rok czes awa mi osza n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ROK CZESŁAWA MIŁOSZA PowerPoint Presentation
Download Presentation
ROK CZESŁAWA MIŁOSZA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

ROK CZESŁAWA MIŁOSZA - PowerPoint PPT Presentation


 • 143 Views
 • Uploaded on

ROK CZESŁAWA MIŁOSZA. Opracowanie : Wioletta Sadowska. Oficjalne strony internetowe poświęcone Czesławowi Miłoszowi:. www.milosz.pl www.milosz365.pl. W czerwcu 2011 roku przypada setna rocznica urodzin Noblisty . Każdy Jego nowy wiersz to było

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ROK CZESŁAWA MIŁOSZA' - nishan


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
rok czes awa mi osza

ROK CZESŁAWA MIŁOSZA

Opracowanie : Wioletta Sadowska

oficjalne strony internetowe po wi cone czes awowi mi oszowi
Oficjalne strony internetowe poświęcone Czesławowi Miłoszowi:
 • www.milosz.pl
 • www.milosz365.pl
w czerwcu 2011 roku przypada setna rocznica urodzin noblisty
W czerwcu 2011 roku przypada setna rocznica urodzin Noblisty

Każdy Jego nowy wiersz to było

dla nas święto, niespodzianka, podarunek, temat do długich rozmów z przyjaciółmi i zaproszenie

do rozmyślania w samotności. 

Wisława Szymborska

biografia
BIOGRAFIA

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie.

Poeta, prozaik, eseista, tłumacz.

Laureat Nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich.

Tłumaczony na czterdzieści dwa języki. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa.

biografia1
BIOGRAFIA

Szkolną i uniwersytecką młodośćspędził w Wilnie, tam również debiutował jako poeta. Okupację niemiecką przetrwał w Warszawie. Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny. W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat jako profesor języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie.

Zmarł 14 sierpnia 2004 r.

Grób pisarza w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie

poeta i prozaik
Poeta i prozaik

W opinii międzynarodowej krytyki, jak i współczesnych mu poetów, twórczość poetycka Miłosza, to jedno z najbardziej znaczących zjawisk naszej literackiej współczesności.

Obok gęsto zmetaforyzowanych wierszy wizyjno-symbolicznych, w których to, co idylliczne sąsiaduje z tym, co apokaliptyczne, mamy tu zapisane niemal nagą prozą filozoficzne czy religijne epifanie. Obok wierszy-piosenek, traktaty teologiczne - jak napisany w okupowanej przez Niemców Warszawie w konwencji "dzięcięcych rymów" cykl Świat. Poema naiwne czy cykl Sześć wykładów wierszem, z tomu Kroniki. Miłosz przekracza formy gatunkowe, obcuje jako poeta i jako tłumacz z całą tradycją poezji - od współczesnych sobie poetów amerykańskich po Biblię (której fragmenty przekłada na nowo na polski). Jako powieściopisarz zdobył rozgłos powieścią Zdobycie władzy (1953), o instalowaniu władzy komunistycznej w Polsce, ale i on sam i jego czytelnicy cenią sobie szczególnie quasi-autobiograficzną Dolinę Issy - obfitującą w filozoficzne podteksty opowieść o dorastaniu i utraconej niewinności. Osobiste wątki powracają silnie w twórczości eseistycznej, zarówno w Zniewolonym umyśle, książce należącej do klasyki literatury traktującej o fenomenie totalitaryzmu, jak i w Rodzinnej Europie, ciągle jednej z najlepszych książek o przygodach "środkowoeuropejskiej" mentalności, czy w stanowiącej rodzaj intelektualnej i literackiej autobiografii Ziemi Ulro. Te i następne książki, jak choćby Świadectwo poezji, czy Życie na wyspach wprowadzają w samo sedno spraw, które dotyczą dziś życia i literatury.

dzie a
Dzieła

Ojciec w bibliotece

Wysokie czoło, a nad nim zwichrzoneWłosy, na które słońce z okna pada.I ojciec jasną ma z puchu koronę,Gdy wielką księgę przed sobą rozkłada.Szata wzorzysta jak na czarodzieju,Zaklęcia głosem przyciszonym mruczy.Jakie są dziwy, co w księdze się dzieją,Dowie się, kogo Bóg czarów nauczy.

dzie a1
Dzieła

Ganek

Ganek, na zachód drzwiami obrócony, Ma duże okna. Słońce tutaj grzeje. Widok szeroki stąd na wszystkie strony, Na lasy, wody, pola i aleje. Kiedy już dęby w zieleń się przybiorą, A lipa cieniem zakryje pół grzędy, świat ginie w dali za niebieską korą, Pocięty liśćmi w cętkowane zęby. Tutaj brat z siostrą, nad małym stolikiem Klęczą rysując wojny i pogonie. I pomagają różowym językiem Wielkim okrętom, z których jeden tonie.

dzie a2
Dzieła

Ojciec objaśnia"Tam, gdzie ten promień równiny dotykaI cień ucieka, jakby biegł naprawdę,Warszawa stoi, ze wszech stron odkryta,Miasto niestare, ale bardzo sławne.Dalej, gdzie z chmurki wiszą deszczu struny,Pod pagórkami z akacjowym gajem,To Praha. Nad nią zamek widać cudny,Wsparty na górze starym obyczajem.To, co krainę białą pianą dzieli,To Alpy. Czarność - to są lasy jodły.Za nimi, w słońca żółtego kąpieliItalia leży niby talerz modry.Z pięknych miast, których wznosi się tam wiele,Rzym rozpoznacie, chrześcijaństwa stolicę,Po tych okrągłych dachach na kościele,Czyli świętego Piotra bazylice.A tam, na północ, za morską zatoką,Gdzie mgły niebieskiej chwieje się równina,Paryż chce wieży towarzyszyć krokomI stado mostów ponad rzeką wspina.I inne miasta Paryżowi wtórząSzkłem ozdobione, okute żelazem.Ale na dzisiaj byłoby za dużo.Resztę opowiem kiedyś innym razem".

dzie a3
Dzieła

Przypowieść o makuNa ziarnku maku stoi mały dom,Pieski szczekają na księżyc makowyI nigdy jeszcze tym makowym psom,Że jest świat większy, nie przyszło do głowy.Ziemia to ziarnko - naprawdę nie więcej,A inne ziarnka - planety i gwiazdy.A choć ich będzie chyba sto tysięcy,Domek z ogrodem może stać na każdej.Wszystko w makówce. Mak rośnie w ogrodzie,Dzieci biegają i mak się kołysze.A wieczorami, o księżyca wschodziePsy gdzieś szczekają, to głośniej, to ciszej.

inne znane tytu y
(INNE) ZNANE TYTUŁY
 • Poemat o czasie zastygłym (1933)
 • Trzy zimy (1936)
 • Traktat poetycki (1957)
 • Gucio zaczarowany (1965)
 • Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada (1974)
 • Piosenka o końcu świata
 • Campo di Fiori
 • To (2000) – tomik poetycki (Książka otrzymała laur Śląskiego Wawrzynu Literackiego
 • za 2000 r.)