bezpiecze stwo i netykieta w internecie
Download
Skip this Video
Download Presentation
Bezpieczeństwo i netykieta w Internecie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 14

Bezpieczeństwo i netykieta w Internecie - PowerPoint PPT Presentation


 • 152 Views
 • Uploaded on

Bezpieczeństwo i netykieta w Internecie. Internet jest przydatnym do nauki, pracy i zabawy narzędziem. Niestety jak każde narzędzie może być używane do dobrych i złych działań.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Bezpieczeństwo i netykieta w Internecie' - sol


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
Internet jest przydatnym do nauki, pracy i zabawy narzędziem. Niestety jak każde narzędzie może być używane do dobrych i złych działań.

Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W sensie logicznym, Internet to przestrzeń adresowa zrealizowana przy wykorzystaniu protokołu komunikacyjnego IP, działająca w oparciu o specjalistyczny sprzęt sieciowy oraz istniejącą już infrastrukturę telekomunikacyjną. (www.wikipedia.org)

(praca-on-line.blogspot.com)

zasady bezpiecze stwa w sieci
KONTAKTY Z NIEZNAJOMYMI

Nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie. Dlatego, jeżeli już decydujemy się na spotkanie z osobą znaną nam wyłącznie z sieci, należy przygotować się tak, jak na spotkanie z kimś obcym. Po pierwsze, powiedzieć zaufanej osobie dorosłej o spotkaniu, podając dokładne miejsce oraz czas. Po drugie, pójść z osobą towarzyszącą – najlepiej rodzicem lub starszym rodzeństwem. Kolejna ważna sprawa to wybór miejsca i czasu – powinno to być miejsce, gdzie jest dużo ludzi, a na czas spotkania wybieramy dzień. Pamiętajcie jednak, że przede wszystkim warto się upewnić, czy osoba warta jest spotkania – na to natomiast trzeba czasu, zwłaszcza w kontaktach przez Internet.(3…2…1…Internet!)

Zasady bezpieczeństwa w sieci:
slide4
UZALEŻNIENIEOD INTERNETU

Różnorodność form aktywności w Internecie oraz ich atrakcyjność sprawiają, że istotnym problemem staje się ryzyko uzależnienia od sieci. Problem ten dotyczy szczególnie dzieci, gdyż z racji swojej niedojrzałości uzależniają się dużo szybciej niż dorośli. Spędzanie przez młode osoby wielu godzin dziennie przed komputerem zaburza ich rozwój, zwłaszcza w aspekcie kontaktów społecznych i może prowadzić do uzależnienia – zarówno od Internetu, jak i od komputera.

(3…2…1…Internet!)

slide5
OCHRONA DANYCH W INTERNECIE

W Internecie, zawsze od was będzie zależało, jakie dane zdecydujecie się podać. To jest wasz wybór. Pamiętajcie jednak, jeżeli chcecie w sieci być spokojni i bezpieczni, nie należy podawać następujących danych: imienia, nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz zamieszczać zdjęć, które pokazują, jak wyglądamy. Upublicznianie tych danych sprawia, że stajemy się dostępni nie tylko w Internecie, ale także w naszym prawdziwym życiu dla każdej osoby, nie mając kontroli nad tym, czy to nasz przyjaciel, czy np. przestępca.

(3…2…1…Internet!)

(lex-pol.pl)

slide6
CYBERPRZEMOC
 • Nowe oblicze przemocy rówieśniczej z wykorzystaniem różnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych, jak np.: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe itd. Akty cyberprzemocy przyjmują różne formy: nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających lub kompromitujących zdjęć i filmów oraz podszywanie się pod cudzą tożsamość.
 • (3…2…1…Internet!)

(odpowiedzialni.eu)

slide7
Pamiętajcie o tym, że w trudnych sytuacjach w Internecie nie jesteście sami. Zawsze warto szukać pomocy. Zwierzenie się koleżance czy koledze może przynieść ulgę, ale często nie rozwiązuje problemu. Warto zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej – rodzica, nauczyciela lub konsultanta Helpline.org.pl, którego celem jest pomoc dzieciom w sytuacjach zagrożenia w Internecie oraz podczas korzystania z telefonów komórkowych.

Dostępne są trzy formy kontaktu z konsultantami Helpline.org.pl:

bezpłatny numer telefonu

800 100 100,

e-mail: [email protected],

rozmowa online – livechat –

z poziomu strony www.helpline.org.pl.

(3…2…1…Internet!)

slide8
Netykieta

Zbiór zasad kultury obowiązującej wszystkich(!) w Internecie. Służyć ma ona uświadomieniu bądź przypomnieniu pewnych zasad obowiązujących w bardzo już licznej społeczności internautów. A zasady służą nam wszystkim - mnie, Tobie i "im" - byśmy wszyscy mogli tworzyć zdrową społeczność w kraju (sieci) bez granic. Zasady każdej netykiety są aktualne niezależnie od daty jej napisania! To, że czasem coś gdzieś w sieci zauważyłeś, nie oznacza wcale, że to jest dobre i poprawne. 3 główne zasady:   · Myśl(!)   · Nie działaj na czyjąś szkodę   · Nie nadużywaj

slide9
Komunikacja elektroniczna
 • E-mail
 • Poczty elektronicznej używaj "z głową".
 • Odbieraj pocztę codziennie, tak jak zaglądasz codziennie do skrzynki na listy z pocztą tradycyjną. Jeśli jest to niemożliwe, to staraj się to robić jak najczęściej.
 • Pisz listy w formacie tekstowym - niech list będzie bez zbędnych "wodotrysków", jak inna czcionka w każdej nowej linii, tysiące kolorów i dziesiątki wstawionych rysunków.
 • Nie przesyłaj pocztą plików większych niż 200KB bez uprzedzenia adresata.
 • Nie rozsyłaj „łańcuszków szczęścia”.
slide10
Gdy rozsyłasz pocztę do grupy osób, korzystaj z pola "BCC" czyli "UDW" ("Ukryty do Wiadomości"), gdyż nie każdy musi sobie życzyć by jego adres e-mail został ujawniony pozostałym Twoim adresatom.
 • Sprawdzaj swój komputer w celu usuwania wirusów, byś nie przesyłał wirusów innym internautom.
 • Nie rozsyłaj spamu (niechcianej poczty: reklam zazwyczaj) - to grozi wyklęciem na wieki, jedno z najbardziej znienawidzonych przez wszystkich niepożądane działanie w Internecie.
 • Nie pisz bez potrzeby dużymi literami, gdyż oznaczają one raczej KRZYK i nie nadużywaj tego.
 • Staraj się pamiętać o tym ażeby nadawać tytuł wysyłanym emailom, najlepiej odzwierciedlający zawartość wiadomości.
slide11
Komunikatory GG, Tlen
 • Nie rozsyłaj łańcuszków szczęścia.
 • Jeśli już piszesz do kogoś kto Cię nie zna i rozmawiasz z nim przez ten komunikator pierwszy raz, to wypada się przedstawić, bo ten nieszczęśnik zamiast choćby Twej ksywki widzi tylko Twój numer id (UIN).
 • Nie wstawiaj w wiadomości naraz całej galerii emoticon (tzw. buziek) np. 50 na raz, jaki to ma sens? Emoticons mają, jak sama nazwa mówi, wyrażać uczucia, które nie tak łatwo przekazać przez Internet.
 • Nie pisz bez potrzeby dużymi literami, gdyż oznaczają one KRZYK.
slide12
Forum dyskusyjne
 • Nie zadawaj pytania, na które już kiedyś została udzielona odpowiedź na forum i zanim je zadasz sprawdź zawsze czy nie ma na nie odpowiedzi w FAQ tej strony, na której jest forum dyskusyjne, użyj wyszukiwarki na forum, czy przejrzyj co najmniej dwie pierwsze strony forum.
 • Pisz rzeczowo i konkretnie, tak ażeby każdy Cię zrozumiał.
 • Nadawaj tematom tytuły, które krótko i rzeczowo będą odzwierciedlać treść w nich zawartą, po których osoba później szukająca czegoś na forum mogła to odnaleźć.

(netykieta.prv.pl)

slide13
Bądź kulturalny!

Twoje słowa świadczą o Tobie i nie zapominaj, że ten ktoś na drugim końcu to też człowiek.

Bądź odpowiedzialny za to, co piszesz.

Pamiętaj, w Internecie nikt nie jest anonimowy.

Nie bądź wścibski!

Nie staraj się zobaczyć tego, co ktoś przed Tobą zabezpieczył hasłem.

(kamilaa172.wordpress.com)

prezentacj wykona y
Natalia Nowakowska
 • Karina Prędota
 • Weronika Marcinkowska

(czasdzieci.pl)

Surfowanie po Internecie jest bezpieczne, jeżeli znamy zagrożenia i potrafimy ich unikać. Dziękujemy i życzymy bezpiecznego surfowania.

Prezentację wykonały:
ad