prismele in viata cotidiana n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Prismele in viata cotidiana PowerPoint Presentation
Download Presentation
Prismele in viata cotidiana

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 28

Prismele in viata cotidiana - PowerPoint PPT Presentation


  • 205 Views
  • Uploaded on

Prismele in viata cotidiana. Membrii Echipei : ~ Celmare Raluca ~ Damatar Eliza ~ Ghemu Laura ~ Luca Claudia

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Prismele in viata cotidiana' - thad


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
prismele in viata cotidiana
Prismele in viatacotidiana

MembriiEchipei :

~ CelmareRaluca

~ Damatar Eliza

~ Ghemu Laura

~ Luca Claudia

~ ObrejaAndreea

slide3

Prismele pot fiintalnite in viatacotidiana sub diferiteforme :

~ pietrepretioase :

~ diverse obiecte :

constructii arhitecturale in antichitate si epoca moderna
constructiiarhitecturale in antichitatesiepocamoderna:

Din vremea in care Filon din Bizant a catalogatcladirilecelemaispectaculoase din zonaMariiMediterane , s-au pututadmiramultealteminuni . Unelesunt opera omului , precumMareleZidChinezesc , altele ale naturii , precumMareleCanion din Stalele Unite . Panaastaziinsa , nimeni nu a reusitsamodificelistaarhitectului din Antichitate .

slide5

Primul ,, Zgarie - Nori '' a fostconstruit in 1884 , in orasul Chicago , din llinois , SUA. El aveadoar 10 etaje.

Zgarie-Noriisuntconstructiimoderne , sub diferiteformecelemaiintalnitefiind sub forma de prisma.

Zgarie-Noriisunt un produs al RevolutieIndustriale , care a inceput in Anglia in secolul XVIII. Noileinventii au revolutionat model de viata al oamenilor . Orasele s-au extins , iarzgarie-norii au oferitsolutia in problemasuprapopularii , ocupand un spatiurelativmic la sol . Greutateauneicladiriinalte o poate face sacadasausa se incline si de aceeaprimiizgaraie-nori se construiau de obiceipeterenstancos .

slide7

* Suntemeleve in clasa a VIII – a B sidorimsarealizam o casa cu douaetajesisacalculamcheltuielilepe care le vom face.

* Ne-am informat in legatura cu notiuniledesprecorpurilegeometricesidorimsaducempana la capataceastaconstructie.

* Mai intai ne imaginam o casa desprinsa din povesti.

* Casa esteformata din : 5 dormitoare , 4 bai , un living , 2 bucatarii , o sala de fitness , un birou , o sala de lectura ,

* Casa are lungimea de 24 de metri , latimea de 20 de metrisiinaltimea de 10 metri .

i a calculam cate caramizi ne trebuie
I. a) Calculamcatecaramizi ne trebuie :

Trebuie sa calculez volumul cladirii in exterior si pentru asta trebuie sa folosesc volumul unuiparalelipipeddreptunghic cu L=24 m , l=20 m , iar h= 10m:

V = L x l x h

V = 24 x 20 x 10

V = 4800 m3

Calculez volumul cladirii in interior stiind ca zidul are o grosime de 50cm:

slide9

Vl = 23 x 19 x 10

Vl = 4370 m3

Calculez volumul total de caramizi:

Vc = V - Vl = 4800 - 4370 = 430 m3

Calculez volumul unei caramizi:

V2 = 0,3 x 0,2 x 0.5 = 0,003 m3

Dimensiunicaramida:

30 x 20 x 5cm

Calculez cate caramizi imi trebuie:

VC:V2 = 4300,003 = 143.334 caramizi

b calculam pretul caramizilor
b) Calculampretul caramizilor

PRETUL UNEI CARAMIZI ESTE 2 LEI

PRETUL TOTAL Al CARAMIZILOR ESTE:

143 x 334 x 2 = 286.668LEI

c calculam pretul placilor din polistier
c) Calculampretulplacilor din polistier

78 x 15 = 1170 lei

IN TOTAL (PRETUL PLACILOR ONDULATE + CEL AL CARAMIZILOR):

286668 +117=287838LEI

d calculam suprafata celor 11 camere
d) Calculamsuprafatacelor 11 camere

STIU CA : 8 CAMERE AU FORMA DE DREPTUNGHI:5 CAMERE CU L1 =4, l1=3:1 CAMERA CU L2=5, l2=4,1 CAMERA CU L3=7, l3=6;3 CAMERE IN FORMA DE PATRAT:2 CAMERE CU l4=4 SI O CAMERA CU l5=5

A1 x 5 = 4 x 3 x 5 = 60 m²

A2 = 5 x 4 = 20m²

A3 = 7 x 6 = 42 m²

A4 x 2 = 4 x 4 x 2 = 32 m²

A5 = 5 x 5 = 25 m²

At = 60 + 20 + 42 + 32 + 25 = 179 m²

DECI FOLOSIM 179 m² DE PARCHET

e calculam cate placi de parchet sunt necesare
e) Calculamcateplaci de parchetsuntnecesare :

Dimensiuneauneiplaci:

1380 x 193 x 7mm

1cutie = 9placi = 2.397m² = 15kg

Suntnecesare:

2.397m²:179 m² = 14 cutii

f calculam pretul parchetului
f) Calculampretulparchetului :

1 m²costa 20lei

179 x 20=3580LEI

g calculam cata gresie si cata faianta ne trebuie
g) Calculamcatagresiesicatafaianta ne trebuie :

Folosim formula de arielaterala a paralelipipeduluidreptunghic

Suprafata de faianta:

S1 = 4 x 2.5 x 4 = 40m²

Suprafata de gresie:

S2 = 4 x 3 = 12 m²

h calculam pretul faiantei gresiei si cheltuielile necesare pana acum
h) Calculampretulfaiantei , gresieisicheltuielilenecesarepanaacum :

Pretfaianta:

40m² x 22.5lei/m² = 900lei

Pretgresie:

12m² x 25lei/ m² = 300lei

Pret total:

286668 + 287838 +3580 + 900 +300= 579286 LEI

ii realizam constructia piscinei
II. Realizamconstructiapiscinei :

O piscina in forma de parelipipeddreptunghic cu dimensiunile de L=26 m , l= 5 m siadancimea h=3,5 m. Pentruplacarea cu faianta se folosescplaci in forma de patrat cu dimensiunea de 50 cm.

a)Cateplaci se folosescpentruintregapiscina ?

b)Catacantitate de apaincape in bazin ?

slide21

a) Aflam aria totala a piscinei :

Pentru a afla At maiintaitrebuiesaaflamPbsi Al :

Pb = 2(L+l)

Pb = 2(26 + 5)

Pb = 2 x 31

Pb = 62 m

Al = Pb X h

Al = 62 x 3,5

Al = 217

At = Al + 2Ab

At = 217 + 124

At = 341 m²

Numarplacinecesare= 341 : 0,5

Numarplacinecesare= 682

slide22

b) Aflamvolumul de apaceincape in piscina :

V = L x l x h

V = 26 x 5 x 3,5

V = 455

iii amenajarea unei gradini
III. Amenajareauneigradini :

Casa are o gradina cu lungimea L= 45 m silatimea l= 36 m in forma de dreptunghiamenajata cu arbori .

a)Aflati aria gradinii .

b)Aflaticatiarborisunt in gradina , stiind ca distantadintrearborieste de 3 m.

slide24

a) A = L x l

A = 45 x 36

A = 1620 m²

b) *Aflamcatipomiincappelungimeagradinii:

45 m : 3 m = 15 ( spatii )

*Deoarecepomiisuntplantatidintr-un capat in altulpelungimeagradiniiiese cu un pom in plus:

15 + 1 = 16 ( pomipelungime )

* Aflamcatipomiincappelatimeagradinii :

36 m : 3 m = 12 ( spatii )

* Deoarecepomiisuntplantatidintr-un capat in altulpelatimeagradiniiiese cu un pom in plus:

12 + 1 = 13 ( pomipelatime )

* Avem 13 siruri de cate 16 pomi .

* Total: 13 x 16 = 208 ( pomi in gradina )

slide25

DupaFinalizareaAcestei Case , ParintiiNostri Au FostIncantati De Orginalitatea De care Am DatDovada !

slide26

Bibliografie

http://www.scribd.com

http://www.scritube.com

http://ro.wikipedia.org

http://www.google.ro/images