An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript

1. Šport očami fyziky Ľadový hokej

2. Ľadový hokej je kolektívny šport. Je tiež súčasťou zimnej olympiády. Hrá ho 6 hráčov na každej strane - brankár, pravý obranca, ľavý obranca, pravý krídelník, ľavý krídelník a center. Vyhráva družstvo, ktoré dá v určenom čase viac gólov. V zápase môže nastúpiť 20 hráčov a dvaja brankári.

3. História • Ľadový hokej vznikol v roku 1878 v Kanade a tam boli prijaté aj pravidlá na univerzite v Montreale. • Netrvalo to dlho, kým sa tento šport rozšíril vo väčšine krajín s podobnými klimatickými podmienkami. Medzi najúspešnejšie krajiny na medzinárodných šampionátoch patria: Kanada, USA, bývalý ZSSR, Rusko, bývalé ČSSR, Česko, Slovensko, Fínsko, Švédsko.

4. Dĺžka zápasu • Hrá sa 3 x 20 min. čistého času s 15 min. prestávkou medzi každou tretinou. V prípade rovnakého skóre sa na väčších podujatiach pridáva predĺženie, ktoré môže končiť po stanovenom počte minút, alebo po vstrelení gólu do brány súpera. Na majstrovských turnajoch a v NHL sa v prípade rovnakého skóre rozhoduje tiež pomocou individuálnych útokov.

5. Hracia plocha • dĺžka – 54 až 60 m • šírka – 26 až 30 m • obsahuje: dve bránkové čiary, dve modré čiary a jednu stredovú červenú čiaru. • je ľadová a má obdĺžnikový tvar • okolo je mantinel vysoký okolo 120 cm jeho dĺžka je 56 až 61 metrov a šírka 26 až 30 metrov. • Rohy sú zaoblené polomerom 7 - 8,5 metra. • Každá z dvoch bránok má dĺžku 183 cm a výšku 122 cm

6. Puk • Má čiernu farbu, ploský okrúhly tvar. Jeho hrúbka je 2,54 cm a priemer 7,62 cm. Jeho hmotnosť sa pohybuje od 156 do 170 gramov.

7. NHL • NHL (National hockey league - Národná hokejová liga) je najprestížnejšou klubovou súťažou v ľadovom hokeji. Zúčastňujú sa jej kluby z Kanady a USA. Výhercovi tejto súťaže je odovzdaná trofej pre víťaza: Stanleyho pohár (Stanley cup). • NHL sa rozdeľuje na dve konferencie - Západná konferencia a Východná konferencia. Obe konferencie sa sa delia na tri divízie a tie pozostávajú z piatich mužstiev.

8. Rekordy NHL • Najviac zápasov: Gordie Howe 1767 • Najviac gólov: Wayne Gretzky 894 • Najviac gólov v jednej sezóne: Wayne Gretzky 92 (1981/82) • Najviac prihrávok: Wayne Gretzky 1963 • Najviac bodov: Wayne Gretzky 2857 • Najviac bodov v jednej sezóne: Wayne Gretzky 215 (1985/86) • Najviac gólov v nováčikovskej sezóne: Teemu Selänne 76 (1992/93) • Najviac bodov hráča v jeho prvom zápase NHL: Peter Šťastný a Anton Štastný po 8 (22. februára 1981) • Najviac zápasov s hetrikmi: Wayne Gretzky 50 • Najviac zápasov medzi brankármi: Patrick Roy 1029 • Najviac odchytaných minút: Patrick Roy 60235 • Najviac shutoutov: Terry Sawchuk 103

9. Rozhodcovia

10. Rozhodcovia sú vždy buď traja alebo štyria. V najvyšších súťažiach ako je napr. NHL a podobne sú štyria.Dvaja hlavní, ktorí dozerajú na „čistotu hry“ aby sa hralo bez faulov, a dvaja takzvaní čiaroví rozhodcovia, ktorí dávajú pozor na ofsajdy a zakázané uvoľnenia.A takisto je ich nevďačnou úlohou hádzať buly a takisto rozďeľovať občasných kohútov keď vznikne nejaká šarvátka.Hráč, ktorý fauluje si ide oddýchnuť na trestnú lavicu na 2 minúty alebo niekedy aj viac podľa závažnosti faulu.V nižších a mládežníckých súťažiach sú rozhodcovia iba traja.Jeden hlavný a dvaja čiaroví. Rozhodcovia

11. MS • Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji je medzinárodná súťaž každoročne organizovaná Medzinárodnou hokejovou federáciou (International Ice Hockey Federation). Táto súťaž sa koná každoročne v inej krajine a zúčastňujú sa na nej tie najlepšie mužstvá zo svetovej A kategórie. • Dejiskom majstrovstiev sveta v roku 2008 bude Kanada.