Rate
This presentation is the property of its rightful owner.
Sponsored Links
1 / 24

Rate PowerPoint PPT Presentation


  • 66 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Rate. Zigila 2005 – Comparing & Scaling. Rate. Ratio that compares two different kinds of numbers Unit rate = compares a quantity to its unit of measure The word “per” is a clue that you are dealing with a rate. The word “per” means to divide. Rate.

Download Presentation

Rate

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Rate

Rate

Zigila 2005 – Comparing & Scaling


Rate

Rate

  • Ratio that compares two different kinds of numbers

  • Unit rate = compares a quantity to its unit of measure

  • The word “per” is a clue that you are dealing with a rate.

  • The word “per” means to divide


Rate

Rate

  • Important type of ratio used in many real-world scenarios

  • Grocery shopping, traveling, medicine, etc.

  • Rates of speed

  • Heartbeats per minute = heart rate


Unit rate

Unit price is the price for one item

Miles per hour

Miles per gallon

Calories per serving

Dollars per hour

People per square mile

Land per person

Cost/item

Miles/hour

Miles/gallon

Calories/serving size

Dollars/time (hours)

Population/area

Area/population

Unit rate


Unit rate1

Unit Rate

  • To find the unit rate: simply divide the multiple-unit rate by the number of units

  • For example: When the 7th grade goes on their perk trip there are 165 students and 3 busses, how many students per bus?

  • Divide your multiple-unit rate (165 students) by the number of units (3 busses).

  • What is your answer?


Unit rate2

Unit Rate

  • Find the unit price

  • If potatoes cost $5.50 for 5 pounds, what does it cost for 1 pound?

  • Divide your multiple-unit rate ($5.50) by the number of units (5 lbs).

  • What is your answer?


Rates

Rates

  • Rates can be seen in proportions to solve unknown quantities.

  • During spring break, the Harlands traveled 495 miles at 55 mph on their motorcycle. How long did the trip take?

  • Set up your proportion:

    55=495

    1t

  • Cross multiply: 55t = 495

  • Divide both sides by 55 to find t

  • t = ?


Rates1

Rates

  • Mike works 60 hours per 3 weeks. At that rate, how many hours will he work in 12 weeks?

  • Set up your proportion

  • Cross multiply

  • Divide both sides by 3 to find h.

  • h = ?


Rates2

Rates

What does h =?

a.) He will work .6 of an hour

b.) He will work 240 hours

c.) He will work 15 hours


Rates3

Rates

Check the set up of your proportion. Remember it is 60 per 3 so it should look like:

60=x

312


Rates4

Rates

b.) He will work 240 hours.

You are correct!


Rate of speed

Rate of speed

  • If you rode your bike for 2 hours and traveled 24 miles, what is your rate of speed?

  • You drove 135 miles for 3 hours, what was your rate of speed?


Rate of speed1

Rate of speed

  • Divide your multiple-unit rate (24 miles) by the number of units (2 hours) and that will give you miles per hour.

  • What is your rate of speed?


Rate of speed2

Rate of speed

  • Divide your multiple-unit rate by the number of units and that gives you miles per hour.

  • What is your rate of speed?

    a.) 405 mph

    b.) 54 mph

    c.) 45 mph


Rate of speed3

Rate of speed

a.) 405 mph

Make sure that you are dividing and not multiplying.


Rate of speed4

Rate of speed

b.) 54 mph

Look at your answer more carefully!


Rate of speed5

Rate of speed

c.) 45 mph

You are correct!


Rate practice

Rate practice

  • Write a ratio for each and find the unit rate.

    1.) 142 heartbeats per 2 minutes

    2.) $3.30 for 10 stamps

    3.) 1.5 pound for $3.49

    4.) One animal can run 60 feet in 4 seconds, while another animal can run 100 feet in 8 seconds. Which animal runs the fastest?


Population density

Population density

  • A term that describes the number of people in an area in relation to the size of that area.

  • Divide the number of people by the area they occupy.

  • Population density = population/land area


Population density1

Population density

  • As of 2000, Michigan’s population was 9,295,297 and its area in square miles is 56,809.2

  • What is Michigan’s population density (population per square mile)?


Population density2

Population density

  • As of 2000, Crawford County’s population was 12,260 and its area is 558.2 square miles.

  • What is the population density for Crawford County? (population per square mile)


Rate of speed6

Rate of speed

Notice that the 55 and 495 are on top.

55=495

1t

Also notice that the speed was 55 miles per hour – that is why in the proportion you see 55 over 1.

Miles

hours


Rate practice1

Rate practice

  • Go to the website below and do the practice problems. You need to get 10 correct – inform a teacher when you have done so!

  • Good luck!

  • http://www.math.com/school/subject1/practice/S1U2L3/S1U2L3Pract.html

Where did I get my information?


Resources

Resources

  • http://www.nationalgeographic.com/xpeditions/lessons/01/g912/density.html

  • http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/

  • http://www.math.com/school/subject1/lessons/S1U2L3GL.html

  • http://www.math.com/school/subject1/lessons/S1U2L3EX.html

  • http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/6.rates.ideas.html


  • Login