230 likes | 574 Views
Ratio~. Comparing quantities or amounts When writing ratio, order matters!. Three ways to write a ratio:. Ratio of dogs to cats:. 1. As a fraction: 2. With a colon: 3. With the word "to":. 3 5. 3 : 5. 3 to 5. What is the ratio of apples to oranges?. 5 6. 5 : 6. 5 to 6.
E N D
Ratio~ Comparing quantities or amounts When writing ratio, order matters!
Three ways to write a ratio: Ratio of dogs to cats: 1. As a fraction: 2. With a colon: 3. With the word "to": 3 5 3 : 5 3 to 5
What is the ratio of apples to oranges? 5 6 5 : 6 5 to 6
What is the ratio of apples to total fruit? 5 11 5 : 11 5 to 11
Reduce the following ratios: 18 to 21 12 : 32 9 to 24 5 35
Ratio Survey Total number of students in class:______________ Total number of boys:______ Total number of girls:________ Students wearing glasses: _______ Total number of students with blonde hair:___ brown:___ blk:___red:___ Number of students born in AZ:______
Unit Rate - a ratio that has a denominator of one. Examples: cost for one pound pages read in one hour cups that can fit on one shelf
Write the unit rate: $30 for six books ____ for one book
Write the unit rate: Read 80 pages in 2 hours _______ pages in one hour
Write the unit rate: 50 books on 2 shelves
Write the unit rate: 24 points in 3 games
Write the unit rate: A 17 minute telephone call from Boston to Chicago costs $2.38. What is the cost per minute?
Better Buy - The CHEAPER of the two unit rates…(the lowest amount). Example: 2 cokes for $1.00 ($.50 each) 4 cokes for $1.75 ($.44 each) 4 cokes for $1.75 is cheaper so it is the better buy.
Find the better buy: • $ 80 for 5 calculators • $264 for 24 calculators
Find the better buy: • $6.20 for 20 liters • $8.75 for 25 liters
Find the better buy: • 7 pounds for $12.67 • $21.69 for 9 pounds
Find the better buy: • $5.10 for 34 pens • $3.06 for 18 pens
Find the better buy: • $ 442 for 26 staplers • $38 for 2 staplers
Find the better buy: An eight ounce can of tomatoes costs $1.14. A twelve ounce can costs $1.75. Which can of tomatoes has the better unit price?
Find the better buy: Sam bought 36 calendars for $540. Tara bought 7 calendars for $91. Who got the better buy?
Find the better buy: Mrs. Riaz needs to buy some meat to make spaghetti. Should she buy 3 pounds for $8.43 or $10.28 for 4 pounds of meat?
Find the better buy: Rita is buying coffee for a party. She could buy 7 pounds for $12.67 or 9 pounds for $17.46. Which one is the better buy?