nauda tirgus ekonomikas da a n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Nauda – tirgus ekonomikas daļa PowerPoint Presentation
Download Presentation
Nauda – tirgus ekonomikas daļa

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 14

Nauda – tirgus ekonomikas daļa - PowerPoint PPT Presentation


  • 228 Views
  • Uploaded on

Nauda – tirgus ekonomikas daļa. Pasniedzēja I.Burceva 2011.g.Ventspils. Kas ir nauda!. Nauda ir preces - vispārējs ekvivalents. VAI TĀ IR !!!!!! Jautājums par naudu pašlaik pieder pie vissarežģītākajām ekonomikas problēmām.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Nauda – tirgus ekonomikas daļa' - oren-garcia


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
nauda tirgus ekonomikas da a

Nauda – tirgus ekonomikas daļa

Pasniedzēja I.Burceva

2011.g.Ventspils

kas ir nauda
Kas ir nauda!

Nauda ir preces - vispārējs ekvivalents.

VAI TĀ IR !!!!!!

Jautājums par naudu pašlaik pieder pie vissarežģītākajām ekonomikas problēmām.

Zinātnieki pēc ilgiem strīdiem un prātošanas ir nolēmuši- nauda ir viss tas, kas pilda tās funkcijas.

Nav svarīgs naudas materiāls- zvērāda, zivs, tēja, sāls, sudrabs, platīns, zelts, papīrs u.t.t. , bet nozīmīga ir noteiktu funkciju pildīšana, kas nesaraujami saistīta ar cilvēku savstarpējām attiecībām.

naudas funkcijas
Naudas funkcijas.

Nauda kā maiņas līdzeklis.Senākā maiņas forma bija barters - tieša vienas preces apmaiņa pret citu preci .Kāds varētu domāt ka tas taču ir brīnišķīgi, jo nu var tikt vaļā no negantā starpnieka - naudas. Bet ja labi padomā tad barters ir nelaime, normālas attīstības bremze, solis atpakaļ uz sen pārveidoto pagātni.

Lai pastāvētu barters, ir nepieciešama partneru vajadzību precīza sakrišana. Tas nozīmē, ka jāorganizē speciāls meklēšanas centrs, kas pa visu pasauli centīsies atrast partnerus, kam būtu nepieciešama gaužām atšķirīgu preču mainīšana. Turklāt vēl būtu jāsakrīt maiņas proporcijām pēc kaut kāda nezināma kritērija

naudas funkcija
Naudas funkcija.

2. Nauda kā vērtību mērs (samērošanas mēraukla).Maiņa var vienīgi notikt, ja pastāv vienošanās, cik ir vērta viena lieta, izsakot to ar citu.

Piemēram, notiek liela kaulēšanās, pirms tiek nolemts, cik daudz kazu apmainīs pret vienu govi; vai arī cik metru auduma tiks dots par vienu kartupeļu tonnu.

Kad visām precēm un pakalpojumiem ir cenas naudas izteiksmē, tad ir viegli noteikt vienas preces vērtību attiecībā pret citu - mēs vienkārši salīdzinām to cenas.

Ja vienas preces cena ir 1 Ls un otras preces cena ir 5 Ls, tad mēs zinām ka viena otrās preces vienība ir vērta 5 vienības pirmās preces.Nauda dod iespēju ar vienu mērauklu salīdzināt itin visus ražojumus un pakalpojumus, pat samērot dabas resursus.

naudas funkcija1
Naudas funkcija.
  • 3. Nauda kā bagātību saglabāšanas un uzkrāšanas līdzeklis.
  • Bagātību var saglabāt un uzkrāt divās formās:
  • naturāli lietiskā ;
  • naudas formā.
  • Viens cilvēks pirks zemi, māju, veselu automašīnu parku, vecmeistaru gleznas, mēbeles, video un audio tehniku, briljantus. Turpretim cits cilvēks, krās naudu. Abi domās par mantiniekiem un būs norūpējušies par to, kā bagātību saglabāt. Stihiska dabas nelaime var iznīcināt māju kopā ar visām mēbelēm, iepirkto tehniku un uz mūžiem aprakt briljantus mājas seifā.
  • Kādi ir Jūsu secinājumi!!!!!
slide6

Izvirzās arī likvidātes problēma.

Ja tev ir skaidra nauda, tad likviditāte ir maksimāla: atkarībā no naudas daudzuma tu vari pirkt nekavējoties itin visu, kas sirdij tīk. Citiem vārdiem sakot, naudu vienmēr var pārvērst precēs.

Sarežģītāk ir otrādi - bagātību pārvērst naudā. Likviditāte te ir ievērojami zemāka.

Atrast naudīgu pircēju, kas alkst pirkt tieši tavu māju, zemi, tavas gleznas vai briljantus, iegūt savā īpašumā tavu automobīli, nemaz nav tik vienkārši. Jāmeklē speciālisti - starpnieki; gleznas var mēģināt pārdot izsolēs, Naudas maksimālā likviditāte ir tās kardināla priekšrocība, būtiska trešās pazīme.

naudas funkcija2
Naudas funkcija.

4. Nauda kā sabiedrisks spēks

Naudas augstajai likviditātei ir vēl viens aspekts.

Nauda ir sabiedrisks spēks gan privātās rokās, gan valsts īpašumā.

Nauda kļūst par attiecību nesēju, kas pauž varu, diktē citiem cilvēkiem viņu rīcību, pakļauj sev uzņēmējus, jaucas politikā.

naudas funkcija3
Naudas funkcija.

5. Nauda kā informācijas nesējs.

Kas ir nepieciešams sekmīgai uzņēmējdarbībai un tautsaimniecības vadībai? Nauda sniedz visdažādāko un visai nepieciešamo informāciju.

1)informāciju par ražošanas izmaksām;

2) budžets ir bagāts informācijas avots naudā, kas atspoguļo ekonomisko procesu rezultātus tautsaimniecībā, kā arī nepieciešamos naudas līdzekļus normālai attīstībai;

3) informācija par dzīves līmeni;

4) tirdzniecības bilance kā eksporta un importa salīdzinājums ir nepieciešams naudā;

5) maksāšanas bilance pēc savas dziļākās būtības ir izsakāma naudā un vienīgi naudā.

slide9

6) depozīts, noguldījums - tipiska informatīva naudas kategorija.

7) kredīts tiek piešķirts naudas formā, informējot par naudas pieprasījumu.

8) iekšējais parāds - informācija valstij par nepieciešamību iekasēt naudu parāda dzēšanai.

9) ārējais parāds - informācija par brīvi konvertējamo valūtu, kas jāuzkrāj parāda dzēšanai; arī informācija naudā par pašu līdzekļu trūkumu ekonomiskajai attīstībai vienlaikus informē par šī parāda robežu, ko tālāk nedrīkst pārsniegt

slide10

10) kopsavilkuma informācija, ko sniedz iekšzemes kopprodukts, nacionālais kopprodukts, nacionālais ienākums, ir uztverama vienīgi naudā.

11) amortizācijas fonds - informācijas avots par naudas līdzekļiem pamatkapitāla atjaunošanai.

12) valūtas kurss - informācija naudā par iekšējo un ārējo ekonomisko procesu sarežģītu mijiedarbību.

Šo uzskaiti varētu vēl turpināt. Bet jau ar esošiem piemēriem pietiek, lai raksturotu naudu kā uzņēmējdarbības un tautsaimniecisko informācijas atbildīgu nesēju.

naudas pa bas
Naudas īpašības.

Prece tiek vispirms akceptēta kā nauda tad, ja tai piemīt noteiktas īpašības.

1.Izturība.

Cilvēks nepieņems kā naudu kaut ko tādu, kas ātri bojājas, rūsē vai iznīkst kādā citā veidā.2. Pārnēsājamība.

Ir jābūt iespējamam, lai cilvēks varētu nest līdzi pietiekami lielu pirkšanas spēku bez lielām neērtībām. Tāpēc naudas fiziskais iemiesojums nevar būt apjomīgs vai smags attiecībā pret tā naudas vērtību.3. Dalāmība.

Jāpastāv iespējai dalīt naudu mazākās vienībās bez jebkādas tās vērtības zaudējuma, tā lai nebūtu problēmu veikt gan lielus, gan mazus maksājumus.4. Ierobežots piedāvājums.

Visam kam ir neierobežots piedāvājums, nav ekonomiskas vērtības, un tāpēc tas nevar tikt izmantots kā nauda.

naudas veidi
Naudas veidi!

Naudas vēsture ir bagāta ar naudas materiālu daudzveidību zelts, sudrabs, varš, papīrs, pergaments u.t.t.Mūsdienās vislabāk ir pazīstama papīrnauda un monētas.

1.Monētas

Ilgu laiku metālu svēra pēc apjoma katru reizi, kad vienojās par cenu. Monētu ieviešana lielā mērā padarīja ērtāku zelta un sudraba kā naudas izmantošanu.

Tad loģiski var rasties secinājums, ka ja jau mūsdienās monētas nesatur ne zeltu ne sudrabu. Šajā slēdzienā ir zināma taisnība, jo monētās kuras mēs lietojam ikdienā tik tiešām vairs nav šie dārgmetāli - taču arī mūsdienās vienā otrā valstī tiek kaltas monētas no dārgmetāliem.

Anglija laiž apgrozībā soverenus. Francija 1985. gadā par godu Emīlam Zolā izlaida 100 franku sudraba monētu. 1993. gadā Latvijas Banka izlaida jubilejas latus, atzīmējot Latvijas brīvvalsts dibināšanas 75.gadadienu. 2 lati bija bronzas kaluma, 10 lati - sudraba, bet 100 lati - zelta kaluma.Loģisks ir jautājums, kam gan ir paredzēta šī nauda?

Var droši apgalvot ka šīs monētas nepilda naudas pirmo funkciju un tāpēc par naudu, kas ir organiska trīs funkciju vienotība, nav uzskatāma.

Runa ir par dārgmetāliem, kam tīri formāli ir naudas monētas forma. Par šādām monētas piemēram ļoti interesējas seno un reto monētu kolekcionāri kuri ir gatavi tērēt kaudzi naudas lai iegūtu savā īpašumā kādu no šīm speciālajām monētām.

slide13

2.Papīra nauda

Papīra naudas rašanos datē ar 650. gadu, kad Ķīnā valdīja Tan dinastija. Tajā laikā Ķīnā apgrozībā bija vara monētas, kurai bija maza pirktspēja un tādējādi lai kaut ko dārgāku nopirktu nācās stiept veselu maisu ar šīm monētām. Imperatora padomnieki ilgi lauzīja galvas līdz beidzot tika rasts risinājums. Uz augstas kvalitātes papīra iespieda grūti viltojamas naudas zīmes.

1294. gadā šīs papīra zīmes no ķīniešiem pārņēma persieši, 1337. gadā - japāņi. Interesanti, ka papīra naudu visai primitīvā veidā sāka lietot ielenktos cietokšņos gan Mauritānijā Āfrikā, gan Nīderlandē Eiropā.

To izlaišanu apgrozībā pavadīja karavadoņu dāsni solījumi pēc uzvaras karā papīra zīmes aizstāt ar pilnvērtīgām metāla monētām.

naudas vilto ana
Naudas viltošana.

Viena no problēmām, kas parādījās līdz ar naudas izmantošanu darījumos, ir tās viltošana.

Jau senos laikos valdnieki atklāja, ka visērtākais naudas viltošanas veids ir naudas izlaides pārņemšana valsts rokās.

Tā, piemēram kaļot naudu ir iespējams piejaukt zeltam mazvērtīgāku metālu, vai samazināt monētas svaru, salīdzinot ar to nominālu.

Rezultātā, tautsaimniecībā nauda, kas saturēja mazāk vērtīgu metālu, izspieda no apgrozības naudu ar lielāku vērtīgā metāla īpatsvaru.Protams arī visā naudas pastāvēšanas vēsturē ir pastāvējuši bargi sodi par naudas viltošanu, taču tie tik un tā nav spējuši atturēt cilvēkus no naudas viltošanas un tieši tādēļ laika gaitā naudas izgatavošanas process ir kļuvis aizvien sarežģītāks.Mūsdienās vienā vien naudas zīmē ir iestrādāts vesels lērums ar aizsardzības un drošības zīmēm, uzrakstiem .

Veikt izpētes darbu par naudas zīmju drošības zīmēm!