slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
John Kennedy PowerPoint Presentation
Download Presentation
John Kennedy

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

John Kennedy - PowerPoint PPT Presentation


  • 158 Views
  • Uploaded on

John Kennedy. Spis treści. 4 . Kilka słów na wstępie 5 . Dzieciństwo 6 . Rodzina 7 . Kariera polityczna 8 . Zamach kończący karierę 9 . Ciekawostki 11 . Bibliografia. Kilka słów na wstępie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'John Kennedy' - tate-carver


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide3

Spis treści

4. Kilka słów na wstępie

5. Dzieciństwo

6. Rodzina

7. Kariera polityczna

8. Zamach kończący karierę

9. Ciekawostki

11. Bibliografia

slide4

Kilka słów na wstępie

Ken, a tak naprawdę John Fitzgerald Kennedy był 35 prezydentem Stanów Zjednoczonych. Urodził się 29.05.1917 w miasteczku Brookline, w stanie Massachusetts. Ukończył prestiżową uczelnie na Harvardzie, a w latach 40 XX w. wstąpił do marynarki wojennej. Karierę polityczną rozpoczął jako kongresmen, a następnie senator z rodzinnego Massachusetts. W 1960 roku zadeklarował starania o prezydenturę z ramienia partii demokratycznej. Wygrawszy wybory 20.01.1961 na przyjęciu inauguracyjnym wypowiedział legendarne słowa:

"Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie - zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju".

Jego 3 letnia prezydentura opierała się przede wszystkim na działaniach związanych z umocnieniem polityki zagranicznej oraz zmianach w prawie obywatelskim. Znacząco przyczynił się do zniesienia dyskryminacji rasowej w Stanach Zjednoczonych.

Został zamordowany w Dallas w Teksasie. Niemniej jednak okoliczności śmierci byłego prezydenta budzą wiele kontrowersji do dziś.

slide5

Dzieciństwo

Był synem Josepha Patricka Kennedy’ego, Sr. i Rose Fitzgerald pochodzącej z bogatej, irlandzkiej rodziny. Urodzony w miasteczku Brookline. Aby zdobyć dobre wykształcenie przeprowadził się wraz z rodzicami i siostrą Kathleen do Londynu w starej Anglii. Studiował kierunek polityki powiązanej z ekonomią. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych studiował w Princeton University w New Jersey i Harvard College.

slide6

Rodzina

W Senacie miał opinię „wiecznego kawalera i podrywacza”. Despotyczny patriarcha rodu chciał wysunąć syna jako kandydata w wyborach prezydenckich, ale uważał, że jego kawalerstwo i bezdzietność może poważnie zaprzepaścić tę jedyną szansę. W końcu poślubił młodszą o 12 lat dziennikarkę, Jacqueline Lee Bouvier. Jednakże nie zaprzestał romansów, których nie krył przed swoją żoną. Mieli troję dzieci, o których dbali i wychowywali razem.

slide7

Kariera polityczna

Wkrótce po inauguracji Kennedy’ego jego pierwszym celem zostało obalenie reżimu Fidela Castro na Kubie, lecz niestety, zakończył on się totalną porażką. Mimo przegrania bitwy wygrał on wojnę – podczas gdy cały świat drżał z powodu wybuchu wojny nuklearnej, Rosja jednak ustąpiła dzięki ofensywie Amerykańskich wojsk.

Głównym celem jego polityki zagranicznej było rozszerzenie wpływu Stanów Zjednoczonych na kraje postkolonialne. Zwiększył zaangażowanie wojskowe w Wietnamie. Popierał ustawy o prawach obywatelskich, likwidacji dyskryminacji rasowej czarnoskórych oraz szeroki program świadczeń społecznych. Rządy prezydenta zredukowały również podatki, w celu stymulowania gospodarki i zachęcenia biznesmenów do inwestowania. Przywiązywał też dużą wagę do rozwoju literatury i sztuki.

slide8

Zamach kończący karierę

Pogoda w Dallas była piękna – świeciło słońce, kiedy Ken wraz z małżonką wyszli z samolotu. Wsiadł do otwartej limuzyny wraz z gubernatorem Teksasu Connally’em. Pięciotysięczny tłum gorąco wiwatował na część prezydenta. Nikt jednak nie spodziewał się, że tak cudowny dzień zostanie nazwany Czarnym Piątkiem.

Około południa jechali przez centrum, gdy nagle Kennedy chwycił się za szyje i wykrzyknął: Boże, zostałem trafiony! Pierwsza kula przeszyła szyje prezydenta, natomiast druga rozszarpała jego czaszkę. Connally został zraniony w kilku miejscach. Zabiją nas! – krzyczał ranny gubernator. Boże, zabili mojego męża… Jack! Jack! – krzyczała żona.

Kierowca w pewnej chwili się zatrzymał, jednak potem rozkazano mu jechać prosto do szpitala. Przez 25 minut lekarze próbowali uratować prezydenta, jednak ekran EKG po kilkunastu minutach wykazał linie prostą. Jacqueline cały czas była przy mężu – nawet na jego pogrzebie miała tą samą sukienkę, właśnie tom, na której była krew jej męża.

slide9

Ciekawostki

Krążą pogłoski, że Kennedy miał wiele powiązań z prezydentem Abrahamem Lincolnem. Obydwoje zostali prezydentami w tych samych latach, ale już w innych stuleciach (A. Lincoln 1860, natomiast J. Kennedy 1960). Kolejnym faktem jest to, że sekretarka Lincoln’a nazywała się Kennedy, a Kennedy’ego – Lincoln. Obydwoje umarli w piątek od strzału w głowy. Lincoln umarł w teatrze im. „Kennedy”, natomiast Ken w aucie lincoln. Mordercy mieli trzy-członowe nazwiska i zostali zamordowani przed wyrokiem.

Podczas swojej kariery prezydent wydał książkę „WhyEnglandSlept”. Mimo że zostały wydane pod jego nazwiskiem, są napisane przez kogoś innego. Książka była poprawioną wersją jego pracy magisterskiej, którą przedstawił na Harvardzie.

Kennedy słynął z licznych romansów, co bardzo raniło jego żonę. Spotykał się z m.in. MimiBeardsley, ZsaZsa Gabor, Angie Dickinson czy Kim Novak, ale najgłośniejszy był między Marilyn Monroe. Z pewnością większość z nas słyszała „ Happy BirthdayMr. President” w wykonaniu Marilyn, a Ci co jeszcze nie mieli okazji właśnie nadarzy im się teraz…

slide11

Bibliografia

Longin Pastusiak – „Prezydenci”

www.whitehouse.gov

www.americanpresidents.org

ciocia wikipedia.eu

wujek google.pl