w secesji i m odej polsce n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
IDEAŁ KOBIECEGO PIĘKNA PowerPoint Presentation
Download Presentation
IDEAŁ KOBIECEGO PIĘKNA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 20

IDEAŁ KOBIECEGO PIĘKNA - PowerPoint PPT Presentation


  • 308 Views
  • Uploaded on

w Secesji i Młodej Polsce. IDEAŁ KOBIECEGO PIĘKNA.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

IDEAŁ KOBIECEGO PIĘKNA


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
secesja

W tym wieku to już bardziej typowe dla współczesności kształty, a przede wszystkim talia osy. Aby osiągnąć wymarzony efekt, kobiety w XIX wieku wbijały się w wąskie gorsety, co często kończyło się omdleniami. Z kolei biodra miały być mocno zaznaczone i w związku z tym panie wypychały te okolice swego ciała dodatkowymi materiałami. W taki sposób możliwe było uzyskanie rozmiarów: 92/45/98. Waga ówczesnych piękności wynosiła ok. 65 kg.

Styl secesji wykreował także nowy ideał urody. Kobieta secesji była krucha , smukła i wiotka w talii. Włosy jej powinny być długie, puszyste, falujące, najlepiej rude lub czarne. Z wielką chęcią zaczęto przedstawiać kobiety fatalne, te, które miała destrukcyjny wpływ na mężczyzn .

Przykładem kobiety secesyjnej w literaturze jest ScarlettO’Hara – bohaterka książki „Przeminęło z wiatrem”. Scarlett opisywana jest jako najpiękniejsza dziewczyna w powiecie. Ma ciemne włosy, oczy w odcieniu szmaragdu i 17 cali w talii

Kobiety w tamtych czasach wielką uwagę przywiązywały do wyglądu, aby zbliżyć się do ideały przeżywały katusze. Ówczesne gorsety przypominające bardziej wymyślne narzędzia tortur powodowały deformację żeber. Większość dam decydowała się nawet na wycięcie dolnych żeber, tylko po to, by zgodnie z panująca moda mieć talię równą obwodowi szyi.

Secesja
g wni przedstawiciele

Alphonse Mucha

Gustav Klimt

Stanisław Wyspiański

Główni przedstawiciele
alphonse mucha

Alfons Mucha(ur. w 1860 na Morawie, zm. W 1939 w Pradze) − czeski grafik i malarz.

W swojej twórczości łączył techniki bizantyjskie i współczesne. Znakiem rozpoznawczym Muchy są grafiki kobiet w stylu belleépoque – wyidealizowana postać pięknej kobiety otoczonej naręczem kwiatów i liści, symbolami i arabeskami.

Alphonse mucha
gustav klimt

Klimt (ur. 1862 roku, zm. 1918 w Wiedniu) – to austriacki malarz i grafik, symbolista. Obrazy artysty są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć, co jest inspiracją dla artystów po dziś dzień. Podnosi kobietę na piedestał bóstwa, istoty tajemniczej, cudownej i nieskazitelnej. Mało obsceniczne, za to często nagie i odkryte przedstawienie płci pięknej zdobyło mu uznanie krytyków i sprawiło, że jego prace są wysoko oceniane i lubiane w środowisku artystycznym

Gustav klimt
henri de tolouse lautrec

Henri de Toulouse-Lautrec (ur. w 1864r, zmarł w 1901r.) Rysownik, malarz i grafik. Swoimi litografiami wywarł wielki wpływ na rozwój nowoczesnego plakatu. Malował sceny z współczesnego życia paryskiego, świat kabaretów, rozrywki (teatr, cyrk), a także domy publiczne.

Był alkoholikiem, co przyczyniło się do jego śmierci, cierpiał na defekty genetyczne – mierzył tylko 1.50 m. wzrostu. Mimo to żył pełnią życia, posiadał wielu przyjaciół i zawsze był akceptowany bez względu na swoja nikłą posturę.

Henri de tolouse-lautrec
stanis aw wyspia ski

( ur. 1869 - 1907), dramaturg i poeta, malarz, grafik, scenograf, twórca nowoczesnego teatru polskiego. Nieoficjalnie nazywany Czwartym Wieszczem Polskim.

W jego twórczości malarskiej, realizowanej głównie techniką pastelu (portrety, pejzaże, kwiaty), dominował symbolizm i stylizacja secesyjna. Wyspiański zajmował się też grafiką książkową, był autorem projektów wnętrz i mebli. Nawiązując do dawnej sztuki polskiej i twórczości ludowej, dążył do stworzenia podstaw stylu narodowego, obejmującego sztuki plastyczne i rzemiosło artystyczne.

Stanisław wyspiański
m oda polska

Przyjmuje się umownie, że Młoda Polska to epoka literacka, której początek wyznacza się na rok 1890 a koniec na 1918. Okres był czasem wielu nowości w filozofii, literaturze, w dziedzinie sztuk pięknych – malarstwie, rzeźbie i architekturze. Swoją obecność w przestrzeni artystycznej silnie zaznaczyły dwa nurty: symbolizm i coraz bardziej powszechny impresjonizm.

Młoda polska
w adys aw lewi ski

(ur. 1856 – zm. 1918 w Paryżu) Ukazywał na swoich obraza kobiety podczas zwykłych czynności np. podczas spania lub czesania włosów. linią, bardziej wyczuwalną niż widzianą, co widoczne jest m.in. w obrazie Czesząca się, gdzie zarówno motyw długich, jak fale lejących się włosów, miękkość oraz płynność form, nasuwają myśl o ulubionych przez styl kształtach i układach.

Władysław ślewiński
jacek malczewski

Na początku lat 90. jego obrazy zainicjowały w malarstwie Młodej Polski nurt symbolizmu, pobudzając zarazem odrodzenie romantycznej tradycji. Kobiety, jego życiowa inspiracja, często pełniły u niego w obrazach rolę metaforyczną lub symboliczną, Były tajemnicze i nieodgadnione.

Jacek malczewski
slide20

DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

Wykonali:

Janek Porczyński, Kasia i Natalia Bartnik, Maciek Bednarek, Michał Łętocha