slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Bell Work PowerPoint Presentation
Download Presentation
Bell Work

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 17

Bell Work - PowerPoint PPT Presentation


  • 98 Views
  • Uploaded on

Bell Work. Find the unit rate:. $54 6 lbs. $9.00 per pound. 500 miles 10 hours. 50 miles per hour. $42___ 6 people. $7.00 per person. Proportions. Proportions. A proportion is an equation that states that two ratios are equivalent. Example: 2 12

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Bell Work' - odette-rasmussen


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Bell Work

Find the unit rate:

$54

6 lbs

$9.00 per pound

500 miles

10 hours

50 miles per hour

$42___

6 people

$7.00 per person

slide3

Proportions

A proportion is an equation that states

that two ratios are equivalent.

Example:

2 12

3 18

=

=

5 15

9 27

slide4

If one of the numbers in a proportion is unknown, mental math can be used to find an equivalent ratio.

Example 1:

=

2 6

3 x

x 3

=

2 6

3 x

Hint: To find the value of x, multiply 3 by 3 also.

=

2 6

3 9

x 3

slide5

If one of the numbers in a proportion is unknown, mental math can be used to find an equivalent ratio.

Example :

=

28 7

32 x

÷

4

=

Hint: To find the value of x, divide 32 by 4 also.

28 7

32 x

=

28 7

328

÷

4

slide8

In a proportion, the cross products are equal.

=

530

2 12

They are a proportion because they equal the same number

slide15

Proportion is a statement that says two ratios are equal.

    • In an election, Damon got three votes for each two votes that Shannon got. Damon got 72 votes. How many votes did Shannon get?
    • Damon

Shannon

n = 48, so Shannon got 48 votes.

proportion
Proportion
  • Tires cost two for $75. How much will four tires cost?
    • # of tirescost

n = 150, so four tires cost $150