grz dzice n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Grzędzice PowerPoint Presentation
play fullscreen
1 / 15

Grzędzice

153 Views Download Presentation
Download Presentation

Grzędzice

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Grzędzice Prezentacja multimedialna Aleksandry Świąder

 2. Co to są Grzędzice ? Grzędzice ,to wieś położona w Polsce w województwie zachodniopomorskim ,powiecie stargardzkim i gminie Stargard Szczeciński .

 3. Historia Grzędzic Wieś została założona na początku Xlll wieku jako własność biskupstwa kamieńskiego ,a w 1364 roku zakupiona przez miasto Stargard. Tutaj wpisz tekst

 4. rozwój Grzędzice to miejscowość ,która stała się modna w gminie . Bliskie położenie obok Stargardu Szczecińskiego sprawia zainteresowanie działkami budowlanymi . Wieś nazywana jest ,,sypialnią Stargardu”. Ludność Grzędzic wynosi ok. 1000 osób.

 5. Pierwsza szkoła w Grzędzicach To pierwszy budynek szkoły w Grzędzicach – październik 1948 rok. Dawna szkoła nie odpowiadała wymogom sanitarnym. Mieściła się w jednej sali było tam ciemno , duszno i ciasno . W jedynej sali była jedynie tablica ,pięć ławek i dwa stoły nauczycielskie . Pierwszym kierownikiem szkoły była Irena Samsel.

 6. Liczba uczniów i oddziałach w Szkole Podstawowej w Grzędzicach w latach 1960-1998

 7. Współczesna szkoła To wyremontowany budynek szkoły .Posiada on boisko, wiele jasnych klas ,nowe meble ,dużą halę sportową , salę komputerową, stołówkę i wiele innych pomieszczeń. Szkoła jest na bardzo wysokim poziomie nauczania . Chętnie wszystkie dzieci uczą się w niej języków obcych i innych przedmiotów. Obecny dyrektor to Pani Danuta Stankiewicz.

 8. Ciekawe miejsca

 9. Zabytkowy kościół We wsi znajduje się późnogotycki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Powstał on w XV wieku. Posiada wieżę dobudowaną wiek później .Warto zwiedzić w nim neogotycki ołtarz z drewna lipowego z 1910 roku, krzyż w postaci drzewa życia , gotycką figurę Chrystusa z ok . 1500 roku. W kościele jest zawieszony sześcioramienny mosiężny żyrandol i znajdująca się obok wejścia granitowa chrzcielnicaz Xlll w. Znajdują się też tam dwa dzwony jeden z XVll wieku ze Szczecina ,zaś drugi ze Stargardu.

 10. Tajemnicze malowidła Malowidła kościelne w Grzędzicach Najbardziej cenne w kościele są polichromie z 1450-1470 roku. Przedstawiają one 33 sceny biblijne odkryte w 1912 r. Odrestaurowane 1954 roku przedstawiono w nich 13 scen pasyjnych. To najstarsze i unikalne na Pomorzu Zachodnim polichromie, które zostały namalowane przez nieznanego malarza.

 11. Staw w Grzędzicach Jednym z ciekawych miejsc w Grzędzicach jest staw. Staw jest miejscem wypoczynku mieszkańców . Można tu łowić ryby, a zimą jeździć na łyżwach. Pływają tam łabędzie i inne zwierzęta wodne .

 12. Świetlica wiejska Przedstawienie pt :,,Dziady’’ w świetlicy wiejskiej W świetlicy wiejskiej odbywają się przedstawienia ,imprezy i narady sołeckie. Świetlica służy wszystkim mieszkańców, a także dzieciom. Na jej terenie istnieje plac zabaw, parking i wielkie wspaniałe ognisko.

 13. Koło Gospodyń Wiejskich Koło Gospodyń Wiejskich to panie przygotowujące podczas imprez nakrycie stołu , przygotowanie posiłków i zorganizowanie przyjęcia.

 14. Grzędzice wizerunek Grzędzice to ciągle rozwijająca się wieś. Jest piękną okolicą . Może kiedyś Grzędzice staną się miasteczkiem albo miastem. Ta wieś ma bardzo ciekawe zabytki jak np.: późnogotycki kościół . Doprawdy cudne miejsce !

 15. Dziękuję za obejrzenie ;D