12 lutego dzie bezpiecznego internetu
Download
1 / 17

12 LUTEGO DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU ! - PowerPoint PPT Presentation


  • 103 Views
  • Uploaded on

12 LUTEGO DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU !. MOI DRODZY PRZESTAWIĘ WAM KRÓTKĄ HISTORIĘ DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' 12 LUTEGO DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU !' - sylvie


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
12 lutego dzie bezpiecznego internetu

12 LUTEGODZIEŃBEZPIECZNEGO INTERNETU !Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day). Inicjatywa ta ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Obchodom Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) w całej Europie towarzyszą festyny, pikniki, dyskusje, wystawy oraz konkursy, promujące odpowiedzialne postawy dorosłych oraz prawo dzieci do bezpiecznego korzystania z Internetu.


Organizatorzy DBI zachęcają szkoły, firmy i prywatne osoby do organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, gazetek szkolnych, audycji w radiowęzłach szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów).


A teraz kilka wskaz wek jak bezpiecznie i bezkonfliktowo korzysta z internetu

A TERAZ KILKA WSKAZÓWEK JAK BEZPIECZNIE I BEZKONFLIKTOWO KORZYSTAĆ Z INTERNETU


NIE UFAJ OSOBOM POZNANYM PRZEZ INTERNET I BEZKONFLIKTOWO KORZYSTAĆ Z INTERNETU

Nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz. Może wcale nie jest Twoim rówieśnikiem, a na zdjęciu, które Ci przesłał, jest ktoś inny? Może wcale nie o przyjaźń z Tobą tu chodzi?


NIE PODAWAJ SWOICH DANYCH OSOBOWYCH I BEZKONFLIKTOWO KORZYSTAĆ Z INTERNETU

Nie podawaj imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu czy nazwy i adresu szkoły. Być może nie wszyscy z osób odwiedzających Twojego bloga czy ulubiony czat mają dobre zamiary.


POSŁUGUJ SIĘ NICKIEM I BEZKONFLIKTOWO KORZYSTAĆ Z INTERNETU

Nie używaj nicka, w którym podajesz datę urodzenia lub wiek np.: Staszek1996 lub Edek12 – lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!


DBAJ O BEZPIECZEŃSTWO SWOICH PRZYJACIÓŁ I BEZKONFLIKTOWO KORZYSTAĆ Z INTERNETU

Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz już nad nimi kontroli. Przecież nie chcesz, by przyjaciel wpadł w kłopoty.


POWIEDZ DOROSŁEMU, KTÓREMU UFASZ, GDY COŚ W INTERNECIE CIĘ ZANIEPOKOI

Jeśli ktoś przysłał Ci wulgarnego e-maila lub nęka Cię za pomocą komunikatora. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego.


BĄDŹ OSTROŻNY, GDY SPOTYKASZ SIĘ Z KIMŚ POZNANYM W SIECI

Zawsze skonsultuj to z rodzicami. Zabierz na pierwsze spotkanie zaufanego dorosłego lub przynajmniej kolegę lub koleżankę. Spotykaj się tylko w miejscach publicznych, nigdy w mieszkaniu nieznajomego/nieznajomej. Wróć do domu przed zmrokiem.


INTERNET DAJE ZŁUDNE POCZUCIE ANIMOWOŚCI I BEZKARNOŚCI

Wcale tak nie jest! Szanuj innych użytkowników Internetu i wymagaj, by Ciebie szanowano. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, zostawiamy w Internecie wiele śladów. Gdy ktoś narusza Twoje prawa, można go odnaleźć. Sam też staraj się nie naruszać czyichś praw!


DBAJ O SWOJE HASŁA JAK O NAJWIĘKSZĄ TAJEMNICĘ

Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia. Niech to nie będzie Twoje imię ani imię najlepszej przyjaciółki. Dlaczego trzeba dbać o hasło? Ktoś może wejść do Twojej skrzynki pocztowej i wysłać z niej e-maile w Twoim imieniu albo udawać Cię na forum internetowym – mogą być z tego kłopoty.


ZABEZPIECZ KOMPUTER TAJEMNICĘ

Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki podesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer!


SZANUJ PRAWO WŁASNOŚCI W SIECI TAJEMNICĘ

Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie. Choć wydaje się, że wszyscy wokół ściągają z Internetu muzykę i filmy, trzeba pamiętać, że łamią w ten sposób prawo. Zastanów się, czy warto ryzykować. Istnieją strony z bezpłatnym dostępem do muzyki.


ROZMAWIAJ Z DOROSŁYMI O INTERNECIE TAJEMNICĘ

Prawdopodobnie lepiej orientujesz się w temacie niż Twoi rodzice czy opiekunowie. Może mógłbyś ich czegoś nauczyć? Pokaż im, które strony Cię interesują. Wytłumacz, do czego jeszcze – oprócz szukania informacji – może Internet służyć.


MOI KOCHANI ! TAJEMNICĘ

MYŚLĘ, ŻE WSKAZÓWKI JAKICH UDZIELIŁEM POMOGĄ WAM ZARÓWNO BEZPIECZNIE JAK I ROZSĄDNIE KORZYSTAĆ Z INTERNETU.

MUSIMY PAMIĘTAĆ, ZE INTERNET UCZY I POMAGA W ZDOBYWANIU WIEDZY POD WARUNKIEM PRZESTRZEGANIA PEWNYCH ZASAD.


ad