Pa stwa unii europejskiej
Download
1 / 18

PAŃSTWA UNII EUROPEJSKIEJ - PowerPoint PPT Presentation


 • 137 Views
 • Uploaded on

PAŃSTWA UNII EUROPEJSKIEJ. FRANCJA. TEMATYKA. POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE LUDNOŚĆ ZABYTKI KUCHNIA TURYSTYKA ŚWIĘTA NARODOWE. POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE.  Położenie i cechy geograficzne Francji

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' PAŃSTWA UNII EUROPEJSKIEJ' - vern


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Tematyka
TEMATYKA

 • POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE

 • LUDNOŚĆ

 • ZABYTKI

 • KUCHNIA

 • TURYSTYKA

 • ŚWIĘTA NARODOWE


Po o enie geograficzne
POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE

 Położenie i cechy geograficzne Francji

  Francja jest największym i najbardziej zróżnicowanym krajem Europy Zachodniej. Ciągnie się od pofałdowanych równin północy po nieregularne grzbiety Pirenejów, od poszarpanego wybrzeża Bretanii ku czystym, lazurowym jeziorom i lodowcom Alp. Jest tym samym jedynym krajem Europy należącym geograficznie zarówno do północy, jak i do południa – posiadając jednocześnie wybrzeże atlantyckie i śródziemnomorskie. Istnieje tu znaczna różnorodność ziem oraz krajobrazu, klimatu i roślinności.

Francja zajmuje obszar 551 000 km2 i jest trzecim co do wielkości krajem Europy po Rosji i Ukrainie. Przypomina sześciokąt niemal z każdej strony otoczony morzem, bądź łańcuchami górskimi. Wyjątek stanowi granica północno-wschodnia, która jest prawie równinnym pasem na styku z Niemcami, Luksemburgiem i Belgią. Linia brzegowa Francji liczy ok. 3200 km i jest bardzo zróżnicowana, począwszy od kredowych, białych klifów Normandii i charakterystycznych dla Bretanii przylądków, a skończywszy na łagodnych, piaszczystych plażach Atlantyku. Plaże śródziemnomorskie są przeważnie kamieniste, a nawet skaliste, z wyjątkiem Langwedocji i niektórych plaż Roussillon. Główne rzeki Francji to Sekwana, Loara, Rodan i Ren.


Po o enie geograficzne c d
POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE C.D.

Znaczną część kraju zajmują obszary górzyste, zaliczane do najpiękniejszych w Europie. Alpy Francuskie, na terenie których wznosi się najwyższy szczyt Europy, Mont Blanc (4807m), ciągną się wzdłuż wschodniej granicy Francji , od Jeziora Genewskiego w kierunku Lazurowego Wybrzeża. Powyżej 2800 m zaczyna się strefa wiecznych śniegów. Jura – łagodny łańcuch gór wapiennych na północ od Alp, którego szczyty osiągają wysokość ponad 1700 m, biegnie wzdłuż granicy szwajcarskiej na północ od Jeziora Genewskiego. Pireneje ciągną się wzdłuż całej 450-kilometrowej granicy z Hiszpanią. Pomimo, że najwyższy szczyt Pirenejów ma zaledwie 3404 m ich stoki są często równie niedostępne jak w Alpach. Alpy, Pireneje i Jura to dosyć młode góry w porównaniu z bardzo starymi masywami, które ukształtowały się ok. 225 – 345 mln lat temu. Największy z nich to Masyw Centralny – rozległy region środkowej Francji, znany z licznych wygasłych wulkanów. Do innych starych masywów francuskich należą Wogezy, Ardeny oraz Masyw Armorykański. Pokryte lasem iglastym Ardeny ciągną się w północno-wschodniej części kraju, między Alzacją a Lotaryngią. Ardeny leżą głównie na terenie Belgii i Niemiec, a część francuska na północnych obrzeżach Szampanii. Masyw Amorykański wznosi się na zachód od Normandii i oddziela ją od Bretanii.


Ludno
LUDNOŚĆ

 • Ludność Francji liczy 59,4 mln mieszkańców, z czego 74% mieszka w miastach. Największe zagęszczenie występuje w aglomeracji paryskiej (1/5 ludności), w Dolinie Rodanu i na Wybrzeżu Lazurowym, a najmniej zaludniona jest środkowa część kraju i Korsyka. Francuzi są dość jednolitym społeczeństwem pod względem etnicznym i obyczajowym. Największe grupy narodowe we Francji i ich dialekty to:

 • Alzatczycy (1,6mln) - mówią po niemiecku, francusku i dialektem alzackim, który rząd dopuścił jako język oficjalny.

 • Bretończycy (1,3mln) - język dawnych Celtów zna niewielu Bretończyków.

 • Baskowie (200tys.) mówią specyficznym językiem, czasem wiązanym z językami kaukaskimi.

 • Katalończycy (250tys.) - zamieszkują wschodnie Pireneje

 • Korsykanie (250tys.) - posługują się dialektem języka włoskiego.

 • Flamandowie (200tys.) - zamieszkują okolice Dunkierki, językiem flamandzkim mówi kilkadziesiąt tysięcy osób pochodzenia niderlandzkiego.

Ludność napływowa Francji to około 4 milionów cudzoziemców. Najwięcej imigrantów pochodzi z krajów arabskich, Hiszpanii i Niemiec.Pont du gard
PONT DU GARD

 • Pont du Gard - antyczny akwedukt rzymski 25 km od miasta Nimes we Francji, jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków we Francji. Położony jest nad rzeką Gardon ma 49 metrów wysokości i 270 metrów długości. Zbudowany w I w. n.e. w latach 40 - 60, w 1985 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Zamek w chambord
Zamek w Chambord

 • Zamek w Chambord (fr. château de Chambord) to największy z zamków w dolinie Loary. Został zbudowany między rokiem 1519 a 1547 nad rzeką Cosson, jednym z mniejszych dopływów Loary. Leży około 6 km od prawego brzegu Loary, 14 km na północny wschód od Blois, w departamencie Loir-et-Cher we Francji w miejscowości Chambord (Loir-et-Cher).


Wie a eiffla 324 metrowa wie a symbol pary a
Wieża Eiffla - 324 metrowa wieża; symbol    Paryża

Luwr - położony w centrum Paryża    kompleks mieszczący w sobie jedno z    największych muzeów sztuki na świecie

Panteon - kościół, gdzie pochowani są    bohaterowie narodowi Francji m.in.    Wolter, Hugo i Maria Curie Skłodowska

Katedra Notre-Dame - gotycka katedra    poświęcona Matce Boskiej; położona na    wyspie Sekwany


Kuchnia
KUCHNIA

 • Kuchnia francuska - uważana jest często za jedną z najlepszych na świecie, wywarła przez wieki duży wpływ na inne kuchnie, zwłaszcza zachodniej Europy. Najczęściej kojarzona jest (choć nie zawsze słusznie) z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, serami i winem. W rzeczywistości kuchnia francuska nie jest jednolita. Oprócz dużych różnic pomiędzy poszczególnymi regionami, można wyróżnić także tzw. haute cuisine (wysoką kuchnię) - drogie, tradycyjne dania, przygotowywane przez znanych często kucharzy oraz Nouvelle cuisine (nową kuchnię), która narodziła się w opozycji wobec tej pierwszej. Nouvelle cuisine opiera się na lekkich, zdrowych i krótko przyrządzanych daniach.


Talerz z croissantami
Talerz z croissantami

 • We Francji spożywane są trzy główne posiłki w ciągu dnia:

 • śniadanie (petit déjeuner) - składa się zazwyczaj z bagietki lub croissanta(rogalika) z dżemem lub masłem oraz kawy lub czekolady, które podawane są w małych miseczkach, by dzięki temu móc w nich zamaczać bagietkę. Coraz częściej podczas śniadania pije się także sok pomarańczowy.

 • obiad (déjeuner) - spożywany między południem a godziną 14. Jest posiłkiem obfitym, kilkudaniowym: najpierw podawane są przystawki (entrée), potem danie główne, sery, deser i kawa. W przeciwieństwie do polskich zwyczajów, we Francji zupy nie stanowią nieodłącznego elementu obiadu i nie spożywa się ich zbyt często.

 • kolacja (dîner) - spożywana jest dość późno - między 20 a 22 i trwa zazwyczaj dość długo. Podawane są dania na ciepło.

 • Podczas posiłków zawsze pije się wodę, nalewaną prosto z kranu, a do obiadu także wino, które ostatnio coraz częściej bywa zastępowane piwem.


Turystyka
TURYSTYKA

 • Lazurowe Wybrzeże - rozciąga się od okolic St. Tropez do granicy z Włochami. Otoczone jest z jednej strony górami, a z drugiej Morzem Śródziemnym. Jest symbolem bogactwa, przepychu i snobizmu. Ten najsłynniejszy skrawek wybrzeża w Europie nierozerwalnie związany jest z życiem i twórczością Matise'a, Picassa, Chagalla, Cocteau i Renoira, których urzekły wspaniałe krajobrazy i niepowtarzalna atmosfera. Pobyt na Lazurowym Wybrzeżu umożliwia odwiedzenie tak wspaniałych miejsc, jak położone wśród kwiatów miasto perfum - Grasse, średniowieczne miastescko warowne St. Paul de Vence, urokliwe Księstwo Monaco i romantyczne Wyspy Leryńskie.

 • Cannes - najsławniejsze i najwspanialsze miasto Riwiery Francuskiej, eleganckie kąpielisko, znane również z festiwali filmowych. Z plaży, położonej u stóp gór Esterel, rozciąga się przepiękny widok na wyspy Leryńskie, natomiast z wyższych punktów miasta zobaczyć można Alpy. Największe atrakcje to przede wszystkim malowniczy, stary port ze wspaniałymi jachtami, Promenada de la Croisette oraz Pałac Festiwalowy, w którym odbywa się słynny festiwal filmowy. Zachwyt budzą czyste plaże, ciepłe morze oraz niezliczone kafejki, restauracje, bistra, kluby i dyskoteki. Na lubiących hazard oczekują trzy kasyna: Croisette, Palm Beach i Kasyno w hotelu Carlton. Tym, którzy uwielbiają zakupy, Cannes oferuje wszystko, czego zapragną, od rzeczy codziennego użytku po najelegantsze ubrania i najbardziej wyszukaną biżuterię.


Turystyka1
TURYSTYKA

 • Juan Les Pins - jeden z najbardziej znanych kurortów Lazurowego Wybrzeża, położony w pobliżu Antibes i Cannes. Sławę zdobył dzięki mieszkającemu tu kiedyś Pablo Picasso. Znane jest ze swojej pięknej, ciągnącej się na odcinku 2 km piaszczystej plaży porośniętej od strony lądu sosnami. Turystom zapewnia wspaniałe warunki do wypoczynku, rozrywki i zwiedzania.

 • Nicea - stolica Riwiery Francuskiej, położona u stóp wzgórza Chateau nad piękną, błękitną Zatoką Aniołów, wzdłuż której biegnie słynna Promenada Anglików. Ten przeszło 7 km bulwar wysadzany palmami i drzewami lazurowymi jest ulubionym miejscem spacerów i spotkań. To tu można odczuć atmosferę wielkiego świata: nadmorskie promenady, wąskie uliczki Starego Miasta, rezydencje ogrodzone tropikalnymi ogrodami i aleje z luksusowymi sklepami.

 • Roussillon - to region Francji graniczący z Hiszpanią, często nazywany francuską Katalonią. Charakterystyczny dla tego regionu krajobraz to płaskie plaże, przybrzeżne laguny, niziny przechodzące w skaliste przedgórze Pirenejów. Okolica pokryta jest winnicami, gajami i polami figowymi. Katalońska przeszłość Roussillon zauważalna jest na każdym kroku: organizowane są tu walki byków, narodowy taniec to sardana, domy maluje się wielobarwnie, a w powszechnym użyciu jest język kataloński.

 • Cote Vermeille (Wiśniowe Wybrzeże) - rozciąga się tuż u stóp pirenejskich szczytów. Oferuje wiele wspaniałych atrakcji: możliwość uprawiania sportów wodnych, odwiedzenia lokalnych atrakcji (muzeum zabawek, samochodów, modeli statków, morskie akwarium), skosztowania słynnych francuskich win, obejrzenia pokazów flamenco. Szczególnym miejscem jest również pobliski rezerwat przyrody z malowniczym jeziorem gdzie na wolności żyją różowe flamingi.

 • Alpy francuskie - to południowy region Francji. Szczególną atrakcją są Alpy, raj dla narciarzy i snowbordzistów. Zapierające dech w piersiach wrażenia gwarantuje wjazd kolejką na Aiguille du Midi u podnóża Mont Blanc. Proponujemy też zwiedzenie przepięknych sabudzkich miasteczek Chambery i Annecy.


Turystyka2
TURYSTYKA

Juan Les Pins

Nicea


Turystyka3
TURYSTYKA

Roussillon

Cote Vermeille

Alpy francuskie


Wi ta narodowe
ŚWIĘTA NARODOWE

Święto narodowe

14 lipcaFrancja celebruje obchody upamiętniające zdobycie przez lud Paryża Bastylii oraz Wielką Rewolucję Francuską. W całej Francji mają miejsce bale, pikniki, pokazy sztucznych ogni. W Paryżu na Polach Elizejskich co roku odbywa się defilada wojskowa, w której udział bierze między innymi prezydent Francji.


Wi ta narodowe1
ŚWIĘTA NARODOWE

Pozostałe święta państwowe (banki i urzędy pozostają zamknięte)

1 styczeń – Nowy Rok

Marzec/kwiecień – Wielkanoc

1 maj – Święto Pracy

8 maj – Dzień Pokoju

Maj/czerwiec – Wniebowstapienie Pańskie

15 sierpień – Wniebowzięcie NMP

1 listopad – Wszystkich Świętych

11 listopad – Rozejm

25 grudzień – Boże Narodzenie


WYKONAŁA

BARBARA GOLUS


ad