BİLGİ YÖNETİMİ VE EKONOMİSİ
Download
1 / 10

BİLGİ YÖNETİMİ VE EKONOMİSİ - PowerPoint PPT Presentation


  • 147 Views
  • Uploaded on

BİLGİ YÖNETİMİ VE EKONOMİSİ. ÇEK CUMHURİYETİ. YARD.DOC. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK. BAŞKENTİ: PRAG YÜZ ÖLÇÜMÜ: 78.864 metrekare NÜFUSU: 10.400.000 DİNİ: HIRİSTİYANLIK PARA BİRİMİ: KARUNA İKLİMİ: KARASAL RESMİ DİLİ: ÇEKÇE.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'BİLGİ YÖNETİMİ VE EKONOMİSİ' - wilona


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

BİLGİ YÖNETİMİ VE EKONOMİSİ

ÇEK CUMHURİYETİ

YARD.DOC. DR. ALİ ŞAHİN ÖRNEK


BAŞKENTİ: PRAG YÜZ ÖLÇÜMÜ: 78.864 metrekare

NÜFUSU: 10.400.000

DİNİ: HIRİSTİYANLIK

PARA BİRİMİ: KARUNA

İKLİMİ: KARASAL

RESMİ DİLİ: ÇEKÇE


Avusturya-Macaristan İmparatorluğu I. Dünya Savaşı sonunda yıkılınca 1918 yılında Bohemya, Moravya, Silezya, Slovakya ve Karpat Rutenya bölgeleri birleştirerek Çekoslavakya adında bir ülke haline getirildi. 2. Dünya Savaşı’nın başlamasından sonra Slovakya Nazi Almanya’sıyla anlaşarak Çekoslavakya’dan ayrıldı. Çek toprakları da Almanya tarafından işgal edildi. 1945 yılında Sovyet ve Amerikan birlikleri ülkeye girerek Alman işgaline son verdiler.


Kasım 1989 yılında Çekoslavakya Kadife Devrimi adı verilen kansız bir devrimle demokrasiye dönüş yaptı. 1 Ocak 1993 tarihinde ülke barışçı bir biçimde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olmak üzere iki ülkeye ayrıldı. 12 Mart 1999 tarihinde NATO’ya, 1 Mayıs 2004’te AB’ye katıldı.


Ü verilen kansız bir devrimle demokrasiye dönüş yaptı. 1 Ocak 1993 tarihinde ülke barışçı bir biçimde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olmak üzere iki ülkeye ayrıldı. 12 Mart 1999 tarihinde NATO’ya, 1 Mayıs 2004’te AB’ye katıldı.lke batıdan doğuya doğru iki coğrafi bölgeyeayrılır. Bunlar batıda ‘ Bohemya ’ doğuda ‘ Moravya ‘ bölgeleridir. Toprakların %30’unu ormanlar oluşturmaktadır. Madenleri kendisine yeterli değildir. Avrupa’nın en fazla uranyum üreten ülkesidir. Bohemya dağlarında çıkarılan linyit elektrik enerjisi üretiminde kullanılır. 6-15 yaş arasında öğretim zorunlu ve ücretsizdir. Okuma-yazma oranı %99’dur. Çalışan nüfusun çoğu işçidir, kalanı ise tarım ve diğer işlerle uğraşır.


Ekonomisi genel olarak sanayiye dayalıdır. Hayvancılık yaygın olarak yapılır. Demir cevherinin önemli kısmını ithal etmesine rağmen dünyada çelik üretiminde ilk on ülke içinde girebilmektedir. Ülkelerin makine, kimyevi madde, silah, tekstil ürünü ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Çek Cumhuriyeti karşılamaktadır.

Çek Cumhuriyeti gelişmiş kara ve demiryolu ağına sahiptir. Prag ve diğer bölge merkezleri hava yoluyla birbirine bağlıdır. Şehir içinde ulaşım büyük çoğunlukla demiryoluyla yapılmaktadır.

Önemli şehirleri; Prag, Ostrava, Brno, Pizen’dir. Ülkemizden Prag’a yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürmektedir. Çek Cumhuriyeti’ne gidebilmek için SCHENGEN VİZESİ almak gereklidir.


31 Aziz Heykeli’nin bulunduğu CHARLES KÖPRÜSÜ yaygın olarak yapılır. Demir cevherinin önemli kısmını ithal etmesine rağmen dünyada çelik üretiminde ilk on ülke içinde girebilmektedir. Ülkelerin makine, kimyevi madde, silah, tekstil ürünü ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Çek Cumhuriyeti karşılamaktadır..


ASTRONOMİK SAAT (1410) yaygın olarak yapılır. Demir cevherinin önemli kısmını ithal etmesine rağmen dünyada çelik üretiminde ilk on ülke içinde girebilmektedir. Ülkelerin makine, kimyevi madde, silah, tekstil ürünü ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Çek Cumhuriyeti karşılamaktadır.

Saatin en ilginç özelliği etrafındaki 4 kukladır. Bu dört kukla insanlara yapmamaları gereken şeyleri söyler. Soldan en baştaki kendini beğenmişliği, yanındaki cimriliği, iskelet olan yaşama karşı isteksizliği ve son kukla ise gece hayatına düşkünlüğü simgeler. Alt taraftaki 4 kukla ise insanların yapmaları gereken dört şeyi simgeler. Bunlar bilime, astrolojiye, adalete ve eğitime önem vermektir. Her saat başı kuledeki iki pencere açılır ve İsa’nın 12 Havarisi geçiş yapar. Bundaki mesaj ise «Herkesin bir gün geldiği yere geri gideceği.» dir.


PRAG KALESİ yaygın olarak yapılır. Demir cevherinin önemli kısmını ithal etmesine rağmen dünyada çelik üretiminde ilk on ülke içinde girebilmektedir. Ülkelerin makine, kimyevi madde, silah, tekstil ürünü ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Çek Cumhuriyeti karşılamaktadır.


ASENA MERVE TERCANLI yaygın olarak yapılır. Demir cevherinin önemli kısmını ithal etmesine rağmen dünyada çelik üretiminde ilk on ülke içinde girebilmektedir. Ülkelerin makine, kimyevi madde, silah, tekstil ürünü ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Çek Cumhuriyeti karşılamaktadır.ÇEKO 2. SINIF 1. ÖĞRETİM 100703036


ad