budowa i ewolucja wszech wiata
Download
Skip this Video
Download Presentation
Budowa i ewolucja Wszechświata

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 16

Budowa i ewolucja Wszechswiata - PowerPoint PPT Presentation


 • 228 Views
 • Uploaded on

Budowa i ewolucja Wszechświata. Autor: Weronika Gawrych. Spis treści:. Obserwacje nieba Gwiazdozbiór na północnej strefie niebieskiej Gwiazdozbiór na południowej strefie niebieskiej Ruch gwiazd Najjaśniejsze gwiazdy nieba Meteoryty i komety Budowa Układu Słonecznego

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Budowa i ewolucja Wszechswiata' - josette


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
budowa i ewolucja wszech wiata

Budowa i ewolucja Wszechświata

Autor: Weronika Gawrych

spis tre ci
Spis treści:
 • Obserwacje nieba
 • Gwiazdozbiór na północnej strefie niebieskiej
 • Gwiazdozbiór na południowej strefie niebieskiej
 • Ruch gwiazd
 • Najjaśniejsze gwiazdy nieba
 • Meteoryty i komety
 • Budowa Układu Słonecznego
 • Merkury, Wenus i Mars
 • Układ Słoneczny
 • Jowisz, Saturn, Uran i Neptun
 • Układ Słoneczny
 • Pluton
 • Ciekawostki
 • Bibliografia
obserwacje nieba
Obserwacje nieba

Kiedy obserwujemy nocne niebo, wydaje się nam, że wszystkie gwiazdy znajdują się od siebie w tej samej odległości od nas. Mamy wrażenie, że są rozmieszczone na powierzchni kuli o bardzo dużym promieniu i środku pokrywającym się ze środkiem Ziemi. Powierzchnię tej pozornej kuli nazywamy strefa niebieską. Patrząc na gwiazdy stwierdzimy, że nie są rozmieszczone na niebie równomiernie, lecz tworzą grupy ułożone w pewne mniej lub więcej rzucające się w oczy figury. Takie obszary strefy niebieskiej nazywamy konstelacjami lub gwiazdozbiorami.

W pogodną noc na półkuli północnej możemy zaobserwować ok. 3000 gwiazd. Podobną ich liczbę możemy zaobserwować na niebie półkuli południowej. Jeżeli do obserwacji użyjemy lornetki, liczba ta zwiększy się kilkakrotnie, a przy użyciu największych teleskopów dostrzeżemy miliony gwiazd. Widzimy je dzięki światłu, które emitują.

ruch gwiazd
Ruch gwiazd

Widok nieba zmienia się też z upływem godzin. Gwiazdy krążą po strefie niebieskiej, te znajdujące się blisko horyzontu wschodzą, górują, a następnie zachodzą. Ich przemieszczanie jest związane z przemieszczaniem Ziemi wokół własnej osi.

Ruch gwiazd półkuli południowej

najja niejsze gwiazdy nieba
Najjaśniejsze gwiazdy nieba

Konstelacja Wielkiego Psa z najjaśniejszą gwiazdą nieba- Syriuszem

Gwiazdozbiór Oriona

meteoryty i komety
Meteoryty i komety

Na nocnym niebie oprócz planet możemy czasami zauważy również inne naturalne obiekty, szybciej przemieszczające się względem gwiazd. Są to meteoryty albo komety. Meteoryty mają postać bardzo szybko poruszających się świecących punktów, które pozostawiają za sobą na krótko wąskie, jasne smugi.

Deszcz meteorytów

KOMETA

budowa uk adu s onecznego
Budowa Układu Słonecznego

Układ Słoneczny tworzą: Słońce, dziewięć planet z ponad setką księżyców oraz liczne drobne ciała niebieskie. Przestrzeń międzyplanetarna wypełniają promieniowanie elektromagnetyczne oraz strumienie cząstek, takich jak elektrony i protony.

Centralne miejsce w naszym układzie planetarnym zajmuje Słońce. Wokół niego krąży dziewięć planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton.

merkury wenus i mars
Merkury, Wenus i Mars

Merkury, Wenus i Mars pod względem wyglądu, rozmiarów, gęstości i składu chemicznego są podobne do Ziemi. Mają twardą, skalistą powierzchnię, metaliczne lub skaliste jądro i stosunkowo dużą gęstość. Ich skład chemiczny to pierwiastki ciężkie, głównie żelazo i krzem, oraz ich związki chemiczne z innymi pierwiastkami. Średnia temperatura powierzchni tych planet zawarta jest w przedziale od 240 do 700 K.

uk ad s oneczny
Układ Słoneczny

MERKURY

WENUS

ZIEMIA

MARS

jowisz saturn uran i neptun
Jowisz, Saturn, Uran i Neptun

Jowisz, Saturn, Uran i Neptun mają wspólne cechy: duże rozmiary małą gęstość. Zbudowane są głównie z wodoru i helu w stanie ciekłym i gazowym oraz z małego jądra, które znajduje się w centralnej części planety. Średnia temperatura ich powierzchni jest bardzo niska i wynosi od 55 K do 125 K. wszystkie planety mają od kilku do kilkudziesięciu księżyców.

uk ad s oneczny13
Układ Słoneczny

JOWISZ

SATURN

URAN

NEPTUN

pluton
Pluton

Pluton jest najmniejszą i najodleglejszą od Słońca planetą. Pluton przypomina dużą lodową planetoidę, obiekt tzw. Pasa Kipera. Pas ten to zbiór wielu nie dużych w porównaniu z planetami ciał, poruszających się wokół Słońca poza orbitą Neptuna.

PLUTON

ciekawostki
Ciekawostki

Wszystkie planety oprócz Merkurego i Wenus mają księżyce. Pomiędzy orbitą marsa i Jowisza znajduje się pas, niewielkich w porównaniu z planetami, skalistych ciał niebieskich, zwanych planetoidami lub asteroidami.

Największymi planetami Układu Słonecznego są Jowisz i Saturn, a najmniejszymi Pluton i Merkury. Wokół Jowisza, Saturna, Urana oraz Neptuna istnieją układy pierścieni.

bibliografia
Bibliografia:

Tworząc tą prezentacje korzystałem z:

 • podręcznika dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum.
ad