GEÇ GOTİK ÇAĞ 1250-1500 - PowerPoint PPT Presentation

Ge got k a 1250 1500
Download
1 / 19

 • 192 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

GEÇ GOTİK ÇAĞ 1250-1500. İNGİLTERE 0841 RUMEYSA ÖZCAN. İngiltere’de siyasi kudret bu çağda kliseden krala geçtiği için,inşa edilen kliseler inşa ettirenlerin kudretini ve dindarlığını ifade ediyordu.

I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.

Download Presentation

GEÇ GOTİK ÇAĞ 1250-1500

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


Ge got k a 1250 1500

GEÇ GOTİK ÇAĞ 1250-1500

İNGİLTERE

0841 RUMEYSA ÖZCAN


Ge gotik ag 1250 1500

 • İngiltere’de siyasi kudret bu çağda kliseden krala geçtiği için,inşa edilen kliseler inşa ettirenlerin kudretini ve dindarlığını ifade ediyordu.

 • Son gotik çağ kiliseleri espri yönünden laik ve kralcıdır.Ünlü Oxford ve Cambridge Kolejleri ilkin dini okullardı fakat 15.ve 16.yüzyıllarda din adamları ikinci planda kalınca ,kolejler dini okullarla laik okullar arasında bağlantı oluşturmuşlardı.Kolejler Rönesansı geliştirecek bilgileri verecek diğer kolejlerin öncüsüydüler.


Gloucester katedral

GLOUCESTER KATEDRALİ


Ge gotik ag 1250 1500

Dikey üslup ilk olarak Gloucester Katedralinin korosunda uygulandı.Asıl kilise Romanesk çağdan kalmıştı fakat tonozları Gotik çağda yapıldı ve koro bölümünde yeni bir üslup meydana geldi.İngiliz tonozu strüktürel bir yapı olmaktan çıkıp,karmaşık girinti ve çıkıntılarıyla klisenin en süslü yerini meydana getiriyordu.Tavanın genel etkisi üstüne bir çok süsler yapılmış ve sağlam inşa edilmiş bir tünel tonozdur.


Ge gotik ag 1250 1500

 • Doğu duvarı vitraylı,muazzam bir pencereden ibaret olan koronun diğer duvarları da dikey üslupta cam panolardan meydana geliyordu.

 • Gloucester katedrali korosu ,dikey üslubun en başarılı örneğidir zira dikeylik etkisini tonoz kaburgaların bolluğu kadar,duvar pano ve pencerelerin düzeni de arttırır.


K ngs collage apel

KİNGS COLLAGE ŞAPELİ


Kings collage apeli 1446 1515

Kings Collage Şapeli 1446-1515

Işık ihtiyacı,gotik katedrallerde büyük klerostari pencerelerden sağlanıyordu.Bu şapelde ise ışık sorunu tamamen çözülmüştür.Plan dikdörtgen bir taş kafes biçiminde olup ,duvarlar tamamen camdır.Gotik üslubun bütün çabası duvar yerine cam koymaktı.Bu şapel ışığın en çok girdiği yerdi zira bütün tonozların yükünü payandalar taşıyordu.


Ge gotik ag 1250 1500

 • Kings Collage Şapelini yapan John Wastell adındaki usta ,kaburga sayısı çok arttırıldığında bütün tonozun sağlam taştan yapılabileceğini fark etti.Böylece Tudor Gotiğinin özelliği olan yelpaze tonoz keşfedildi.Burada taş konilerin yüzeyine kaburga taklidi oymalar yapılmış ve tonozun kendisi bu taş konilerden meydana gelmişti.

 • Dikey üslupta olan bina cephe ve plan yönünden çok sade olup,bütün zenginlik iç dekorasyonda toplanıştır.


Westm nster henry vii apel

WESTMİNSTER HENRY VII ŞAPELİ


Westminster henry vii apeli 1505 1519

Cephe ve plan yönünden çok sade olan binanın taş işçiliğinde ustalığın son aşamasına ulaşılmıştır.Dantela gibi tonozlar ve görünüşte yelpaze tonozdan inen sarkıtlar İngiliz gotiğinin sonunu gösterirler.Espri olarak ise laik ve kralcıdır.

Westminster Henry VII Şapeli 1505-1519


Ge gotik ag 1250 1500

 • A West EntranceB NaveC CrossingD Transepts E ChoirF Henry VII ChapelG CloisterH Chapter House # Tomb of tre Unknown Warrior # Poet's Corner


 • Login