mülkiyet haklarına ilişkin ulusal ve uluslararası mevzuat ile ilgili Türk Patent Enstitüsü ücretsiz yayınlarını temin etmek ve ilgililere sunmak
 • Üniversite yönetiminin oluşturduğu temel politikalar çerçevesinde, yeni ve özgün stratejik açılımlar geliştirerek patent ve endüstriyel tasarımlar konusunda Üniversitemizin yenilikçi açılımlar yaratmasına katkı sağlamak

Görevlerimiz

tto kurulmas na li kin epo pilot projesi

TTO Kurulmasına İlişkin EPO Pilot Projesi

 • Haziran 2007’de Avrupa Patent Ofisi’nin “Üniversitelerde Teknoloji Transfer Ofisi Kurulması ve İşletilmesi” konusuna ilişkin pilot uygulaması için Gazi Üniversitesi ve Türk Patent Ofisi ortaklaşa proje başvurusu gerçekleştirmiştir.
 • EPO Teknoloji  Transfer Ofisi pilot uygulamasına Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İtalya, Portekiz, Romanya, Slovenya, Polonya) bulunan 7 üniversite ile birlikte seçilmiştir.
 • Kasım 2007’de, Türk Patent Enstitüsü uzmanlarından oluşan heyet beraberinde EPO yetkilileri üniversitemizi ziyaret etmişler ve söz  konusu proje hakkında üniversitemize bilgi vermişlerdir.
 • Teknoloji Transfer Ofisi’nin teknik altyapısı ile ilgili çalışmalar kapsamında, Ocak 2009’da EPO tarafından hibe edilen ve Türk Patent Enstitüsü tarafından sağlanan çeşitli donanım mal ve malzemeleri teslim alınmıştır.
slide7
Birim Bünyesinde Verilen Danışmanlık Hizmeti
 • 2008 yılında Patent Destek Birimi aracılığıyla Üniversitemizde yapılan akademik çalışmalar için 6 adet patent başvurusu dosyalandı.
 • 2009 yılında Patent Destek Birimi aracılığıyla Üniversitemizde yapılan akademik çalışmalar için 5 adet patent, 1 adet faydalı model başvurusu dosyalandı.
 • 01 Ocak 2010 tarihinden itibaren Patent Destek Birimi aracılığıyla Üniversitemizde yapılan akademik çalışmalar için 1 adet endüstriyel tasarım, 2 adet patent başvurusu dosyalandı.
slide13
İletişim:

Patent Destek Birimi

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü

06500 Teknikokullar Ankara

Tel: 312 202 2023 Faks:312 202 2628

E-posta: [email protected], [email protected]

Web: http://www.patent.gazi.edu.tr

ad