coco chanel w a c gabrielle bonheur chanel n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Coco Chanel (właśc. Gabrielle Bonheur Chanel) PowerPoint Presentation
Download Presentation
Coco Chanel (właśc. Gabrielle Bonheur Chanel)

play fullscreen
1 / 32
Download Presentation

Coco Chanel (właśc. Gabrielle Bonheur Chanel) - PowerPoint PPT Presentation

nedaa
661 Views
Download Presentation

Coco Chanel (właśc. Gabrielle Bonheur Chanel)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Coco Chanel(właśc. GabrielleBonheur Chanel) Opracowała: Anna Zembrzuska

 2. Coco Chanel

 3. Coco Chanel COCO CHANEL, właściwie GABRIELLE BONHEUR CHANEL (ur. 19 sierpnia 1883 r. w Saumur, zm. 10 stycznia 1971 w Paryżu)-francuska projektantka mody. Poczynając od 1915 roku zrewolucjonizowała modę damską. Do dziś jej styl uważany jest za klasyczny kanon elegancji. Stanowi inspirację dla wielu projektantów i kreatorów mody.

 4. Coco Chanel Poczynając od 1915 roku zrewolucjonizowała modę damską. Do dziś jej styl uważany jest za klasyczny kanon elegancji. Stanowi inspirację dla wielu projektantów i kreatorów mody.

 5. Coco Chanel Coco Chanel była 2 nieślubną córką Alberta Chanel i JeanneDevolle. W roku jej urodzin rodzice wzięli ślub. Gabrielle miała 5-cioro rodzeństwa: 2 siostry- Julie i Antoinette oraz 3 braci- Alphonse’a, Luciena i Augustina. W krótkim czasie po śmierci jej matki w 1895 r. ojciec osierocił małą Coco. Wówczas wraz z siostrami trafiła na 6 lat do sierocińca w Aubazine, prowadzonego przez siostry Najświętszego Serca Marii. Ten okres życia Chanel odcisnął wyraźne piętno na jej osobowości i dał o sobie wyraz w jej przyszłych projektach modowych.

 6. Coco Chanel Pseudonim Coco:1) tytuły piosenek wykonywanych przez Gabrielle w kawiarni w Moulins i Vichy „ Ko KoRi Ko” i „Qui qu’a vu Coco” lub 2) francuskie słowo „cocotte”- utrzymanka.

 7. Coco Chanel 1913 r.- Coco Chanel otwiera swój pierwszy sklep z kapeluszami i ubraniami damskimi.

 8. Coco Chanel 1915 r.- początek stylu i ery Chanel w modzie damskiej, ubrania do pracy. 1916 r.- zaprezentowanie kolekcji kostiumów z dżerseju uznawanego wówczas za materiał wykorzystywany do produkcji bielizny i gorsetów.

 9. Coco Chanel 1922 r. – wypuszczenie na rynek perfum Chanel No. 5 (perfumiarz Ernest Beaux)

 10. 1983 r.- Karl Lagerfeld obejmuje stanowisko dyrektora domu mody Chanel

 11. Karl (Otto) Lagerfeld i Choupette (kotka syjamska;-) )

 12. Co Coco Chanel wniosła do mody: Sukienka „mała czarna” (ponadczasowa klasyka), torebka damska chanelka 2.55, perfumy Chanel No. 5, dwukolorowe buty na obcasie z paskiem zapinanym na kostce, biżuteria (długie sznury pereł, łańcuchy, plastikowa biżuteria), spodnie (dzwony), golfy, strój marynarski, sukienki i kostiumy damskie z dzianiny. Krótkie włosy u kobiet, fryzura „na pazia”.

 13. Coco Chanel Feministka Prawo do bycia kobietą definiowane przez samą kobietę. Emancypacja kobiet poprzez stój i modę.

 14. Coco Chanel „Coco Chanel urodziła się, rozumiejąc kobiety z epoki, która miała dopiero nadejść”. Karl Lagerfeld

 15. Coco Chanel- kontrowersje • Nałogi- uzależnienie od narkotyków • Mężczyźni- liczne romanse • Antysemityzm • Współpraca z III Rzeszą Niemiecką • „Emancypacja kobiet spod tyranii mężczyzn” • Nowe kanony mody kobiecej

 16. Dziękuję za uwagę

 17. Bibliografia http://www.glossybox.pl/beauty-blog/coco-chanel-ikona-mody/ http://www.biography.com/news/coco-chanel-8-fashionable-facts-on-her-130th-birthday JustinePicardie „Coco Chanel. Legenda i życie”, wyd. Rebis http://www.gala.pl/wywiady-i-sylwetki/coco-chanel-uzalezniona-od-namietnosci-7347?strona=1 http://pl.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel http://pl.wikipedia.org/wiki/Gorset http://pl.wikipedia.org/wiki/Haute_couture http://www.biography.com/people/coco-chanel-9244165#awesm=~oEepWdVLVCgqde http://pl.wikiquote.org/wiki/Coco_Chanel http://pl.wikiquote.org/wiki/Karl_Lagerfeld http://kobieta.interia.pl/moda/news-moda-jest-stanem-umyslu,nId,425874 http://kobieta.interia.pl/kultura/news-coco-chanel-legenda-i-zycie,nId,415770 http://kobieta.interia.pl/moda/news-krolowa-damskiej-szafy,nId,415383

 18. Bibliografia http://kobieta.interia.pl/moda/news-mademoiselle-coco-chanel,nId,411710 http://kobieta.interia.pl/archiwum/news-coco-chanel-i-jej-szczesliwa-piatka,nId,405235 http://wizaz.pl/Moda/Swiat-mody/Coco-Chanel