1 / 16

MASA TENİSİ

MASA TENİSİ. MASA TENİSİNİN TARİHÇESİ. Nispeten genç bir spor olmasına rağmen, masa tenisinin kaynağı hiç bir zaman kesin olarak bilinmemektedir.

sadie
Download Presentation

MASA TENİSİ

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


 1. MASA TENİSİ

 2. MASA TENİSİNİN TARİHÇESİ • Nispeten genç bir spor olmasına rağmen, masa tenisinin kaynağı hiç bir zaman kesin olarak bilinmemektedir. • Bu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880’li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika'daki İngiliz ordu subayları tarafından oynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlardı. File olarak da kitapları kullanıyorlardı. • 1890 lı yıllarda İngiltere'de bu oyunun diğer versiyonları geliştirildi. Bunlar "whiffwhaff" ve "gossima" gibi değişik isimlere sahiptiler ve ParkerBrothers firması masaya kurulabilen portatif net, dışı file kaplı küçük bir top ve minyatür raketlerden oluşan salon tenisi kitleri satmaya başladı.

 3. 1900 yılında Amerika'yı ziyaret eden İngiliz James Gibb, dönerken yanında bazı içi boş selüloid toplardan getirdi ve arkadaşlarıyla salon tenisini bu topları kullanarak oynamaya başladı. Gibb, topun rakete ve masaya çarptığı zaman çıkardığı sesi temsil eden "pingpong" ismini kullanmaya başladı. • Fakat 1901 yılında İngiliz spor ekipmanları üreticisi olan John Jacques "PingPong" ismini kendi adına tescil ettirdi ve bu ismin Amerika haklarını ParkerBrothers firmasına sattı. Onlar da yeni kitlerini bu isimle çıkardılar.

 4. Bir başka İngiliz, E. C. Goode, 1902 yılında tahta raketinin yüzeyini pürüzlü lastikle kaplayarak topa falso vermeyi başardı. Aynı yıl İngitere'dePingPong Federasyonu kuruldu fakat isim hakkının ParkerBrothers firmasında olmasından ve dolayısıyla ekipmanların çok pahalıya çıkmasından dolayı 3 yıl sonra kapandı. • Buna rağmen diğer üreticilerin genel bir isim olan tabletennis (masa tenisi) adı altında sattıkları ekipmanlarla bu spor İngiltere ve Avrupa'da sessizce yaygınlaştı. 1921 yılında İngiltere'de yeni bir masa tenisi federasyonu kuruldu. Peşinden de 1926 yılında İngiltere, İsveç, Macaristan, Hindistan, Danimarka, Almanya, Çekoslovakya, Avusturya ve Galler'in Berlin'de yaptıkları  toplantıda FédérationInternationale de Tennis de Table (InternationalTableTennisFederation - Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu) kuruldu.

 5. İlk dünya şampiyonası 1927 yılında Londra'da yapıldı. Bu yıldan 2. dünya savaşına kadar tüm şampiyonalar Macaristan'ın egemenliği altında geçti. Bu zamanların en iyi oyuncuları bayanlarda yedi dünya şampiyonası kazanan Macar MariaMednyanszky ve beş defa dünya şampiyonu olan yine Macar ViktorBarna'ydı. Çekoslovakya ve Romanya'lı sporcular da bazı şampiyonaları kazandılar. • Amerika PingPong Federasyonu 1930 yılında kuruldu fakat sadece ParkerBrothers firmasının ekipmanları kullanılabildiği için üye sayısı fazla olamadı. 1933 yılında iki rakip federasyon daha kuruldu. Bunlar U.S. Amatör Masa Tenisi Federasyonu ve Ulusal Masa Tenisi Federasyonuydu. Bu üç gurup 1935 yılında birleşerek U. S. Masa Tenisi Federayonu adını aldı. 1994 yılında da adını U.S.A. TableTennis olarak değiştirdi.

 6. İkinci dünya savaşından sonra bir süre daha orta Avrupalı oyuncuların egemenlikleri sürdü. 1953 yılından itibaren Asya'lı oyuncuların egemenliği başladı. Asya'lı yıldız oyuncuların aniden ortaya çıkmalarının bir sebebi Japon HoroiSatoh'ın 1952 yılında ilk defa kullandığı süngerli lastiklerin kullanılmaya başlamasıdır. Bu yeni malzeme oyunu hızlandırdı ve oyuncuların topa daha fazla falso vermelerine imkan sağladı. • Asya'lı oyuncular "Penholder tutuşu" adı verilen ve raket sapının başparmak ile işaret parmağı arasında tutulduğu bir tutuş şekli geliştirdiler.  Bu tutuş şeklinde her tür vuruş için raketin aynı yüzünü kullanıyordu (artık bu tutuş ile raketin her iki yüzünü de kullanan oyuncular vardır). Bu tutuş bugün bir çok üst seviye uluslararası oyuncu tarafından kullanılmaktadır. • 1988 yılında masa tenisi erkek ve bayanlarda tekler ve çiftler müsabakalarını içeren olimpik bir spor haline geldi.

 7. Masa Tenisi Kuralları • Oyun alanı olan masanın üst yüzeyi 2.74 m uzunluğunda ve 1.52 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği 76 cm olan dikdörtgen şeklinde bir masadır. Masanın yüzeyi, 30 cm yüksekten bırakılan nizami topu, her noktasında 23 cm zıplatan bir malzemeden oluşmuştur. Oyun alanının yüzeyi koyu renkli ve mat olmalıdır. Oyun alanının 1.52 m’lik en, 2.74 m’lik boy kenarlarında 2cm genişliğinde beyaz çizgi olacaktır. Oyun alanı, dikey net bir çizgi ile enlemesine iki eşit parçaya bölünmelidir. • Söz konusu net çizgi parça halinde oyun alanı genişliğini tamamen kaplamalıdır. Çift maçları için, oyun alanı dikey olarak ortadan 3mm genişliğinde beyaz çizgi ile iki eşit parçaya bölünmelidir. Bu çizgi her iki oyun alanında sağ bölümün bir parçası olacaktır.

 8. Masa Tenisi Müsabaka Kuralları • Tüm oyuncular yarışma için belirlenmiş oyuncular arasından kura çekimi ile fisktüre yerleştirileceklerdir. • Müsabakalar eleme usulü yapılacaktır. • Peş peşe maçlara çıkması gereken bir oyuncu bu maçlar arasında 5 dakikaya kadar bir ara isteyebilir. • Müsabakalar 5 set üzerinden 3 seti alan oyuncu müsabakayı kazanmış sayılır. • Her seti iki oyuncunun 10 sayı alması haricinde ilk olarak 11 sayı alan oyuncu kazanır. Her iki oyuncu 10 alırsa seti, peş peşe 2 sayı alıp rakibinin 2 sayı önüne geçen kazanır. • Bir müsabakanın setleri arasında en fazla 1 dakikalık mola hakları vardır.

 9. Bir maçın başlamasından önce oyuncuların maçın oynanacağı masada 2 dakika çalışma hakları vardır. Bu süre sadece Spor Komitesi veya görevli/yetkili kişinin izniyle uzatılabilir. Oyuncular normal aralarda çalışma yapamazlar • Formanın, eteğin veya şortun kol ve yakası dışındaki ana rengi kullanılan top renginden açıkça farklı olacaktır. (top rengi; turuncu veya beyaz) • Oyun giysileri normal olarak kısa kollu veya kolsuz forma ve şort veya etek veya tek parça spor giysisi çorap ve spor ayakkabılarında oluşacaktır. Bunların dışındaki, eşofmanın tümü veya bir parçası gibi giyecekler Spor Komitesi” izni olmadan giyilemezler. • Servis her 2 sayıdan sonra el değiştirir. • Tüm sporcular raketlerini kendileri temin edeceklerdir. • Her sporcu Akdeniz Üniversitesi öğrencisi olduğunu belgelemekle yükümlüdür.

 10. Net Düzeneği • Bir net,ayarları,masa bağlantı mekanizması,destek çubuklarından oluşur. Net, iki ucundan bir ip ile 15.25 cm yüksekliğindeki destek çubuklarına asılmalıdır.Bunların dış limitleri yan çizginin 15.25 cm dışında olacaktır.Netin üstü, net boyunca oyun yüzeyinden 15.25 cm yükseklikte olmalıdır.Netin alt kenarları, net boyunca oyun alanınamümkün olabildiği kadar yakın olmalıdır. Netin yan kenarları ise destek çubuklarına mümkün olduğu kadar yakın olmalıdır

 11. Masa Tenisi Topunun Özellikleri • Top küre şeklinde ve 40 mm çapında olmalıdır. • Topun ağırlığı2,7 gramdır. Top selüloit ya da benzeri plastik malzemeden mat beyaz veya portakal renkli olmalıdır.

 12. Raket • Raket, herhangi bir şekil, boy ve ağırlıkta olabilir. Ancak, topla buluşacak yüzeyi düz olmalı ve esnememelidir. Raket kalınlığının en az % 85′i ağaçtan olmalıdır. Tahta arasına konabilecek fiber tabanlı karbon fiber, cam fiber veya sıkıştırılmış kağıt malzemelerinkalınlığı0.35 mm’den veya raket kalınlığının %7,5 oranından fazla olmamalıdır. Raketin topla buluşan yüzeyi yapışkanla birlikte kalınlığı 2mm’yi geçmeyen süngersiz tırtıl lastik veya tırtılları içeride veya dışarıda yapışkan dâhil kalınlığı 4 mm’nin üzerinde olmayansandviç lastikle kaplı olmalıdır.

 13. Raket tahtası, sınırlarının dışına taşmayacak şekilde kaplama malzemesi ile kaplanmalıdır. Raketin sapına yakın parmak konan bölümler kısımlar kaplı olmayabileceği gibi farklı malzeme ile kaplıda olabilir. Kaplama malzemesinin yüzeyi, raketin bir yanındakoyu kırmızı, diğer yanında siyah ve mat renkli olmalıdır.

 14. Masa Tenisi ile İlgili Tanımlar Ralli: Topun oyunda kaldığı sürenin tanımlamasıdır.Top: Oyuncunun avucunda sabit durumdayken, servis anında havaya atılmadan önceki anda, net ya da sayıya karar verilene kadar oyundadır.Let: Sonucun skora yansıtılmadığı rallilere denir. • Sayı: Sonuca ulaşan bir rallidir.Raket eli: Raketi tutan eldir.Serbest el: Raketi tutmayan eldir. Bir oyuncu topa, elinde tuttuğu raket veya raketi tuttuğu elin bilekten aşağısıyladokunursa vuruş yapmış sayılır. Rakip topa vurduktan sonra, top karşıdaki oyuncunun alanına değmeden ya da oyun alanının dışına çıkmadan karşı oyuncunun giydiği ya da taşıdığı bir şey topa dokunursa, bu oyuncu topu engellemiş sayılır. • Karşılayıcı: Rallide topa ikinci olarak vuran oyuncudur.Hakem: Maçın kontrolünü sağlayan görevli kişidir.Yardımcı hakem: Hakeme belirli konularda yardım eden görevlidir.

 15. KAYNAKÇA • www.spor.anadolu.edu.tr • www.msxlabs.org • www.teiasspor.com • www.nedirnedemek.com

More Related