Budowa roweru – układ jezdny, napędowy, hamulcowy i elektryczny - PowerPoint PPT Presentation

Budowa roweru uk ad jezdny nap dowy hamulcowy i elektryczny l.jpg
Download
1 / 5

  • 853 Views
  • Uploaded on
  • Presentation posted in: General

Budowa roweru – układ jezdny, napędowy, hamulcowy i elektryczny. 1. Układ jezdny z układem kierowniczym . Układ jezdny roweru to koła (zwykle) szprychowe i ogumienie pneumatyczne, rama, siodełko i kierownica.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

Budowa roweru – układ jezdny, napędowy, hamulcowy i elektryczny

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Budowa roweru uk ad jezdny nap dowy hamulcowy i elektryczny l.jpg

Budowa roweru – układ jezdny, napędowy, hamulcowy i elektryczny


1 uk ad jezdny z uk adem kierowniczym l.jpg

1. Układ jezdny z układem kierowniczym

Układ jezdny roweru to koła (zwykle) szprychowe i ogumienie pneumatyczne, rama, siodełko i kierownica.

Układ kierowniczy składa się z widelca przedniego osadzonego w rurze sterowej ramy za pośrednictwem dwóch łożysk kulkowych, drążka kierowniczego i kierownicy. Kierownica jest także miejscem mocowania wszystkich elementów służących do bezpiecznej jazdy rowerem (dźwignie hamulców, manetki przerzutek, dzwonek).


2 uk ad nap dowy l.jpg

2. Układ napędowy

układ napędowy - w rowerze ruch posuwisto-zwrotny nogi człowieka poprzez mechanizm korbowy zostaje zamieniony na ruch obrotowy. Układ napędowy tworzą: mechanizm korbowy - przekładnia łańcuchowa. Obecnie większość współczesnych rowerów - zarówno sportowych, jak i turystycznych - wyposażona jest w napęd wielobiegowy z wielotrybem (przerzutkami).


3 uk ad hamulcowy l.jpg

3. Układ hamulcowy

- pozwala zmniejszyć prędkość jazdy oraz zatrzymać rower. Najczęściej stosuje się hamulce szczękowe i dźwigniowe, które dociskane są do kół ręcznie, dźwignią umieszczoną na kierownicy. Jeżeli rower jest wyposażony w jeden taki hamulec, to musi on działać na tylne koło, a dźwignia umieszczona jest po prawej stronie kierownicy. Drugi hamulec pracuje na przednie koło, a dźwignia dociskowa jest umieszczona po lewej stronie kierownicy.


4 uk ad o wietleniowy l.jpg

4. Układ oświetleniowy

- czyli... widzieć i być widzianym... Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie prądnicy rowerowej zasilającej lampę przednią i tylną za pośrednictwem przewodów. światło odblaskowe nie wymaga stosowania żadnej instalacji elektrycznej.


  • Login