Pruritis
Download
1 / 42

Pruritis - PowerPoint PPT Presentation


 • 231 Views
 • Uploaded on

Pruritis. Definacioni. Pruritis eshte nje ndjenje e pakendeshme e lekures qe provokon nevojen urgjente per tu krruajtur Mund te jete I lokalizuar ose I gjeneralizuar Akut ose kronik , nje pruritis me shume se 6 jave quhet kronik

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Pruritis' - symona


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Definacioni
Definacioni

 • Pruritis eshte nje ndjenje e pakendeshme e lekures qe provokon nevojen urgjente per tu krruajtur

 • Mund te jete I lokalizuar ose I gjeneralizuar

 • Akut ose kronik , nje pruritis me shume se 6 jave quhet kronik

 • Arsyeja : semundje te lekures por dhe semundje sistemike


Pruritis


Pruriti i gjeneralizuar
Pruriti I gjeneralizuar elektrike

 • 1- Varicella

 • Eshte nje semundje e shkaktuar nga varicella zoster virus

 • Burim infeksioni eshte njeriu

 • Eshte nje semundje qe perhapet ne rruge aerogjene si rregull ne dimer – pranvere

 • Ose nga kontaktet me sekrecionet rino-faringeale te pacientit


Pruritis


Pruritis

 • Shenjat karakteristike ne lekure : te erupsionit , te rashit

 • Makula (ngjyre te kuqe )

 • Papula

 • Vezikula

 • Pustula ( kur mbivendoset infeksionet bakteriale )

 • Pas 2-3 ditesh permbajtja e vezikulave turbullohet me pas cahen dhe formojne krusta qe bien per 10 dite


Pruritis


Pruritis

 • 2-Skabies te erupsionit , te rashit

 • Eshte semundje ngjitese parazitare e shpeshte qe perhapet nga kontakti direkt lekure me lekure

 • Karakterizohet me prurit persistent te gjeneralizuar


Pruritis


Pruritis

 • Rritet dhe shumezohet vetem ne lekuren e njeriut parazitet mund te mbijetojne per me shume se 2 dite ne veshje ose shtresa

 • Paraziti zhvendoset ngadale dhe stimulohet nga nxehtesia e shtratit

 • Femra mba mbarsjes fillon te germoje nje kanal horizontal ne shtresen korneale per te depozituar vezet qe celin diten e 4

 • Zakonisht germojne gjate nates dhe depozitojne vezet gjate dites


Pruritis


Te dhenat klinike
Te dhenat klinike S.scabiei

 • Pruriti – eshte shenja e pare e semundjes dhe ndodh zakonisht naten

 • Rashi

 • Disa here pruriti mund te shoqerohet dhe me mbivendosje te infeksioneve bakteriale

 • Elementet kutane jane : papula te kuqe dhe urtika


Pruritis


Pruritis

 • Te te rriturit nuk preket : kanalet e hapura nga paraziti

 • Koka

 • Qafa

 • Pjesa e siperme e shpines

 • Shputat

 • Ne femijet preken koka , qafa , shputat dhe shuplakat


Pruritis

 • Diagnoza kanalet e hapura nga paraziti

 • Mikroskopia : vendoset nje pike vaji mineral mbi nje tunel dhe grryhet me bisturi , materiali I grryer vendoset mbi lame dhe vrojtohet

 • Dermatoskopia : imazhi : avion reaktiv me gjurme qe le pas

 • Mjekimi : antiskabioze -> permethrina (krem ) , lindani (krem ose locion )


Pruritis

 • 3- Dermatozat pruriginoze kanalet e hapura nga paraziti

 • Element morfologjik primar eshte papul urtikariale qe sherohet duke lene nje cikatrice te siperfaqeshme

 • Etiologjia :

 • Faktore te jashtem : pickimet e insekteve, alergenet e kontaktit , faktoret fizike (nxehtesia , I ftohti ,drita )

 • Faktore te brendshem : stresi emocional ,faktore endokrine ,alergji medikamentoze dhe ushqimore , infeksionet


Pruritis

 • A- Prurigo simplex akute kanalet e hapura nga paraziti

 • Etiologjia : kryesisht parazitozat intestinale

 • Shfaqet kryesisht ne vere

 • Papula urtikariale qe lokalizohen ne :

 • 1-Pjeset ekstensore te anesive

 • 2- regjionin gluteal


Pruritis


Pruritis

 • B-Prurigo simpleks subakute vone

 • Shfaqet ne moshat e mesme

 • Prek njelloj te dy sekset

 • Lokalizohet :

 • Pjeset ekstensore te ekstremiteteve

 • Trungu

 • Fytyra dhe koka


Pruritis

 • Zgjat muaj dhe vite vone

 • Te semuret ankojne per prurit te forte

 • Papulat sherohne ,e pigementim te lehte dhe cikatrice te siperfaqeshme

 • Kruajtjet jane te thella dhe te kufizuara mire

 • Kjo prurigo vihet re me shpesh si prurigo gestationes ne muajin e II apo III te barres dhe zhduket pas lindjes


Pruritis

 • C-Prurigo kronike vone

 • Eshte e rralle

 • Verehet ne :

 • Crregullimet kronike te melcise

 • Hemopative malinje (Morbus Hodgkin )

 • Leucemi

 • Policitemia vera


Pruritis

 • Lekura eshte e trashe , e lichenifikuar vone

 • Ekzematoze

 • D- Prurigo nodulare

 • Shkaktari I panjohur ndonse mendohet se stresi emocional luan rol te rendesishem ne shperthimin e saj

 • Shfaqet ne adulte

 • Kryesisht ne pranvere dhe vere


Pruritis


Pruritis

 • Lezionet ne : vone

 • Trung

 • Qafe

 • Ekstensoret e anesive dhe regjon genital

 • Shfaqen nyje te forta dhe te pakta qe shtrihen thelle ne derme

 • Ngjyra eshte njesoj me ate te lekures normale


Urtikaria
Urtikaria vone

 • Eshte nje ekzanteme alergjike qe karakterizohet :

 • Shperthime te menjehershme te elementeve urtikariale ne forme vezake ose te rrumbullaket

 • Te kufizuara mire

 • Madhesi te ndryshme

 • Ngjyre roze -> kuqerremte

 • 1-2 mm te ngritura ne sip e lekures

 • Zhduken vetvetiu pa lene gjurme


Pruritis

 • Prek dhe : vone

 • Mukozen e gojes

 • Rruget e siperme te frymarrjes

 • Konjuktivat


Pruritis

 • Shkaktari : vone

 • Faktore ekzogjene , elementet urtikarial shfaqen ne vendin e prekur por nuk perhapen ne forme ekzanteme

 • Kontakti I lekures me hidhra ,

 • Barerat

 • Pickimet e insekteve


Pruritis

 • Urtikaria endogjene vone

 • Elementet shfaqen ne cdo moshe

 • Ne cdo pjese te trupit

 • Vendosen afer njera tjeteres dhe kane madhesi te ndryshme

 • Perhapen ne periferi

 • Ne fillim kane ngjyre te kuqe pas disa minutash zmadhohen , buhaviten , shtypin enet e gjakut te lekures dhe marrin ngjyre te bardhe , rrethohen nga nje rrjet hiperemik


Pruritis


Pruritis

 • Faktoret jane : faktoret e saj

 • Nxehtesia

 • I ftohti

 • Shtypja

 • Drita

 • Djersitja

 • Psikike


Pruritis


Dermatiti ekzema
Dermatiti /Ekzema bazofile dhe mastocite -> ekstravazimin e fluideve ne derme -> edema

 • Reaksion inflamator polimorf qe perfshin dermen dhe epidermen


Dermatiti irritativ i kontaktit
Dermatiti irritativ I kontaktit bazofile dhe mastocite -> ekstravazimin e fluideve ne derme -> edema

 • Ndahet ne

 • Akut dhe Kronik

 • Akut – prurit , eritema , vezikula

 • Kronik – prurit , kserosis , lichenifikim , hiperkeratoze , fisura

 • Etiologjia :

 • 1-sapunet , detergjentet

 • 2-acidet dhe bazat

 • 3-solventet industriale

 • 4-bimet

 • 5-leshi ,veshjet sintetike


Pruritis

 • Faktore predispozues : bazofile dhe mastocite -> ekstravazimin e fluideve ne derme -> edema

 • 1-Atopia

 • 2-lekura e bardhe , temperatura ,klima

 • 3-stina , tenton te shpertheje ne vere ne vendet me klime te ngrohte

 • Eshte forma me e shpeshte e semundjeve profesionale te lekures


Pruritis

 • Shkaktohet nga ekspozimi I lekures ndaj faktoreve fizike ose kimike qe e irritojne lekuren ne menyre akute ose kronike

 • Duart jane zona qe preken me shpesh

 • Shkalla e demtimit te lekures varet nga :

 • 1-Natyra e produktit – acidet dha bazat japin nje reaksion me te fuqishem se vajrat

 • 2-Koha e perdorimit

 • 3-Perqendrimi I lendes irrituese


Pruritis

 • Mjekimi kimike qe e irritojne lekuren ne menyre akute ose kronike

 • Forma akute : shmanget agjenti etiologjik , kompresa me antispetike si permanganat kaliumi , vezikulat e medha drenohen , perdoren glukokortikoide lokale

 • Forma kronike – glukokortikoide lokale si betamethasone diproprionate


Dermatiti alergjik i kontaktit
Dermatiti alergjik I kontaktit kimike qe e irritojne lekuren ne menyre akute ose kronike

 • Alergenet me te shpeshte te kontaktit :

 • 1-Sulfati I nikelit

 • 2-Neomicine sulfat – zakonisht ne kremra ,pomada

 • 3-Aroma mikse –parfume

 • 4-Kriprat e arit – medikamente

 • 5-Bacitracin –pomada , pudra


Pruritis


Pruritis


Pruriti perianal
Pruriti perianal formim krustash

 • Eshte prurit rreth regjionit te anusit

 • Faktoret etiologjike :

 • 1-kontaminimi fekal perineal , ndotja okulte per shkak te nje fistule

 • 2- infeksioni fungal ( candida albicans ) , vecanerisht ne personat diabetike , ata qe perdorin steroide dhe antibiotike

 • 3-krimbat (oxiuriasis ) – transmetimi behet me direkt me duar, tesha , shtrati I perbashket , ->


Pruritis

 • Ushqimet e kontaminuara nga vezet . Vezet jetojne 2 jave jashte strehuesit . Shenja kryesore eshte pruriti

 • 4-streptokoku B-hemolitik , Stafilokoku aureus

 • 5- dermatit alergjik – sapunet ,kremrat , letrat e tualetit

 • 6-ushqimi – pijet me kafeine , alkoli , produktet e qumeshtit ,djegset , domatet , cokollata , limoni .


Pruritis

 • 7- hemorroidet jashte strehuesit . Shenja kryesore eshte pruriti

 • 8- veshmbathjet

 • Trajtimi :

 • Te mbahet lekura e anusit e paster dhe e thate

 • 1% hydrocortison krem 2 here ne dite

 • Dieta