slide1 l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
?çindekiler PowerPoint Presentation
Download Presentation
?çindekiler

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 36

?çindekiler - PowerPoint PPT Presentation


 • 451 Views
 • Uploaded on

İçindekiler. Modifiye Arabalar ve Maliyetleri, Testler. Accent’in Evo Versiyonu , Sayfa 3-4. Megane Coup è modifiyesi , Sayfa 5-6. Mugen desteğiyle yaratıldı! , Sayfa 7-8. Bu ikizlere dikkat! Honda Civic , Sayfa 9-10. Corsa demeye şahit ister , Sayfa 11-12.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '?çindekiler' - salena


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

İçindekiler

 • Modifiye Arabalar ve Maliyetleri, Testler
 • Accent’in Evo Versiyonu , Sayfa 3-4
 • Megane Coupè modifiyesi , Sayfa 5-6
 • Mugen desteğiyle yaratıldı!, Sayfa 7-8
 • Bu ikizlere dikkat! Honda Civic , Sayfa 9-10
 • Corsa demeye şahit ister , Sayfa 11-12
 • Audi’nin compact sınıfındaki temsilcisi A3 , Sayfa 13-14
 • JEEP Grand Cherokee Ltd. 5.9 (1998), Sayfa 15
 • Genel Bilgiler BMW 6.45 Ci (2004/02), Sayfa 16-17
 • Birde GTI olsaymış, Sayfa 18-19
 • Haberler
 • Maserati gelecek yaza hazırlanıyor!, Sayfa 21
 • Satışlar yükselişe geçti, Sayfa 22
 • En güçlü Porsche..., Sayfa 23-24
 • 2006 BMW M6 Porsche'a rakip olacak, Sayfa 25
 • Oto Karşılaştırma
 • BMW M5(2000/9) - MERCEDES S 500 L(1999), Sayfa 27-29
 • JEEP Grand Cherokee Ltd. 5.9(1998)- BMW X5 4.4i(2000/8) ,
 • Sayfa 30-31
 • SUBARU Impreza 2.0 WRX(2000/11)- HONDA S 2000(2000/4) ,
 • Sayfa 32-33
 • AUDI A6 2.8(1998)- VOLVO S 80 2.9(1999), Sayfa 34-39
slide2

MODİFİYE ARABALAR

VE

MALİYETLERİ, TESTLER

slide3

Accent'in 'EVO' versiyonu...

Hyundai Accent dış tasarımındaki değişiklikler ve devasal arka kanadıyla dikkat çekici hale gelmiş...

Hyundai Assan tarafından Türkiye’de üretilen Accent modeli modifiye meraklılarınca çok fazla tercih edilen bir model değil. Çok güçlü olmayan 1.5 litrelik motoruna ve sedan karoser yapısına rağmen konuğumuz Ozan Keskin görüntü ve müzik sistemleri üzerine otomobilini farklılaştırmayı hedeflemiş. Modifiye işlemlerine otomobilin kızgın bir ifadeye kavuşması açısından kaput uzatma işlemiyle başlanmış. Hava filtresi YED marka açık hava filtresiyle değiştirilmiş. Havayı daha rahat emebilmesi için kaput üzerine ufak bir hava kanalı açtırılmış. Ön tampon altına ek bir parçayla spoyler taktırılmış. Yanlarda Steinmetz’in Opel Astra için tasarladığı marşbiyellerden esinlenilerek özgün bir parça yaptırılmış. Japon malı Eurasia Speed çok kollu jantlar, 195/45 16 ebadında Goodyear Eagle F1 lastiklerle kullanılmış. Lastiklerin çamurluk içine sürtmemesi için arka çamurluklar bir miktar dışarı alınmış. Otomobilin yere yakınlığı ülkemize yeni ithal edilmeye başlanan Maxtrac helezon yaylarla sağlanıyor. Keskin, aracının en çok dikkat çeken noktasının Kosei imzalı arka spoylerinin olduğunu belirtiyor. DTM tarzı ve devasa yapısıyla uzaktan bakıldığında markanın anlaşılmasını zorlayacak şekilde duruyor. Önceleri maksimum hızı 200 km/s olan aracının arka spoyleri taktırdıktan sonra hızında hissedilir derecede düşüş yaşanmış. Motora birkaç beygir güç katması açısından katalizör iptal ettirilmiş. Ardından YED marka son susturucu tamponun altının kesilmesiyle tek çıkışlı olarak monte edilmiş. 3M’in koyu renkli cam filmi beyazla kontrast oluşturacağı için tercih edilmiş. Otomobilin içinde de önemli değişiklikler bulunuyor. 5.9 inç ebadında LCD ekran konsolun içine yerleştirilmiş. Bu işlem konsolun ortasında bulunan havalandırma ve saatin iptal edilmesiyle başlamış. Burada oluşan boşluğa oturtulan ekran fiber malzemesiyle şekillendirilmiş. Nitekim boyandıktan sonra da adeta orijinal ekipman görünümüne kavuşmuş. JVC 909R kodlu Mp3 çaları teyp yuvasına yerleştirilmiş. HEI marka Mp3, DVD, VCD player torpido gözünün altında konumlandırılmış. Ön kapılarda JBL 508 GTI mid tiz takımı Infiniti A102A mid tiz amfisiyle,38 cm’lik kutu içi JBL P1520 bas da Infiniti Beta 300 bas amfisiyle besleniyor. Görüntü anlamında da ses anlamında da araç dikkat çekici özelliklere sahip hale getirilmiş. Otomobilin içinde S Racing imzalı deri direksiyon simidi, vites topuzu, pedal takımı ve sol ayak dayama aksesuarları bulunuyor.

slide4

MODİFİYEFİYAT LİSTESİ

Kaput Uzatma ve Havalandırma200 Milyon

Ön Tampon Altlığı70 Milyon

Yan Marşbiyeller80 Milyon

Çamurluk Genişletme100 Milyon

16 inç Eurasia Speed jantlar1 Milyar

Goodyear Eagle F1 195/45 16 lastikler1 Milyar

Maxtrac Helezon Yaylar200 Euro

Kosei Arka Kanat200 Euro

YED Son Susturucu100 Euro

3M Cam Filmi150 Dolar

YED Açık Hava Filtresi30 Euro

Katalizör İptali50 Milyon

S Racing Direksiyon200 Euro

S Racing Vites Topuzu80 Euro

S Racing Pedal Takımı ve Ayak Dayama50 Euro

JVC 909R Mp3 Çalar500 Dolar

HEI 5.9 inç LCD Ekran150 Dolar

HEI Mp3,DVD,VCD Player300 Dolar

JBL 508 GTI Mid Tiz Takımı300 Dolar

JBL P1520 Kutu İçi Bas(38 cm)350 Dolar

Infiniti A102A Mid Tiz Amfisi290 Dolar

Infiniti Beta 300 Bas Amfisi880 Dolar

slide5

Abartıya kaçmamış!

Dış görünüm ve ses sistemi üzerine çalışmalar gerçekleştirilen Megane 2.0 kullanıcısını tatmin eder hale gelmiş Renault’un kompakt sınıftaki temsilcisi Megane’ın Coupe versiyonu ilk kez 1995 yılında yollara çıktı. ’99 yılındaysa tüm Megane ailesini kapsayan makyaj işleminden nasibini aldı. Türkiye’de 1.6 ve 2.0 litre olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle satışa sunulan Megane Coupe hayli ilgi gördü. 2.0 litrelik versiyonun kaputunun altında yer alan motor ise Renault açısından büyük önem taşıyor. Avrupalı otomobil üreticileri içinde ilk direk enjeksiyonlu motoru kullanan Renault’un bu motoru ‘IDA’ ismiyle anılıyor. Modifiye bölümümüzün konuğu Eyüp Duran 2000 model olan otomobilini 2002 yılında 48 bin km’de satın almış. Modifiye çalışmaları sonrasındaysa Megane Coupe akranlarına göre daha agresif bir görüntüye kavuşmuş. Dış bölüme yoğunlaşmışDuran otomobilinin standart donanımlarına yönelik önemli bir değişiklik yapmamış. Dış görünümdeki modifikasyonlara ilk olarak kaput uzatmayla başlanmış. Ardından motorun hem kolay soğumasını hem de daha rahat hava almasını sağlamak için kaputun üzerine hava girişi açtırmış.. Bu kısım dışa çıkık yapısıyla araca agresif bir görünüm kazandırmış Ön kısımdaki değişiklikler bununla sınırlı kalmamış. Tampon altlarına yapılan karlık eklemesi yüksek hızlardaki hava sirkülasyonunu iyileştirmiş. Otomobilin gece görünümünü değiştirmek için ön farlar mavi renkteki halojenlerle değiştirilmiş. Arka kısımdaysa en dikkat çeken detay büyük spoyler oluyor. Yüksek hızlarda aracın ‘downforce’ olarak adlandırılan yere basma kuvvetini artıran bu spoyler arka bölümün stabilitesini artırıyor. Ayrıca arka tamponların altına yerleştirilen karlık içinde kullanılan metal ızgaralar dikkat çekici... Yan tasarımdaysa ön arka karlıkları tamamlaması açısından marşpiyeller kullanılmış. Otomobilin süspansiyon sisteminin zaten başarılı olduğunu iddia eden Duran bu bölümde değişiklik yapmamış. Lastikler yüksek hız kullanımlarında performansını kanıtlamış olan 195/50 R16 ölçülerindeki Michelin Pilot lastiklerle değiştirilmiş. Pek çok modifiyeli otomobilde olduğu gibi cam filmi uygulaması Duran’ın otomobilinde de yer alıyor.

slide6

Motora uygulanan değişiklikler ise hayli sınırlı. K&N marka açık hava filtresi dışında önemli bir çalışma görünmüyor. Ses düzeni kuvvetliİç mekanda genel olarak fazla bir değişikliğe gidilmemiş. Isotta marka alaşım vites topuzu ve metal pedal kitleri iç mekandaki sıradan görünümü sportif kılmış. Clarion marka müzik sistemi bagaj iptal edilerek yerleştirilen Pioneer marka 450 W subwoofer tarafından besleniyor. Sistemi desteklemesi içinse JBL marka amfi kullanılmış.

MODİFİYEFİYAT LİSTESİ

Arka spoyler 200 milyon Arka tampon altı 150 milyon Yan marşpiyeller 150 milyon Ön tampon altı 120 milyon Ön kaput havalandırma 350 milyon Kaput uzatma 200 milyon K&N açık hava filtresi 75 milyon Mavi renkli halojen farlar 30 milyon Cam filmi 45 milyon Metal pedal kiti 25 milyon Isotta vites topuzu 80 milyon Pioneer Subwoofer 100 milyon JBL amfi 200$ 195/50 R16 Michelin Pilot 800 milyon

slide7

Mugen desteğiyle yaratıldı!

Honda’nın resmi tuning firması Mugen’in ekipmanlarını taşıyan S2000 sıra dışı bir görünüme bürünmüş

Otomobilseverler Mugen ismini Formula 1’de yarışan BAR Honda takımının sponsoru olarak tanıyorlar. Mugen, Honda otomobillerine motor, süspansiyon, şanzıman, alaşım jant ve performans ürünleri geliştiren bir firma. Ayrıca Honda modelleri için Mugen imzalı estetik ürünlerini de bulmak mümkün. Türk tüketicisinin Mugen ile tanışma serüveniyse hayli kısa. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Honda Plaza Mutluhan’ın çabalarıyla Mugen ürünleri Türkiye’ye ithal edilmeye başlandı.Türkiye’de şimdilik sadece Accord ve S2000 modelleri için Mugen aksesuarları bulunuyor. Mutluhan önümüzdeki aylarda İstanbul Fenerbahçe’deki showroomunu Mugen ürünleri satışına yönelik geliştirmeyi planlıyor. Üç bölümden oluşması beklenen yeni showroom otomobil ekipmanlarından motosikletlere kadar pek çok ürüne ev sahipliği yapacak. Bir benzeri Japonya’da bulunan bu konseptin motor sporları meraklıları tarafından ilgi görmesi bekleniyor. Modifiye köşemizin bu haftaki konuğuysa sadece Mugen ekipmanlarıyla donatılmış bir S2000. Karbonfiberle hafiflemişS2000’in dışına yapılan modifikasyonlar otomobilin ağırlığını azaltma hedefiyle gerçekleştirilmiş. Ayrıca motorda yapılan değişiklikler sonrasında gücü kabul edilen olan otomobilin performansı bir üst seviyeye ulaşmış. Honda’nın şık görünümlü kaputu karbonfiberden yapılmış. Hem dayanıklı hem de hafif olan bu malzeme ön ve arka tamponlarda da kullanılmış. Tentesiyle görüntülediğimiz S2000’in hard-top tavanı da aynı malzemeden üretilmiş. 17 inçlik bronz jantlar ve 215/45 ebatlarındaki lastikler Mugen vinilleri ile birlikte otomobili akranlarından ayırıyor. Arkadaki spoyler ise S2000’in yüksek hızlarda yola tutunmasını sağlıyor. Kaputu açtığımızdaysa AP1 kodlu motor bütün ihtişamıyla karşımıza çıkıyor. Klasik açık hava filtresi uygulamalarının aksine airbox

slide8

sistemi havayı doğrudan dışardan alıyor. Öndeki delikten giren hava ve kaputun üzerindeki havalandırma delikleri 2 litrelik motorun soğutulmasına katkı sağlıyor. Performansı artırmak için otomobilin beyni değiştirilmiş. Elde edilen ekstra güç nedeniyle kompresör kayışı yerini Mugen üretimi kayışa bırakmış. 24 kg ağırlığa sahip olan orijinal egzoz sistemi de yarı ağırlığa sahip sistemle değiştirilmiş. Hafif manifoldun da uygulanmasıyla S2000 orijinalinden 85 kg daha hafif hale gelmiş. Motorun ürettiği sıra dışı güç nedeniyle termostat ve fan müşirinin değiştirilmesi de kaçınılmaz olmuş. Dengeleyici süspansiyon çubukları ve yaylar viraj esnasında otomobilin yola kusursuz bir şekilde tutunmasını sağlıyor. 650 dereceye kadar dayanan altın renkli balatalar ise S2000’i güvenli bir şekilde durduruyor. Honda’nın iç mekanında ise Mugen etiketli koltuklar dikkat çekiyor.

Motor sporlarına destekMotor sporlarına tam destek verdiklerini belirten Honda Plaza Mutluhan proje ve satın alma müdürü Metin Mutlu, geçtiğimiz ekim ayında gerçekleştirilen ‘Büyük Honda Buluşması’na ana sponsor olduklarını belirtiyor. Önümüzdeki Ekim ayında ise Honda Jazz’ların yarışacağı bir organizasyon planladıklarını söyleyen Mutlu, yarışacak otomobillere Type R motoru takılacağını ve yürüyen aksam, süspansiyon sisteminin de komple değiştirileceğini ifade etti.

MODİFİYEFİYAT LİSTESİ

Karbonfiber kaput 2600 $ Ön tampon 1800 $ Arka tampon 2700 $ Airbox 1300 $ Spoyler 1200 $ Egzoz kiti 1500 $ Karbonfiber Hard-top 5000 $ Jantlar 1320 $ Fren balataları 450 $ Kompresör kayışı 150 $ ECU 1500 $ Termostat 69 $ Radyatör kapağı 29 $ Fan müşiri 45 $ Manifold 1300 $ Süspansiyon sistemi 3300 $ Koltuklar 900 $

slide9

Bu ikizlere dikkat!

Her ikisi de Honda Civic VTi... Motorlarından, yapılan modifikasyonlara kadar tüm özellikleri aynı... Tek farkları var o da renkleri

Honda’nın kompakt sınıftaki temsilcisi Civic’in hikayesi uzun yıllar öncesine dayanıyor. İlk olarak 1972 yılında küçük otomobil sınıfında üretilmeye başlanan Civic'in karoseri geçen yıllar içinde yedi kez yenilenerek bir hayli büyüdü. 1996 yılında piyasaya çıkan altıncı kuşak Civic ise 4460 mm boyuyla kompakt ve orta sınıf otomobiller arasında yer alıyordu. Agresif tasarımlı hatchback otomobilin en çok dikkat çeken versiyonuysa kuşkusuz 1.6 litre 160 HP gücündeki VTi versiyondu. Honda’nın VTEC motor teknolojisiyle yaratılan motorunun yanı sıra cezbedici görüntü, Civic’i modifiye işlemleri için uygun bir otomobil yapmaya yetti. B16A kodlu bu motor 1165 kg ağırlığındaki otomobili 0’dan 100 km/s sürate sadece 7.6 saniyede ulaştırıyor. 2000 yılında üretimine son verilmiş olmasına rağmen Civic VTI, güzelliği ve gücüyle bakışları üzerinde toplamaya devam ediyor. Artık daha güçlülerModifiye köşemizde bu hafta birbirinin eşi iki Civic VTI hatchback otomobili konuk ediyoruz: Barçın Hanson ve Burçin Solmaz’a ait Hondalar, aynı modifiye işlemlerine tabi tutulmuş. ‘97 model Civicler’in modifiye çalışmalarına Koni amortisör ve Eibach yaylar takılarak başlanılmış. Araçların üzerindeki beş kollu jantlar değiştirilmemiş. Her iki otomobilde de 195/55/15 ebatlarında Michelin Primacy lastikler bulunuyor. Solmaz egzoz seçimini Supersprint’ten yana kullanılmış. Hanson ise otomobiline spor son susturucu taktırmış. Spor susturucunun sesi, K&N marka açık hava filtresi uygulamasının ardından, sürücüsünü baştan çıkarır hale gelmiş. Aktif Motor Sport tarafından yapılan air-intake uygulaması açık hava filtresinden alınan verimi maksimum seviyeye çıkarmış. Splitfire buji kabloları ile performans bujileri her iki otomobilin de performansına katkı sağlamış. Silindir kapaklarıysa işlenmiş. Orjinal debriyaj sistemi ACT tarafından özel olarak üretilen debriyajla değiştirilmiş. Bu modifikasyonlar ve katalizör iptali sonucunda her iki Civic‘in de 175 HP güce ulaştığı iddia ediliyor.

slide10

Motor uygulamalarındaki ortaklık otomobillerin dışında da devam ediyor. Her iki otomobilde de Angel Eye farlar bulunuyor. Parçalı far grubu Civicler’in yumuşak yüzünün sertleşmesini sağlamış. Type-R görünümlü ön panjur, görünümde fark yaratan bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. Sol arka çamurluklardaki Type-R vinilleri ile Improved sinyaller yan görünümdeki dikkat çekici öğeler... Sonar marka arka stop grubu araçların akranlarından ayrılmasını sağlamış. Her iki arkadaş da otomobillerinin iç mekanında değişiklik yapmak istememiş. Type-R vites topuzu ve Pioneer 6600 müzik sistemi dışında araçların orijinal versiyonlardan farkı bulunmuyor.

MODİFİYEFİYAT LİSTELERİ

Siyah Honda Civic VTI

Koni amortisör 500 Milyon Eibach yaylar 200 Euro Michelin Primacy 800 Milyon Son susturucu 200 Euro Silindir kapak işleme 200 Milyon K&N hava filtresi 40 Euro Air intake boru 200 Euro Splitfire buji kabloları 100 Euro ACT debriyaj 200 Dolar Angel Eye far grubu 400 Dolar Sonar stop grubu 250 Dolar Type-R ön panjur 50 Euro Type-R vites topuzu 50 Dolar Pioneer 6600 teyp 300 Euro Improved yan sinyaller 30 Euro Supersprint egzoz 1000 Euro

Kırmızı Honda Civic VTI

Koni amortisör 500 Milyon Eibach yaylar 200 Euro Michelin Primacy 800 Milyon Son susturucu 200 Euro Silindir kapak işleme 200 Milyon K&N hava filtresi 40 Euro Air intake boru 200 Euro Splitfire buji kabloları 100 Euro ACT debriyaj 200 Dolar Angel Eye far grubu 400 Dolar Sonar stop grubu 250 Dolar Type-R ön panjur 50 Euro Type-R vites topuzu 50 Dolar Pioneer 6600 teyp 300 Euro Improved yan sinyaller 30 Euro

slide11

Corsa demeye şahit ister!

Corsa modifiye meraklıları tarafından fazla tercih edilmese de yapılan çalışmanın ardından ilgi çekici hale gelmiş

Opel’in mini sınıftaki temsilcisi Corsa Türk tüketicisi tarafından yoğun ilgi gören bir model. Fakat Alman üretici OPC gibi başarılı bir tuning bölümüne sahip olmasına rağmen Corsa modeline yeterli ilgiyi göstermiyor. İkinci jenerasyon Corsa’da karşımıza çıkan OPC imzalı 175 HP’lik versiyon bile tam anlamıyla tanıtılamadı. Bu nedenle modifiye meraklıları Corsa modellerine fazla ilgi göstermiyor. Corsa B’nin 1993-1995 yılları arasında üretilen GSI modeli ise 106 beygirlik motoruyla bu sınıfta şansını denemişti. Modifiye köşemizin konuğu olan Berkant Gülsevim’in tercihi de duman grisi Opel Corsa olmuş. ‘Clubgsi.net’in kurucularından olan Gülsevim 1995 model otomobilini geçtiğimiz yıl satın almış. Modifiye çalışmaları sonrasında Corsa akranlarından daha çarpıcı bir görünüme kavuşmuş. Dış görünümdeki modifikasyonlara kaput uzatma ve kaput havalandırma ile başlanmış. Üçgen havalandırma delikleri ilk bakışta insanı cezbediyor. Metal ızgara ve üzerindeki GSI logosu otomobilin agresif görünümüne fazlasıyla katkı sağlamış. Almanya’dan getirtilen siyah farlar Corsa’yı farklı kılıyor. Arka tarafa geçildiğindeyse Generation 3 şeffaf stop takımları hemen dikkat çekiyor. Koni ayarlı amortisörler ve Apex yaylar otomobilin yere yakınlaşmasını sağlamış. ‘Bu ikili sayesinde yol tutuş ve sürüş güvenliğinde belirgin bir iyileşme olmuş. Gülsevim’in lastik tercihi ise 185/50/14 ebatlarındaki Lassa Impetus’tan yana olmuş. K&N marka açık hava filtresi çıkardığı sesle dikkat çekiyor. Otomobilin orijinal egzozu da Janspeed’in üç parça egzozuyla değiştirilmiş.

slide12

İç mekan çift renk

Corsa’nın iç mekanı gerek aksesuarları gerekse müzik sistemiyle çarpıcı bir görüntü sunuyor. Konsol çift renge dönüştürülmüş. Aracın rengiyle uyum sağlaması açısından ikinci renk olarak gri tercih edilmiş. Momo direksiyon simidi ve Momo alüminyum pedal seti iç mekanda dikkati çeken ilk öğeler...‘ Alüminyum vites topuzu ve vites çerçevesi için piyasada en çok tercih edilen Isotta’nın ürünleri kullanılmış. Otomobilin ses sistemi için de yoğun emek harcanmış. Teyp tercihini Pioneer 3550 mp3 çalardan yana kullanan Gülseven, bagaja Pioneer subwoofer koymuş. Pioneer 644 amfi 280 Watt’lık Kenwood kolonları besliyor.

MODİFİYEFİYAT LİSTESİ

Siyah farlar 350 Milyon Generation 3 şeffaf stop takımı 200 Euro Janspeed 3 parça egzoz 850 Milyon K&N açık hava filtresi 75 Milyon Koni ayarlı amortisörler 800 Milyon Apex yaylar 200 Milyon Momo direksiyon 120 Milyon Momo pedal seti 55 Milyon Isotta vites topuzu ve vites çerçevesi 55 Milyon Pioneer 3550 mp3 çalar 480 Milyon Pioneer 644 amfi 300 Milyon Kenwood kolonlar 130 Milyon Pioneer subwoofer 90 Milyon

slide13

Audi'nin kompakt sınıftaki hatchback karoser formlu temsilcisi A3 ilk olarak 1990 yazında tanıtıldı. 2000 yılında makyaj operasyonundan geçen otomobilin yedi yıllık üretim süreci verini 2003 Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan ikinci nesline bırakmasıyla noktalandı. Yeni A3, 1.6 litre 102 HP, 2.0 litre 150 HP'lik FSI ve 3.2 litre 241 HP'lik benzinli, 1.9 litre 105 HP ve 2.0 litre 140 HP'lik turbo dizel olmak üzere beş motor seçeneğiyle üretiliyor. Otomobilde Tiptronic otomatik şanzıman sadece 2.0 litrelik benzinli motorda sunuluyor.

Karoser, iç mekanYeni A3'ün boyutlarında 10 mm azalan yükseklik dışında selefîne göre büyüme göze çarpıyor. Aks mesafesi 65 mm uzayan otomobilin uzunluğu ve genişliği 50'şer mm artmış. A3'ün ağırlığının selefine göre yaklaşık 100 kg artmış olması dikkat çekici. Otomobilin karoser çizgilerine bakıldığında basık tavanın etkisiyle daha sportif göründüğü fark ediliyor. Özellikte burun yapısındaki yeni Seat modellerini anımsatan saldırgan bakışlar üç kapılı otomobili sportif karaktere büründürüyor. Otomobilin profil hatlarında coupeyi andıran çizgilerin çok kişiyi kendisine bağlayacağı kesin. Arka tasarımsa eskisiyle ayırt etmesi zor değişimlerle yaratılmış. A3'ün elitlikle sportifliği birleştiren iç mekanına çok net çizgiler hakim. Havalandırma petekleri TT'yi anımsatan kokpitte kullanılan malzeme ve işçilik kalitesinin yanı sıra ergonomik yerleşimler sürücüyü iyi hissettiriyor. Özellikle orta konsoldaki şalter mantığıyla işleyen dairesel havalandırma kumandaları oldukça etkileyici. Aynı şekilde kapı içi kaplamaların tasarımı bile çok dikkat çekici. Otomobilin sportif tasarımlı koltukları sürücü ve yolcunun vücutlarını tam olarak sarıyor. Sporlu tasarımlı koltuklarda yeni nesil bir bel destek sistemi yer alıyor. Ancak A3'te üç kapılı otomobillerin arka kotluğuna geçiş için sırtlık yatırma/kaldırma manevrası yeterince pratikleştirilememiş. A3'ün sınıf ortalamalarında yer alan 350 litrelik bagaj hacmi elit bir kompakt harchback için yeterli. Arka koltukların yatırılmasıyla 1100 litreye genişleyen bagajda kayak gibi uzun eşyaları taşımak için kabine uzanan küçük bir kapak da bulunuyor. Buna karşılık bagajın yan duvarlarında gözler kullanılmamış. Şapkalığın üzerinde yer alan açılır kapanır paravan, roadsterlerin rüzgar deflektörlerini andırıyot. Ama

slide14

bu paravan A3'te güneş ışınlarını ve arkadan gelen araçların farlarının yaratabileceği rahatsızlığı önlemeye yarıyor.

Motor, perfomansİlk olarak VW modellerinde kullanılan VW Group direkt benzin enjeksiyonu teknolojisi FSI, artık Audi modellerinde de görev yapıyor. Bu ailenin 2,0 litrelik ünyesi. A3'ün kalkışlarda ağır kalmasa yol açmazken güç ve torkunu devir bandına iyi dağıtığını hissettiriyor. Sıkıntısız devirlenen motor üst devirlerde yaydığı sportif sesler dışında yolculuk konforunu da hep üst düzeyde tutuyor. Otomobilin 351 d/d'den itibaren ürettiği 200 Nm’lik maksimum torku, ipeksi sürüş hissinin hiç kaybolmamasını sağlıyor. A3'ün yüksek hızlara ulaşmaştakta da oldukça iyi. Gücünü tekerleklere 6 ileri vitesli manuel şanzımala aktaran otomobil, hızlanmaları yüksek karoser ağırlığının da etkisiyle iddia taşımazken ara hızlanmalarda etkili hızlanma için sürücüsünden doğru zamanlarda vites küçültmesini bekliyor. Fabrika verilerine göre 1.6 lt’lik motorlu kardeşinden daha yakıt tükettiği belirtilen 2,0 litre FSI motor, pratikte o kadar ekonmik değil. Bu iddiayı ancak yüksek viteste yapılacak çok sakin alt devir kullanımlarda karşılayabilecek otomobil, test koşullarında 2.0 litre motorların ortalamasına uygun karakter sergiliyor. Test boyunca 100 km'de 9.3 litre yakıt tüketen A3, 55 litrelik deposuyla 591 km'lik menzil vaat ediyor.Kullanım, konforAudi'nin sportiflik iddialarına karşın A3 2,0 FSi'ın spoltif yanı dış görünümü ve elektronik kontrol sistemleriyle desteklenmiş yol tutuş karakterinde sınırlı kalıyor. ESP elektronik diferansiyel kilidiyle yola bağlanan A3, özellikle ESP devreden çıkartıldığında önden çok kolay kayma eğilimi gösteriyor. Ama sistem devredeyken A3'ün limitleri normal sürücülere kendini yarış pilotu sandıracak kadar yükseliyor. Bunda sert karakterli süpansiyon sisteminin de payı bulunuyor. A3'ün süspansiyon sistemi için sertlik dozu ve sağladığı konfor yol tutuş özellikleriyle sınıfının iyi örneklerinden biri nitelemesini yapmak abartı sayılmaz. Gelişmiş bir tür elektrohidrolik direksiyon olan Servotronic'le donatılmış olan A3'te yönlendirme diğer birçok elektrohidrolik direksiyondan farklı olarak hassas, direkt ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Otomobilin basık tavan yapısı nedeniyle yan ve geri görüşü hayli zayıf. Özellikle arka koltuklarda oturan yolcular seyahat sırasınca bu konudan epey şikayetçi olabilir. Uzun boylu arka koltuk yolcuları diz mesafesi konusunda da benzer sıkıntılar yaşayabilirler. A3'ün fren performansı otomobili kompakt hatchbackler sınıfının en üst sıralarına tanımayı başarıyor. 100 km/s hızdaki panik frenlerde saptadığımız 37 metrelik duruş mesafesi, ardı ardına yapılan 8 frende korunduktan sonra 38 metreye uzuyor ki, bu da sistemin çok iyi işlediğini gösteriyor.

slide15

JEEP Grand Cherokee Ltd. 5.9 (1998)

Genel BilgilerKökleri ikinci Dünya Savaşı'na uzanan Jeep, on yıl öncesine kadar ülkemizde CJ5 ve CJ7 gibi askeri amaçlı arazi araçlarıyla tanınırken bugün Cherokee ile bir prestij markası haline geldi. İlk olarak 1987 yılında 2.5 litre ve 4.0 litre motorlarla üretilen Jeep Cherokee' yi 1992 yılı basında uzatılmış dingil mesafesi ve 5.2 litrelik V8 motor versiyonuyla Grand Cherokee takip etti. 1997 yılı sonundaysa seriye 5.9 litrelik daha güçlü bir motor versiyonu ilave edildi.Karoser, iç mekanJeep Grand Cherokee, adından da anlaşıldığı gibi, ilk üretilen Jeep Cherokee'den daha uzun, daha geniş ve daha yüksek. Seriye yeni katılan 5.9 litrelik versiyonu 5.2 litrelik versiyondan ayıran en önemli fark, motor kaputu üzerindeki havalandırma girişleri. Otomatik klimada iç mekanın ısısı dijital olarak kontrol ediliyor. infinity marka müzik sisteminde 120 Watt'lık çıkış amfisi ve 10 hoparlör bulunuyor. Müzik sistemindeki bir çubuk sayesinde ön, arka, sol veya sağ hoparlörlere güç aktarabiliyor.îki hafızalı, elektrikli sürücü koltuğu rahat ve konforlu bir kullanım sunuyor. Ön koltuklarda yan yükseltilerin yetersiz olması virajlı yollarda ve arazide kullanıcının koltuk dışına kaymasına neden oluyor. 1135 litrelik hacim gerektiğinde arka koltuklar yatırılarak 2255 litreye çıkarılabiliyor. Bagaj kapağı dışında arka cam açılarak da bagaja ulaşmak mümkün oluyor. Motor, performansGrand Cherokee'nin 5.9 litrelik devasa V8 motoru aslında çok modern bir yapıya sahip değil. Bloktan egsantrik, silindir basma 2 supaplı üst kapaklar gibi eski teknolojilere sahip motora çok noktadan elektronik yakıt püskürtme ve elektronik ateşleme sistemleri adapte edilmiş. Bu yeni teknoloji sayesinde motordan 4000 d/d'de 245 HP güç elde edilmiş. Motor hacmiyle doğru orantılı olarak üretilen 468 Nm'lik torksa 3200 d/d'de alınıyor. Otomatik vitesle çok uyumlu çalışan motor sayesinde Grand Cherokee asfalt zemin üzerinde spor otomobilleri kıskandıracak kadar iyi bir yol performansı gösteriyor. Yürüyen aksam, kullanımYüksek hızlarda bile düz gidişte stabil olan Grand Cherokee virajlarda tedirgin ediyor. Yumuşak süspansiyon ve ağırlık merkezinin yukarıda olması otomobilin virajlarda kaymasına sebep oluyor. Bu nedenle virajlara girmeden önce hızı düşürmek gerekiyor. Yayvan kasislerden hızlı geçildiğinde biraz salınıma giren araç kullanım güvenliğini tehiikeye sokmuyor. Zorlu arazi koşullan için pek uygun olmayan Grand Cherokee uzun şasisi nedeniyle tepeciklerde oturabiliyor. Bunun dışında dört tekerlekten çekiş sistemi hafif arazi koşullarında çok iyi iş görüyor. Yüksek hızlardaki frenlerde asfalt zemini dalgalıysa, direksiyonu sıkı tutmak gerekiyor; çünkü bu tip zeminlerde Cherokee dalma yapabiliyor.

slide16

Genel BilgilerBMW 6.45 Ci (2004/02)

BMW'nin lüks coupe serisi oldukça uzun bir geçmişe sahip. Bu efsanevi seri ilk olarak II. Dünya Savaşı öncesinde 327 Coupe'yle başladı. 1950'li yılların simgelerinden biri olan 503 modelinden sonra CS Serisi'yle 60'lardan 70'li yıllara kadar uzanan seri, 80'lerde 6 Serisi adını aldı. Ailenin son üyesi 1989-1999 yılları arasında üretilen lüks coupe 8 Serisi olmuştu. Şimdilik sadece 4.4 litrelik motorla üretilen yeni 6 Serisi, bu yıl 3.0 litre 231 HP'lik sıralı altı silindirli ve M6 versiyonunda sunulacak 500 HP'lik V10 motora kavuşacak. 6 Serisi'nde 6 ileri vitesli manuel ve otomatik şanzımanlar kullanılıyor. Otomobilin cabrio versiyonu, ocak ayında Detroit Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı.Karoser, iç mekanBMW'nin 2002'de tanıttığı yeni 7 Serisi'yle benimsediği tasarım çizgisinin son ürünü olan 6 Serisi'nin kaput, ön çamurluklar ve kapılar olmak üzere birçok bölümünde alüminyum kullanılmış. Burun yapısında BMW'nin "kartal bakışlı" olarak tanımladığı far tasarımıyla çok saldırgan ve güçlü görünen 6 Serisi, genel hatlarıyla da BMW'nin klasikleşmiş köpekbalığı formunda. BMW'nin ürettiği son lüks coupe olan ve 1999'da bantlara veda eden 8 Serisi'nden farklı olarak B sütunu olan otomobil, arka tasarımıyla 7 Serisi'ne büyük benzerlik gösteriyor. Otomobilin iç mekanına biraz dar açılan büyük kapılardan giriliyor. Elit iç mekan, normal standartlarda yaşayan bir insanın kolay kolay karşılaşamayacağı düzeyde buram buram kalite ve lüks kokuyor. Otomobilin iç mekan anlayışı 7 Serisi'nden çok 5 Serisi'ne yakın özelliklerde. Tıpkı 5 Serisi'ndeki gibi kullanımı nispeten kolaylaştırılmış i-Drive sistemi, hala eleştirilebilir yanları olsa da daha kabul edilebilir ve kullanılabilir kimliğe kavuşturulmuş. 2+2 yapılı iç mekanda rahatlık sadece ön koltuk yolcuları için planlanmış. Arka koltuklarda rahat edebilmek için çocuk boyutlarında olmak gerekiyor! Ama biraz sıkışmayı kabullenerek de olsa bu lüks coupede dört kişi yolculuk etmek mümkün. Ön koltuklar vücudu çok iyi sarıyor ve iyi oturma pozisyonu sunabiliyor. Arkaya geçişleri kolaylaştırmak için koltukların sırtlıkları yatırıldığında kademeli olarak öne kayması sağlanmış. Otomobilin 450 litrelik bagajı yeterince geniş kullanım alanı sunabiliyor. Bagaj kapağı 7 Serisi'nde olduğu gibi kumanda üzerinden düğmeye basıldığında ya da kapak üzeindeki logoya dokunulduğunda açılıyor.Motor, performans645Ci'nin uzun kaputunun altında güç üretmek için konumlandırılmış enerji santrali, protokole hizmet eden smokinli ağabeyi 745i'ye de güç veriyor. Ama doğrusunu söylemek gerekirse bu motorun böylesine vahşi karakterli olduğu 745i'de bu denli hissedilmiyor. Litre başına 75 HP güç üreten, silindir sırası başına üstten çift eksantrikli ve silindir başına dört supaplı, değişken supap kontrol sistemi çift VANOS'lu

slide17

ve Valvetronic sistemine sahip olan motor, 6100 d/d'de 333 HP güç, 3600 d/d'de 450 Nm maksimum tork üretiyor. 2002 yılında Engine of the Year (yılın motoru) ödülünü alan motor, deyim yerindeyse bu rakamları son damlasına kadar hissettiriyor. Kontak anahtarı çevrildiğinde kükreyen motor, gaz pedalına dokunulduğu anda otomobili ok gibi ileri fırlatıyor.

Lastiklere pek de merhametli davranmayan otomobil, akıl almaz bir ivmeyle hızlanıyor. Ama özellikle vurgulamalıyız, 645Ci bu ivmelenme sırasında asla bir GTi çevikliğinin yarattığı sersemleme hissini yaşatmazken, asil kuğu zarafeti içinde büyük bir konfor eşliğinde hızlanıyor. Bu durumu yaşatmak için BMW mühendislerinin epey kafa yorduğu kesin. Tipik BMW motor sesinin duyulmadığı otomobilde motorun üst devirlerinde duyulan vahşi V8 sesi, geleneksel Amerikan V8'lerinin modern bir yorumu olarak nitelenebilir. Manuel de kullanılabilen altı ileri vitesli otomatik şanzımanın kullanıldığı otomobilde motor-şanzıman uyumuyla ilgili herhangi bir sıkıntı hissedilmiyor. Geçişler yolculuk huzurunu koruyan yumuşaklıkta. Eğer Sport modu seçilirse şanzımanın vites değişimi daha yüksek devirlerde gerçekleşiyor.Kullanım, konforÇok yüksek motor gücü ve şaşırtıcı çevikliğiyle herkesin hareket ettirmeye cesaret edemeyeceği otomobillerden biri olan 645Ci'de sürücünün işini kolaylaştıracak ama güvenliği de en üst düzeye taşıyacak birçok elektronik sistem yer alıyor. Bunlar arasında en etkili olanı hiç şüphesiz 5 Serisi'nde de sunulan Active Steering System adlı yeni nesil elektrohidrolik direksiyon sistemi. Tur sayısı hıza oranla değişen sistem, "canavarı" go kart kolaylığıyla yönlendirmeyi sağlıyor. İtiraf etmek gerekirse mükemmel çalışan sistem insana "eğer bu direksiyonsa şimdiye dek kullandıklarımız neydi?" dedirtiyor. 645Ci'nin süspansiyon sistemi önde MacPherson tipi salıncaklar ve aktif anti-roll barlar, arka süspansiyonuysa bağımsız çok kollu ve aktif anti-roll barlardan oluşuyor. Süspansiyonun mekanik aksamları, elektronik denge kontrol sistemi DSC ve virajda fren kontrol sistemi CBC gibi elektronik ünitelerle desteklenmiş. Sert manevralarla hızlı dönülen virajlarda DSC'nin yaptığı müdahaleler otomobilin iç mekanında sunduğu yüksek konfordan hiç ödün vermeden çizgisini korumasına imkan veriyor. Tabii Sport modu seçilirse şanzıman özellikleriyle birlikte süspansiyon sisteminin sertliği de değişiyor. Ancak yine de gücün şaka yapılmayacak kadar yüksek olduğunu unutmamak gerekiyor. Zira tüm bu sistemler fizik kurallarını yeniden belirleyecek güçte değil. Özellikle de yol yüzeyi ıslaksa. Kaygan yüzeylerde tıpkı M5'te olduğu gibi sürekli DSC müdahalelerine ihtiyaç duyan otomobilin arkası yüksek torkun etkisiyle kolayca hareketleniyor. Bunun için gaz pedalı ve direksiyon emirlerinde hep dikkatli olmak gerek. 645Ci'nin fren sistemi bir süper spor otomobilin fren sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda otorite gösterilebilecek kadar iyi. Mükemmel dozlanan sistem, performanslı sürüşlerde yavaşlama hassasiyeti ve durma kararlılığıyla sürücünün en önemli yardımcılarından biri.

slide18

Bir de 'GTi' olsaymış...

Peugeot 206 XS modifiye çalışmalarının ardından kazandığı hırçın görüntüsüyle GTI kardeşlerinden daha iddialı hale gelmiş.

slide19

MODİFİYEFİYAT LİSTESİ

Body-kit 2 Milyar Arka Spoyler 300 milyon Kumho Ecsta Supra 205/40 17 lastikler BSA 17 inç jantlar Toplam: 2 Milyar AP helezon Yaylar 200 Milyon Sparco Kule Gergisi 200 Milyon Sparco Pedal Takımı 45 Euro Sparco Carlos Sainz Vites Topuzu 45 Euro Sonar Stoplar 240 Milyon Stop Çerçevesi 45 Euro KN Hava Filtresi 40 Euro KN Krank Filtresi 20 Euro Remus Son Susturucu 380 Milyon GTI Depo Kapağı 140 Milyon Ziebart Cam Filmi 200 Dolar Sony CDX-MP 40 CD Çalar 250 Euro MB Quartz Mid Tiz Takımı DSD 216 225 Euro JBL Mid Tiz Takımı 100 Euro Rockford Fosgate Punch Z 2x30 cm 350 Euro Rockford Fosgate 300X Amfi 310 Euro Thunder Amfi 275 Euro Ses Yalıtımı 100 Euro

slide20

HABERLER

Benim arabam haber

oldu mu acaba???

slide21

Maserati gelecek yaza hazırlanıyor!

İtalyan üreticinin bundan iki yıl önce yollara çıkardığı Spyder, ‘97 çıkışlı 3200 GT Coupe üzerine inşa edilerek yaratılmıştı

slide22

Satışlar yükselişe geçtiŞubat ayında duraklama dönemi geçiren otomobil pazarı mart ayında büyük bir tırmanışla 46 binlik rekora ulaştı. Otomotiv sektöründe yüzler gülmeye devam ediyor. Son ekonomik krizin ardından oldukça zorlu iki yıl geçiren sektör, 2003 yılı sonunda 230 bin adetlik satış rakamına ulaşmıştı. Hurda teşvik yasasının bu gelişmelerdeki rolü kuşkusuz oldukça

önemli... Ağustos ayında yürürlüğe giren bu yasa taşıt kredilerine yönelik faiz oranlarındaki gerilemenin de kamçısıyla otomobil satışlarının patlamasına sebep oldu. Ocak ve şubat aylarını bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığında rekor rakamlarla kapatan otomotiv sektörü, mart ayında da geleneği bozmadı. Mart ayı içerisinde, yılın ilk iki ayında ulaşılan rakama yakın düzeyde otomobil satışı gerçekleştirilmiş oldu. Mart ayında ulaşılan 46 bin adetlik satış rakamı yıl sonu için belirlenen hedeflerin de revize edilmesini sağladı. Uzmanlar yıl başında 300 binlik pazar beklentisinin 450-500 binlere yükseldiğini belirtiyorlar.

Yerlinin lideri RenaultBu yılın mart ayında 13 bin 512 adet yerli, 32 bin 563 adet ithal otomobil satışı gerçekleştirildi. Toplam 46 bin adetlik toplam pazar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 400'ler üzerinde bir artış anlamına geliyor. Yılın ilk üç ayında ulaşılan toplam satış rakamıysa 95 bin 395. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 20 bin adet otomobil satılabilmişti. Son yılların klasik tablosu bir kez daha karşımıza çıktı ve Renault yerli otomobil pazarının liderliğini kimseye kaptırmadı. Mart ayında 6278 adet otomobil satışı gerçekleştiren firma yılın ilk üç ayı sonunda 14 bin 202 adetlik satış rakamına ulaştı. Renault'un en yakın takipçisiyse Fiat oldu. Mart ayında 4097 adet satış gerçekleştiren İtalyan üretici yılın ilk üç ayı sonunda 8945 adetlik toplam satış rakamına ulaştı. Mart ayında Hyundai 1386, Honda 965 ve Toyota 750 adetlik satış gerçekleştirdi. En çok satılan modeller listesinin başındaysa Renault Megane II sedan bulunuyor. Fransız üreticinin Clio Symbol modeli ikinci, Hyundai Accent ise üçüncü sırayı kaptı.Opel ithalin zirvesinde Toplam pazarda yaşanan bu önemli yükselişin aslan payınıysa ithal otomobil pazarındaki markalar kaptı. Mart ayında ithal otomobil pazarı 32 bin 500 adetlik bir hacim yakaladı. Böylece yılın ilk üç ayı sonunda Türk tüketicisi 65 bin adet ithal otomobil satın almış oldu. 2003 yılının aynı döneminde sadece 13 bin adet ithal otomobil satış gerçekleşmişti. 2003 yılının mart ayında ise ithal otomobil pazarının 5000 adetlerle sınırlı kaldığını görüyoruz. İthal otomobil satışlarında liderliği 2003 yılında olduğu gibi bir kez daha Opel elde etti. Opel, mart ayında 6185, yılın ilk üç ayı sonundaysa 12 bin 600 adetlik satış rakamına ulaştı. Opel'in en yakın takipçisiyse mart ayında 5095 adet otomobil satışı gerçekleştiren Ford. Firma yılın ilk üç ayı sonunda 9434 adetlik bir satış grafiği elde etti. Yeni Golf ile satış rakamları tırmanışa geçen Volkswagen mart ayında 3862 adet otomobil satış gerçekleştirdi. Mart ayında Peugeot 3007 adet, Renault ise 2354 adet otomobil satışı gerçekleştirdi.

slide23

En güçlü Porsche...

2001 yılında Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Carrera GT konsepti iki yıl aradan sonra hayat buluyor. Resmi tanıtımı 2003 yılında gerçekleştirilenCenevre Otomobil Fuarı’nda yapılan Carrera GT, Ferrari Enzo’ya rakip olacak...

slide24

Yol tutuş profesörüGeniş bir arka kanat aracın arkasındaki yere basma kuvvetini artırıyor. Diğer Porsche modellerinde olduğu gibi bu kanat 120 km/s’lik sürate erişildiğinde yerinden çıkıyor. Toplam yüksekliği 16 cm’ye kadar ulaşabiliyor. Araç maksimum hızdayken ön ve arka tekerleklerin toplam gücü 290 kg olarak belirlendi. Carrera GT’nin gücü kanadının dışında alt tepsisinden geliyor. Bütün tepsi karbon lifden üretildi ve şasiye eklendi. Dağıtıcı ve havalandırma borusu ekstra bir zemin etkisi yaratıyor. Porsche, Carrera’nın iç tasarımını fonksiyon merkezli ve sade bir ambiyans olarak tanımlıyor. Aracın içinde sadece karbon, magnezyum ve deri kullanıldı. Aracın tüm bilgileri konsept aracındaki LCD ekranının yerini alan klasik Porsche gösterge panelinden izlenebilecek. Araç ayrıca direksiyona çok fazla iş yükleyen F1 trendini takip etmeyen 911 modeline benzer direksiyona sahip. Bu demode bakış açısı araçta yapılan en büyük değişikliklerden biri olup sonsuza kadar tutulacak bir tasarım olacak gibi gözüküyor. Tablonun devamında ise magnezyumdan yapılan bir merkez konsol bulunuyor. Buraya bağlı olan kül tablası ise arabadaki tek ahşap aksesuar. Carrera GT ile Ferrari Enzo’yu karşılaştırmak kaçınılmaz bir şey. 48 HP daha fazla güç sunan ve 15 kg daha hafif olan Enzo bu açıdan Carrera’yı geride bırakıyor. Diğer taraftan Carrera GT daha fazla yere basma kuvveti sağlıyor. Bu da virajlarda Porsche’nin daha stabil olacağına sinyal. Her ne olursa olsun iki otomobil arasındaki fark o kadar az ki otomobil severler ikisinin de büyüsüne kapılacak.

slide25

2006 BMW M6 Porsche'a rakip olacak

İşte BMW’nin merakla beklenen performans canavarı... Üretildiği yıllarda gördüğü ilgi nedeniyle efsaneleşenM6 modelini nihayet yollara çıkıyor. Bu prototipin fotoğrafı kuzey Finlanda’da ıssız bir gölde çekildi.

slide26

OTO KARŞILAŞTIRMA

MOTO BYTE

SPONSORED BY

slide36

PREPARED by

Designer

ERGİN TEKİNBAŞ

Source Detectives

TOLGA YİĞİTTÜRK

BORA PELİSTER

Reporter

YASİN YILMAZ

Sources:

www.google.com

MAX Tuning

Auto GUIDE