ladami adama mickiewicza krym n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Śladami Adama Mickiewicza KRYM PowerPoint Presentation
Download Presentation
Śladami Adama Mickiewicza KRYM

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

Śladami Adama Mickiewicza KRYM - PowerPoint PPT Presentation


 • 1998 Views
 • Uploaded on

Śladami Adama Mickiewicza KRYM. Autorzy: Tomasz Przepiórka Jakub Sierczyński Opiekun: Teresa Witkowska. Adam Mickiewicz.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Śladami Adama Mickiewicza KRYM' - neil


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
ladami adama mickiewicza krym

Śladami Adama MickiewiczaKRYM

Autorzy: Tomasz Przepiórka

Jakub Sierczyński

Opiekun: Teresa Witkowska

adam mickiewicz
Adam Mickiewicz

Adam Bernard Mickiewicz (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu koło Nowogródka, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu), polski poeta, działacz i publicysta polityczny, nazywany poetą przeobrażeń oraz bardem słowiańskim. Obok Juliusza Słowackiego oraz Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu (grono tzw. Trzech Wieszczów). Członek Stowarzyszenia Filomatów, mesjanista związany z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Najwybitniejszy twórca dramatu romantycznego w Polsce, zarówno w ojczyźnie jak i w Europie zachodniej porównywany do Byrona i Goethego. Współcześnie znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz, uznawanej za ostatni wielki epos.

slide4
Krym

Krym to kraina przedziwnych kontrastów. Północna jego połać ma klimat ostry, stepowy. Natomiast jego część południowa, zasłonięta pasmem gór od surowych wiatrów, słynęła od wieków z łagodnego klimatu i pięknej roślinności. W dolinach uprawiano winną łozę, orzechy włoskie brzoskwinie, morele, figi, migdały, oliwki i tytoń, hodowano specjalny gatunek koni wierzchowych. Morze i góry dostarczały w obfitości skarbów naturalnych. Na górach szumiały lasy dębów, buków i świerków podobnych do cedra. Niżej napotykało się często słone jeziora, wulkany błotne, źródła. Początek dziejów Krymu, czyli Tamydy ginie we mgłach mitycznych. Do jego brzegów przybijali Argonauci i Achajczycy po zburzeniu Troi. Tu błądził Odyseusz.

wycieczka a mickiewicza na krym
Wycieczka A. Mickiewicza na Krym

Wycieczka Mickiewicza na Krym odbyła się w sierpniu i we wrześniu 1824 r.. Poecie towarzyszyli m.in..: Karolina Sobańska z mężem, Henryk Rzewuski, Jan Witt, Aleksander Boszniak.

Podróż morska, którą pisarz opisał w sonecie Żegluga z powodu burzy była bardzo przykra i uciążliwa. Była chwila, że kapitan nie ręczył za ocalenie statku. Powstał popłoch, który Mickiewicz uwiecznił w Burzy.

slide6
Pierwsza przystań od Odessy znajdowała się w Zatoce Achmeczeckiej, w pobliżu „stepów Kozłowa” Stamtąd po raz pierwszy poeta zobaczył góry krymskie i Czatyrdah. Wrażenia z tego pobytu pisarz opisał w sonecie Widok ze stepów Kozłowa.

Czatyrdah

Widok na góry krymskie

slide7
W trakcie podróży Adam Mickiewicz odwiedził Ałusztę, o której urokach napisał w dwóch sonetach: Ałuszta w dzień i Ałuszta w nocy.

Ałuszta

slide8

Dalsza trasa prowadziła przez posiadłość Gustawa Olizara, gdzie zapatrzeni w potężny zwał Ajudahu prowadzili długie rozmowy o życiu i uczuciach.

Ajudah

slide9

Z posiadłości Gustawa Olizara Adam Mickiewicz wyruszył przez górę Kikineis, następnie szosą ciągnącą się przez 20 kilometrów nad przepaścią, przytuloną do poszarpanych zboczy Gór Taurydzkich, aż dotarł przed wielką murowaną „bramę bajdarską”. Pokazano mu kamieniołomy z czasów rzymskich, a u ruin zamku Therad, dziś Inkerman, kapliczkę wyżłobioną w skale przez papieża Klemensa.

Bajdar

slide10

Na drodze pocztowej między Symferopolem a Sebastopołem Mickiewicz ujrzał Bachczysaraj. Za czasów Mickiewicza była to mieścina o dwóch uliczkach. Tam kupił sobie Mickiewicz burkę, znaną z portretu Wańkowicza, która w dzień służyła mu za okrycie od górskiego chłodu, a w nocy za posłanie. U wylotu drugiej ulicy ujrzał Mickiewicz pałac w stylu mauretańskim. Wspaniały meczet o dwóch minaretach otoczony wieńcem topoli włoskich. Na cmentarzu grobowce kilkunastu chanów. Wśród nich pomnik Mengeli-Giraja pod kamiennym baldachimem. Plonem odwiedzin były cztery spośród osiemnastu sonetów: Bakczysaraj, Bakczysaraj w nocy,Grób Potockiej i Mogiły haremu. Tutaj Adam Mickiewicz zakończył swoją podróż po Krymie i wrócił do Moskwy.

Pałac w Bakczysaraju

sonety krymskie
Sonety krymskie

Sonety Krymskie - cykl 18 sonetów stanowiących opis podróży Adama Mickiewicza na Krym, opublikowany w 1826 razem z cyklem wierszy miłosnych (tzw. sonety odesskie) jako Sonety.

Sonety:

 • Stepy Akermańskie
 • Cisza morska
 • Żegluga
 • Burza
 • Widok ze stepów Kozłowa
 • Bakczysaraj
 • Bakczysaraj w nocy
 • Grób Potockiej
 • Mogiły Haremu
 • Bajdary
 • Ałuszta w dzień
 • Ałuszta w nocy
 • Czatyrdah
 • Pielgrzym
 • Droga nad przepaścią w Czufut-Kale
 • Góra Kikineis
 • Ruiny zamku w Bałakławie
 • Ajudah