slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
Piłka nożna

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

Piłka nożna - PowerPoint PPT Presentation


  • 139 Views
  • Uploaded on

Piłka nożna. Historia piłki nożnej.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Piłka nożna' - tailynn


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
Historia piłki nożnej

Nie jest możliwe ustalenie prapoczątków piłki nożnej, albowiem w grę przypominającą dzisiejszą piłkę nożną grano już w przedkolumbijskiej Ameryce, czy średniowiecznej Wenecji. Sam termin football pojawił się prawdopodobnie w średniowieczu w Anglii, a używano go do określania różnych gier, jednakże nie tych, które polegały na kopaniu piłki, ale tych, w które grano "na piechotę" (czy też na stopie, po angielsku on foot) – a więc rozrywki plebsu, w odróżnieniu od gier arystokracji, w które grano na koniach.Właśnie w Anglii w połowie XIX wieku zainaugurowano pierwsze rozgrywki. Tam też, w połowie wieku, po raz pierwszy spisano przepisy gry w piłkę nożną. Miały one na celu ujednolicenie zasad gry, której licznie oddawali się angielscy studenci i uczniowie prywatnych szkół. Pierwsze przepisy, w kształcie zbliżonym raczej do współczesnej gry rugby, powstały w Trinity College podczas spotkania, w którym uczestniczyli także przedstawiciele szkół prywatnych (public school) Eton College, HarrowSchool, Rugby School, Winchester College i ShrewsburySchool, ale zasad tych nie udało się szerzej rozpowszechnić. Co więcej, niektóre kluby, jak na przykład Sheffield F.C., próbowały wprowadzać własne zasady i zakładały własne związki piłkarskie. Te sytuacje przyspieszyły powstanie The Football Association, Angielskiego Związku Piłki nożnej (zobacz: piłka nożna w Anglii), która w 1863 roku ostatecznie ustaliła jednolite przepisy. Obecnie zasady gry reguluje International Football AssociationBoard (IFAB). W 1904 roku w Paryżu powstała Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich. Zadeklarowała ona zaakceptowanie zasad ustalonych przez IFAB, ale już w 1913 roku udało jej się umieścić w niej własnych przedstawicieli

slide3
Tragedia z przed kilku dni

Śmierć Włodzimierza Smolarka

Włodzimierz Wojciech Smolarek (ur. 16 lipca 1957 w Aleksandrowie Łódzkim, zm. 7 marca 2012 tamże) – polski piłkarz, reprezentant Polski, napastnik, pomocnik. Zmarł podczas snu w swoim domu w Aleksandrowie Łódzkim. 10 marca 2012 został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Aleksandrowie Łódzkim.

slide4
Zasady ogólne

Mecze rozgrywane są napolu grywyznaczonym w postaci prostokąta o szerokości od 45 m do 90 m i długości od 90 m do 120 m (przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że boisko nie może być kwadratem, dla meczów międzynarodowych od marca 2008 roku FIFA ustanowiła wymiary boisk 105x68). Dwie krótsze linie nazywają się liniami bramkowymi, natomiast dwie dłuższe – liniami bocznymi. Po przeciwległych stronach pola gry, na środku linii bramkowych, ustawione są bramki o szerokości między wewnętrznymi krawędziami słupków 7,32 m i wysokości dolnej krawędzi poprzeczki od podłoża 2,44 m. Zawody są rozgrywane piłką, która powinna mieć obwód nie mniejszy niż 68cmi nie większy niż 70 cm, a jej waga powinna wynosić od 410 do 450gramów. Przy rozpoczęciu zawodów ciśnienie powietrza we wnętrzu piłki musi wynosić od 0,6 do 1,1atmosfery.

Pełny skład drużyny liczy 11 zawodników, w tym bramkarz. Drużyna może również wyznaczyć maksymalnie do 7 zawodników rezerwowych. Personalia wszystkich zawodników muszą być wpisane do sprawozdania sędziowskiego, które musi być dostarczone do sędziego przed rozpoczęciem zawodów. W trakcie spotkania drużyna może dokonywać wymian zawodników, których liczba zależy od regulaminu danych rozgrywek. Zawodnik wymieniony nie może znaleźć się ponownie naplacugry.

slide5
Wykroczenia i Kary

Niebezpieczne zagrania, zwane faulami (ang. foul) są karane rzutami wolnymi dla drużyny zawodnika faulowanego. Za przewinienia związane z niebezpieczną grą, takie jak nakładka (niebezpieczny atak spodnią częścią stopy) czy zbyt wysoko podniesioną nogę, zagrania "ośmieszające" (podbicie sobie piłki i podanie do swojego bramkarza albo postawienie piłki na linii bramkowej i wbicie jej głową do bramki przeciwnika) przyznawany jest rzut wolny pośredni (nie można zdobyć bramki bez dotknięcia przez innego gracza – również z drużyny przeciwnej). Za większość przewinień – w tym za zagranie piłki ręką – przyznaje się zazwyczaj rzut wolny bezpośredni (z którego można bezpośrednio zdobyć gola). W czasie wykonywania rzutu wolnego żaden z zawodników drużyny przeciwnej nie może stać bliżej niż 9 m 15 cm (10 jardów) od miejsca wykonywania rzutu wolnego. Jeśli przed wykopem któryś z zawodników drużyny przeciwnej znajdzie się w strefie 9 metrów 15 centymetrów, to rzut wolny jest powtarzany, a zawodnik może zostać ukarany upomnieniem lub kartką. Bramka zdobyta z rzutu wolnego zostaje uznana, gdy był to rzut wolny bezpośredni, lub pośredni, ale piłka została dotknięta przez obrońcę drużyny przeciwnej lub kolegę z drużyny. Za niebezpieczne, brutalne lub niesportowe zagranie sędzia może ponadto pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę lub ukarać karą minutową (3 minuty,5 minut) u młodszych zawodników. Czerwona kartka oznacza konieczność opuszczenia placu gry bez możliwości wstawienia nowego zawodnika. Otrzymanie żółtej kartki nie pociąga za sobą większych konsekwencji, aczkolwiek należy pamiętać, że otrzymanie żółtej kartki w momencie, gdy wcześniej miało się już na koncie jedną oznacza automatycznie opuszczenie placu gry. Bramkarz może łapać i wykopywać piłkę, natomiast przeciwnik nie może dotknąć bramkarza, gdyż ten jest w polu karnym. Jeżeli bramkarz poza polem karnym dotknie piłki ręką może zostać ukarany czerwoną kartką, a drużyna przeciwna będzie wykonywała rzut wolny. 

slide6
Najlepsi piłkarze na świecie

Lionel AndrésMessi (ur. 24 czerwca 1987 w Rosario) – argentyński piłkarz pochodzenia a włoskiego, gracz FC Barcelona, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy swojego pokolenia. Nominowany do Złotej PiłkiFranceFootball po raz pierwszy w 2006, zdobywca tej nagrody w 2009, następnie w 2010 i 2011 nagrodzony Złotą Piłką FIFA, w 2009 i 2010 nagrodzony tytułem Piłkarza Roku FIFA. Dzięki stylowi gry porównywany jest do piłkarskiej legendy, rodaka Diego Maradony. Sam Maradona określił Messiego swoim "następcą".

Lionel Messi urodził się 24 czerwca 1987 w Rosario jako dziecko JorgeMessiego, pracownika fabryki oraz Celii (z domu Cuccitini). Rodzina piłkarza ze strony ojca pochodzi z włoskiego miasta Ancona, skąd jeden z przodków, Angelo Messi, wyemigrował w 1883 do Argentyny. Piłkarz ma starsze rodzeństwo: braci Rodrigo i Matíasa oraz siostrę Marię Sol. Mając pięć lat, Messi zaczął grać w piłkę w lokalnym zespole ClubGrandol, który to prowadził jego ojciec, Jorge. W 1995 dołączył do Newell's Old Boys, klubu mającego siedzibę w Rosario, rodzinnym mieście piłkarza. W wieku 11 lat zdiagnozowano u niego karłowatość przysadkową. Występujące w PrimeraDivisiónRiver Platezainteresowało się pozyskaniem młodziana, jednak klubu nie było stać na leczenie, którego miesięczne koszty wynosiły 900 dolarów. Ojciec piłkarza skontaktował się ze skautami FC Barcelona, którzy po obserwacji gry Messiego zgodzili się opłacać koszty kuracji. Zwolennikiem sprowadzenia Argentyńczyka był dyrektor sportowy klubu, CarlesRexach. Messi razem z rodziną przeprowadził się do Hiszpanii i zaczął występować w młodzieżowych drużynach klubu.

slide7
Cristiano Ronaldo

CristianoRonaldo dos Santos Aveiro (ur. 5 lutego1985 roku w Funchal– portugalskipiłkarz grający na pozycji skrzydłowego bądź napastnika, zawodnik RealuMadryt i reprezentacji Portugalii. Cristiano Ronaldo urodził się w Funchal w dzielnicy Santo António na portugalskiej wyspie Madera Jest synem JoséDinis Aveiro (ur. 1954 – zm. 5 września 2005) i Marii Dolores dos Santos. Ma starszego brata (imieniem Hugo) i dwie starsze siostry (o imionach Elma i Liliana Cátia)[. Przydomek "Ronaldo" otrzymał od ojca na cześć amerykańskiego prezydenta Ronalda Reagana.

Klubową karierę Cristiano rozpoczął w wieku 8 lat, w małym klubie CF Andorinha, gdzie sprzątał jego ojciec. W wieku 10 lat zainteresowały się nim dwa największe kluby z Madery:CSMarítimo i CD Nacional, ale ostatecznie trafił do Nacionalu, gdzie grał do 2001 r., bowiem w tym roku przeniósł się do Sportingu Lizbona. W czasie mistrzostw Europy U-17 był obserwowany przez Liverpool i Juventuspo tym, jak jego zespół pokonał reprezentację Anglii, lecz ostatecznie trafił do Manchesteru United. W spotkaniu Ligi Mistrzów Manchesteru Unitedz AS Roma (7:1) strzelił swoje pierwsze gole w Champio n League. Mistrz Anglii w sezonie 2006/2007 oraz 2007/2008 z drużyną Manchesteru United.

W sezonie 2007/2008 wraz ze swoją drużyną zdobył Puchar Europy po wygranym 6:5 wrzutach karnychfinale z Chelsea. Po tym zwycięstwie został wybrany najlepszym graczem Ligi Mistrzów 2007/2008. W 2008 r. został laureatem Złotej Piłki magazynu France Football. W czerwcu 2009 Manchester Unitedzaakceptował propozycję kupna Cristiano Ronaldo złożoną przez Real Madryt. Hiszpański klub zaoferował za piłkarza 93,2 mln euro. 26 czerwca 2009 Ronaldo został oficjalnie ogłoszony nowym piłkarzem Realu i tym samym stał się najdroższym piłkarzem w historii Na jego prezentacji zjawiło się ponad 80 tys. widzów, co również jest rekordem jeśli chodzi o liczbę osób na prezentacji jednego zawodnika. Wcześniejszy rekord należał do prezentacji Diego Maradony, którego w Neapolu przywitało 75 tys. widzów. Portugalczyk otrzymał numer 9 z którym w Realu grali m.in. Legendarny Alfredo Di Stéfano czy Brazylijczyk RonaldoW sezonie 2010/2011 Cristiano Ronaldo został zgłoszony do rozgrywek PrimeraDivision z numerem 7.

slide8
Coraz bliżej Euro 2012

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012  oficjalnie UEFA EURO 2012 – czternasty turniej piłki nożnej o Mistrzostwo Europy mężczyzn. Organizowane wspólnie przez dwa państwa: Polskę i Ukrainę (po raz trzeci w dziejach tej imprezy – wcześniej: Belgia i Holandia w 2000 oraz Austria i  Szwajcaria w 2008).

14 grudnia 2009 na placu Michajłowskim w Kijowie oficjalnie zaprezentowano logo i hasło „Razem tworzymy przyszłość” które towarzyszyć będą polsko-ukraińskiemu Euro 2012.

8 czerwca 2012 turniej rozpocznie mecz otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie, faza grupowa zakończy się 19 czerwca, ćwierćfinały zostaną rozegrane od 21 do 24 czerwca, półfinały 27 i 28 czerwca. 1 lipca 2012 odbędzie się finał Mistrzostw na Stadionie Olimpijskim w Kijowie.

slide9
Skład Polski podczas Euro 2012

To z tej grupy Franciszek Smuda ma wyłonić 23 pilkarzy, którzy zagrają wEuro 2012:Bramkarze: Łukasz Fabiański (Arsenal, Przemysław Tytoń (PSV), Grzegorz Sandomierski (RacingGenk, Wojciech Szczęsny (Arsenal)Obrońcy: Sebastian Boenisch (Werder Brema), Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor), Kamil Glik (Torino), Tomasz Jodłowiec (Polonia Warszawa), DamienPerquis (Sochaux), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Maciej Sadlok (Polonia Warszawa), Marcin Wasilewski (Anderlecht), Jakub Wawrzyniak (Legia Warszawa), Grzegorz Wojtkowiak (Lech Poznań)Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund), Dariusz Dudka (AJ Auxerre), Adam Matuszczyk (FC Koeln), Adrian Mierzejewski (Trabzonspor), Sebastian Mila (Śląsk Wrocław), Rafał Murawski (Lech Poznań), Ludovic Obraniak (OSC Lille), Sławomir Peszko (FC Koeln), EugenPolanski (Mainz), Maciej Rybus (Legia Warszawa), Cezary Wilk (Wisła Kraków)Napastnicy: Kamil Grosicki (Sivasspor), Ireneusz Jeleń (OSC Lille), Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Artur Sobiech (Hannover 96), Paweł Brożek (Trabzonspor)

slide10
Piłka nożna rządzi

Opracował Jakub Gabrysiak