moja ulubiona dziedzina informatyki programowanie n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Moja ulubiona dziedzina informatyki PROGRAMOWANIE

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

Moja ulubiona dziedzina informatyki PROGRAMOWANIE - PowerPoint PPT Presentation


  • 122 Views
  • Uploaded on

Moja ulubiona dziedzina informatyki PROGRAMOWANIE. Wykonał – Wojciech Żurkowski. Spis Treści. Co to jest programowanie? Historia programowania Język Programowania Zawód – Programista. Spis Treści. Co to jest programowanie?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Moja ulubiona dziedzina informatyki PROGRAMOWANIE' - olinda


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
moja ulubiona dziedzina informatyki programowanie

Moja ulubiona dziedzina informatykiPROGRAMOWANIE

Wykonał – Wojciech Żurkowski

spis tre ci
Spis Treści
  • Co to jest programowanie?
  • Historia programowania
  • Język Programowania
  • Zawód – Programista

Spis Treści

co to jest programowanie
Co to jest programowanie?

Każdy użytkownik komputera ma do czynienia z programami - od systemów operacyjnych począwszy, poprzez całą masę różnych programów użytkowych, rozrywkowych, graficznych, a na grach komputerowych kończąc. Zapewne część użytkowników spotkała się z pojęciem programowania, bo przecież wszystkie te programy nie biorą się znikąd, a są one wynikiem pracy niekiedy całych grup programistów. W swej pracy programiści wykorzystują określony język programowania, którego wybór jest uzależniony od indywidualnych upodobań programisty, polityki firmy lub od zadań, jakie ma wykonywać dana aplikacja. Mówiąc krótko, język programowania pozwala programiście na precyzyjne przekazanie maszynie, jakie dane mają być przetwarzane i jakie czynności ma podejmować aplikacja w określonych warunkach.

Spis Treści

historia programowania
Historia programowania

Pierwsze programy komputerowe były przygotowywane dla konkretnej maszyny, dlatego też nie można było ich wykorzystywać na innych, co wiązało się z pisaniem programów dla każdej maszyny oddzielnie. Kolejnym utrudnieniem, z jakim musieli radzić sobie ówcześni programiści był fakt, że program musiał być napisany w kodzie binarnym. System ten opiera się na ciągach zer i jedynek. W przypadku maszyn jedynka oznacza, że w obwodzie płynie prąd a zero oznacza, że nie płynie. Przełom nastąpił w 1954 roku, kiedy to stworzono pierwszy język programowania wysokiego poziomu FORTRAN. Język ten dawał programiście możliwość bezpośredniego formułowania wyrażeń matematycznych w podobnym stylu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, np. : y=n^2+5*x-7. Było to możliwe dzięki kompilatorowi, który tłumaczył tekst programu do postaci zrozumiałej dla maszyny.

Spis Treści

historia programowania1
Historia Programowania

W kolejnych latach powstawały następne języki programowania, często zorientowane na tworzenie konkretnych typów aplikacji. Początek ery komputerów to nie tylko problemy związane z pisaniem programów, ale także ich wprowadzaniem do pamięci. Pierwszymi nośnikami danych były karty dziurkowane lub papierowe taśmy. Dopiero pod koniec lat 60. pojawiły się pierwsze urządzenia do elektronicznego przechowywania informacji oraz terminale komputerowe, które pozwoliły na bezpośrednie wprowadzanie kodu źródłowego za pomocą edytora tekstu.

Spis Treści

j zyk programowania
Język programowania

Lisp jest drugim po Fortranie najstarszym językiem, który jest wykorzystywany do dziś. Jednakże przez wiele lat podlegał on zmianom i dziś jest to raczej rodzina "dialektów Lisp". Sam język zorientowany jest na programowanie funkcyjne. Lisp powstał w 1958 roku, a jego twórcą był John McCarthy. Pierwotnie Lisp został stworzony dla komputerów IBM 704. Dzięki elastyczności i wyrazistości Lisp stał się popularnym środowiskiem związanym ze sztuczną inteligencją. Jednak Lisp ma też swoją wadę, a jest nią tworzenie znacznej ilości danych pośrednich, co powoduje zajmowanie pamięci. Doprowadziło to w latach siedemdziesiątych, między innymi dzięki dotacjom rządu USA, do stworzenia maszyn Lispa -sprzętu dedykowanego do uruchamiania programów "lispowych".

C++ ►

Turbo Pascal ►

PHP ►

Spis Treści

turbo pascal
Turbo Pascal

Pascal jest jednym z najpopularniejszych języków programowania komputerów. Powstał on w 1971 roku, kiedy to NiklausWirth opublikował pierwszy artykuł o nim. Upowszechnienie Pascala nastąpiło po roku 1974, w którym Wirth, opierając się na poprawionym artykule, wydał wraz z Kathleem Jensen pierwszy podręcznik tego języka (drugie, poprawione wydanie podręcznika ukazało się w 1976 roku, a trzecie w roku 1985). W zamierzeniu Wirtha język Pascal miał służyć przede wszystkim do nauki programowania strukturalnego, czyli określania dużych elementów poprzez elementy niższego rzędu, aż do końcowych elementów programowych realizujących określone funkcje. Wraz z rozwojem techniki mikrokomputerów pojawiły się liczne wersje języka Pascal. Światowy prymat należy jednak do tak zwanego Turbo Pascala.

Spis Treści

slide8
PHP

skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych w czasie rzeczywistym. PHP jest najczęściej stosowany do tworzenia skryptów po stronie serwera WWW, ale może być on również używany do przetwarzania danych z poziomu wiersza poleceń, a nawet do pisania programów pracujących w trybie graficznym. 

Spis Treści

slide9
C++

Umożliwia abstrakcję danych oraz stosowanie kilku paradygmatów programowania: proceduralnego, obiektowego i generycznego. Charakteryzuje się wysoką wydajnością kodu wynikowego, bezpośrednim dostępem do zasobów sprzętowych i funkcji systemowych, łatwością tworzenia i korzystania z bibliotek (napisanych w C++, C lub innych językach), niezależnością od konkretnej platformy sprzętowej lub systemowej (co gwarantuje wysoką przenośność kodów źródłowych) oraz niewielkim środowiskiem uruchomieniowym. Podstawowym obszarem jego zastosowań są aplikacje i systemy operacyjne.

Spis Treści

historia programowania2
Historia Programowania

W latach 70. i 90. podjęto wysiłki mające na celu ujednolicenie dialektów Lispa w jednym nowym języku. Doprowadziło to w 1994 roku do opublikowania przez ANSI (American National StandardsInstitute - organizację ustalającą normy techniczne obowiązujące w USA) standardu Lisp pod tytułem ANSI X3.226-1994 Information Technology ProgrammingLanguageCommon Lisp. Niestety, do tego czasu światowa popularność Lispa stała się znacznie mniejsza niż w czasach jego rozkwitu.

Spis Treści

zaw d programista
Zawód - Programista

Programowanie jest bardzo interesującym zawodem. Tak Bill Gates (Microsoft), jak i Larry Page (Google) są z zawodu programistami. Nasz kraj może również pochwalić się zdolnymi programistami, którzy zajmują czołowe miejsca na międzynarodowych konkursach programistów. W dobie internetu jest to też zawód, który można wykonywać dla zagranicznych firm nie opuszczając kraju. Dlatego w czasach emigracji za pracą jest to ciekawa perspektywa.

Spis Treści

zaw d programista1
Zawód - Programista

Jednakże polscy programiści niekoniecznie muszą pracować dla firm, które mają swoje siedziby poza granicami Polski, ponieważ zagraniczne firmy coraz częściej zaczynają inwestować w naszym kraju. Miejscem dla tego typu inwestycji ma stać się Wrocław, w którym firma Google zamierza otworzyć swoją placówkę i zatrudnić tam ponad 200 osób.

Spis Treści

slide13

The end

Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji.

W prezentacji zostały użyte materiały z portalu interia.pl

Spis Treści