Download
zso w zelowie l0 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ZSO w Zelowie (L0) PowerPoint Presentation
Download Presentation
ZSO w Zelowie (L0)

ZSO w Zelowie (L0)

135 Views Download Presentation
Download Presentation

ZSO w Zelowie (L0)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. ZSO w Zelowie (L0) 20 lat minęło jak jeden dzień…

 2. Wprowadzenie Gmina Zelów leży w centrum województwa łódzkiego, w powiecie Bełchatowskim. Dwadzieścia lat temu leżała w województwie Piotrkowskim. Powierzchnia gminy to ok. 16 700 ha, którą tworzy 35 sołectw i 63 miejscowości! Na jej terenach żyje obecnie ok. 15 600 osób!

 3. Burmistrz Burmistrzem Zelowa jest Sławomir Malinowski, który cieszy się popularnością wśród mieszkańców, piastując ten urząd kolejny raz.

 4. Dziś Zmiany, ach te zmiany… Kiedyś Przez ostatnie 20 lat Zelów zmienił się nie do poznania. Zaczęto remontować stare, rozwalające się budynki lub budować całkiem nowe. Rozpoczęto również rozbudowę lokali. Gmina starała się często o różne dofinansowania, które pomogły miastu w zmianach. Restauracja „Zacisze” zamieniła się w supermarket „Biedronka”.

 5. DZIŚ: Kino zamieniło się w supermarket Sedal.

 6. Dziś: Kiedyś: Nasza biblioteka nie zmieniła się tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz. Tradycyjne karty zastąpiła baza danych w komputerze.

 7. Dawniej: Dziś : Dom towarowy Dom towarowy zamienił się w sklep „Polo”.

 8. Dawno, dawno temu: Obecnie: Straż pożarna Odnowienie remizy strażackiej.

 9. Teraz: Kiedyś: Kolejną zmianą, która nastąpiła w ciągu ostatnich 20 lat było wyremontowanie domu kultury.

 10. Teraz: Kiedyś: Konieczny był również remont Urzędu Miasta. Został on przeniesiony do nowego budynku.

 11. Obecnie: Kiedyś: W tym roku ZSO rozpoczęło rozbudowę szkoły. Stało się to dzięki dotacji z unii jak i od gminy. W ZSO ma powstać obserwatorium astronomiczne, biblioteka oraz kompleks pomieszczeń dydaktycznych.

 12. Mały minus… Niestety, nie wszystko jest jak w bajce. Tam, gdzie 20 lat temu było jeziorko i pływały łabędzie obecnie jest wysypisko śmieci.

 13. Oto wywiad z Panem Andrzejem na temat zmian w naszej gminie. • Czy uważa Pan, że nasza gmina zmieniła się przez ostatnie 20 lat? Swoją odpowiedź prosimy uzasadnić. • Zmieniła się i to bardzo, oczywiście na lepsze. Najważniejszą zmianą według mnie było chyba założenie kanalizacji praktycznie w całej gminie oraz powstanie asfaltowych dróg i chodników obok nich. • Czy to wszystkie zmiany jakich dokonano? • Oczywiście, że nie. W naszej gminie jest teraz więcej zieleni oraz ścieżki rowerowe. Wyremontowano szkoły i wyposażono je w pomoce dydaktyczne. • A czy są jakieś minusy zmian? • Minusów nie ma zbyt wielu, ale chyba największym minusem jest to, że zlikwidowali lodowisko i kino na rzecz supermarketu. • W jakim okresie gmina zmieniła się najbardziej? • Wydaje mi się, że gmina zmieniła się najbardziej po wejściu przez Polskę do Unii Europejskiej. Zyskaliśmy dzięki temu wiele dotacji, dlatego było stać Zelów na te zmiany.

 14. Ulica Kilińskiego w budowie Róg Kościuszki, Sienkiewicza i Kilińskiego

 15. To nie wszystkie zmiany jakich dokonano w Zelowie przez ostatnie 20 lat. Powstały również nowe ulice, m.in. Marii Skłodowskiej - Curie. Szkoła podstawowa „Jedynka” przekształciła się w gimnazjum i liceum (ZS0).

 16. Bezpieczeństwo – nasze drugie imię  W naszej gminie ważne jest również bezpieczeństwo. Gmina pod tym względem przez ostanie 20 lat bardzo się rozwinęła. Niedawno zamontowano kamery w całym mieście. Zakupiono także nowe radiowozy do policji i wozy strażackie do straży. Wszystko z myślą o mieszkańcach, aby w razie potrzeby dotrzeć jak najszybciej w miejsce wypadku. Dawniej nie było stać Zelowa na takie wydatki. Obecnie burmistrz i rada Zelowa mogą starać się o dofinansowania na takie cele.

 17. Tolerancja przede wszystkim… Zelów to miejsce wyjątkowe, Od dawien dawna wielowyznaniowe. Ludzie zawsze się tolerowali, I chętnie sobie pomagali. Choć gmina to mała i miasto nieduże, To na sześć wyznań dzieli miasta duszę.Sporów religijnych tu nie znajdziecie, Więc bardzo dobrze się tu poczujecie. Kościół Rzymskokatolicki: kiedyś i teraz Kościół Ewangelicko-Reformowany

 18. Nasze miasto dba o naszą przyszłość… W naszej gminie mamy obecnie trzy przedszkola: *Przedszkole Samorządowe Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Zelowie *Przedszkole Samorządowe Nr 4 im. Jana Brzechwy w Zelowie *Przedszkole Edukacyjne przy Parafii Ewangelicko – Reformowanej w Zelowie Pięć szkół podstawowych:*Szkoła Podstawowa nr 2 w Zelowie im. Tadeusza Kościuszki*Szkoła Podstawowa nr 4 w Zelowie im. Henryka Sienkiewicza*Szkoła Podstawowa w Wygiełzowie im. Marii Konopnickiej*Szkoła Podstawowa w Bujnach Szlacheckich im. mjr. Henryka Sucharskiego * Szkoła Podstawowa w Kociszewie im. Tadeusza Kościuszki Dwie szkoły gimnazjalne:*Gimnazjum w Zelowie im. Obrońców Praw Człowieka*Gimnazjum w Łobudzicach im. Janusza Kusocińskiego Dwie szkoły ponadgimnazjalne:*Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Praw Człowieka* Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie im. Jana Kilińskiego

 19. Aby dowiedzieć się co zmieniło się w zelowskiej szkole przez ostatnie 20 lat przeprowadziłyśmy wywiad z nauczycielką języka polskiego Panią Różą Pawlak- Skrok. • Czy uważa Pani, że nauczanie w naszej szkole zmieniło się przez ostatnie 20 lat? • Nie uczę w tej szkole 20 lat, jednak przez ostatnie 18 lat zmieniło się wiele. Po pierwsze powstało gimnazjum, które spowodowało zmianę sposobu nauczania oraz zupełnie inne problemy wychowawcze. Po drugie młodzież w tym czasie również się zmieniła. Wymaga innego podejścia, innych metod nauczania. Sam budynek szkoły powiększył się o część należącą wcześniej do Szkoły Podstawowej nr 1. Wyremontowano i odnowiono pracownie. W szkole pojawił się sprzęt audiowizualny i komputery. Jednak najważniejsze pozostaje bez zmian. Jest to szkoła życzliwa dla uczniów, w której nauczyciele pracują nie dla pieniędzy, lecz dla zbudowania przyszłości swoim uczniom. • Czyli uważa Pani, że te zmiany są lepsze? • Tak, w 100%. • Czy uważa Pani, że jakość nauczania poprawiła się dzięki nowym pomocom dydaktycznym? • Tak. Mamy w szkole wiele pomocy dydaktycznych. Wydaje mi się, że dzięki nim uczniowie bardziej lubią lekcje, bo są ciekawsze i łatwiej zapamiętują przekazywane im informacje. Mamy również w szkole komputery i stałe łącze internetowe, co ułatwia uczniom wyszukiwanie potrzebnych im informacji. W szkole funkcjonuje tez biblioteka, która posiada wiele książek, z których uczniowie mogą korzystać, nie są to tylko lektury.

 20. Przedszkola Przedszkole Samorządowe Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Zelowie Przedszkole Samorządowe Nr 4 im. Jana Brzechwy w Zelowie Przedszkole Edukacyjne przy Parafii Ewangelicko – Reformowanej w Zelowie

 21. Szkoły podstawowe Szkoła Podstawowa nr 2 w Zelowie im. Tadeusza Kościuszki Szkoła Podstawowa nr 4 w Zelowieim. Henryka Sienkiewicza

 22. Szkoła Podstawowa w Wygiełzowie im. Marii Konopnickiej Szkoła Podstawowa w Bujnach Szlacheckich im. mjr. Henryka Sucharskiego Szkoła Podstawowa w Kociszewie im. Tadeusza Kościuszki

 23. Gimnazja Gimnazjum w Zelowie im. Obrońców Praw Człowieka Gimnazjum w Łobudzicach im. Janusza Kusocińskiego

 24. Szkoły ponadgimnazjalne Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Praw Człowieka Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zelowie im. Jana Kilińskiego

 25. Tylko spokojnie i kulturalnie ;) Uważamy, że nasze miasto dba nie tylko o rozwój intelektualny, ale również i kulturalny. W celu upewnienia się, czy nasze zdanie podzielają inni przeprowadziłyśmy wywiad z jednym z mieszkańców. Oto jego fragment: • Czy uważa Panu, że Zelów przez ostatnie 20 lat rozwinął w sferze kultury?- Tak, myślę, że nasze miasto rozwija się z roku na rok. Uwielbiam wystawy w domu kultury i koncerty w Kościele w wykonaniu znanych muzyków i aktorów, np. pana Grudnia. Nie można też zapominać o cudownych dźwiękach Zelowskich Dzwonków. Podoba mi się też inicjatywa Dni Zelowa. • Co najbardziej podoba się Panu w Dniach Zelowa? • Co roku organizatorzy zapewniają nam świetną zabawę, niezależnie od wieku. Osobiście uwielbiam koncerty i występy naszej twórczej młodzieży i gwiazd. W ubiegłym roku bardzo podobał mi się występ zespołu „Video”. • Czy podoba się Panu nasze muzeum? • Tak i to bardzo. Uważam je za bardzo interesujące, mimo że nie jest duże. • Czy według Pana dzieci i młodzież w gminie mają gdzie spędzać wolny czas? • Myślę, że pod tym względem gmina nie jest idealna. Podoba mi się inicjatywa domu kultury, biblioteki i parafii ewangelickiej w ferie i wakacje, są to jednak inicjatywy skierowane tylko do dzieci. Moim zdaniem gmina powinna zatroszczyć się o rozrywkę dla starszych. Dwadzieścia lat temu, a nawet trochę dawniej funkcjonowało kino, a zimą lodowisko. Teraz, niestety, zimą nie ma co robić. Latem można pojeździć rowerem, choć i tu przydałaby się większa ilość ścieżek rowerowych.

 26. Dni Zelowa są co roku,Od atrakcji można dostać amoku ;) Dni Zelowa cieszą się ogromną popularnością,ponieważ roi się na nich od atrakcji.

 27. Dom kultury – organizowane są w nim różne wystawy, koncerty. Biblioteka – oprócz wypożyczenia książek można tu skorzystać z dostępu do Internetu. Często organizowane są tu wystawy lub spotkania z pisarzami.

 28. Dbamy o pamięć… Mieszkańcy Zelowa jak i władze pamiętają o ofiarach z Katynia. Dnia 28.04.2010 roku został odsłonięty kamień upamiętniający ofiary katyńskie.

 29. W ZSO w 2009 roku posadzono Dąb katyński, aby uczcić pamięć wszystkich ofiar.

 30. W ZSO po śmierci papieża Jana Pawła II powstał kamień z pamiątkową tablicą.

 31. Po ostatniej tragedii z dnia 10.04.2010 roku zelowianie chcąc uczcić pamięć osób poległych pod Smoleńskiem wystawili przy pomniku Tadeusza Kościuszki zdjęcia Pary Prezydenckiej i wszystkich tam zmarłych, zapalali również znicze, kładli kwiaty, modlili się. Została także zorganizowana msza święta ku czci ofiar.

 32. Niesiemy pomoc innym… Uważamy, że Zelów przez ostatnie 20 lat bardzo dużo pomógł potrzebującym. Zawsze gdy jest taka potrzeba władze i mieszkańcy chętnie pomogą. Od kilku lat co roku w Zelowie organizowany jest Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W zelowskim Zespole Szkół Ogólnokształcących działa Amnesty International, który raz do roku organizuje „Maraton pisania listów”. Wspieramy też chore dzieci. W tym roku odbyła się zbiórka pieniędzy oraz dyskoteka, z której zyski były przekazane choremu chłopczykowi.

 33. Nie należy również zapominać o Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych (i ich przyjaciół), które działa od wielu lat.

 34. Reasumując, Mimo naszego młodego wieku pamiętamy większość rozwoju naszej gminy i zmian w jej zachodzących. Jesteśmy dumne z historii naszego miasta i zmian, które zaszły w nim przez te 20 lat. Cieszymy się, że wzięłyśmy udział w tym projekcie. Dzięki niemu odkryłyśmy, jak bardzo nasze miasto rozwinęło się przez tę jedną piątą część wieku.

 35. W skład Zespołu Projektowego wchodzą… Aleksandra AnglartRok urodzenia: 1993, Klasa: Ic LO Patrycja Cegiełka Rok urodzenia: 1993, Klasa: Ic LO Nadia Dziurdzia Rok urodzenia: 1993, Klasa: Ic LO Anna Halisz Rok urodzenia: 1993, Klasa: Ic LO ZSO w Zelowie (LO) Imię i nazwisko Opiekuna Zespołu: Jan Karol Kozłowski telefon/e-mail: zastrzeżone Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.