Co to jest GETBOL? - PowerPoint PPT Presentation

yasuo
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Co to jest GETBOL? PowerPoint Presentation
Download Presentation
Co to jest GETBOL?

play fullscreen
1 / 15
Download Presentation
Co to jest GETBOL?
117 Views
Download Presentation

Co to jest GETBOL?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Co to jest GETBOL? Getbol to nazwa gry i zarazem dyscypliny sportowej, w pewnym sensie podobnej do futbolu. Futbol ma jednak długą historię, natomiast Getbol powstał w 2002 roku i tym samym zaliczany jest do grona najmłodszych na świecie dyscyplin sportowych. Getbol, podobnie jak futbol, polega na grze piłką, którą przemieszcza się po boisku za pomocą nóg. W przeciwieństwie jednak do futbolu, Getbol nie jest grą zespołową. CECHY CHARAKTERYSTYCZNE: ●pojedynek „jeden na jednego” ● małe boisko ● dwa pola karne ● dwie małe bramki ● bardzo proste zasady gry ● krótki czas pojedynku ● częste zwroty akcji ● mały format – wielkie widowisko!

 2. Miejsce do gry w GETBOL Do zorganizowania meczu Getbola wystarczy niewielki obszar, wymiarami przypominający kort do tenisa ziemnego. Boisko wyznacza się dosłownie w kilka minut, w dowolnie wybranym miejscu, np. na sali gimnastycznej. Warto jednak dodać, że najprzyjemniej gra się w Getbol na trawie. GETBOL w metrach i centymetrach: ● linia boczna boiska – 19 m ● linia końcowa – 12,65 m ● grubość linii - od 5 do 10 cm ● pole karne – półkole o promieniu 1,50 m lub prostokąt 1,50 x 1,80 m ● środek boiska – koło o średnicy nie większej niż 15 cm

 3. Bramki do gry w GETBOL Światło bramki do Getbola stanowi prostokąt o wymiarach 40 x 65 cm. W wyniku częstych i zarazem silnych uderzeń piłką, ta mała konstrukcja przyjmuje na siebie bardzo duże obciążenia. Dlatego też stworzenie niezwykle wytrzymałej, a przy tym lekkiej, łatwej w transporcie i do tego estetycznej bramki, było nie lada wyzwaniem. ZAMÓWIENIA: Aby uzyskać więcej informacji na temat bramek do Getbola (cena, zasady zamawiania itd.) należy wysłać e-maila pod adres: kontakt@getbol.com

 4. Stroje do gry w GETBOL • Jeżeli chodzi o strój getbolisty, czyli zawodnika grającego w Getbol, • sędzia przed meczem zwraca uwagę przede wszystkim na to, • żeby: • ● strój nie zagrażał zdrowiu zarówno samego zawodnika, jak również zdrowiu zawodnika występującego przeciwko niemu, • ● na stroju nie zostały umieszczone napisy bądź symbole, ogólnie uznawane jako obelżywe, niestosowne lub nieeleganckie. • ELEMENTY SKŁADOWE: • ● obuwie sportowe • ● spodenki • ● koszulka

 5. Ogólne zasady gry oraz regulamin GETBOLA W meczu Getbola udział biorą dwie osoby, gdzie jedna występuje przeciwko drugiej. W trakcie spotkania należy bronić dostępu do swojej bramki, a przy nadarzającej się okazji trzeba próbować trafić piłką do bramki rywala. Wygrywa ta osoba, która po zakończeniu meczu ma na swoim koncie więcej zdobytych goli. ●Obrońca nie może wbiegać na swoje pole karne. ●Atakujący również nie może wbiegać na pole karne rywala. ●Gol – sytuacja, w której piłka całym obwodem przekroczy linię bramki. REGULAMIN GETBOLA ●Autorem Regulaminu Gry Sportowej Getbol jest Przemysław Mielech. Regulamin został napisany w 2002 roku i obecnie jest własnością GETBOL Sp. z o.o. Regulamin jest chroniony przez międzynarodowe przepisy prawa autorskiego.

 6. Niedozwolone zagrania w GETBOLU Getbol jest grą bezkontaktową. Podobnie więc, jak w futbolu, rywala nie wolno kopać, odpychać, ani łapać rękami. To jednak nie wszystko. W trakcie pojedynku zawodnicy nie mogą atakować siebie nawzajem poprzez tzw. wejście barkiem oraz nie mogą wykonywać ataku na piłkę przez zastosowanie techniki zwanej w futbolu „wślizgiem”. RZUT KARNY ZA: ● wejście „wślizgiem” ● wejście barkiem ● wejście ciałem ● kopnięcie przeciwnika ● odpychanie ● trzymanie ● łapanie Oprócz wyżej wymienionych zagrań niedopuszczalny jest również jakikolwiek inny kontakt, powodujący u drugiego zawodnika utratę równowagi.

 7. GETBOL - gra dla każdego! Zalecany wiek na rozpoczęcie przygody z grą Getbol, to ukończone 7 lat. I choć górna granica wieku nie istnieje, w chwili obecnej Getbol największą popularnością cieszy się wśród dzieci i młodzieży. Szczególną sympatię gra ta budzi wśród osób, które nad pracę zespołową przedkładają indywidualizm. Podział zawodników na6 GRUP WIEKOWYCH 1. uczniowie I i II klasy szkoły podstawowej - grupa trampkarzy młodszych 2. uczniowie III i IV klasy szkoły podstawowej - grupa trampkarzy 3. uczniowie V i VI klasy szkoły podstawowej - grupa trampkarzy starszych 4. uczniowie I i II klasy gimnazjum - grupa juniorów młodszych 5. uczniowie III kl. gimnazjum i I kl. szkoły średniej – gr. juniorów starszych 6. osoby w wieku od 18-ego roku życia - grupa seniorów REGULAMIN GETBOLA A UROK PAŃ ●Obecnie dość często podczas turniejów Getbola nie stosuje się podziału na rozgrywki męskie i rozgrywki żeńskie. Oznacza to, że przeciwko zawodnikowi niejednokrotnie występuje zawodniczka, co dodatkowo wpływa na atmosferę widowiska.

 8. Piknik z GETBOLEM  Proste zasady gry stanowią dla dzieci i młodzieży znakomitą zachętę do czynnego włączenia się w różnego rodzaju rozgrywki Getbola. A udział w takich rozgrywkach, to doskonały sposób na zdrowe, a zarazem emocjonujące spędzenie czasu. Przy okazji, za określoną liczbę zwycięstw, będzie można zdobywać emblematy. emblematZIELONY - dla początkujących emblemat POMARAŃCZOWY - dla średnio zaawansowanych emblemat CZERWONY - dla zaawansowanych emblemat NIEBIESKI – dla bardzo dobrych emblemat CZARNY – dla najlepszych KRYTERIUM ZDOBYWANIA EMBLEMATÓW ●System wynagradzania zawodników emblematami zostanie wprowadzony za kilka miesięcy. Obowiązujące w tej kwestii zasady będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.getbol.com

 9. Pierwszy TURNIEJ Pierwszy na świecie turniej Getbola rozpoczął się dnia 16 czerwca 2003 r. i trwał 6 tygodni. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 11 boisk – dwa w Opolu i po jednym boisku w każdym mieście powiatowym na terenie województwa opolskiego. Największą frekwencję zanotowano w Brzegu – zagrało tam 178. zawodników. Ogólnie czynny udział w turnieju wzięło 946osób! Były to głównie dzieci oraz młodzież.

 10. Kolejne TURNIEJE W październiku 2004 roku w Opolu odbyła się impreza pod nazwą „GETBOL - I Mistrzostwa Polski". Wystąpili w niej zawodnicy z grupy seniorów, czyli w wieku powyżej 18 lat. W finale zwyciężył Sebastian Rzymski z woj. zachodniopomorskiego, który pokonał Jakuba Mrowińskiego z woj. łódzkiego wynikiem 7:3. W czerwcu 2006 roku w Krośniewicach koło Łodzi odbyła się impreza pod nazwą „GETBOL – I Mistrzostwa Polski Juniorów”. W październiku 2006 roku w Opolu odbyła się impreza pod nazwą „GETBOL – I Mistrzostwa Europy”. W ten sposób narodziły się imprezy dla piłkarzy amatorów, które następnie organizowane były cyklicznie, każdego kolejnego roku. W 2012 roku w rozgrywki Getbola zaangażowali się piłkarze zawodowi. Ich poczynania można było śledzić w telewizyjnym programie rozrywkowym pod nazwą „GETBOL ELITA”.

 11. Struktura ORGANIZACYJNA Do końca 2005 roku powstało w Polsce 27 Getbol Klubów i 5 Getbol Związków Regionalnych. Przedstawiciele zarejestrowanych klubów i związków wspólnie zabiegali o to, aby jak najszybciej powołać do życia Polski Związek Getbola. ZWIĄZKI REGIONALNEGetbola : 3 1. Getbol Związek Południowo-Wschodni 3 2. Getbol Związek Mazowiecko-Podlaski 4 3 2 3. Getbol Związek Północny 4. Getbol Związek Zachodni 4 2 5. Getbol Związek Wielkopolski 5 6. Getbol Związek Śląski 9 7. Getbol Związek Dolnośląski 7 1 8. Getbol Związek Małopolski1 9. Getbol Związek Łódzki 10 10. Getbol Związek Opolski 6 81 * na czerwono – związek zarejestrowany BIUROKRACJA GÓRĄ ●W 2006 roku Minister Sportu, Pan Tomasz Lipiec, w oficjalnym piśmie, odrzucił wniosek o uruchomienie procedur, umożliwiających rejestrację Polskiego Związku Getbola. W uzasadnieniu podał, że struktury Getbola powinny podlegać pod PZPN.

 12. Popularyzacja GETBOLA GETBOL Sp. z o.o. w pierwszej kolejności czynnie wspiera proces popularyzacji Getbola na terenie Polski. W tej kwestii najistotniejszym celem jest doprowadzenie do powstania Polskiego Związku Getbola. Równolegle GETBOL Sp. z o.o. podejmuje działania krzewienia poprzez Getbolkultury fizycznej i sportu, przede wszystkim w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. GETBOL Sp. z o.o. stara się także wspierać różnego rodzaju turnieje Getbola, zarówno te lokalne, jak i ogólnopolskie. Najbliższe plany GETBOL Sp. z o.o. to podjęcie działań, które spowodują bardziej dynamiczny rozwój Getbola, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. CEL POPULARYZACJI ●Najważniejszy cel działaczy Getbola: wprowadzenie gry Getboldo grona dyscyplin olimpijskich.

 13. GETBOL w mediach Pierwsze, bardzo pozytywne, artykuły na temat Getbola pojawiły się w lokalnej prasie w lipcu 2003 roku. Zaraz po ich publikacji Getbolem zainteresowały się kolejne media, tym razem ogólnopolskie. O narodzinach nowej gry poinformowało Radio Zet, Radio RMF FM oraz TV PULS. Na tym jednak nie koniec. W październiku 2004 r. TVP3 zdecydowała się objąć patronat medialny nad imprezą "GETBOL - I Mistrzostwa Polski". Impreza okazała się tak atrakcyjna, że TVP kilka miesięcy później po raz kolejny relacjonowała zmagania zawodników. Było to w czerwcu 2005 roku podczas imprezy pod nazwą "GETBOL - II Mistrzostwa Polski”. Od tamtego czasu informacje o Getbolu wielokrotnie pojawiały się w mediach, zarówno tych lokalnych, jak i ogólnopolskich. Twórca Gry Sportowej Getbol, Przemysław Mielech, urodził się w 1972 roku w Suwałkach. Od najmłodszych lat związany jednak z Opolem. Pierwsze poważne doświadczenia zawodowe zdobył jako przedstawiciel handlowy w firmach: E.Wedel S.A oraz Cafe Prima S.A. Następnie jako Dyrektor pracował w branży ubezpieczeniowej, kolejno w: PTE Skarbiec-Emerytura S.A., TUnŻ Royal PBK S.A., KU Filar-Życie S.A. oraz TU SignalIduna Polska S.A. W 2002 roku zrezygnował z posady pracownika najemnego i całkowicie zaangażował się w propagowanie Getbola. Informacje dodatkowe: żonaty, dwóch synów. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego, kierunek: filozofia. Weteran wojny w Jugosławii, gdzie przez rok służył jako saper w siłach pokojowych ONZ. ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY GETBOL Sp. z o.o. kontakt@getbol.com Przy Forcie 10 lokal 26 tel. +48 606 852 985 02-495 Warszawa