slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
بنام آنکه جانرا فکرت آموخت چراغ دل بنور جان برافروخت PowerPoint Presentation
Download Presentation
بنام آنکه جانرا فکرت آموخت چراغ دل بنور جان برافروخت

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 95

بنام آنکه جانرا فکرت آموخت چراغ دل بنور جان برافروخت - PowerPoint PPT Presentation


  • 277 Views
  • Uploaded on

بنام آنکه جانرا فکرت آموخت چراغ دل بنور جان برافروخت. بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم. آشنایی با اصول و مبانی خلاقي ت دکتر برزگیان. مقدمه :

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

بنام آنکه جانرا فکرت آموخت چراغ دل بنور جان برافروخت


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

بنام آنکه جانرا فکرت آموخت

چراغ دل بنور جان برافروخت

slide3

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم

آشنایی با

اصول و مبانی خلاقيت

دکتر برزگیان

slide5

مقدمه :

پديده خلاقيت و نوآوري مثل بسياري از خصيصه هاي انساني در آحاد نوع بشر يافت مي شود و اين انگيزشها و شرايط محيطي و فردي است كه عامل خلاقيت را آشكار مي كند . خلاقيت بعنوان يك حالت رواني و ذهني كه در قلمرو علم روانشناسي است ظهور مي كند و از آنجايي كه عمده كار و فعاليت انسان در سازمانها انجام مي شود، عامل ايجاد و پرورش خلاقيت در محدوده علم و هنر مديريت قرار مي گيرد . مديران مي توانند ظهور خلاقيت را در سازمانها با ايجاد زمينه هاي مناسب،تسريع ويا باايجاد فضاي نامناسب آن را عقيم نمايند.

slide6
خود آزمايي خلاقيت

1 . پرسيدن سئوالي كه اميد وار نيستم جواب آن را بدست آورم ، از نظر من اتلاف وقت است.

2 . درجاهايي كه به نظر مي رسد اظهار نظر افراد مورد استقبال قرار نمي گيرد ، گاهگاهي عقايدم را اظهار مي دارم.

3 . مقدار زيادي زمان تفكر خود را صرف اين مي كنم كه ديگران درباره من چگونه فكر مي كنند .

4 . من احساس مي كنم كه بايستي يك خدمت استثنايي به جهان ارائه كنم .

5 . من اغلب ايده هاي بهتري را مطرح مي كنم ، بويژه وقتي كه هيچ كاري انجام نمي دهم .

6 . من تمايل دارم از موقعيتهايي كه ممكن است در آن احساسزير دست بودن بكنم، پرهيز نمايم .

7 . از نظر من كسي كه براي خودش احترام قائل است ، نسبت به كسي كه ديگران براي او احترام قائلند، از اهميت بيشتري برخوردار است.

8 . اين براي من مهم است كه هر جايي مختص به يك چيز باشد و هر چيزي در مكان خودش قرار داشته باشد.

9 . من از صرف وقت خود بر روي ايده هاي جديد لذت مي برم ، حتي اگر اين ايده ها مزاياي عملي بهمراه نداشته باشد.

10 . از كار هايي كه نامعلوم و غير قابل پيش بيني است رنج مي برم .

slide7

تعريف خلاقيت :

خلاقيت توانايي تركيب، تجميع و تلفيق ايده ها و پديده هايي از پيش شناخته شده بصورت منحصر به فرد و در يك كليت نو و ايجاد يك ارتباط غير معمول بين آنها است.

خلاقيت توانايي ديدن چيز ها در يك نظر نووغير معمول ، ديدن مشكلاتي كه هيچ كس ديگر امكان تشخيص وجود آنها را نمي دهد و سپس ارائه رهيافتهاي جديد ،غير معمولي و اثر بخش مي باشد.

خلاقيت: توانايي تجسم ، پيش بيني و ارائه ايده هاي نو

slide8

خلاقيتCreativity تعريف خلاقيت : توانائی تلفيق ايده ها به شيوه ای منحصر به فرد برای برقراری ارتباط غير معمول بين ايده های مختلف (توانائی تجسم پيش بينی و ايجاد ايده ها).نو آوریInnovation تعريف نوآوری: فرآيند بکاربردن يک ايده خلاق و تبديل آن به يک محصول خدمت يا شيوه مفيد.کارآفرينیEntrepreneurshipکارآفرين کسی است که تمايل به پذيرش ريسک دارد تا شرکتی را تاسيس کند و يک محصول جديد خدمت جديد يا فرآيند جديد را در سازمان بکار اندازد.

slide9

پرسشهاي مرتبط با خلاقیت:

- چگونه مي توان خلاقيت را اندازه گرفت؟

- آيا خلاقيتارثي است يا اكتسابي؟

- آيا خلاقيت مترادف با هوش است يا با آن تفاوت دارد؟

- خلاقيت با پيشرفت تحصيلي و شخصيت فرد چه ارتباطي دارد؟

- خصوصيات افرادخلاق و خصوصيات كار خلاق كدام است؟

- چگونه مي توان خلاقيت را تشخيص داد؟

- ميان نبوغ و خلاقيت چه رابطه اي وجود دارد؟

- آيا مي توان از طريق آموزش، خلاقيت را پرورش داد؟

- چه روشهاي براي اين كار مناسب است؟

- روش هاي افزايشخلاقيت فردي و سازماني كدامند؟

.- آيا مديران در پرورشخلاقيت كاركنان نقشي دارند؟چگونه؟

- منظور از فضايخلاقيت چيست؟

- چه رابطه اي بين خلاقيت و نوآوري و كارآفريني وجود دارد؟

slide10

خلاقيت ذهن:

مغز انسان از دو نيمكره راست و چپ تشكيل شده است كه تعداد ياختهها از ده تا دوازده ميليارد عدد تخمين زده شده است كه هر كدام از اين ياخته هاي مغزي داراي شاخكهاي حساس زيادي است كه روي هر كدام از اين شاخكها هزاران برآمدگي است و بر روي هر كدام از آن برآمدگي ها هزاران هزار برآمدگي بسيار ريز وجود دارد كه مي توانند با ساير شاخكها ارتباط بر قرار كنند.

يكي از دانشمندان بنام پروفسور رابرت اورنشتين تعداد ارتباطات احتمالي ياخته ها را با يكديگر عددي به بزرگي ده ميليون كيلومتر با بكار گرفتن صفر هاي استاندارد ماشين تحرير پس از عدد يك مي داند. وي معتقد است كه نتيجه برآيند تحريك هر دو قسمت مغز حتماً يك عدد جبري مثلاً 2=1+1 نيست بلكه نتيجه آن مي تواند 5 و حتي 10 و يا بسيار بيشتر باشد

slide11

فعاليتهاي نيمكره چپ فعاليتهاي نيمكره راست

تصور و تجسم رياضيات

شناخت رنگها زبان و تركيب عبارات كلام

موسيقي منطق

وزن آهنگ بررسي و تجزيه و تحليل

خيالات و احلام نويسندگي

ساير فعاليتها قضاوت

ديگر فعاليتهاي مشابه

slide13

1- هوشمندي

براي خلاقيت ميزاني از هوش لازم است كه آن را هوش آستانه خلاقيت مي نامند .

دونوع هوش را براي انسان ذكر كرده اند :

هوش منطقيI.Qو هوش عاطفي انساني E.Q

كه آنچه تعيين كننده موفقيت و كاميابي انسان در زندگي شخصي ، شغلي و اجتماعي است هوش عاطفي است و نه هوش منطقي . موفقيت تحصيلي و اخذ نمرات بالا معمولاً ثمره هوش منطقي است.

slide15
سخن هوندا در مورد مدرك تحصيلي:ارزش مدرك تحصيلي حتي از يك بليط سينماكمتر است

نويسنده كتاب هاروارد:

من از اهميت هوش ، استعداد و تحصيلات عالي آگاهم .اما اين نكته را هم خوب مي دانم كه هيچ يك از اين صفات نمي تواند جاي عقل سليم، سرعت عمل در تصميم گيري ، قضاوت صحيح و شم تجاري را بگيرد

آلبرت انيشتن در دوران دبيرستان از دروس رياضيمردود شد ، ولي مي گويد: كنجكاوي، مشغوليت فكري و سر سختي در تداوم افكار مراساخت .

slide16

هوش عاطفي به دو گونه است : مثبت و منفي

E.Q+ ( احساسات مثبت ) كه زمينه ساز عاطفي خلاقيت بوده و 80% موفقيت مرهون آن است و عامل ايجاد:

احساس عزت نفس ، دوست داشتن و عزيز داشتن خود، خويشتن پذيري ، مسئوليت پذيري،آرمان داري ، برنامه ريزي مغز و ذهن ، مثبتانديشي، رؤياپردازي ، الهام گرفتن، تغيير پذيري ، خوش مشربي، ماجراجويي، بردباري و … مي باشد.

E.Q- ( احساسات منفي) كه بازدارنده خلاقيت نيز هست وعامل ايجاد : بدبيني ، ترس از شكست ، اضطراب ،احساس ناتواني ،احساس حقارت ، ترس از تنبيه ، احساس جبر ، احساس عدم امنيت، فرار از پذيرش مسئوليت، احساس گناه و … مي باشد.

slide17
2- خانواده

شيوه هاي تربيتي و رفتاري در محيط خانواده مي تواند عامل مهميدر پرورش خلاقيت و يا سركوب آن در فرزندان باشد.

فرزند انساني از آغاز سخن گفتن با پرسشگري مأنوس است.لذا سن 2 تا 4 سالگي را سن چيستي نام نهاده اند كه كودك هر چه را در اطراف خود مي بيند با واژه چيست مورد سؤال قرار مي دهد . ميزان پاسخ دهي دراين مرحله تأثير زيادي بر خلاقيت او مي گذارد.

سن 4 تا 6 سالگي كه سن چرايي كودك است و از علت ها و چگونگي ها مي پرسد، مرحله بسيار مناسبي است براي تقويت خلاقيت کودک.

طي تحقيقي كه در آمريكا از كودكان 3 ساله انجام شد، 96% آنان خلاق بودند همين كودكان در سن 8 سالگي با ابزارهاي مناسب خود مورد ارزيابي قرار گرفتند، نتيجه بسيار وحشتناك بود فقط 6% آنان فكر خلاق داشتند و اين ريزش بسيار زياد فقط به روشهاي تربيتي و رفتار والدين با آنها در طول فاصله پنج سال مربوط مي شد.

slide18
3- تحصيلات

يكي از عوامل مؤثر در خلاقيت مي تواند تحصيلات باشد. البته مهم شكل تحصيل و آموزش است . اگر از نوع تعاملي و نيز مستقل باشد، زمينه خلاقيت بيشتر فراهم مي گردد ولي در آموزش به روش ارائه مطلب ( خطابه اي )، از آنجا كه آموزش گيرنده فقط به تقويت حافظه خود مي پردازد و از تتبع و تحقيق و پرورش كمتر بهره مي برد ، تحصيلات مي تواند حتی مانعي براي خلاقيت باشد.

آقاي آسبورن معتقد است كه در گروههاي همسن داراي تحصيلات دانشگاهي و غير دانشگاهي تفاوت محسوسي در خلاقيت وجود ندارد.

slide19
4- موقعيت اجتماعي

در جوامعي كه خلاقيت و نوآوري مورد تقدير و تشويق قرار مي گيرد و روحيه نوآوري با ديد مثبت نگريسته مي شود، فعاليتها و برنامه هاي تحقيقاتي و پژوهشي در اين جوامع از جايگاه بالايي برخوردار است و بودجه لازم به آن اختصاص داده مي شود.

شرايط كاملاً آزاد فعاليتهاي نوآوري در كارگاههاي آزاد با امكانات لازم فراهم است تا افراد خلاق بتوانند به دور از نظارت و محدوديت هاي معمول به نوآوري و ابداع در سايه آزمون و خطا دست يابند .

تفكر مديريت در سازمانها و شركتها پذيراي تحول و پويايي در امور است ، انتظار نتايج تحقيقات يك انتظار منطقي است و زود رس بودن نتايج تحقيقات و پروژه ها جايگاهي ندارد.

طرحها و خلاقيت ها، هر چند كوچك، نيز مورد تقدير و تشويق قرار مي گيرند.

slide20
5- تفكر آزاد منشانه

تعصب و اصرار بر روشهاي موجود و اطلاعات و آگاهيهاي شخصي و شناخته شده و نيز اعتقاد به برتري نژادي و قومي مي تواند مانعي براي خلاقيت باشد.

جامعه و فرد خلاق، به تواناييهاي خويش اعتماد دارد و گزينش گري برترينها را استراتژي تبادل فكري و عملي خود قرار مي دهد و از اصرار و تعصب بر روشهاي معمول و عادتي، خود داري مي نمايد.

تفكر اينكه من مي توانم يا ما مي توانيم و اينكه قطعاً راهها و روشهاي بهتر ديگري نيز براي انجام امور وجود دارد، يك تفكر آزاد منشانه است.

slide21
6- مستقل انديشيدن

خلاقيت خود يك فعاليت لذت بخش است . ارزش خلاقيت به ازاي آن بستگي ندارد، بلكه مشوقهاي دروني پاسخي مناسب تر و راضي كننده تر براي افراد خلاق مي باشند . پارامتر هاي بروني از آنجا كه گاهي مطابقت با سطح خلاقيت ندارد،ممكن است بازدارنده نيز باشد.

گرچه تأكيد بر تشخيص نيازها و روحيات افراد خلاق نيز در پرداخت پاداشها و بكار گيري مشوقها مي تواند بازتاب منفي پاداشهاي بيروني را از بين ببرد.

موفقيت در يك خلاقيت خود بهترين پاداش براي افراد خلاق است.

slide22
7- مسئوليت پذيري

مسئوليت پذيري يكي از بهترين و مهمترين زمينه هاي خلاقيت است . افراد مسئوليت پذير معمولاً در جهت شكوفايي خلاقيت خود نيز تلاش لازم را از خود نشان مي دهند.

نظام تربيتي، آموزشي و قانوني کشور بايد افراد را مسئوليت پذير بار آورد، افراد مسئوليت پذير در برخورد با شرايط منفي و پديده ها بي تفاوت نيستند و براي رفع مشكل و شرايط منفي خود را موظف و مكلف مي نمايند.

slide23
8- شرائط سنی

اگر چه انتظار خلاقيت از گروههاي سني نوجوان و جوان بيشتر است ليكن عنصر تجربه اين انتظار را تا حدودي در مورد شرايط سني بالا نيز ايجاد مي نمايد. بطوري كه آقاي پروفسور لهمان استاد دانشگاه اوهايو مي گويد:

از 1000 موفقيت كه مورد مطالعه قرار دادم متوسط سن 73 سال بود. لذا عذر و بهانه سن بالا و كهولت سن نمي تواند در خلاقيت مورد پذيرش واقع گردد .

slide24
9- جنسيت

بين زن و مرد در خلاقيت تفاوتي از لحاظ جنسيت وجود ندارد گرچه بنا به گفته آقاي آسبورن زنها در ارائه افكار بديع استعداد بيشتري از خود نشان داده اند.

گرچه عمده ابداعات و ابتكارات و خلاقيتها بوسيله مردان بروز كرده است ولی اين به دليل زمينه مناسب اجتماعي براي مردان است كه امكانات و زمينه بيشتري را براي تحقق خلاقيت داشته اند.

با تغيير وضعيت اجتماعي كنوني و حضور زنها در اجتماع و صنعت، ابداع و خلاقيت در بين آنها نيز از فراواني بيشتري برخوداري شده است.

slide25
10- تلاش و كوشش

عنصر اصلي در خلاقيت،تلاش و كوشش است. مواد نه گانه قبلی زماني نتيجه مطلوب را مي دهند كه عنصر تلاش در منش وروش فرد خلاق جايگاه مناسب خود را داشته باشد.

مطالعه زندگينامه مخترعين و مكتشفين و انسانهاي خلاق گواه روشني بر اين مدعا است كه:

رابطه بين خلاقيت و تلاش و كوشش يك رابطه مستقيم و ضروري است ، هر چه ميزان تلاش و كوشش بيشتر باشد، امكان خلاقيت و شكوفايي آن بيشتر است.

تلاش و كوشش است كه در امر خلاقيت و نو آوري رنجها را شيرين، سختي ها را آسان و رضايت دروني را براي فرد خلاق ايجاد مي نمايد.

slide26
موانع خلاقيت

ارزيابي افراد بر مبناي اتنظارات ( ترس از ارزيابي بوسيله ديگران ) ( بايد كار براي خود باشد نه ديگران)

نظارت و مراقبت ( احساس تحت نظر بودن )

پاداش بيروني ( عدم توازن بين پاداش و عمل )

رقابت ( محدود نكردن آزادي ديگران )

انتخاب محدود (محدوديت چگونگي انجام كار )

گرايش به پاداشهاي بيروني ( افراد خلاق براي محركهاي دروني ارزش بيشتري قائل هستند)

slide28
موانع فردي خلاقيت

٭داشتن روحيه محافظه كارانه

٭عادت كردن و مأنوس شدن با روشها و رويه هاي موجود

٭شيفتگي تخصصي

٭اطمينان كامل از صحت و درستی روشهاي مورد عمل

٭نا امیدی و دلسرد كردن خود

٭ترس از احمق جلوه كردن

٭كمرويي و خجالت

٭ترس از ارزيابي بوسيله ديگران

٭احساس تحت نظر بودن

٭رقابت

٭گرايش به پاداشهاي بيروني

slide29
موانع سازماني خلاقيت و نوآوري

محيط نامطلوب (بازداشتن كاركنان از ريسك كردن، فشار كاري زیاد بر كاركنان و نظارت و مراقبتهاي آشكار و شدید)

انتقاد از انديشه هاي نو

مقاومت و ممانعت از تمايلات دگرگوني و تغيير

محيط فاقد انگيزه، محرك و آزادي

استقبال نكردن از آزمون و خطا

عدم توازن پاداشها با خلاقيت انجام شده

ايجاد محدوديت در روش انجام كار

slide30
عوامل تأخير انداز توسعه خلاقيت و نوآوري در سازمانها

تكنولوژي مربوط به ايده ارائه شده به حد كافي توسعه داده نشده باشد.

بازاري براي آن ايده موجود نباشد.

پتانسيل و توان ايده توسط مديريت تشحيص داده نشده باشد.

ايده هاي قديمي مسلط باشند و در مقابل ايده هاي جديد مقاومت وجود داشته باشد.

منابع لازم در دسترس نبوده يا تخصيص منابع لازم داده نشده باشد.

همكاري و مشاركت و ارتباطات ضعيف و كم باشد.

slide31
ده فرمان ضد خلاقيت

مقررات سركوب كننده خلاقيت در سازمانها

( رزابت كانتر )

slide32
1- به هرايده تازه اي كه از طرف زير دستان به شما ارائه مي شود با ترديد و بدگماني نگاه كنيد صرفاً به اين علت كه هم جديد است و هم از طرف زير دستان پيشنهاد شده است.

2- بر اين پافشاري كنيد كه كاركناني كه براي اقدام به كاري، به تصويب شما نياز دارند، ابتدا به چندين طبقه ديگر از مديران مراجعه كرده و از آنها نيز تأييدیه بگيرند.

3- از واحد هاي سازماني و افراد بخواهيد در مورد پيشنهادهاي يكديگر به بحث و مجادله پرداخته و آنها را مورد انتقاد قرار دهند. ( اين تدبير بار تصميم گيري را از شانه شما بر مي دارد. فقط كافي است نظريه موفق را انتخاب كنيد.)

4- انتقادات خود را آزادانه ابرازكنيد، اما از تحسين خودداري كنيد ( اين كار همواره زير دستان را مضطرب و گوش به زنگ نگه مي دارد).

بگذاريد بدانند كه امكان اخراج آنها هميشه وجود دارد.

5- براي منصرف كردن افراد از گزارش كردن اشكالات در حوزه كاري خود، با مشكلات به عنوان نشانه هاي عدم موفقيت آنها برخورد كنيد.

slide33
6- بطور مكرر همه چيز را با دقت كنترل كرده و اطمينان حاصل كنيد كه افراد، به هرآنچه که مي تواند مهم باشد، اهميت مي دهند.

7- در مورد تجديد سازمان يا تغيير در سياستها، محرمانه تصميم بگيريد و به صورت ناگهاني آنها را به افراد اعلام كنيد.

( اين تدبير نيز آنها را در حالت آماده باش نگه مي دارد.)

8- اطمينان حاصل كنيد هر نوع تقاضا براي دريافت اطلاعات كاملاً دليل داشته باشد و اطلاعات مزبور به راحتي توزيع نشود.

( بديهي است مايل نخواهيد بود اطلاعات به دست افراد ناباب برسد)

9- تحت عنوان واگذاري اختيار و مشاركت، مسئوليت تشخيص كنار گذاردن و يا جابجا كردن افراد را به سطح مديريت پايين تر واگذار كنيد.

10- مهم تر از همه، فراموش نكنيد كه شما مقامات بالاتر، بايد از همه نكات مهم درباره اين كسب و كار جدید (ابتکار) مطلع شويد.

slide34
ويژگي هاي افراد خلاق

افراد خلاق از ويژگيهايي برخوردارند كه تمامي آنها اكتسابي است و به شيوه تربيت، تحصيل، كوشش شخصي و شرايط محيطي بستگي مستقيم دارد، اين ويژگي ها به شرح زير است:

1- كنجكاو و پرسشگرند و علاقه به يادگيري دارند.

2- روحيه نقادي دارند.

3- علاقه زيادي به آزمايش كردن ايده خلاق خود دارند .

4- نسبت به نوآفريني مثبت هستند .

5- آرامش و آسودگي خيال دارند.

6 . شوخ طبعي و بذله گوي مثبت دارند.

slide35
7- در گفتار و عمل بي تكلف هستند.

8- به آينده اميدوارند و دلگرمي دارند.

9- ارتباطي عميق و صميمي دارند.

10- داراي اعتماد به نفس زيادي هستند.

11- در انجام امور پيشقدم هستند .

12- مسئوليت پذيرند.

13- به جزئيات توجه بسيار دارند.

14- نظرات غير عادي و غير مرتبطي دارند.

15- در اظهار نظر صريح هستند.

16- قوه تخيل قوي تري نسبت به ديگران دارند.

17- در تداعي سرعت و تبحر دارند.

ويژگي هاي افراد خلاق
slide36
18 . توانايي انجام كار دارند.

19 . اصرار و استقامت و تمركز دارند.

20 . ميزان آگاهي لازم از زمينه اي كه خلاقيت در آن واقع مي شود دارند.

21 . از انجام كارهاي روزمره و تكراري آزرده مي شوند .

23 . توانايي فكر كردن و پرداختن به چند ايده را در يك زمان دارند.

24 . شرايط نشاط و علاقه به موضوع را در خويشتن ايجاد مي كنند.

25 . به صحبت كردن درباره چيزهايي كه يافته اند علاقه دارند.

26 . از انجام تكليف فراتر مي روند .

27 . همواره در جستجوي انجام كارها با روشهاي غير معمول هستند .

28 . از اينكه نسبت به ديگران متفاوت به نظر برسند نگراني ندارند.

29 . درك سريع و صحيح تري از روابط بين پديده ها دارند.

30 . دانش و آگاهي خود را دائم توسعه مي دهند.

ويژگي هاي افراد خلاق
slide37
31 . انگيزه و شوق هايشان جهت دار است .

32 . ريسك پذير اند.

33 . پشتكار و تلاش مستمري دارند.

34 . گرايش به مقولات و كارهاي پيچيده دارند.

35 . براي پذيرش افكار نا متعارف قدرت و آمادگي دارند و نيز تحمل انجام دارند.

36 . تبحر بيشتري در استفاده از قواي فكري خود دارند.

37 . واقع بيني نسبي دارند.

38 . وقار و خود انگيختگي دارند.

39 . از ظرفيت بالايي براي تحمل ناملايمات برخودارند.

40 . قدرت تجسم آينده و برنامه ريزي حتي بلند پروازانه را دارند.

41 . قدرت تأثير گذاري بر ديگران دارند.

ويژگي هاي افراد خلاق
slide40
ويژگي هاي مديريت خلاق

مديران خلاق با داشتن ويژگي هاي افراد خلاق موارد ديگري را نيز علاوه بر آن دارند كه به رابطه آنان با سازمان و كاركنان مربوط مي شود:

1- از كسب نتايج خلاق احساس رضايت مي كنند، حتي وقتي نقش خودشان در نيل به اين نتايج غير مستقيم باشد(يعني نقش مديريتي داشته باشند).

2- موفقيت خود رابسته به موفقيت ديگران(همكاران) مي دانند.

3- از ادراك شهودي قوي برخوردار هستند (كه نتيجه تبحر و توانايي اطلاعاتي بالاي مدير است).

4- داراي دانش و آگاهي لازم نسبت به دو زمينه رفتار انسان در سازمانها و محتواي كار يك سازمان مي باشند.

5- حساسيت در برابر فرصتها و توانايي بسيج منابع متعدد به منظور راه اندازي برنامه و فعاليت جديد را دارند.

slide41
6- توجه به برنامه استراتژيك، درك روند ها و تحولات آينده و تعيين هدفهاي دراز مدت را دارند.

7- آمادگي براي ماجراجويي، حتي با قبول خطر احتمال شكست (دست زدن به خطر هاي حساب شده) را دارند.

8- اعتقاد به ضرورت انديشه هاي بديع و نوين با وجود موانع مختلف را دارند.

9- فرصت طلب، تماشاچي و شكست گرا نيستند.( كيم دو)

10- حمايت و پشتيباني لازم را از افراد خلاق در سازمان مي نمایند .

11- ضرورت تمايل مدير به اجازه دادن به كاركنان در مورد اينكه :

چيزي منجر به چيز ديگري شود.

انحراف از مسيري كه حركت مي كنند داشته باشند.

قالب را بشكنند.

ويژگي هاي مديريت خلاق
slide42
روشهاي تفكر خلاق

تقويت اين باور در خود كه : همه خلاقند و مي توانند از آن استفاده كنند.

كلمه غير ممكن را از فرهنگ لغات خو حذف كنيد.

به بحران پشت نكنيد و به جاي نگراني تمركز خو را براي پيدا كردن راه حل بگذاريد.

شيوه هايي براي گسترده كردن تجربه هاي خود پيدا كنيد.

ذهن خود را فعال و هوشيار نگهداريد.

با هدف به مطالعه بپردازيد.

به انتظار ننشينيد تا اوضاع به نفع شما تغيير كند .

ديگران را ترغيب كنيد تا درباره افكارتان اظهار نظر كنند.

واقعيات مفيد را همانطور كه اتفاق مي افتند يا به ذهن مي رسند، يادداشت كنيد.

نتايج كوششهاي خود را كنترل كنيد.

هميشه از برنامه ای براي عمل تبعيت كنيد و نظم در تفكر و عمل داشته باشيد .

هر روز لحظاتي را به تنهايي و در خلوت بنشينيد و به تفكر بپردازيد.

هميشه تفكر خود را بنويسيد.

در مورد موضوعات هر چه به فكرتان مي رسد يادداشت كنيد.

slide43
روشهاي افزايش خلاقيت

كسب تجربه با دقت در جزئيات و ايجاد پرسشهاي زياد در مورد نحوه انجام كار ها و محيط اطراف و نيز مطالعه، گوش دادن و خوب ديدن ، مسافرت، تماسهاي شخصي بويژه با كودكان و تغذيه و تهييج تصور

بازيهاي فكري مانند: حل معما و جدول، بازي شطرنج، مسابقه بيست سؤالي

سرگرمي ها و هنر هاي زيبا در قالب كارهاي دستي، نقاشي، مجسمه سازي، نواختن موسيقي

مطالعه و خواندن بيوگرافي انسانهاي موفق، مطالعه كتب تخصصي و عمومي

نويسندگي و نوشتن آنچه به انديشه مي آيد.

تمرين در حل خلاق مسائل (تدبير براي حل مسائل مشخص حقيقي)

كار گروهي با رعايت قواعد آن

در پيرامون و محيط كار خود اشياء گوناگون داشته باشيد.

خود را در نقش يك « توليد» تصور كنيد و نقش آن توليد رابازي كنيد.

به طبيعت نگاه كنيد و الهام بگيريد.

تمام فرضيات خود را به شكل پرسش مطرح كنيد.

ايده هاي خود را نام گذاري کنيد.

طوفان فكري ايجاد كنيد.

slide45
مديريت تقويت خلاقيت در سازمان

وضعي را بوجود آوريد كه افراد پديده تغيير را بپذيرند(همكاري با مدير در هنگام تصميم گيري مدير، به خطر نيافتادن امنيت شغلي با اجراي تغيير).

نظرات و عقايد جديد را تقويت كنيد(گوش دادن با علاقه به نظرات كاركنان ،اجرا نمودن نظرات مناسب و گزارش به بالا دستان).

اجازه دهيد افراد روابط متقابل با هم داشته باشند (رد و بدل شدن اطلاعات مفيد بين كاركنان و اعضاي گروهها).

در برابر شكستها شكيبا باشيد(ايده هاي ناموفق را تجربه كنيد).

هدفها را بصورت مشخص تعيين كنيد و براي تأمين آنها به اعضاء آزادي عمل بدهيد.

براي افراد خلاق و سخت كوش ارزش قائل شويد (پرداخت پاداش مناسب براي خلاقيت).

فضاي محرك خلاقيت را در سازمان ايجاد كنيد و هميشهه آماده شنيدن ايده ها و پيشنهاد ها باشيد.

دادن وقت براي خلاقيت (ايجاد واحد مخصوص خلاقيت(

ایجاد برقراري نظام پيشنهاد ها

slide46
چگونگي تسهيل خلاقيت و نوآوري در سازمان

ساختار و تشكيلات مناسب با اهداف (ساختار هاي ماشيني و زيستي)، ساختار زيستي يا ارگانيك مناسب خلاقيت و نوآوري است.

هماهنگي سريع با شرايط متحول محيطي، امكان انعطاف و آزادي عمل براي اعضاء، امکان ارتباطات موازي، انجام امور در سطوح مربوطه، تعهد به اهداف وظيفه اي، مسطح بودن هرم سازماني، روابط نزديك شغلي و تخصصي،همكاري و همراهي پرسنل،ارتباطات عملي براي ارسال اطلاعات و نه دستوردهي و مسئوليت پرسي

حمايت و پشتيباني و تشويق افراد داراي ايده خلاق، توانايي هماهنگي با محيط متغير خارجي،وجود فرهنگ خلاقيت و نوآوري در مديريت سازمان، ايجاد هسته هاي پژوهش و نوآوري در سازمان

slide47
جگونگی تسهيل و نوآوری در سازمان

1) ساختار و تشکيلات مناسب با اهداف (ساختار ماشينی وساختار زيستی يا ارگانيک، مناسب خلاقيت و نوآوری است )2) هماهنگی سريع با شرايط متحول محيطی (امکان انعطاف و آزادی عمل برای اعضاء ارتباطات موازی. انجام امور در سطوح مربوطه، تعهد به اهداف وظيفه ای. مسطح بودن هرم سازمانی، روابط نزديک شغلی و تخصصی، همکاری و همراهی پرسنل، ارتباطات عملی برای ارسال اطلاعات و نه دستور دهی و مسئوليت پرسی)3) حمايت و پشتيبانی و تشويق افراد دارای ايده خلاق، توانائی هماهنگی با محيط متغير خارجی، وجود فرهنگ خلاقيت و نوآوری در مديريت سازمان، ايجاد هسته های پژوهش و نوآوری در سازمان5. هدفها را بصورت مشخص تعيين کنيد و برای تامين آنها به اعضاء آزادی عمل بدهيد.6. برای افراد خلاق و سخت کوش ارزش قائل شويد (پرداخت پاداش مناسب برای خلاقيت).

slide48

7. فضای محرک خلاقيت را در سازمان ايجاد کنيد و هميشه آماده شنيدن ايده ها و پيشنهادها باشيد

8. به کارکنان وقتی برای خلاقيت بدهيد.9. نظام پيشنهادها را در سازمان اجرا کنيد.10. واحد مخصوص خلاقيت را در سازمان خود ايجاد کنيد.

slide49
عوامل مؤثر بر خلاقيت ونوآوري در سازمان

بكار گيري و جذب نيروهاي خلاق و نوآور در سازمان

امكانات مناسب تحقيقاتي و مالي براي كوششهاي نوآورانه

آزادي عمل كافي در انجام فعاليتها و تلاشهاي خلاق

بكارگيري نتايج حاصل از فعاليتهاي خلاق و دادن پاداش مناسب به افراد خلاق

slide50
موقيعت هاي محيطي و سازماني لازم براي ظهور نوآوريها

فهميدن نيازهاي استفاده كننده

توجه لازم به بازار محصول

توسعه نوآوري بطور كار آمد ونه لزوماً سريع

بكارگيري تكنيك هاي بالاتر و استفاده از ابزارعلمي

داشتن يك مدير ارشد كه نسبت به نوآوري احساس مسئوليت كند

slide51
زمينه اصلي هر گونه نوآوري

عوامل يا علل زمينه ساز و تاريخي

عوامل يا علل سازماني و يا تسريع كننده

slide52
روشهاي رشد قدرت خلاقيت در كاركنان سازمان

آموزش و ارشاد به نوجويي و نوآوري

ارائه اطلاعات جديد و مطالب مربوط به كاركنان

تقويت روحيه پذيرش امكان وجود راههاي جديد و بهتر انجام دادن امور

ايجاد سيستم ارزيابي خلاقيت كاركنان در سازمان

از بين بردن روحيه ترس از شكست يا مردود شدن ايده

باور همگاني بودن استعداد خلاقيت و نوآوري

تبادل فرهنگي ميان سازمانها و افراد يك سازمان با در كنار هم قرار دادن افراد محافظه كار و نوآور و نوجو

ايجاد محيطي كه در آن اطلاعات و نظرات به سهولت مبادله گردد.

اعتماد و اطمينان كاركنان به يكديگر

slide53
مديران و خلاقيت

1- مدير خلاق

2- مدير خلاق پرور

slide54
نقش مديران نو آور به روش ديگر

1- ايجاد محيطي كه عملكرد بهتر را ارزش گذاري مي كند.

2- ساخت دهي سازمان به نحوي كه به نو آوري اولويت كامل داده شود.

3- تعريف دقيق محور هاي استراتژيكي كه كانالهاي شركت را در جهت نو آوري سوق دهد.

4- آگاهي از اينكه ايده هاي خوب كجا هستند و چگونه مي توان از آنها استفاده كرد.

5- ايجاد شرايطي براي پيگيري و تخصيص منابع جهت اجراي سريع ايده ها

slide55
فرآيند خلاقيت هوشمند

خروج مغز از تعادل فعلي توسط عوامل مداخله گر مانند انگيزاننده ها (منبع الهامات و تصورات)

تقويت انگيزشهاي دروني مانند : خودبهسازي و محركها ي عاطفي (ارتقاء فكر سطح فوق عقلاني)

بوجود آوردن جريان هوشمندانه و خلاق ذهن تا تقويت بعدي (خلق ايده جديد)

تداوم و گسترش جريانات خلاقيت هوشمند(بازي فكري)

slide56
مراحل فرآيند خلاقيت حل مسئله

مرحله اول: آمادگي

مرحله دوم: نهفتگي (خواب بر روي مسئله)

مرحله سوم : اصرار و پافشاري

مرحله چهارم : بينش و بصيرت

مرحله پنجم : رسيدگي و تحقيق

slide57
انواع خلاقيت

1- خلاقيت عملي

2- خلاقيت ذهني

3- خلاقيت هنري

4- خلاقيت غير كلامي

slide58
خلاقيت عملي

روش تفكر به صورت غير سنتي( عادتي )وجود دارد. روشي است كه در آنچه عملاً وجود دارد وبه كارمي رود،ترديد نموده و به فكر جايگزين بهتري مي افتد.

بعنوان مثال استفاده از نوعي پلاستيك مقاوم بجاي فولاد براي ساخت موتور ماشينها، استفاده از مواد جديد، لوله هايي كه در مقابل يخ زدگي مقاوم باشند، كالاي جايگزين، جذب داروازپوست و ...

slide59
خلاقيت ذهني

يافتن ايده هاي جديد، رها كردن و آزاد كردن قدرت مغزي نظیر:

راههاي جديد ارتباط، وضع علائم و نشانه هاي جديد، روش جديد آموزش و ...

slide60
خلاقيت هنري

چگونه مي توانيد به كاركنان خود نشان دهيد كه براي شخصيت آنها و استقلالشان ارزش قائل هستيد، يكي از پاسخهاي زير را انتخاب كنيد.

▫ الف : از آنها مي خواهيد تا تجهيزات و وسايل مورد استفاده شان را به سليقه خود تزيين كنند.

▫ ب : به آنها اجازه مي دهيد تا ماشين آلات و تجهيزاتي را كه مسئول آن هستند به اسم خود نامگذاري كنند.

▫ ج : اجازه مي دهيد وسايل كار را به رنگ دلخواه خود رنگ آميزي كنند.

▫ د : به آنان امكان مي دهيد تاوسايل اتاقشان را به سليقه خوداز فروشگاههايي كه مايلند انتخاب كنند .

slide61
خلاقيت غير كلامي و تخيلي

پروازانديشه در دنياي تخيلات آزاد و رهايي از قيد و بند تفكر سنتي ( عادتي ) و استدلالي، پرواز ذهن به دنياي ناشناخته ها، شكار نظريه هاي نو، فرضيه هاي جديد.

نظیر ساختن سقف خانه ها از شيشه عايق حرارت و برودت، استفاده از رنگهاي قوس و قزح در رنگ آميزي سالنهاي كار و ...

slide62
روش تفكر ابداعي

مسايل و موضوعات مورد نظرتان را واژگونه در نظرآوريد و تفكر برخلاف روشهاي سنتي و از زاويه اي ديگر

بجاي تمركز بر يك پديده به پيرامون آن بنگريد (در پيوند با محيط و عوامل مؤثر بر آن ) (تفكر جانبي بجاي تفكر مستقيم )

در مورد پديده ها سئوالات تازه طرح كنيد، حتي اگر كودكانه به نظر آيند.

( سئوال و جواب ساده، راز خلاقيت و ابتكار ) ( كار اصلي يك در چيست ؟ چه جايگزيني براي آن وجود دارد؟) ( مشكل ترافيك )

در پرداختن به ايده هاي نو و بديع جسور باشيد( چالش طلب)

اطمينان بخشي در نو آوري

( آزمايش عملي طرحهاي ابتكاري ) ( در نظر گرفتن حداكثر مخاطره)

پويا انديشي ( مقابله و مقاومت در برابر پديده گذشته نگري منفي) ( نظیر اين طرح قبلاً اجرا شده و شكست خورده است)

slide63
بنجامين فرانكلين در سال 1785 پي آمد كاري كه با

بي دقتي انجام پذيرفته است را با طنزي گزنده چنين بيان مي كند:

بخاطر ميخي، نعلي گم شد.

بخاطر نعلي، اسبي از رده خارج شد.

بخاطر اسبي، سوار كاري جنگجو موفق نشد .

بخاطر جنگجويي، جنگ مغلوبه شد .

بخاطر شكست در اين جنگ، مملكتي از دست رفت و تمام اينها بخاطر ميخ نعل اسب جنگجويي بود.

slide64
تكنيك هاي خلاقيت ( فردي و سازماني )

يورش فكري– توفان فكري( Brain Storming)

يورش تطبيقي اسكمپر يا سئوال برانگيز ( SKAMPER)

تكنيك دلفي ( Delphi Technique)

ارتباط اجباري وارتباط آزاد(Forced Association ) & (Free Association )

تجزيه و تحليل مورفولوژيك (ريخت شناسانهیاMorphological Analysis )

شش كلاه تفكر ( Six Thinking Hats )

تكنيك PMI ( Plus - Minus Interesting )

تكنيك 5W.1H ( Why, What, When, Where, Who, How)

تكنيك چه مي شود اگر ... ؟ ( what - if…)

تكنيك كابردهاي ديگر ( Put to other Uses)

تكنيك PICL ( Produce Improvement Check List )

تكنيك شكوفه نيلوفر ( Lotus Blossom )

slide65
9 سوال برای دستیابی به ایده های نو

1 – آیا ( راه دیگری ) که بتوانیم از آن استفاده کنیم وجود ندارد؟

2 – آیا می توان از چیزهای ( مشابهی )ایده گرفت ؟

3 – آیا نمی تواند چیزی ( تغییر ) کند ؟

4 – اگر ابعاد چیزی را ( بزرگتر ) کنیم چه اتفاقی می افتد ؟

5 – اگر ابعاد چیزی را ( کوچکتر ) کنیم چه اتفاقی می افتد ؟

6 – آیا نمی توان چیزی را ( جایگزین ) کرد ؟

7 – آ یا نمی توان چیزی را ( تبدیل ) کرد ؟

8 – اگر آن را ( برعکس ) کنیم چه اتفاقی می افتد ؟

9 – آیا نمی توانیم چیزهارا با هم ( ترکیب ) کنیم ؟

slide66
9 سوال برای دستیابی به ایده های نو

1 – آیا ( راه دیگری ) که بتوانیم از آن استفاده کنیم وجود ندارد؟

2 – آیا می توان از چیزهای ( مشابهی )ایده گرفت ؟

3 – آیا نمی تواند چیزی ( تغییر ) کند ؟

4 – اگر ابعاد چیزی را ( بزرگتر ) کنیم چه اتفاقی می افتد ؟

5 – اگر ابعاد چیزی را ( کوچکتر ) کنیم چه اتفاقی می افتد ؟

6 – آیا نمی توان چیزی را ( جایگزین ) کرد ؟

7 – آ یا نمی توان چیزی را ( تبدیل ) کرد ؟

8 – اگر آن را ( برعکس ) کنیم چه اتفاقی می افتد ؟

9 – آیا نمی توانیم چیزهارا با هم ( ترکیب ) کنیم ؟

slide67
توفان فكري

1)هيچ انتقادي نبايد از هيچ نظريه اي در طول زمان اجراي توفان فكري ، صورت گيرد.

2)بي خيال و به اصطلاح با دنده خلاص رفتن در طول زمان توفان فكري مورد تشويق قرار مي گيرد.

3)بر دستيابي به حداكثر تعداد نظرات تأكيد مي شود .

4)همه چيز يادداشت مي شود ، حتي موارد تكراري .

5)همه نظرات تكوين مي يابد و هيچ چیز رد نمي شود.

slide68
مراحل ششگانه جلسه توفان فكري

1) قوانين توفان فكري در معرض ديد اعضاء قرار مي گيرد.

2) موضوعي كه قرار است توفان فكري در مورد آن انجام گيرد نوشته مي شود.

3) جريان ابراز نظرات با توجه به نياز و اقتضاي جلسه شروع مي شود ( ترتيبي – داوطلبي )

4) كليه نظرات، هر چه هم غیر مهم، بسيار ساده و بديهي به نظر برسند بايد يادداشت شوند.

5) نظرات تكوين مي يابند .

6)نظرات با استفاده از اصل پارتو ارزيابي مي شوند.

slide69
ارتباط آزاد

اتصال آزادپيوند غير مرتبط موضوعات

اتصال معمولیپيوند مرتبط موضوعات

کاربردهای ديگر

آجر- سنجاق – آتش – کلاه – خودکار

تکنيک PICL :

1) سعی کن ....

2) آن را ............. بساز

3) خود را جای .............. بگذار

4) اضافه کن يا رها کن

slide70
شش كلاه تفكر

كلاه سفيد : مانند يك كامپيوتر فقط ارائه اطلاعات، بي طرفي، انظباط، منفعل، ارقام و اطلاعات ملموس و واقعي « آمارهاي خريد، فروش، ضايعات، نقل قول»

كلاه قرمز : بيان احساسات و شور هيجان و نيز خشم، ديدگاه احساسي و عاطفي « من از اين آدم خوشم نمي آيد و نمي خواهم با او كار كنم، فقط همين را مي توانم بگويم »

كلاه سياه : شامل جنبه هاي منفي و علل نا ممكن بودن كار، صادقانه و منطقي اما لزوماً نبايد درست باشد. وجود مشكلات را متذكر مي شود نه راه حل

« اگر ژاپني ها هم وارد صنعت هوايي شوند آن وقت چه ؟ »

كلاه سبز : خلاقيت و ارائه نظرات نو ، انگيزش و حركت « فكر كن ، نابينايان و معلولان جسمي چگونه از كامپيوتر شخصي استفاده كنند ؟»

كلاه زرد : خوش بيني ، جنيه هاي اميد وارانه و تفكر مثبت ، جنبه هاي مثبت رويداد ها و پيش بيني دستاوردها « رد شدن در آنها امتحان بهترين اتفاقي بود كه مي توانست براي او بيفتد، او مسلماً در حرفه معلمي احساس رضايت نمي كرد»

كلاه آبي : احاطه ، تنظيم ، سازمان دهي روند تفكر و نيز ساير كلاه ها.

scamper
تكنيك SCAMPERدكتر آزبورن براي خلق سؤال و ايده هاي خلاقانه

COMBINE

تركيب كردن

ADAPT

تطابق ايجاد كردن

SUBSITITUTION

جايگزين كردن

REVERS

معكوس ساختن

SCAMPER

ELIMINATION

حذف كردن

MAGNIFY

بزرگ كردن

PUT TO OTHER USES

موارد كاربرد ديگر

s camper substitution
SCAMPER SUBSTITUTION

چه چيزي را مي توان جايگزين ...كرد ؟

مثال ها:

نفت به جاي زغالسنگ

انرژي خورشيدي به جاي نفت

شكر مصنوعي به جاي شكر طبيعي

قطعه توليد داخل به جاي قطعه خارجي در خودروها

s c amper combine
SCAMPER COMBINE

...را با چه چيزي مي توان تركيب كرد؟

مثال ها:

دستمال كاغذي معطر( تركيب دستمال كاغذي و عطر)

سيستمهاي صوتي / تصويري كنوني ( تركيب تلويزيون، راديو، ضبط صوت،VCD ،MP3 DVD.و …)

گسترش مجموعه سازي به جاي تامين تك تك قطعات در خودروسازي

ارتباط سيستم پيشنهادها با سيستم مكانيزه پرسنلي

ارتباط سيستم پيشنهادها با سيستم مكاتبات مكانيزه

sc a mper adapt
SCAMPER ADAPT

آیا نمی توان ... را كمي متناسب نمود؟

(جهت كاربرد، زيبايي، راحتي و … بيشتر)

مثال ها:

ايده نوشيدن نوشابه با ني و خميده كردن آن به صورت L

كوچك كردن دوربين هاي فيلمبرداري

افزودن نمايشگر ميزان بار در وانت توسط شركت تويوتا

پيشنهادگيري تلفني از پيشنهاددهندگان

sca m pre magnify
SCAMPRE MAGNIFY

آیا نمی توان... را بزرگ نمود؟

مثال ها:

طرح تبليغاتي نوشابه بزرگ در سردر كارخانه

كاريكاتور

مدارس شبانه روزي

scam p er put to other uses
SCAMPER PUT TO OTHER USES

چه استفاده دیگری از ..نماييم؟

مثال ها:

اختراع موتورگازي از ماشين چمن زني توسط هوندا

استفاده از شاخصهاي مشاركت افراد در سيستم پيشنهادها براي نظامهاي ارزيابي عملكرد و ارتقاء

استفاده از فرم پيشنهادها هنگام انجام نظرسنجيهاي سازماني

scamp e r elimination
SCAMPER ELIMINATION

آیا نمی توان...را حذف كرد؟

مثال ها:

حذف سيم از ميكروفن

حذف سيم از تلفن

حذف مقررات دست و پاگير سازماني

حذف كاغذ از سيستم پيشنهادها

scampe r reverse
SCAMPER REVERSE

اگر ...را برعكس كنيم چه مي شود؟

مثال ها:

جنس فروخته شده پس گرفته مي شود

ما فقط جارو برقي مي سازيم

مراجعه پزشك به بيمار

پذيرفتن شرح وظايف افراد در قالب پيشنهاد

5 w 1 h
5W و1H

1- سؤالات خالق ايده هاي بي شماربهبود:

WHAT?

WHY?

WHERE?

WHEN?

WHO?

HOW?

slide82
ارتباط اجباریمحصولات لبنیماشينهاشيرپيکانخامهپژوبستنیزانتياشکلات صبحانهماکسيمادوغپرايدجيپ
slide83
تجربه ما در ايران

تغيير و اصلاح نظام باورهاي مديران در همه سطوح

افزايش امنيت شغلي مديران براي تقويت ريسك پذيري

استقرار نظام ارزشيابي بر مبناي خلاقيت ، نوآوري و كارآفريني مديران

آموزش كاربردي مديران

انتشار تجربيات مديران موفق ايراني در صنعتها و سازمانهاي مختلف

اصلاح ساختار سازماني و مهندسي مجدد مشاغل

آموزش مستمر كاركنان و تفويض اختيار منطقي

ايجاد كارگاههاي خلاقيت در بدنه سازمان

انتظار منطقي از روند استقرار تفكر خلاق در سازمانها

slide84
مطالعات ميداني بازار، متناسب با هر محصول و خدمات

حاكميت تفكر آينده سازي بجاي آينده نگري در سازمانها

ارزش گذاري صحيح بر روي خلاقيتها و ابتكارات و نوآوريها

تقويت روحيه كار گروهي در سازمان

اصلاح نظام گزينش كاركنان در كليه سطوح سازماني

تنفيح و اصلاح قوانين مرتبط با صنعت

پيوند علمي و عملي دانشگاه و مراكز پژوهشي با بخش صنعت و خدمات

الگو سازي سازماني با اجراي دقيق نظام ارزشيابي عملكرد

تجربه ما در ايران
slide85
آغاز تغيير از كجا ؟

وقتي كه جوان بودم مي خواستم اوضاع دنيا را متحول كنم ، كوشش زيادي در اين جهت به عمل آوردم ولي به مرور كه با تجربه تر شدم به اين نتيجه رسيدم كه نمي شود دنيا را به اين راحتي ها تغيير داد. تصميم گرفتم تلاش كنم تا اوضاع كشورم را تغيير دهم اما با گذشت زمان متوجه شدم كه عوض كردن اوضاع كشورم هم كار مشكلي است پس تصميم گرفتم که حداقل اوضاع خانواده خودم را تغيير دهم.

حال كه پير و بيمار شده ام دريافته ام كه در تغيير احوال خانواده ام هم ناتوانم . اكنون به اين نتيجه رسيده ام كه اگر از ابتدا تلاش خود را معطوف به تغيير خودم مي كردم شانس موفقيتم بيشتر مي شد و احتمال اينكه آنگاه مي توانستم خانواده ام، كشورم و حتي دنيا را تغيير دهم خيلي بيشتر بود.

slide86
شایستگی های اساسی مدیران

خلاقیت نوآوری نگرش سیستمی بصیرت تفکر مفهومی تفکر منطقی تفکر انتقادی تیزهوشی استقلال رای انعطاف پذیری اعتماد به نفس مشارکت پذیری

انتقاد پذیری صداقت و درستکاری مدیریت استرس هوش هیجانی خود انگیختگی خود شناسی مدیریت زمان جذبه داشتن قاطعیت ریسک پذیری مدیریت تعارض مدیریت تفاوتها مدیریت تغییر مدیریت استراتزیک مدیریت منابع نتیجه محوری مشتری محوری دانش حرفه ای میریت در ابهام مربی گری کنترل

slide87
مدیریت عملکرد پاسخگویی انگیزش توانمند سازی الگو بودن رهبری تیمی تفویض مدیریت بحران مهارت تصمیم گیری توان برنامه ریزی بهبود مستمر مدیریت پیچیدگی مدیریت اطلاعات یاد گیری محوری آگاهی سیاسی مدیریت پروزه جانشین پروری نفوذ مهارت ارتباطی مهارت مذاکره