cizokrajn rostliny
Download
Skip this Video
Download Presentation
Cizokrajné Rostliny

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 21

Cizokrajné Rostliny - PowerPoint PPT Presentation


  • 99 Views
  • Uploaded on

Den Stromů. Cizokrajné Rostliny. Úterý 19.10.2010 7.A. Kaučukovník brazilský.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Cizokrajné Rostliny' - ormand


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
cizokrajn rostliny
Den Stromů

Cizokrajné Rostliny

Úterý 19.10.2010

7.A

kau ukovn k brazilsk
Kaučukovník brazilský
  • Kaučukovník brazilský (Heveabrasiliensis) je strom rostoucí v tropických oblastech. Jeho domovem je Jižní Amerika (konkrétně Amazonský prales), je však rozšířen i do oblastí ve střední Americe, v jihovýchodní Asii a ve střední Africe. Latexové mléko, které po naříznutí vytéká z jeho kůry, je výchozí surovinou pro výrobu přírodního kaučuku. Dřevo kaučukovníku se používá pro výrobu kvalitního nábytku.
palma olejn
Palma olejná

Pochází ze západní tropické Afriky. Dorůstá až 30m výšky.

Kmen je mohutný, pokrytý starými suchými listy, které dosahují délku 4 - 7m. Nejdříve vyrůstají směrem šikmo vzhůru a pak se obloukem zase sklání k zemi.

Skládají se z asi 160 páru lístku. Kvete malými bělavými květy, samostatně samičími a samčími. Plody mají červenooranžovou barvu, na kraji trsu přechází do až do černé. Řadí se mezi peckovice.

  • Palmový olej
  • Jednou z obrovských výhod je to, že i po zahřátí neztrácí zdraví prospěšné přírodní látky. Má nejvyšší obsah přírodního vitamínu E, antioxidantů, betakaroténu, koenzymu Q10 a vitamínů D, K. Vysokou kvalitu a stabilní strukturu dosahuje jedinečným a vyváženým složením mastných kyselin, kyseliny palmitové a kyseliny olejové.
marhanovn k gran tov
Marhanovník granátový

Marhaník pochází původně z malého ostrova Sokotra u pobřeží Somálska, kde byl endemitem. Odtud jej lidé rozšířili přes Írán do celého Středomoří, kde je odedávna symbolem plodnosti.

  • Na základě tvarové podobnosti s granátovým jablkem vznikl název pro tříštivou střelu „granát“, který existuje v mnoha jazycích. Slovní základ je i ve slově granit - žula. Podle semen marhaníku se jmenují i českégranáty. Latinský název Punicagranatum mohl vzniknout ze dvou věcí: 1) punica mohlo znamenat kartaginský původ, nebo 2) červenou barvu.
liliovn k tulip nokv t
Liliovník tulipánokvĚtý
  • Liliovník tulipánokvětý (latinsky: Liriodendrontulipifera) je listnatý strom z čeledi šácholanovitých pocházející ze Severní Ameriky.
  • Tvrdívá se, že latinské jméno Liriodendron údajně odkazuje na podobnost listů s hudebním nástrojem lyrou.Česky se mu však říká liliovník,i když by podle některých autorů bylo správnější říkat lyriovník, liriovník nebo lyrovník tulipánokvětý.
  • Vědecké jméno rodu Liriodendron však s hudebním nástrojem nemá nic společného, je odvozeno od řeckého jména leirion které označuje lilii. Názor, že „lyrovník“ by byl správnějším českým názvem, je zcela neopodstatněný.
  • Je to listnatý opadavý strom dorůstající výšky až čtyřiceti metrů s listy zvláštního tvaru. Ty jsou řapíkaté i střídavé se čtyřmi laloky. Velké květy vypadají jako tulipány a barevně nevynikají, jsou zelenožluté, někdy s oranžovým nádechem. Plodem jsou křídlaté nažky tvořící šištici. Kůra stromu má tmavě šedou barvu. Kvete v květnu až červenci. Liliovníky kvetou poprvé po 10 letech a poté každý rok, obsahují jedovatý alkaloid
o olejce gran tce a kau ovce aneb p b h holek 7 a ke dni strom
O Olejce, Granátce a Kaučovce aneb příběh holek 7. A ke Dni stromů

Bylo – nebylo, žily tři veverky – Olejka, Granátka a Kaučovka. Každá měla svůj strom. Olejka měla své býváníčko v Palmě olejné, Granátka obývala strom Marhanovníku granátového a Kaučovka žila v Kaučukovníku.

Žily vedle sebe spokojeně, kamarádská a jedna druhé pomáhala.

Jednoho dne se však objevil neznámý veverák Alex.

slide12
Přišel na exkurzi panelových stromů. Z nejútulnějšího panelového stromu si chtěl vzít veverku za ženu.

Alex byl nádherný veverák, který navíc přijel v luxusním Ferrari a žil ve vile Liliovníku tulipánokvětého. Všechny tři veverky přímo uchvátil.

Nejdříve vstoupil do umaštěného bytu veverky Olejky, rozhodně nebyl jeho typem a hned se tedy přemístil do bytu veverky Granátky. Ani tady nebyl příliš spokojený, všechno se tam lepilo.

slide14
S hrůzou tedy přešel do domku veverky Kaučovky. Byl však mile překvapen. Bylo v něm velmi útulno a příjemně. Bez delšího přemýšlení se rozhodl pro veverku Kaučovku a chtěl se k ní druhého dne hned po svatbě nastěhovat.

Závistivá Olejka a Granátka však Kaučovce její domeček podřezaly.

Se slzami v očích Kaučovka následujícího rána čekala na Alexe. Toho však situace a chování kamarádek vůbec nepřekvapila, vybídl Kaučovku, aby nastoupila do jeho Ferrari a odjeli spolu do jeho vily.

Kde spolu se svými veverčátky žili spokojeně až do smrti.

celou prezentaci za pomoci pan u itelky na kov zpracovali ci 7 a
Celou prezentaci za pomoci paní učitelky Naňákové zpracovali žáci 7. A

Zdroj:

Wikipedia.org

Naturfoto.cz

Botanika.wendys.cz

Foto třídy 7. A z 19. října 2010

Ilustrace k příběhu O Třech veverkách – Kamila Hořáková a Martina Bartošáková

Ilustrace hry Veverčí stezka Marcela Macháčová

ad