Powiatowe biegi uliczne memoria u im wincentego koz owskiego w terespolu
Download
1 / 38

POWIATOWE BIEGI ULICZNE MEMORIAŁU IM. WINCENTEGO KOZŁOWSKIEGO W TERESPOLU - PowerPoint PPT Presentation


 • 92 Views
 • Uploaded on
 • Presentation posted in: General

POWIATOWE BIEGI ULICZNE MEMORIAŁU IM. WINCENTEGO KOZŁOWSKIEGO W TERESPOLU. Opracowała: Kamila Rafałko. Spis treści. Dlaczego im. Wincentego Kozłowskiego? Zarys historii Biegów Ulicznych 1991 – 2013 Dlaczego to nasza historia? Galeria zdjęć. Dlaczego biegi im. Wincentego Kozłowskiego?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha

Download Presentation

POWIATOWE BIEGI ULICZNE MEMORIAŁU IM. WINCENTEGO KOZŁOWSKIEGO W TERESPOLU

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Presentation Transcript


POWIATOWE BIEGI ULICZNE MEMORIAŁU IM. WINCENTEGO KOZŁOWSKIEGO W TERESPOLU

Opracowała: Kamila Rafałko


Spis treści

 • Dlaczego im. Wincentego Kozłowskiego?

 • Zarys historii Biegów Ulicznych 1991 – 2013

 • Dlaczego to nasza historia?

 • Galeria zdjęć


Dlaczego biegi im. Wincentego Kozłowskiego?

Wincenty Kozłowski był postacią nietuzinkową i dla wszystkich stanowił wzór nauczyciela, wychowawcy oraz kolegi. Był również autorytetem dla młodzieży i mieszkańców Terespola, zawsze działał na rzecz całego społeczeństwa. Dlatego nauczyciele pragnęli upamiętnić jego osobę, aby pamięć o nim nigdy nie zagięła, lecz trwała z pokolenia na pokolenie.

Zawsze można było liczyć na rady i wskazówki pana Kozłowskiego.


„Sport nie jest celem, ale środkiem, może stać się czynnikiem współtworzącym cywilizację i służącym prawdziwej rozrywce, pobudzającym ludzi, by ujawnili swoje najlepsze strony, a unikali wszystkiego, co może im zagrażać lub wyrządzać poważne szkody im samym lub innym.”Jan Paweł II


Historia

Początek wspaniałych zawodów możemy datować na rok 1991, gdy to podczas powrotu z I Biegów Bohaterskich Lotników w Białej Podlaskiej, nauczyciele: śp. Stefan Polaczuk, Andrzej Korbal, Tomasz Oleszczuk, Krystyna Pucer, Marta Iwaniukoraz Julian Wasilpostanowili zorganizować zawody lekkoatletyczne dla dzieci i młodzieży z województwa bialskopodlaskiego. Udało się to dzięki poparciu i wsparciu ówczesnego dyrektora Kazimierza Buczyło.

Pierwszymi organizatorami zostali:

 • SKS „Młodzi” przy SP nr 2

 • SKS „Granica” przy LO w Terespolu

 • LKS Terespol


Historia - 1991r.

W pierwszych biegach wzięło udział wielu wysportowanych i zwartych biegaczy, bo było to aż 943 osoby! W tym również nauczycielem.in. Janina Wasil (nauczycielka j. polskiego), która biegła wspólnie ze swoimi wychowankami.

Jak na każdych zawodach tak i na tych na każdego zwycięzcę czekały miłe nagrody w postaci medali i dyplomów, jednak organizatorzy na tym nie poprzestali i dla najlepszych zorganizowali loterie pełną przeróżnych nagród.

Janina Wasil – nauczycielka j. polskiego


Historia - 1991r. i 1992r.

Całą imprezę sportową dokumentował prywatnym aparatem Krzysztof Tarasiuk. Wszystkie zdjęcia po dziś dzień znajdują się w sportowych kronikach ZSO Nr 1 w Terespolu.

W 1992 roku został wprowadzony dodatkowo bieg dla nauczycieli oraz bieg open. I tak jak w poprzednim roku udział wzięli nasi wspaniali nauczyciele m.in. Janina Wasil, Bogusław Korzeniewski (historyk) oraz sami organizatorzy: Andrzej Korbal i Marta Gryniewicz.

I m – K. Piech, II m – M. Bytniewski, III m – A. Korbal, IV m – M. Iwanowski, V m – B. Korzeniewski.


Historia - 1992r. i 1993r.

Tego roku biegło 592 osoby, na szczęście organizatorzy mimo mniejszej ilości uczestników nie zaprzestali organizowania Biegów Ulicznych, co na pewno opłaciło się w kolejnych latach. Spikerem na dwóch pierwszych biegach był Jarosław Pytka, który był przyjacielem młodzieży i propagatorem sportu.

W roku 1993wystartowało 1047 osób, a na każdego uczestnika wciąż czekała gorąca herbatka, którą przygotowywało wojsko. Tym razem zawody komentował znany z akcji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy entuzjasta i społecznik – Krzysztof Badalski.


Historia - 1994r., 1995r. i 1996r.

W 1994 rokuuczestniczyło 977 osób. Niestety z powodu małego zainteresowania zrezygnowano z biegów open i nauczycieli, a pieniądze przeznaczono na lepsze nagrody w innych kategoriach.

W 1995 rokuwzięła udział rekordowa liczba uczestników, aż 1637 osób!

W kolejnym roku zawody cieszyły się równie dużą popularnością. Udział wzięło 1391 osób. W tym też roku została zmieniona nazwa z VI Biegów Ulicznych na I Memoriał im. Wincentego Kozłowskiego– doświadczonego nauczyciela wychowania fizycznego i wspaniałego wychowawcy wielu pokoleń młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym w Terespolu.

„Wicek”


Historia - 1996r. i 1997r.

Miał to być sposób na oddanie mu czci oraz uczynienie go żywym nawet po śmierci, tak aby wszyscy pamiętali jakim wspaniałym był człowiekiem. I Memoriał otworzyła córka śp. Wincentego Kozłowskiego – Agnieszka. Od tej pory co roku uczestnicy czczą jego pamięć minutą ciszy, a młodzież składa wiązankę kwiatów i zapala znicz na jego grobie.

W 1997 roku biegło 1146 osób, a więc wiąż po wyżej tysiąca! Tym razem jednak w roli sprawozdawcy wystąpił p. Tadeusz Maziejuk– działacz Ludowych Zespołów Sportowych.

I Memoriał otworzyła córka śp. Kozłowskiego - Agnieszka.


Historia - 1998r.

W 1998 roku w zawodach wystartowało 857 osób. W tym też roku został wprowadzony nowy bieg dla dzieci w kategorii „ sprawni inaczej” w której wystartowała młodzież z Zalutynia, Łosic i Białej Podlaskiej. Nikt się nie poddał i wszyscy ukończyli bieg. Na mecie na każdego uczestnika czekały dyplomy oraz nagrody, a w szczególności gromkie brawa całej publiczności, która zdrowo dopingowała młodych sportowców.

„Sprawni inaczej” po biegu 1998 r.


Historia - 1999r.

W 1999 rokuw zawodach wystartowało 805 osób. Od tego też roku pojawiła się nowa klasyfikacja w której uwzględniono nową kategorię, a mianowicie – gimnazjum, które zostało utworzone w wyniku reformy szkolnictwa, a organizatorem biegów zostały powstałe wówczas Uczniowskie Kluby Sportoweprzy SP i Gimnazjum oraz Liceum: „Młodzi” i „Granica”.

Z lewej strony cheerleaderki dopingują. Prowadzi E. Dobrowolska i S. Ligor.


Historia - 2000r.

W 2000 roku do zespołu organizatorów dołączyła p. Renata Nowicka, absolwentka liceum, uczestniczka biegów i ich zwyciężczyni w latach poprzednich, a obecnie nauczycielka wychowania fizycznego z ZSO Nr 1. Niestety w tym roku została zanotowana najniższa frekwencja, która wynosiła tylko 454 osoby.Organizatorzy uważają, że jedną z przyczyn była reforma administracyjna przez którą zasięg biegów został zmniejszony.

Łukasz Zawadzki, Gabriela Jabkiewicz i Krystian Szeląg.


Historia - 2001r. i 2002r.

W 2001 roku biegło 676 osób, a wśród nich udział wzięli również uczniowie z poza powiatu bialskiego np. z Hanny, którzy pozostali z zawodami związani do dzisiaj. Tego roku po raz pierwszy mogliśmy skorzystać z profesjonalnej i darmowej obsługi fotograficznej, którą zaoferował pan Dariusz Bieliński.

W 2002 roku odnotowano 710 biegających w tym również czternaścioro zawodników „sprawnych inaczej”, którzy ukończyli bieg za przewodnikiem i otrzymali za to pamiątkowe dyplomy, maskotki oraz czekoladki na osłodę.

„ Sprawni inaczej” na trasie biegu.


Historia - 2003r.

W 2003 roku ponownie wystartowały dzieci niepełnosprawne. W sumie wystartowało 758 osób, a nagrody wręczyła p. Elżbieta Głowińska – przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.

W oczekiwaniu na dyplom z rąk Elżbiety Głowińskiej.


Historia - 2004r.

W roku 2004 doszło do zmiany dyrektora szkoły, którym został p.Tomasz Oleszczuk - jeden z pomysłodawców biegów, więc organizatorzy mieli nadal zapewnioną przychylność swojej inicjatywie. W danym roku wystartowało 684 osób, niestety, ze względów finansowych odnotowano brak dzieci „sprawnych inaczej”.

Ola Klejnowska

Jurgen Straub


Historia - 2004r.

Był to również pierwszy roku w którym udział wzięła młodzież z Niemiec i Litwy. Uczestniczyli oni w Programie Międzynarodowych Spotkań Sportowo – Kulturalnych Młodzieży pod hasłem „ Budujemy nową Europę pamiętając o tradycji”. W Terespolu spędzili oni 1 dzień, pełny sportowych zajęć. Od tego roku organizatorzy dla wszystkich uczestników biegów przygotowują kawę, herbatę oraz własnoręcznie pieką pyszne ciasta (według plotek najlepsze są pana Andrzeja!).

Przygotowane przez organizatorów ciasto smakowało dla wszystkich.


Historia - 2004r.

Atrakcją tego roku również spotkanie z Olimpijczykami:

 • Aleksandrą Klejnowską - dwukrotną uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w Sydney (2000r) i w Atlancie (2004r) w podnoszeniu ciężarów

 • Jurgenem Straubem - niemieckim lekkoatletą, srebrnym medalistą olimpijskim z Moskwy na dystansie 1500 metrów

Spotkanie z olimpijczykami: Aleksandrą Klejnowską i Jurgenem Straubem.


Historia - 2005r., 2006r. i 2007r.

W 2005 roku w zawodach wzięło udział 750 osób. Do grona organizatorów dołącza p. Katarzyna Polaczuk, a dzięki inicjatywie p. Grażyny Chodynickiejpowstaje utworzona i prowadzona przez nią strona internetowapoświęcona biegom.

W 2006 roku wystartowało 673 osób.

W 2007 roku do mety dobiegło 555 osób. W dowód uznania za znakomitą organizację imprezy Jan Kulbaczyński- miłośnik sportu, a zwłaszcza lekkoatletyki, maratończyk z Kodnia przekazuje nam swój setny medal, pamiątkę przebiegnięcia przez niego setnego maratonu.

Jan Kulbaczyński ze swoją kolekcją medali.


Historia - 2008r.

Od 2008 rokugłównym organizatorem Powiatowych Biegów zostaje Klub Olimpijczyka przy ZSO Nr1, który powstał w tym samym roku. Poszerzono również ofertę edukacyjną, a mianowicie wprowadzono konkurs na Plakat promujący „Terespolskie Biegi”. W tym roku w zawodach startuje 515 osób. Gościem honorowym tego rocznych zawodów był olimpijczyk p. Kazimierz Czarnecki, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Montrealu w podnoszeniu ciężarów.

Do kroniki Klubu Olimpijczyka wpisuje się olimpijczyk Kazimierz Czarnecki.


Historia - 2009r.

W 2009 roku biegi miały szczególny charakter, ponieważ odbywały się w 90 – lecie istnienia PKOLoraz 65 –lecie istnienia Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu. Biegi ukończyły 523 osoby.

Gościliśmy tradycyjnie Olimpijczyków:

 • Dariusza Goździaka - złotego medalistę olimpijskiego w pięcioboju nowoczesnym w drużynie z Barcelony

 • Grzegorza Kotowskiego - (lekkoatletę) z Terespola, uczestnika XXI Światowych Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych w Taipeina Tajwanie.

Goście XIX Biegów, K. Kozłowski- brat śp. W. Kozłowskiego, G. Kotowski- olimpijczyk z Terespola, D. Goździak- złoty medalista olimpijski w pięcioboju.


Historia - 2009r.

Po raz pierwszy obecny był brat śp. Wincentego Kozłowskiego, były zawodnik Huraganu Międzyrzec, p. Kazimierz Kozłowskii po raz pierwszy wśród organizatorów zabrakło osoby od której wszystko wzięło swój początek, inicjatora biegów, śp. Stefana Polaczuka. W tym też roku informacja o Biegach Ulicznych w Terespolu wraz ze zdjęciami została zamieszczona na stronie internetowej PKOL: www.olimpijski.pl

Nagradza Kazimierz Kozłowski, brat „ Wicka”


Historia - 2010r.

Rok 2010 to 20-lecie Powiatowych Biegów Ulicznych Memoriału im. Wincentego Kozłowskiego w Terespolu. Z tej okazji organizatorzy postanowili spisać historię biegów i uwiecznić ją na kartach książki: „Dwadzieścia lat minęło… Zarys historii Powiatowych Biegów Ulicznych Memoriału im. Wincentego Kozłowskiego w Terespolu”. Te Jubileuszowe Biegi ukończyło 425 osób.

Najmłodsi zwycięzcy z burmistrzem miasta Jackiem Danilukiem.

Książka


Historia - 2011r.

W 2011 roku Gościem honorowym XXI Biegów był lekkoatleta – sprinter, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, IV miejsce w Montrealu w sztafecie 4x100 metrów – Zenon Licznerski. Wielki przyjaciel młodzieży i Terespola, pierwszy raz obecny był u nas w 2008 roku. To właśnie w Jego obecności otwieraliśmy Klub Olimpijczyka. Pan Zenon zwrócił się bezpośrednio do młodzieży słowami: „ Nie bójcie się marzyć. Pracujcie, zdobywajcie kolejne szczyty. A kiedy będziecie na Igrzyskach… nadal nie bójce się marzyć. Marzenia naprawdę się spełniają!” Nasz znakomity gość otworzył zawody, zapalił znicz olimpijski, wręczał nagrody, rozdawał autografy. W biegach wystartowało w sumie 462 osoby.


Historia - 2012r.

W 2012 roku udział brało 488 osób. W pięknej i podniosłej ceremonii otwarcia wziął udział p. Marian Sypniewski– dwukrotny brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Moskwy i Barcelony. Mistrz Świata z Hamburga, dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Świata z Wiednia (indywidualnie) i Essen (drużynowo). Obecnie działacz sportowy, pracownik PKOL, krzewiciel idei olimpijskiej, sędzia międzynarodowy. Wręczał on nagrody, pozował do zdjęć, odpowiadał na pytania. Pan Marian Sypniewski zdradził uczestnikom trzy reguły niezbędne do osiągnięcia sukcesu tj. Po pierwsze praca, po drugie praca i po trzecie praca.

Olimpijczyk Marian Sypniewski i uczennica Weronika Guziuk.


Historia - 2013r.

W2013 roku, jak co roku otwarcie zawodów było niezwykle uroczyste i odbyło się zgodnie z ceremoniałem olimpijskim. Po raz pierwszy w zawodach udział wzięła młodzież z Brześcia! Na różnych dystansach, w 15 kategoriach wiekowych wystartowało 449 osób z powiatu bialskiego. Niestety z przyczyn zdrowotnych nie przyjechała olimpijka, JuyliaNestsiorenko.

Znicz olimpijski zapala Ewa Nejman.

Delegacja na grób „Wicka”


Dlaczego to nasza historia?

Przez te wszystkie lata dzięki zawodom przez nasze miasteczko przewinęło się ok. 20 tysięcy młodzieży (sportowców, nie wspominając o publiczności i organizatorach) nie tylko z Terespola, ale i z powiatu, województwa, czy też z zagranicy: Niemiec i Białorusi. To właśnie ludzie, którzy brali udział tworzyli i nadal tworzą naszą historię. Na biegach obecni są mieszkańcy, władze miasta oraz olimpijczycy. To nas jednoczy, a informacje o zawodach pojawia--ją się w mediach, tym samym promując nasze miasto.

W 2009 r. również były tłumy kibiców.


Dlaczego to nasza historia?

Biegi Uliczne w Terespolu od lat odgrywały dużą rolę w życiu społecznym mieszkańców. W tym dniu żyje nimi całe nasze miasteczko. Od samego początku udział brały pokolenia naszych rodziców, a nawet i dziadków. Teraz biegamy MY. Za parę lat biegać będą nasze dzieci.


Galeria

I m- LO Terespol, II m –ZSZ PKP M-cze III m- AZS AWF Biała Podl.

I m– A. Burcew, II m- P. Dziuroń, III m- K. Piech


Galeria

Wystartowało niemal 800 zawodników i zawodniczek z 24 szkół.

Na „barana” u mamy przyszła zawodniczka.


Galeria

Na zwycięzców początkowo czekały puchary.

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.


Galeria

Być najlepszą- to brzmi dumnie: I m- M. Lewczuk, II m- A. Dylik,

III m- A. Mazur, IV m- J. Popik, V m-M. Baj.

Dyrektorzy J. Wasil i K. Buczyło i córka „Wicka” - Agnieszka


Galeria

I takie tłumy były na starcie.

Najlepsza J. Bagrońska, II m- G. Jabkiewicz, III m- M. Chyziak.


Galeria

Mało was... ale jaka walka!

Mundurowi dbają o ład i porządek w czasie zawodów.


Galeria

Pani Renata zbiera kartki na mecie.

E. Pilipczuk i M. Nakielska pracowały przy biegach.

To ja już dobiegłam?


Galeria

Poznajemy... Niedziółko, Ola Maciejewicz, Paulina Ferens, Iza Trzaskalska, Gosia Lewczuk.

2005 r.- oni pracowali przy biegach.


„Tradycyjny goździk…Mocny uścisk dłoni…Łza, która kręci się w oku…Kwiaty, kwiaty, kwiaty…Łzy…Wspomnienia…Historia sportem pisana…”kronika 1977 rok sportowa


DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!!!

Opracowała: Kamila Rafałko


ad
 • Login