Historie a v voj pr varov ho bodov ho sva ov n
Download
1 / 15

Historie a vývoj průvarového bodového svařování. - PowerPoint PPT Presentation


  • 93 Views
  • Uploaded on

Historie a vývoj průvarového bodového svařování. Průvarové bodové svařování je technologie spojování plechů vzájemně nebo k libovolně tlustému ocelovému dílci bodově, z jedné strany propálením a zatavením elektrodou v jednom cyklu.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Historie a vývoj průvarového bodového svařování.' - brady-oliver


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Historie a v voj pr varov ho bodov ho sva ov n

Historie a vývoj průvarového bodového svařování.

Průvarové bodové svařování je technologie spojování plechů vzájemně nebo k libovolně tlustému ocelovému dílci bodově, z jedné strany propálením a zatavením elektrodou v jednom cyklu.


První informace se objevují o svařovaní průvarem v literatuře z roku 1955, kde jde o svařování v ochranné atmosféře a pak v roce 1958 svařováním pod tavidlem. S obalovanou elektrodou rutilovou, se svařováním zabýval ing. Müncner, z VÚZ Bratislava, s použitím ruční obloukové bodové svářečky ROB-3, v roce 1959. Jeho výsledky byly neuspokojivé pro praktické využití.


Další neúspěch se objevil v Německu roku 1964. literatuře z roku 1955, kde jde o svařování v ochranné atmosféře a pak v roce 1958 svařováním pod tavidlem. S obalovanou elektrodou rutilovou, se svařováním zabýval ing. M


Ve Francii byl další neúspěšný pokus v roce 1972. literatuře z roku 1955, kde jde o svařování v ochranné atmosféře a pak v roce 1958 svařováním pod tavidlem. S obalovanou elektrodou rutilovou, se svařováním zabýval ing. M


Průvarová bodovací pistole literatuře z roku 1955, kde jde o svařování v ochranné atmosféře a pak v roce 1958 svařováním pod tavidlem. S obalovanou elektrodou rutilovou, se svařováním zabýval ing. M

IVEBA-DSG 2005

přivezena v roce1977 do Žiliny na výstavu SYMPOMECH firmou HILTI z Lichtenštejnska. Byla nakoupena k Vítkovickým stavbám Ostrava v roce 1978. Do Československa bylo dovezeno celkem 100ks pistolí. Pro technologii svařování průvarem byly vyvinuty speciální elektrody v ŽAZ Vamberk, panem Morávkem, pod označením E-R921 v roce 1978.

Pistole IVEBA, stejně jako předcházející pistole nesplňovala zaručenou opakovatelnost svaru. Funkce byla závislá na citlivosti práce obsluhy a časové regulaci průběhu svařování.


V roce 1981 byla vyvinuta průvarová bodovací pistole s podáním vynálezu autorů ing. Miroslava Štíhla a ing. Vincence Fojtíka. Předmětem vynálezu bylo použití pružiny k posuvu elektrody a vypínání svařovacího procesu měřením napětí na oblouku komparátorem.

Vynález vznikl při řešení vývojového úkolu Vítkovických staveb Ostrava a při spolupráci s MEZ Brumov-výrobcem svařovacích agregátů.

Funkční model


S novou průvarovou pistolí vybavenou pružinou a komparátorem byly prováděny zkoušky při použití elektrod E-R921 ø2 a 2,5mm. Makrovýbrusy, mikrovýbrusy a trhací zkoušky svarů byly prováděny ve VÚHŽ Dobrá. Také byly provedeny srovnávací zkoušky mezi spojem šroubu TEX, vstřelovacím hřebem HILTI a průvarem, v chemické komoře při simulaci 20 let na Ostravsku. Průvarový spoj zůstal beze změn pevnosti. Spoje šroubu ani vstřelovacího hřebu nevyhověly.


První prototyp průvarové pistole STIFO (Štíhel- Fojtík), byl vystaven a předváděn na výstavě „Země živitelka“ v Českých Budějovicích roku 1983.

prototyp


  • V roce 1983 byla zahájena výroba průvarových pistolí v JZD Javorník, Štítná nad Vláří

  • STIFO 100 pro řízený usměrňovač WTU 315.3

  • STIFO 100.1 pro svařovací usměrňovač UTA 200

  • STIFO 100.2 pro středofrekvenční svařovací usměrňovač SMA 250-1

  • STIFO 900 pro svařovací transformátor RTB – 3

Vyráběné pistole nešlo používat k jiným zdrojům než bylo určeno výrobcem a jejich elektronika byla přizpůsobena jen ke svařovacím agregátům MEZ Brumov.

Do roku 1990 bylo vyrobeno asi 8000 ks pistolí. Nekvalitní výroba, špatná informační činnost (nevhodný návod k obsluze) a přiřazení pistolí ke konkrétním agregátům, způsobilo její negativní reklamu.


V roce 1984 byla vyrobena průvarová pistole PBP 100 s autorským osvědčením vynálezu a byla předváděna také na výstavě Construma 86 v Budapešti.

K sériové výrobě nedošlo.


Pro průvarovou pistoli PBP 100 vyřešil ing. Thér komparátory a elektronické ovládání na která dostal autorské osvědčení vynálezu.

Vyrobená zařízení umožňovala používat pistoli PBP100 pro všechny svařovací agregáty MEZ Brumov, které byly určeny pro různé průvarové pistole STIFO.


V roce 1987 byla vyrobena průvarová pistole PP-9, která byla přiřazena jako souprava k jednoúčelovému transformátoru se svařovacím proudem 125A a tím bylo její použití omezeno pouze na elektrody ø2mm s kořenem průvaru 4mm a tloušťkou upevňovaného plechu 2mm. Na trh bylo dodáno několik set kusů pistole.


V roce 1991 byla vyrobena a v lednu 1992 byla schválena u VÚZ Bratislava, nová průvarová pistole STIME (Štíhel-mechanizace) univerzál, která s dálkovým ovládáním STIME-D je použitelná pro usměrňovací agregáty MEZ Brumov a s adaptérem STIME-A pro všechny svařovací transformátory. Při použití redukcí je pistole bez komparátoru použitelná také ke svařovacím agregátům MIG-MAG. Elektrodou E-R921 ø2mm, lze přivařit plech tl.2mm, s kořenem svaru ø4mm a elektrodou ø2,5mm, lze přivařit plech tl.3mm, s kořenem svaru ø6mm. Svařovat lze plechy také pozinkované, lakované nebo povlakované.


Souběžně s pistolí STIME – univerzál, byla schválena pistole STIME – M, která je určena přímo ke svařovacím agregátům MIG-MAG s koncovkou EURO pro připojovací kabel.

Ke správnému a bezpečnému používání průvarových pistolí, byl zpracováván kromě návodu, materiál pro kurz průvarového bodového svařování s označením D-E9, který byl u VÚZ Bratislava schválen.


V roce 2009 je vyrobena nová pistole STIME. pistole

Při průvarovém bodovém svařování pistolí STIME není nutno používat ochranné prostředky před ozářením elektrickým obloukem. Zdrojem svařovacího proudu je invertor PEGAS 160 EP, o hmotnosti 6,5 kg s připojením na 230V, 16A, od výrobce ALFA IN, a.s.. Pro svařování se používají elektrody E-R921 ø2,5 a 2mm. S použitím redukce EURO lze pistoli STIME připojit ke svařovacím zdrojům MIG-MAG.


ad