fen ve teknoloji n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Fen ve Teknoloji PowerPoint Presentation
Download Presentation
Fen ve Teknoloji

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 21
serina-dillon

Fen ve Teknoloji - PowerPoint PPT Presentation

147 Views
Download Presentation
Fen ve Teknoloji
An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Fen ve Teknoloji Maddenin Yapısı ve Özellikleri

 2. Elementler ve Sembolleri

 3. Maddelerin gözle görülmeyen taneciklerden oluştuğunu ve bu taneciklere atom denildiğini öğrenmiştik.. Hekzana Hekzana

 4. Maddeler çok sayıda aynı çeşit atomun bir araya gelmesinden oluşan bir elementtir. Farklı maddelerin element atomları da farklıdır… Alüminyum kulu de elementlerden oluşmaktadır..

 5. Ekranın solunda bakır tenceresinin yapısındaki bakır elementi görülüyor.. Sağda ise demir kasenin yapısındaki demir elementi görülüyor..

 6. Moleküller atomların kümelenmesinden oluşmaktadır… Aynı cins elementlerden oluşmuş moleküller Farklı cins atomlardan oluşmuş moleküller Molekülleri oluşturan atomlar her zaman aynı cins olmayabilir..

 7. Elementlerin belirli kurallara göre sınıflandırılması ile PERİYODİK TABLO ortaya çıkmıştır..

 8. GÜMÜŞ Milattan önce 3000’li yıllara dayanan geçmişiyle gümüş elementi süs eşyaları yapımında kullanılır...

 9. Yumuşak, parlak, sarı renkli bir element plan ALTIN günümüzün en değerli elementlerindendir..

 10. BAKIR • Turuncu renkli yumuşak bir maddedir. Oda koşullarında katı halde bulunur. Kablodan, süs eşyalarına, tencereden, borulara kadar pek çok alanda kullanılır..

 11. HELYUM (He) Havadan daha hafif olması özelliğiyle, uçan balonlarda ve zeplinlerde kullanılır..

 12. ATOMUN YAPISI ELEKTRON NÖTRON PROTON

 13. Her madde kendini oluşturan çok küçük parçacıklardan oluşur. Bu parçacıklara ATOM adı verilir..

 14. Peki acaba atom gerçekten evrendeki en küçük maddemi??? Yani maddeyi oluşturan en küçük yapı taşı atom mu???

 15. HAYIR!! Atomun yapısında da, kendini oluşturan daha küçük birimler mevcuttur..

 16. Protonlar ve nötronlar çekirdekte bir arada bulunurken, elektronlar çekirdeğin etrafında katmanlar halinde dolanırlar.. • Bir atomun kütlesini proton ve nötronlar oluşturur. Protonun ve nötronun kütleleri birbirine nerdeyse eşittir.. ELEKTRON NÖTRON PROTON

 17. Kütleler arasındaki bu fark nedeniyle, elektronların dolanım alanları çok fazladır.. Çekirdek bir bilye iken, elektronların dolanım alanı bir stadyum kadardır..

 18. Elektronların katmanlarının dizilişi belirli kurallara göre gerçekleşir. İlk katman en fazla 2e ev sahipliği yapabilir. 2. ve 3. katmanlar ise 8e kadar çıkabilir… 1 2 3 Bunlar bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucu ortaya çıkmış grafiksel şemelardır…

 19. Bir atomun yüklü ya da yüksüz olması yani nötr olup olmaması bünyesindeki elektron sayılarına bağlıdır. Protonlar (+) elektronlar (-) olduğu için, proton ve elektron sayıları eşit olan atomlar yüksüz yani eşit olarak ifade edilir…

 20. Protonları, nötronları ve elektronları fiziksel olarak ekrana taşıyabilecek bir cihaz henüz icat edilmemiştir… ANCAK İNSANOĞLU GÖREMEDİĞİ ANCAK VARLIĞINI BİLDİĞİ BİRÇOK ŞEYE İNİNDIĞI GİBİ, ATOMUN YAPISINDAKİ OLUŞUMLARADA İNANIYOR… Z E .