Download
slide1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
UYUŞTURUCU MADDELER PowerPoint Presentation
Download Presentation
UYUŞTURUCU MADDELER

UYUŞTURUCU MADDELER

953 Views Download Presentation
Download Presentation

UYUŞTURUCU MADDELER

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. UYUŞTURUCU MADDELER

 2. MADDE BAĞIMLILIĞI:KİŞİNİN TABİ VEYA SENTETİK BİR YOLLA ELDE EDİLEN BU MADDEYİ İRADESİ DIŞINDA ALMAK ZORUNDA KALIŞIDIR b)FİZİKSEL BAĞIMLILIK:VÜCUDUN SUİSTİMAL EDİLEN MADDEYİ İSTEMESİDİR.MADDE KULLANILMADIĞI ZAMAN VÜCUTTA FİZİKSEL TEPKİLERİN GÖRÜLMESİDİR. c)PSİKOLOJİK BAĞIMLILIK:KİŞİNİN GEREKSİNİMLERİNİ TATMİN ETME,GİDERMEK AMACIYLA O MADDEYE DÜŞKÜNLÜĞÜ (RUHSAL-PSİKOLOJİK) ŞEKLİNDE TANIMLANABİLİR.

 3. d) YOKSUNLUK: MADDE BAĞIMLISI OLAN KİŞİLERİN MADDEYİ BULAMADIKLARI ZAMAN FİZİKSEL VE RUHSAL OLARAK BİR TAKIM BELİRTİLERİN ORTAYA ÇIKMASIDIR. e) TOLERANS GELİŞİMİ: AYNI ETKİYİ ELDE ETMEK İÇİN DAHA FAZLA MİKTARDA MADDE ALINMASIDIR.

 4. UYUŞTURUCU MADDELERİN SINIFLANDIRILMASI A)Elde ediliş kaynaklarına göre. 1)Doğal kaynaklı uyuşturucular a)Dişi Hint kenevirinden elde edilenle (esrar ve çeşitleri , likit , toz ,laka) b)Afyon (haşhaş) dan elde edilenler.(morfin , eroin ,kodein ) c)Koka ağacından elde edilenler (kokain ve crackc)

 5. 2) YAPAY (SENTETİK) KAYNAKLI UYUŞTURUCULAR • A)Uyarıcılar (amfetaminler) • B)Sakinleştiriciler • C)Hayal Gördürücüler (halisojenler) • D) Uçucu solventler ve Gazlar

 6. B)İNSANIN SİNİR SİSTEMİ ÜZERİNDE YAPTIGI ETKİLERE GÖRE • 1)Merkezi sinir sistemini yavaşlatan depresanlar • a)Afyon • b)Morfin • c)Eroin • d)Kodeine)Diğer Depresanlar ( Barbituratlar , trankilizanlar , sedatifler )

 7. 2)Uyarıcılar (stimulanlar) kişinin güçlü canlı ve uyarılmış hissetmesine yol açan madedeler • A) Koka yaprağı • B) Kokain • C) Crakc • D) Amfetaminler (sentetik eczalar ) (Craptagon ve Extasy )

 8. 3) Hayal Gösterenler (Halisinojenler) Duyuların bozulmasına sebep olanlar • A) Esrar ve Çeşitleri • B) Lsd • C) Meskalin • D) Pisilosibin • E) DMT ( Diemthyltriptamine ) • F) STP Serenty Tranguility Peace )

 9. 4) Buharlaşabilen Kimyasal maddeler ( solventler ) • A) Bali ve benzerleri • B) Gazyağı • C) Kerosen • D) Tinerdir

 10. SÜREÇ 1.SÜREÇ: a)AZ MİKTARDA VEYA KEYİF AMACIYLA ALINAN MADDE GİTTİKÇE KİŞİ İÇİN ÖNEM KAZANIR. b)MADDEYİ BULMAK VE KULLANMAK İÇİN DAHA FAZLA ZAMAN HARCANIR. c)KİŞİNİN ÇEVRESİ İLE İLİŞKİLERİ BOZULUR.

 11. 2.SÜREÇ: a)MADDE ALMA SIKLIĞI ARTAR. b)ZAMANLA TOLERANS GELİŞİR c)KİŞİ AYNI MADDEYİ KULLANMAYA BAŞLAR. d)MADDEYİ AZALTTIĞI VEYA KULLANMADIĞI ZAMAN YOKSUNLUK GELİŞİR.

 12. 3.SÜREÇ: a)KİŞİ BELİRTİLERİ YATIŞTIRMAK İÇİN TEKRAR MADDE ALMAK ZORUNDA KALIR. b) MADDE AZALTMA VE KESME GİRİŞİMLERİ BAŞARISIZ OLUR. c) KİŞİ MADDEYİ BIRAKIP,TEKRAR BAŞLARSA KURTULUM OLUŞUR.

 13. MADDE BAĞIMLILIĞININ SONUÇLARI; A)FİZİKSEL SONUÇLAR: ÇEŞİTLİ KANSER TÜRLERİ, ERKEN BUNAMA,HAFIZA KAYBI,KALP KRİZLERİ, DAMAR TIKANIKLIĞI VE ANİ ÖLÜM B)RUHSAL SONUÇLAR: KİŞİDE UYUM SORUNLARI OLUŞUR,SIKINTI,BUNALMA,YAŞAM İSTEKSİZLİĞİ,SALDIRGANLIK,SUÇ EĞİLİMİ,DENGESİZLİK.

 14. UYUŞTURUCUNUN TARİHÇESİ DÜNYADA GELİŞİMİ:İNSANOĞLU UYUŞTURUCU MADDELERİ KEYİF VERİCİ,AĞRI GİDERİCİ VE HASTALIKLARI İYİLEŞTİRİCİ OLARAK KULLANMAYA BAŞLAMIŞ VE SONRALARI UYUŞTURUCU OLARAK KULLANMAYA BAŞLAMIŞTIR. TÜRKİYEDE GELİŞİMİ:ÜLKEMİZ 3 NİSAN 1933’DE B.M.LERE ÜYE OLMANIN ARDINDAN HAŞHAŞ TARIMIN OLUŞUMU VE AFYON SATIŞ İŞLEMLERİ 1938 DE TOPRAK MAHSÜLLERİ OFİSİNİ VAZİFELENDİRMİŞTİR.1938-1971 YILLARI ARASINDA DÜNYA AFYON PAZARININ %50-55’NE SAHİP OLMUŞ.BUNUN ÜZERİNE ÜLKEMİZ SORUMLU TUTULMAYA BAŞLANMIŞ 1971 DE AFYON EKİMİ DURDURULMUŞTUR.

 15. UYUŞTURUCU MADDELERİN TASNİFİ • 1-AFYON VE TÜREVLERİ:HAŞHAŞ KOZASININ ÇENTİKLENMESİ SURETİYL MEYDANA GELEN SÜT,HAVA İLE TEMAS EDER VE SAKIZ HALİNE GELİR. 2-MORFİN:MORFİN AFYONDA %8-20 ORANINDA BULUNAN BİR “ALKOLOİD”DİR.BEYAZ RENKTE,KOKUSUZ,ACIDIR.SUDA ERİR.”ANESTESİ”DE KULLANILIR.ENJEKSİYON,FİTİL VEYA KAPSÜLLE ALINIR. 3-KODEİN:HAŞHAŞTA VE AFYONDA BULUNUR. MORFİNDEN KİMYASAL YOLLA ELDE EDİLİR. 4-EROİN:YARI SENTETİK BİR AFYON TÜREVİDİR.İLK KULLANIMDA BAĞIMLILIK YAPAR

 16. UYARICILAR 1-KOKAİN: AND DAĞLARINDAKİ İKLİM KOŞULLARINDA YETİŞEN “KOKA” BİTKİSİNİN YAPRAKLARINDAN ELDE EDİLİR.PSİKOLOJİK BAĞIMLILIK YAPAN BİR MADDEDİR. 2-CRACK: KOKAİNİN TÜREVİDİR.KİMYASAL İŞLEMLER SONUCU ELDE EDİLİR.KOKAİNDEN DAHA ETKİLİDİR.

 17. KENEVİR VE TÜREVLERİ ESRAR: HİNT KENEVİRİ BİTKİSİNDEN ELDE EDİLİR. GÖVDE VE YAPRAK BÖLÜMLERİNDEKİ AKTİF MADDENİN ÇIKARILMASI İŞLEMİDİR.AYRICA DİŞİSİNİN YAPRAKLARI ÜZERİNDEKİ REÇİNENİN KURUTULMASI İLE TOZ ESRAR ELDE EDİLİR.YİNE KİMYASAL YOLLARLADA “LİKİT ESRAR” ELDE EDİLİR.

 18. SENTETİK UYUŞTURUCULAR ÇEŞİTLİ KİMYASAL YOLLARLA ÜRETİLMİŞ SUNİ UYUŞTURUCULARDIR. DEPRESANTLAR, STİMULANTLAR, HALÜSİNOJENLER OLARAK SINIFLANDIRILIRLAR.GERÇEK HAYAL GÖSTERİCİLERDİR.SİNİRLERE ETKİ EDER. SENTETİK ECZALAR İÇİNDE “DEPRESANTLAR” BİLİNEN; 1-BARBİTURATLAR 2-TRANKİLİZANLAR 3-SEDADİFLER- DİR.

 19. A-CAPTAGON:ETKİN MADDELERİ FENETYLLİN OLARAK ÜRETİLEN CAPTAGON YASAKLANMIŞ AMA YASADIŞI YOLLARLA ÜRETİMİ YAPILMAKTADIR.LOGOSUNDAN ANLAŞILIR.TABLET. B-ECSTASY:SİNİR SİSTEMİNİ UYARIR. HALUSİNASYONLARA SEBEB OLUR.TOZ TABLET, TOZ VE SIVI UYARICIDIR.ANCAK;ETKİSİ GEÇİNCE UYUŞUKLUK HALİ GÖRÜLÜR. MDEA MDA DOB MDOH- ÇEŞİTLERİ VARDIR.

 20. C) METHAMFETAMİN:AŞIRI BAĞIMLILIK YAPAN, OLDUKÇA TOKSİT(ZEHİRLEYİCİ) OT ÖZELLİĞİ BULUNAN ŞEKLİDİR.BOZ OLARAKTA BİLİNİR. BAĞIMLILIK YAPAR. D) LSD:FAZLA MÜREKKEBİ EMEN KAĞIT GİBİ RENKLİ,PARLAK,ÇIKARTMA GİBİ VEYA EMDİRİLMİŞ KAĞIT OLARAK SATILIR. AĞIZDAN VE YALAMA SURETİYLE ALINIR. LSD’NİN ÖZELLİKLERİ A-ETKİLİ VE TEHLİKELİDİR.ALDATICI TESİRİ VARDIR.İNSAN KENDİSİNİ RÜYADA ZANNEDER. NETİCEDE HERŞEYE RAZI HALİ GÖRÜLÜR. B-ALDATICI HAL GEÇİNCE RAHATSIZLIK GÖSTERİR. FAZLA ÇALIŞAN BEYİN ÇALIŞAMAZ HALE GELİR. TEKRAR ALMAK İSTER.

 21. UYUŞTURUCULARA VERİLEN FARKLI İSİMLER EROİN:MAL,BEYAZ,TOZ,BEYAZ KELEBEK,KAR,KIZ, İLAÇ ESRAR:OT,PLAKA,DERMAN,SARIKIZ,GOGO,SARMA, KURU SİGARALIK,KENDİR,SARI,KINA KOKAİN:KOK,KOKA,YAMBO,KOLA,PIRLANTA, PUDRA HAP:LEBLEBİ,PAPİK,ROŞ,ROŞ İKİLİK,SARI BOMBA, ASPİRİN ECSTASY-EX:BEYAZ KUMRULAR,SODA,UÇUŞ, KANAT

 22. TİNER BALİ ÇAKMAK GAZI BENZİN TİPP EX UHU OJE YUKARIDAKİ MADDELERİN KOLAY BULUNDUĞU VE UCUZ OLMALARI NEDENİYLE SIK KULLANILIR. KOKLAMA(NEFES YOLU) YOLUYLA ALINIR. HAYAL,SALDIRGANLIK,TEHLİKELİ DAVRANIŞLAR, CİDDİ SARHOŞLUK HİSSİ VERİR.BAĞIMLILIK YARATIR. UYUŞTURUCU MADDELERİN TOPLUM ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ: A-TERÖR:P.K.K. HİZBULLAH,DİĞER ÖRGÜTLER B-HASTALIKLAR:AİDS,FELÇ,KALP KRİZİ,KANSER, BÖBREK YETMEZLİĞİ