bo e narodzenie w niemczech n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Boże Narodzenie w Niemczech PowerPoint Presentation
Download Presentation
Boże Narodzenie w Niemczech

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

Boże Narodzenie w Niemczech - PowerPoint PPT Presentation


  • 401 Views
  • Uploaded on

Boże Narodzenie w Niemczech. Adwent jest w Niemczech czasem radosnego oczekiwania. W domach pojawiają się adwentowe wieńce z jodły, które Niemcy przystrajają fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. W każdą kolejną niedzielę adwentu zapala się jedną ze świec. .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Boże Narodzenie w Niemczech' - tola


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Adwent jest w Niemczech czasem radosnego oczekiwania. W domach pojawiają się adwentowe wieńce z jodły, które Niemcy przystrajają fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. W każdą kolejną niedzielę adwentu zapala się jedną ze świec.

slide3

Adwent jest również bardzo radosny dla dzieci. Każde z nich dostaje bowiem adwentowy kalendarz. Posiada on 24 okienka, w których dzieci znajdują czekoladki. Można jednak otworzyć tylko jedno okienko dziennie.

slide4

Jarmark bożonarodzeniowy- w wielu miastach niemieckich odbywają się w czasie adwentu jarmarki bożonarodzeniowe. Na jarmarku można kupić ozdoby choinkowe, prezenty,słodycze, zjeść potrawy i ciasta bożonarodzeniowe.

slide5

Choinka– to właśnie z Niemiecwywodzi się zwyczaj strojenia choinki. W Niemczech choinka pojawia się w domach na początku grudnia i jest rozbierana po święcie Trzech Króli.

slide6

Kolędy– ulubioną kolędą Niemców jest kolęda „O Tannenbaum” –„ O Choinko” i znana na całym świecie kolęda „StilleNacht” – „cicha noc”

slide7

Wigilia – Wigilia jest mniej uroczysta jak w Polsce. Kolacja wigilijna składa się z sałatki kartoflanej, pieczonej kiełbasy, kapusty kiszonej. Pod każdym talerzem znajduje się pieniążek mający przynieść szczęście. Nikt nie powinien wstawać od stołu w czasie kolacji, ponieważ przynosi to pecha.

msza wigilijna w niemieckich ko cio ach nie ma pasterki nabo e stwo odprawione jest po po udniu
Msza wigilijna - wniemieckich kościołach nie ma pasterki. Nabożeństwo odprawione jest po południu.
slide9

Mikołaj– w wigilię prezenty dzieciom przynosi mikołaj. Dzieci dostają też prezenty 6 grudnia w dzień Świętego Mikołaja. Wieszają wówczas skarpety, mając nadzieję, że mikołaj napełni je słodyczami.

slide10

Potrawy świąteczne– w pierwszy dzień świąt ulubioną potrawą jest gęś. Najsłynniejszym ciastem bożonarodzeniowym jest strucla. Jest to ciasto drożdżowe z dużą ilością bakalii.