O et en p i poran n od jehly
Download
1 / 15

Ošetření při poranění od jehly - PowerPoint PPT Presentation


  • 104 Views
  • Uploaded on

Ošetření při poranění od jehly. Návod, jak postupovat krok za krokem při krvavém poranění od pohozené injekční jehly. Zpracováno z materiálu vydaným Státním zdravotním ústavem v rámci Národního programu boje proti AIDS. Jehlu či předmět, který způsobil zranění z rány šetrně vyjmout.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Ošetření při poranění od jehly' - sharne


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
O et en p i poran n od jehly

Ošetření při poraněníod jehly

Návod, jak postupovat krok za krokem při krvavém poranění od pohozené injekční jehly.

Zpracováno z materiálu vydaným Státním zdravotním ústavem v rámci Národního programu boje proti AIDS.


Poté ránu ošetřit některým z běžných dezinfekčních prostředků: 3% Peroxid vodíku nebo 3% Chloramin, 1-3% Persteril, 70% akjigik, Sterilium, Jodisol.


Pokud došlo k poranění oka, úst či nosu, vypláchnout ránu fyziologickým roztokem nebo borovou vodou.


Krví potřísněné okolí rány omýt vodou a mýdlem. ránu fyziologickým roztokem nebo borovou vodou.


Ránu krýt obvazem, aby v případě pokračujícího krvácení, nedošlo ke kontaminaci okolí či jiných osob.


Injekční jehlu či jiný předmět, který zranění způsobil, uschovat v pevné schránce, aby nemohlo dojít k dalšímu poranění. V žádném případě neodhazovat do běžného odpadu, neboť musí být zlikvidován ve zvláštním režimu.


Zraněného dopravit optimálně do 2 hodin , v krajním případě do 72 hodin k lékařskému ošetření/praktický lékař – chirurg – na poliklinice, lékař na hygienické stanici. Tento zhodnotí primární ošetření a uváží, zda zraněného odešle k erudovanému infekčnímu specialistovi k podrobnějšímu vyšetření či započetí postexpoziční profylaxe.


Ošetřujícímu lékaři poskytnout základní informace: Datum a hodinu poranění, způsob ošetření rány, místo a mechanismus zranění, činnost, při které k poranění došlo, odhadnout event. hloubku poranění a intenzitu následného krvácení, odevzdat k zajištění předmět, kterým k poranění došlo a předložit očkovací průkaz zraněného (TAT, hepatitidy).


Událost ohlásit městské policii či policii ČR. Datum a hodinu poranění, způsob ošetření rány, místo a mechanismus zranění, činnost, při které k poranění došlo, odhadnout event. hloubku poranění a intenzitu následného krvácení, odevzdat k zajištění předmět, kterým k poranění došlo a předložit očkovací průkaz zraněného (TAT, hepatitidy).


Kontaminované šatstvo vyprat v horké vodě 70 Datum a hodinu poranění, způsob ošetření rány, místo a mechanismus zranění, činnost, při které k poranění došlo, odhadnout event. hloubku poranění a intenzitu následného krvácení, odevzdat k zajištění předmět, kterým k poranění došlo a předložit očkovací průkaz zraněného (TAT, hepatitidy).°C za použití běžného pracího prášku, nebo ve studené vodě za použití dezinfekčního přípravku (Chloramin, Chlornan sodný). Dostatečně účinné je i chemické čištění.


V současné době je poměrně vysoká pravděpodobnost, že náhodně nalezená injekční jehla může být potencionálně nebezpečná z kontaminace virem hepatitidy či HIV. Je proto z preventivních důvodů nutné informovat policii i o pouhém nálezu těchto předmětů na veřejných prostranstvích. Není žádoucí tyto předměty odstraňovat sami, bez zvláštních ochranných pomůcek a bez možnosti jejich následné odborné likvidace.


ad