slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Drink stall PowerPoint Presentation
Download Presentation
Drink stall

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Drink stall - PowerPoint PPT Presentation


  • 136 Views
  • Uploaded on

Drink stall. About the drink stall…. Location: OSANY-NJ picnic, Date: 15 th June 2013, Time: 10:30 am to 3 pm. Products. Soda. Lemonade. Jal zeeraa. Mango lassi. Popsicle. All drinks were sold at $1 each. Popsicle was sold at $1 for four. Marketing.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Drink stall' - shima


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
about the drink stall
About the drink stall…

Location: OSANY-NJ picnic, Date: 15th June 2013, Time: 10:30 am to 3 pm

products
Products

Soda

Lemonade

Jalzeeraa

Mango lassi

Popsicle

All drinks were sold at $1 each.

Popsicle was sold at $1 for four.

marketing
Marketing
  • E-mails send to all picnic attendees.
  • Announcement made on mike at the picnic.
  • Volunteers sold tickets.
sales
Sales
  • Soda – 48 x $1 = $48
  • Lassi – 24 x $1 = $24
  • Lemonade – 20 x $1 = $20
  • Jalzeeera – 18 x $1 = $18
  • Popsicle – 6 x $1 = $6
  • ==========================
  • Total = $116
expenses
Expenses
  • Soda – 2 pack x $6/pack = $12
  • Popsicle – 10 packs x $0.25 = $2.5
  • Stuff for lemonade
    • Lemonade powder (1 pkt) = $4
    • Cups (2 packs) - $2/pack = $4
    • Water – free from picnic organizer
  • Stuff for mango lassi
    • Mango pulp (2 pack) = $4 x 2 = $8
    • Cups (2 packs) - $2/pack = $4
    • Milk - $6
    • Sugar - $3
  • Stuff for jalzeera
    • Jalzeera powder (1 pack) = $6
    • Cups (2 packs) - $2/pack = $4
    • Salt - $1
  • Volunteers
    • 3 volunteers @ $10/each = $30
    • 4 volunteers @ $5/each = $20
  • ==========================
  • Total = $104.50