fen ve teknoloji proje devi n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Fen Ve Teknoloji Proje Ödevi PowerPoint Presentation
Download Presentation
Fen Ve Teknoloji Proje Ödevi

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

Fen Ve Teknoloji Proje Ödevi - PowerPoint PPT Presentation


  • 446 Views
  • Uploaded on

Fen Ve Teknoloji Proje Ödevi . Adı:Barış Soyadı:Kocaemre Numara:810 Sınıf: 8/A.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Fen Ve Teknoloji Proje Ödevi' - gaston


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
fen ve teknoloji proje devi

Fen Ve Teknoloji Proje Ödevi

Adı:Barış

Soyadı:Kocaemre

Numara:810

Sınıf: 8/A

slide2

Zeytin, zeytingiller familyasının meyvesi yenen AKDENİZ ülkelerinin tamamında yetişen, uzun ömürlü Akdeniz iklim tipine özgü bir ağaç türüdür. Anavatanı ANADOLU’dur. Anadolu'dan başta Akdeniz ülkelerine, oradan da tüm dünyaya yayılmıştır. Akdeniz havzasında bulunan Akdeniz ülkeleri dünya zeytin ve zeytinyağı üretiminin % 97 sini karşılamaktadır.

zeyt n
ZEYTİN

Besleyici değeri çok yüksek olan bir besindir. Zeytinde bol miktarda bitkisel protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır. Kalp ve damar sağlığı için çok faydalı olan zeytin, yaşlanmanın etkilerini de azaltır.

zeytin a ac
Zeytin Ağacı

Zeytin ağacı boyu 8–10 metreye kadar ulaşabilen, sık dallı, geniş kıvrımlı, yamru-yumru bir gövdesi olan ağaç türüdür.---Deniz seviyesinden 600/800 m. Yüksekliğe kadar olan bölgelerde yetişir. Yaşam süresi oldukça uzundur.(800–2000 yıl)-----Yaprağı 20-86mm.boyunda,5-17mm. Genişliğinde sivri uçlu deri gibi sert yüzeylidir. Alt ve üst yüzeyleri farklı(gri-yeşil/mavi-gümüş)renklere sahiptir.

yunanistan da zeytin
Yunanistan’da Zeytin

Zeytinin Yunanistan’daki önemi büyüktür. Yıllık olarak 2,400,000 ton zeytin üreterek Dünya sıralamasında 3.sırada bulunmaktadır.

mitolojide zeytin a ac
Mitolojide Zeytin Ağacı

Yunan Mitolojisi’nde zeytin ağacı, her şeyden önce, bereket ve barışı temsil eden bir tanrıçanın armağanıdır. Yunan mitolojisinde m.ö. 17. yüzyılda kurulan bugünkü atina ile ilgili bir anlatım vardır. tanrıların babası zeus yeni kurulacak olan şehre isim koymak için tanrılar meclisini toplar. Bu şehre en değerli hediyeyi getiren tanrının ismini bu şehre vereceğini söyler.Deniztanrısı poseidon denizden savaşta çok işe yarayacağına inandığıbir at çıkarır.bilim tanrısı athene aşıladığı bir yabani zeytin ağacını şehre getirir ve armağan eder. bu ağaç meyve verecek, insanlarda bunu yiyecek. bu meyveden çıkarılan yağ karanlık geceleri aydınlatacak, aynı zamanda yemeklik yağ olarak mutfakların baş tacı olacaktır. Bu ağaç yarışı kazanarak akropolise dikilir, şehre ise bilim tanrısı athene'nin adı verilir.Eskiyunanda zeytin ağacı kutsal olup salonları süslerdi. zeytin ağacını kesen veya zarar veren mahkeme önüne çıkarılır ve ölüme mahkum edilirdi. 

zeytinya
Zeytinyağı

Zeytinyağı, zeytin ağacınınmeyvesinden elde edilen yeşilimsi-sarımtırak renkte sıvı bir yağdır.