Rate and unit rate
Download
1 / 10

Rate and Unit Rate - PowerPoint PPT Presentation


  • 128 Views
  • Uploaded on

Rate and Unit Rate. Created by: Mrs. J Couch. Rate. A rate is the comparison of two measurements in which each measuring unit is different for each value Ex. 145 miles/1 hour $50 for 2 concert tickets. Practice. http://studyjams.scholastic.com/studyjams/jams/math/algebra/ rate.htm.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Rate and Unit Rate' - fausta


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Rate and unit rate

Rate and Unit Rate

Created by: Mrs. J Couch


Rate

  • A rate is the comparison of two measurements in which each measuring unit is different for each value

  • Ex. 145 miles/1 hour

  • $50 for 2 concert tickets


Practice
Practice

  • http://studyjams.scholastic.com/studyjams/jams/math/algebra/rate.htm


Unit rate
Unit Rate

  • A unit rate is a rate that is compared to 1

  • Ex. $32 for 1 ticket

    24 miles per 1 hour


Unit rate1
Unit Rate

  • Find the unit rate for the following:

  • 120 eggs from 20 chickens

    120 eggs = x eggs

    20 chickens 1 chicken

6 eggs/chicken


Practice1
Practice

  • Find the unit rate

  • $55 for 20 people

  • $48 for 4 tickets


Practice2
Practice

  • Jerrod drove 217 miles in 3.5 hours. Martin drove 244 miles in 4 hours. Who drove at the fastest rate of speed?


Practice3
Practice

  • The prices of 4 different bottles of lotion are given in the table.

  • Which size bottle is the best value?

  • A. The 25-ounce bottle

  • B. The 15-ounce bottle

  • C. The 10-ounce bottle

  • D. The 5-ounce bottle


Practice4
Practice

  • Which is traveling faster: Traveling 75 miles in 1 hour or traveling 280 miles in 3.5 hours


Exit slip
Exit Slip

  • Find the unit rate for each of the following:

    1.) $45 for nine people 2.) 250 miles in 4 hours

    3.) Which is the better deal: 8 ounces of shampoo for $0.99 or 12 ounces for $1.47

    (make sure you label your answer)


ad