Menaxhimi strategjik

Menaxhimi strategjik PowerPoint PPT Presentation


  • 746 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Analiza e zinxhirit t? vler?s. Kjo si metod? i sh?rben verifikimit se si aktivitetet e organizat?s shfryt?zojn? avantazhin konkurues t? saj. Aktivitetet e organizat?s: Aktivitetet primare: logjistika e brendshme, operacionet, logjistika e jashtme, marketingu dhe shitja dhe sh?rbi

Download Presentation

Menaxhimi strategjik

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


1. Menaxhimi strategjik Analiza e mjedisit tė brendshėm Analiza e zinxhirit tė vlerės Prof : Enver Kutllovci Punoi: Filloretė Gashi

2. Analiza e zinxhirit tė vlerės Kjo si metodė i shėrben verifikimit se si aktivitetet e organizatės shfrytėzojnė avantazhin konkurues tė saj. Aktivitetet e organizatės: Aktivitetet primare: logjistika e brendshme, operacionet, logjistika e jashtme, marketingu dhe shitja dhe shėrbimi Aktivitetet ndihmėse: furnizimi, zhvillimi i tekonologjisė, zhvillimi i burimeve njerėzore dhe infrastruktura Aktivitetet primare Logjitstika e brendshme: marrja, magazinimi dhe shpėrndarja e inputit te produktit Operacionet: transformimi i inputeve nė produkt final Logjistika e jashtme: grumbullimi, magazinimi dhe shpėrndarja e produkteve te klientėt Shėrbimi: instalimi, riparimet, trajnimi dhe rezervat

3. Aktivitetet ndihmėse Furnizimi: blerja e inputeve pėr aktivitetet primare Zhvillimi i teknologjisė: teknologjitė kryesore mund tė kenė lidhje direkte me produktet Zhvillimi i resurseve njerėzore: trajnimi, rekrutimi, zhvillimi dhe shpėrblimi I punėtorėve Infratruktura: sistemi i planifikimit, financės, kontrollit tė cilėsisė, po ashtu strukturat dhe rutinat qė e mbėshtesin kulturėn e organizatės Pėrdorimi i burimeve Aktivitetet e vlerės dhe lidhja nė mes tyre janė burim i avantazhit konkurues, andaj duhet tė vlerėsohet pėrdorimi i burimeve Lidhje tė rėndėsishmė nė mes tė aktiviteteve primare Lidhja ne mes tė njė aktiviteti primar dhe njė aktiviteti ndihmės Lidhja midis aktiviteteve ndihmėse mund tė krijojnė vlerė

4. Kontrolli i burimeve Njė kriter qė shėrben pėr vlerėsimin e kapacitetit strategjik tė njė kompanie ėshtė shkalla e kontrollit tė burimeve Kontrolli i burimeve e rrit apo e dobėson kapacitetin strategjik mund tė kuptohet pėrmes kėtyre pyetjeve A janė treguesit e rezultatit nė pėrputhje me veprimtarinė e organizatės kundrejt konkurencės A bėjnė dallim menaxherėt nė mes te asaj ēka ėshtė e rėndėishmė dhe e parėndėsishme kur kryejnė kontrollin A informohen nė kohėn e duhur menaxherėt rreth sistemit tė kontrollit nė mėnyrė qė tė japin gjykimet dhe vendimet e tyre Rrugėt pėrmes sė cilave organizata mund t’i kontrolloj aktivitet e vlerės: Integrimi vertikal Koncepti i kontrollit tė rezultatit tė furnitorėve Drejtimi total i cilėsisė

5. Analiza krahasuese Analiza e zinxhirit tė vlerės inkurajon menaxherėt tė ndėrmarrin njė studim kritik tė burimeve tė organizatės mė qėllim qė tė njohin se sa aktivitetet e veēanta tė vlerės dhe lidhjet midis tyre ndihmojnė nė avantazhin konkurues tė organizatės Format e analizės krahasuese Analiza historike – studion shfrytėzimin e burimeve tė njė organizate nė krahasim me vitet paraardhėse me qėllim qė tė indetifikoj ēdo ndryshim Krahasimi me normat e industrisė – shėrben pėr vlersimin nga pikpamja perspektive tė burimeve tė kompanisė dhe nga ana tjetėr pėrcakton pozicionin relativ tė kompanisė nė industri. Analiza e praktikės mė tė mirė: profili i konkurentit dhe standardet

6. Vlerėsimi i bilancit te burimeve Shtrirja nė tė cilėn aktivitetet dhe burimet e organizatės e plotėsojnė njėra tjetrėn - nė kėtė rast pėrdoret analiza portofol Bilanci i kualifikimit tė personelit - shkalla e bilancit tė njerėzve brenda organizatės, nė termat e kualifikimit personal dhe llojit tė personalitetit Analiza e fleksibilitetit - nėse shkalla e burimeve tė organizatės pėrputhet me nivelin e pasigurisė sė mjedisit dhe shkallės sė rrezikut qė kompania ėshtė e gatshme tė ndėrmarrė

7. Identifikimi I faktorėve kyē Vlerėsim i hollėsishėm i fuqive dhe dobėsive kryesore tė organizatės. Esenca e njė strategjie tė formuluar mirė qėndron nė faktin sa ajo arrin tė ekuilibrojė kėrcėnimet dhe shanset e mjedisit tė jashtėm me fuqitė dhe dobėsitė e mjedisit tė brendshėm Analiza SėOT Identifikim sistematik I fuqive, dobėsive, kėrcnimeve dhe shanseve Shanset – njė situatė e favorshme nė mjedisin e jashtėm Kėrcėnimet - njė situate e pafavorshmė nė mjedisin e jashtėm Fuqitė – njė burim apo mjeshtri ose njė avantazh tjetėr konkurues Dobėsitė – njė kufizim apo mungesė nė burime, mjeshtri dhe kapacitete qė e dėmtojnė seriozisht rezultatin e firmės

8. Egzistojnė mėnyra tė ndryshme tė analizės sė situatės Tė fillosh me identifikimin e faktorėve tė rėndėsishėm Nisja e analizės nga pėrcaktimi i qėllimeve dhe objektivave tė firmės Tė pėrnqendrohesh vetėm nė shanset Struktura ne vazhdim ėshtė vetėm njė nga opsionet e mundshme Hapi i parė - pėrgatitja e profilit tė organizatės Hapi i dytė - identifikimi dhe vlerėsimi I faktorėve (ekonomik, social, politik, demografik, teknologjik, tregu dhe konkurenca Hapi i tretė – parashikimi I sė ardhmes Hapi i katėr – njohja e fuqive dhe dobėsive tė organizatės Hapi i pestė - hartimi I alternativave Hapi i gjashtė – zgjedhja strategjike Hapi i shtatė - planet pėr ngjarje tė paparashikuara

9. Varėsisht prej situatės nė tė cilėn gjendet firma mund te aplikoj strategji te ndryshme per sa i pėrket faktorėve tė jashtėm dhe tė brendshėm Faktorėt ė brendshėm Faktorėt e jashtėm

10. Strategjitė (WT, WO, ST DHE SO) Strategjia WT (mini – mini) – qėllimi i kėsaj strategjie ėshtė minimizimi i dobėsive dhe kėrcėnimeve Strategjia WO (mini – maxi) – qėllimi i kėsaj strategjie ėshtė tė minimzojė dobėsitė dhe tė maksimizojė shanset Strategjia ST (maxi – mini) - qėllimi i kesaj strategjie ėshtė maksimizimi i fuqive dhe minimizimi I kėrcėnimeve Strategjia SO (maxi – maxi) – maksimizimi fuqive dhe shfrytėzimi i shanseve nga mjedisi Me qėllim qė tė identifikohet nėse strategjia aktuale e organizatės duhet tė ndiqet apo tė zėvendėsohet ndiqet kjo procedurė: Identifikimi i strategjive ose strategjisė qė po ndjek organizata Identifikimi i ndryshimeve kyēe nė mjedisin e jashtėm Identifikimi i faktorėve tė brendshėm

11. Kompetencat dalluese Identifikimi atyre fuqive tė veqanta qė i jepin organizatės epėrsi mbi konkurrentėt dhe atyre dobėsive qė duhen shmangur. Qė nje kompetencė dalluese (burim) tė jetė mbėshtetės i njė strategjie efektive ajo duhet tė kalojė nė disa teste sa i pėrket vlerės Testi i paemitueshmėrisė - a ėshtė kompetenca e vėshtirė pėr tu kopjuar Testi i jetėgjatėsisė – sa shpejt kompetenca dalluese zhvlerėsohet Testi i pėrkatėsisė – cili e zotėron vlerėn qė e pėrmban kompetenca dalluese Testi i zėvendėsueshmėrisė – a mundet qė njė kompetencė tė zėvendėsohet nga njė tjetėr Testi i superioriteti konkurues – cila kompetencė ėshtė realisht ma e mira

  • Login