budowa roweru uk ad jezdny nap dowy hamulcowy i elektryczny
Download
Skip this Video
Download Presentation
Budowa roweru – układ jezdny, napędowy, hamulcowy i elektryczny

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 5

Budowa roweru uklad jezdny, napedowy, hamulcowy i elektryczny - PowerPoint PPT Presentation


  • 901 Views
  • Uploaded on

Budowa roweru – układ jezdny, napędowy, hamulcowy i elektryczny. 1. Układ jezdny z układem kierowniczym . Układ jezdny roweru to koła (zwykle) szprychowe i ogumienie pneumatyczne, rama, siodełko i kierownica.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Budowa roweru uklad jezdny, napedowy, hamulcowy i elektryczny' - addo


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
1 uk ad jezdny z uk adem kierowniczym
1. Układ jezdny z układem kierowniczym

Układ jezdny roweru to koła (zwykle) szprychowe i ogumienie pneumatyczne, rama, siodełko i kierownica.

Układ kierowniczy składa się z widelca przedniego osadzonego w rurze sterowej ramy za pośrednictwem dwóch łożysk kulkowych, drążka kierowniczego i kierownicy. Kierownica jest także miejscem mocowania wszystkich elementów służących do bezpiecznej jazdy rowerem (dźwignie hamulców, manetki przerzutek, dzwonek).

2 uk ad nap dowy
2. Układ napędowy

układ napędowy - w rowerze ruch posuwisto-zwrotny nogi człowieka poprzez mechanizm korbowy zostaje zamieniony na ruch obrotowy. Układ napędowy tworzą: mechanizm korbowy - przekładnia łańcuchowa. Obecnie większość współczesnych rowerów - zarówno sportowych, jak i turystycznych - wyposażona jest w napęd wielobiegowy z wielotrybem (przerzutkami).

3 uk ad hamulcowy
3. Układ hamulcowy

- pozwala zmniejszyć prędkość jazdy oraz zatrzymać rower. Najczęściej stosuje się hamulce szczękowe i dźwigniowe, które dociskane są do kół ręcznie, dźwignią umieszczoną na kierownicy. Jeżeli rower jest wyposażony w jeden taki hamulec, to musi on działać na tylne koło, a dźwignia umieszczona jest po prawej stronie kierownicy. Drugi hamulec pracuje na przednie koło, a dźwignia dociskowa jest umieszczona po lewej stronie kierownicy.

4 uk ad o wietleniowy
4. Układ oświetleniowy

- czyli... widzieć i być widzianym... Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie prądnicy rowerowej zasilającej lampę przednią i tylną za pośrednictwem przewodów. światło odblaskowe nie wymaga stosowania żadnej instalacji elektrycznej.

ad